Slaandag 28 Juni. N°. 6244. A". 4880. Deze Courant wordt dagelyke, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. SCHUTTERIJ. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommeri.0.0S. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regetf. Iedere regel eaaae ateae Greoten letten mar ptatmimte. l«05r «|r STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 52 der Algomeene Politieverordening, vastgesteld den 6den November 1879 BEPAALT: dat bij gelegenheid van bet feest door de Burgerij het Stu dentencorps aan te bieden, op het feestterrein de Ruïne, aan staanden Dinsdag den 29sten Jnni, de passage met rijtuig, tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers, niet anders mag ge schieden dan van de zijde van het Steensckuur O.-Zterwijl de rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting van de Raamstegen dat gedurende dien avond van 7 uren tot na afloop der feest viering, het rijden langs het Rapenburg van de Nieuiasteeg tot het Steensckuur en langs het Steensckuur W.-Z. verboden is. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 Jnni 1880. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de alphabetische naamlijst van alle perso nen, die, overeenkomstig de wet van den lid en April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deelnemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 18den tot en met den 26sten Juni aanstaande (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Maandag den 28,ten Juni 1880, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen deze gemeente metter woon hebben gevestigd, tot eene naloting opge roepen, mede op Maandag den 28st"n Juni 1880, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden op geroepen, om tot de loting ter voorschreven plaats op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt, terwijl zij, die verhinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemach tigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemach tigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden verwittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen ver- meenen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aan voeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling meenen te hebben, van belang is, door per- soneele opkomst of, bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel beken den gemachtigde, de loting niet te verzuimen. LEIDEN, 36 Juni, Het Collegium Civ. Acad. Lugd. Bat. Supr. heeft, op verzoek van de commissie tot regeling van het feest door de burgerij den studenten aan te bieden, al zijne leden uitgenoodigd tol het bij wonen van den vauxhall en 't bal, welke Dinsdag a. s. op het feestterrein zullen worden gegeven. Aan gaande dit feest zijn ons eenige bijzonderheden bekend geworden, die wij hier in 't kort willen aanstippen. De regelings-commissie namelijk wil trachten het den deelnemers zoo aangenaam mogelijk te maken en daarom eenige verscheidenheid aan bieden. Zoo zullen er twee muziekcorpsen aan wezig zijn, dat der schutterij en der infanterie, die zich bij afwisseling in den tuin doen hooren, de schutterij van zeven uren tot halfnegen het eer ste gedeelte en de infanterie van kwart over nege nen tot halfelf. Omstreeks kwart voor negenen, in de pauze, verwacht men de komst van den aartshertog, waarna om negen uren een groote taptoe door ongeveer 100 man en met bengaalsche verlichting zal plaats hebben. Het feestgebouw zelf zal eerst om tien uren geopend worden, bij ongunstig weder echter vroeger. Het bal zal om elf uren een aan vang nemen. Doch niet enkel zullen de beide muziekcorpsen zich in den tuin doen hooren: er is ook een kunstenaars-, concert- en operetten- gezelschap geëngageerd, waartoe een gedeelte van het terrein doelmatig zal worden ingericht. Aan de heeren Kriest en Speet is de nette versiering met bloemen van de op te richten tenten toever trouwd. Ook nog andere verrassingen moet het bestuur voornemens zijn den bezoekers te bereiden. Pachter der buffetten voor dien avond is ge worden de heer Yan Lommei, van het bekende hotel aan de Wykerbrug. Ter voorkoming van gedrang zal de toegang tot het terrein eenigszins gewijzigd worden, daar de voetgangers nu aan beide ingangen op het terrein zullen kunnen komenzij die reeds van kaar ten voorzien zijn aan de Nieuwsteegsbrng en de anderen alsmede degenen die per rijtuig komen aan de Groenebrug. Het concert- en operetten- gezelschap moet er ook op ingericht zijn tusschen enkele nummers van zijn programma eenige sur prises aan te bieden. Uit een en ander kan men eenigszins zien dat het Dinsdag-avond niet aan variatiën zal ontbre ken. De kosten worden er echter niet geringer omintegendeel. Maar het is natuurlijk dat de commissie daarbij op een mime medewerking en deelneming harer stadgenooten rekent. Zeer zeker zal haar die niet ontbreken. Daaraan te durven twijfelen zou men bijna een beleediging kunnen noemen, vooral na de wijze waarop onze studenten hebben getoond hoe zij weten feesten te organiseeren en met ons feest te vieren. Een woord van opwek king achten we dan ook in elk opzicht overbodig. Naar wij vernemen, is het Berliner Dom koor dat zich verleden jaar in de Pieterskerk alhier met zooveel bijval deed hooren, voornemens in het begin van Juli a. s. andermaal eene uit voering te geven met welwillende medewerking van den heer J. Godefroy, organist der Pieterskerk. Aan de zwem- en badinrichting „RhyBzigt" zijn gedurende deze week 1041 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4671 volwas sen personen en van 411 kinderen. Men schrijft ons: Wat eene omkeering in enkele dagen in de landbouwende gemeenten Wel hebben nog niet alle klagende boeren een juichtoon aangeheven, maar toch, er zijn duizen den, die dankbaar erkennen dat de vooruitzichten op den akker, op de weide en in den tuin ont zaglijk veel gunstiger zijn geworden. De winter- gewassen, vooral de tarwe, zijn heerlijk bijgeko men; het vlas, dat eerst wat spillig opschoot, tooide zich reeds met een donzig kleedde zomer gewassen, die tijdig in den grond zijn gekomen, staan uitmuntend, vooral de paarden- en dui- venboonen. Minder goed ziet het er uit met het in 't laatst van April of Mei gezaaide, wat grootendeels droog in den grond is blijven liggen. Met vele suiker bieten is dit ook het geval. De zomertarwe, waarop niet meer te hopen valt, wordt hier en daar do.or bruineboonen vervangen. De aardappelen, die het tot driemaal toe zoo kwaad te verantwoorden hadden, komen zeer goed vooruit, dank de talrijke kiemen van de poters. De enkele stukken koolzaad en karwij beloven een© matige opbrengst. De weilanden, die over 't algemeen veel te kaal afgeknaagd waren, groenen nu weer op: De recht© groeikracht, die men in Juli en Augustus niet zoo meer kan verwachten, is nu nog wel aanwezig- Overigens gaven de melkkoeien, naar het wei nige gras, eene goede hoeveelheid zuivelrijke melk- Hooiland is er haast nietwat er is, belooft eene redelijke opbrengst. Nu worden vele landen voor den hooibouw eerst door het vee ontruimd. Was het voor den landman minder gunstig, ook de tuinman had tegen de droogte te worstelen. Op zijn kleiner terrein kan hij echter veel doen,, wat den landbouwer onmogelijk is. Zoo b. v. het gieten. Allen weten echter heel goed, dat het hemelwater moeilijk en, lang niet geheel, kunst matig door sloot- of kanaalwater kan worden vervangen. Nu gaat bij den warmoezenier alles flink voor uit: vocht en warmte zijn de kostelijke factoren die hem aan zijne lekkere producten helpen. Spoedig wordt de keuken goed voorzien. De onthulling van het gedenkteeken op het graf van Dunkier heeft gisteren op de be graafplaats Eik-en-Duinen plaats gehad. Eene tal rijke schare van vertegenwoordigers der toonkunst, van muziekvereenigingen, van het regiment gre nadiers en jagers en andere wapens, van andere corporatiëu en belangstellenden hadden zioh aldaar vereenigd. De Kon. Mil. Kapel, de Rotterdam- sche Muziekvereeniging „Dunkier", de Kon. Man nen-Zang vereeniging Cecilia" voerden bij afwis seling eenige nummers uit en de president der commissie voor het gedenkteeken, de heer Nicolaï, hield eene treffende rede, die de zoon van den overledene met eenige woorden van dankbetuiging beantwoordde. Aan het gisteren gehouden admissie-examen tot de lessen aan de rijks-universiteit te Utrecht namen 10 candidaten deel, waarvan 7 zijn geslaagd en 8 werden afgewezen. Tot assistent voor de scheikunde aan de poly technische school te Delft is benoemd de heer G. J- Stam, technoloog. Gistermiddag om halfdrie had in den feeste lijk versierden foyer van den grooten schouwburg- te Rotterdam de feestelijke ontvangst plaats van. de Rotterdfimsche tooneelisten, die op zoo waar dige wijze de Nederlandsche kunst in Engeland hadden vertegenwoordigd. De heer Jos. Jacobson heette he/u namens het hoofdbestuur en de afdee- ling van het Nederlandsch Tooneelverbond en de vele belangstellenden welkom, wenschte hun geluk met he t behaald succes, ieder in het bijzoader, maar 'vooral den heer Eaassen, van wien eenig© stukki m de eer zullen genieten ook in Engeland opgei merd te worden. Yoorts bood bij hun een aandenken aan hun reis aan, bestaande in photo- gratphieën van den schouwburg, waarin zij hunne lau weren verwierven. Aan ieder zal bovendien een ex.emplaar worden aangeboden van de critiek, door de Engelsche bladen «ver hen geleverd, benevens eene vertaling. Vele toespraken werden nog ge houden, tot eindelijk de heer Jacobson voorstelde een telegram van hulde en dankbetuiging van uit deze vergadering te zenden aan den Nederlandschen. gezant, tevens president van de Nederlandsche Yereeniging te Londen. Hiertoe werd bij accla matie besloten. De officiëele ontvaigst was hier mede geëindigd, doch velen bleven nog lang ge zellig bijeen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1