Zaterdag 226 Juni. N°. 6243. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSOH DAGBLAD PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 monden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijlte Nommer*..rr.7.".T.~.*.a 0.03. PBIJS DEB ADVERTENTIES» Tm i—« rn*l» ......:7;.ï;;:ï7.7;.77.. i.os. leden regel meer..TTïinvir.Tirw:.;... a 0.17J. Grooten letten neer pUiHr»i»U - STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 52 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6den November 1879; BEPAALT: dat by gelegenheid van het feest door de Bnrgerjj het Stu dentencorps aan te bieden, op het feestterrein de Ruïne, aan staanden Dinsdag den 29sten Joni, de patmge met rijtuig, tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers, niet andere mag ge schieden dan van de zijde van het Steentchuur O.-Z., terwijl de rijtnigen zich moeten verwijderen in de richting van de Raamstegen dat gedurende dien avond van 7 uren tot na afloop der feest viering, het rijden langs het Rapenburg van de Nïeuwtteeg tot het Steenschuur en langs het Steensehuur W.-Z. verboden is. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 23 Juni 1880. DE KANTER. Ter gemeente-secretarie is, tegen betaling vanf 2.80, verkrijg baar het door Burgemeester en Wethouders op den SOsten April ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan den Raad gedaan uit voerig en beredeneerd verslag van den toestBnd der gemeente over 1879. Vergadering Tan den Gemeenteraad Tan Leiden, op Maandag 28 Joni 1880, des namiddags te twee nren. Runten ter behandeling 1®. Benoeming van een Regent van bet Geref. Minne-of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (101) 2°. Idem van eene hnlponderwijzeres aan de meisjesschool der 2de klasse. (102) 3'. Idem van een leeraar in het handteekenen. (106) 4°. Verzoek van R. Jesse, om continuatie als gemeente-apo theker. (108) 5°. Benoeming van een Wethouder. 6°. Idem van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 7°. Verzoek van N. R. Duits Wesseling c. s. betrekkelijk het leggen van een trottoir in de Paardesteeg. (111) 8°. Idem van G. Van Hest c. s. houdende bezwaren tegen de demping van de Binnenvestgracht by het Plantsoen. (109) 9'. Voordracht tot het indienen van een adres aan de Provin ciale Staten betrekkelijk het Utrechtsche Jaagpad. (110) U3IDENF, 23 Juni. Voor de betrekking van leeraar in het hand teekenen aan de scholen van middelbaar en lager onderwijs wordt door Burgemeester en Wethouders, na overleg met de plaatselijke commissie van toe zicht, den inspecteur van het middelbaar onderwijs en den districtsschoolopziener, in de eerste plaats aanbevolen de heer A. J. Nieuwenhuis Jr. te Leeuwarden en om aan de betrekkelijke bepa- ingen der wet op het lager onderwijs te voldoen de volgende voordracht aangeboden, als 1°. A. J. Nieuwenhuis Jr. te Leeuwarden, 2°. J. E. C. De Man te 's-Hage en 8°. J. C. Pabst te 's-Hage. Aan die betrekking is eene jaarwedde van f 1200 verbonden. Burgemeester en Wethouders stellen voor den gemeente-apotheker wederom voor den tijd van drie jaren in zijne betrekking te bestendigen. Ouder overlegging van het betrekkelijk rapport de' commissie van fabricage geven Burgemeester en Wethouders den Raad in overweging om afwij zend te beschikken op het verzoek van eigenaren en bewoners van panden aan de Binnenvestgracht bij Lee plantsoen, dat door hem worde terugge komen op het besluit tot demping van die gracht. Burgemeester en Wethouders geven den Raad in overweging gunstig te beschikken op het ver zoek van R. N. Duits Wesseling en A. Van der Waag tot het doen leggen van trottoirs voor hunne panden in de Paardesteeg. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan len Raad overgelegd een door de commissie in sake het Utrechtsche jaagpad ontworpen adres aan le Provinciale Staten van dit gewest, waarbij wordt serzoeht het Zuid-Hollandsch gedeelte van het aagpad namens de provincie in eigendom, beheer :n onderhoud over te nemen. In den Rotterdamschen gemeenteraad s gisteren het voorstel van den heer Sleurs, tot onderzoek van het lager onderwijs, verworpen met 29 tegen 6 stemmen, na een uitvoerige discussie, waarbij enkele leden juist op aanneming van het voorstel aandrongen, daar uit dat onderzoek zou blijken dat de vermeende grieven tegen het on derwijs ongegrond zijn. Een voorstel daarna ge daan door den heer Van Weel, om ten aanzien van de adressen, die aanleiding hebben gegeven tot het voorstel van den heer Sleurs, een rapport van B. en Ws. uit te lokken, werd eveneens ver worpen met 27 tegen 8 stemmen. Het tooneelgezelschap van de heeren Le Gras, Van Zuylen Haspels, dat te Londen op zoo waardige wijze de Nederlandsche kunst heeft vertegenwoordigd, is gistermorgen over Vlissingen te Rotterdam teruggekomen. Hedennamiddag om halfdrie zou hun in den schouwburg eene feestelijke ontvangst bereid worden en een blijk van waar- deering worden aangeboden. Bij de voorloopige veiling van het park „Tivoli" en aanhoorigheden te Utrecht is voor alle perceelen te zamen f 156,650 geboden. Daar over 14 dagen de definitieve veiling plaats heeft, hoopt men dat het comité, dat voor het behoud van „Tivoli" als uitspanningsoord ijvert en dat op f 12,000 na het door de eigenaren gevraagde bedrag bijeen heeft, tot den koop zal kunnen besluiten. Naar men mededeelt, zou er bij de regee ring plan bestaan om de quaestie van het koninklijk wapen binnenkort een oplossing te geven. De raad van adel moet de zaak reeds onderzocht hebben en is het Vad. goed ingelicht, dan zou met een kleine verandering het wapen worden aangenomen, zooals het thans bij den heer Sark te 's-Hage (Noordeinde 11) te zien is. De heer J. A. De Bergh heeft alle voldoening van zijn aandringen op een nadere regeling. Volgens bericht, te Vlaardingen ontvangen, was de tweede haringjager in aantocht met 280 ton. Door den minister van koloniën is de hoofd onderwijzer W. Van der Spek gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse voor den dienst daar te lande. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Woensdag van Southampton; de „P. Caland" is denzelfden dag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Gemengd Nieuw». Hedenmorgen te ongeveer acht uren is uit het water vau den Witten Singel, nabij de voorm. Koepoort, opgehaald het lijk van een onbe kend manspersoon, naar gissing 36 a 38 jaar oud tamelijke lengte, rond aangezicht, gewone neus en mond, ronde kin, haar en wenkbrauwen donker, zwarte ringbaardgekleed met zwarte pantalon, rood met zwart geteekend boezeroen, en laarzen aan. Zij die dienaangaande inlichtingen kunnen verschaffen, worden verzocht zich aan het bureel van politie aan te melden. Op de Dinsdag jl. gehouden paarden markt te Rijnsburg waren 180 paarden aan de lijn. Het gelijktijdige studentenfeest en de vele plasregens deden vele gewone bezoekers wegblijven. De handel was daardoor veel minder dïruk dan andere jaren. Een dame, die Woensdag-namiddag een tochtje per ezel langs het strand te Scheve- ningen gemaakt had, miste bij het afstijgen haar portemonnaie met 7.50. Zoodra de politie hier van in kennis was gesteld, werd een twaalfjarige ezeldrijver, die haar begeleid had, onderzocht en niet ten onrechte verdacht bevonden, want al spoedig kwam de portemonnaie met het geld uit een zijner kousen te voorschijn. Een verpleegde te Veenhuizen heeft een aanslag op het leven van den hoevenaar Huis man gepleegd. Des morgens op het appel nl. werd door Huisman aan de lieden, die op zijn land zouden werken, hun arbeid toegewezen. Ge noemde verpleegde, een man, die, naar men zegt, liever ledig loopen wil, was over het hem opge- dragene niet tevreden en eischte ander werk. Op zijn wensch kon natuurlijk geen acht worden ge slagen, waarop de man een mesje, een zoogenaamd „aardappelschillertje" trok en op Huisman toe sprong. Een paar personen wierpen zich tusschen beiden en verhinderden den misdadiger aldus zijn slachtoffer in de borst te treffen. Plotseling echter bevindt de boosdoener zich achter Huisman en duwt dezen het mes, even beneden het schouder blad, tot bijna aan het heft in den rug. Alles ging zoo snel in zijn werk dat de gewonde, die zich in aller achting mag verhengen en ook bij de verpleegden wel is gezien, nauwelijks wist wat er geschiedde. De wond bloedde hevig, doch het leven van Huisman schijnt niet direct gevaar te loopen. Uit Kampen meldt men dat de schoen maker S., die ongeveer 1jaar geleden zijne vrouw trachtte te vermoorden, door haar meteen mes in den buik te steken, na een jaar celstraf ondergaan te hebben, teruggekeerd is en Dinsdag door de politie in verzekerde bewaring moest ge nomen worden, aangezien hij zijne mislukte poging nog eens wilde herhalen. Te Milaan is het lijk van den apostel der lijkverbranding, Giovanni Polli, verbrand. Dit is de 68ste operatie van dien aard te Milaan sedert Januari 1876. Te Brussel heeft men op heeterdaad een meisje van zeven jaar betrapt, terwijl zij iemand een portemonnaie afhandig trachtte te maken.' Bij onderzoek bleek dat zij in den laatsten tijd niet minder dan dertien dergelijke voorwerpen had ontvreemd, en dat wel op last van hare ouders, die zich de opbrengst der misdaad toe eigenden. Voor het arme kind mag het zeker een geluk heeten, als de ontdekking der politie er toe eidt, dat zij onttrokken wordt aan zulk een ouder- lijk gezag. BUITENLAND. Frankrljlt In den Senaat zijn gisteren de beraadslagingen gevoerd over het rapport der petitiën tegen de besluiten van 29 Maart, dat voorstelt ze eenvou- dig ter zijde te leggen. De hertog d'Audifiret- 1 Pasquier bestreed het rapport en stelde voor de petitiën te verzenden aan den voorzitter van den ministerraad en aan den minister van justitie. De heer Demóle, rapporteur, verdedigde de con clusie der commissie. De hertog De Broglie zeide dat de wetten, waarop de regeering zich beroept voor de besluiten van 29 Maart, niet van toepas sing zijn. Bij de discussie over de begrooting van eeredienst is een amendement van den heer Ber nard Lavergne, volgens hetwelk 60,000 fr. tot oprichting van een departement van eeredienst zou den worden bestemd, verworpen. Een amendement van den heer Niel, door de regeering ondersteund,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1