DE LUSTRUMFEESTEN. behoorlijk gevuld glas weder aan het buffet te brengen ten einde den kelluer met het vullen be last door dubbel werk tot betere plichtsvervulling te brengen. In sommige streken van Ierland, vooral in Mayo, heerschen koortsen ten gevolge van den hongersnood. Tusschen Hay en Glasbury is een goederentrein, van Hereford komende, in de vaart gestortde kleine spoorwegbrug was door het water, dat sterk was gewassen, weggespoeld. De locomo tief zonk in de diepte en verscheiden waggons werden verbrijzeld. De machinist was terstond een lijk en de stoker werd zwaar gewond. De conduc teur kwam er met een paar schrammen af. Kort voordat het ongeluk gebeurde, was een personen trein over de brug gegaan met 500 a 600 passagiers. Iemand heeft aan de stad Weenen 30,000 fr. vermaakt op voorwaarde dat de som met de rente op rente zal blijven staan, totdat het kapitaal 5 millioen fr. zal bedragen, dat is 230 jaar. Bij Angoulême is de papierfabriek van Chauveau verbrand; de schade wordt op 200,000 fr. geschat; 100 werklieden zijn zonder werk. BUITENLAND. Frankrijk. 22 procureurs-generaal zijn aan het departement van justitie vereenigd geweest om van den minister nauwkeurige instruction te ontvangen omtrent de toepassing der besluiten van 29 Maart. Die instruc- tiën moeten strikt geheim blijven. De heer Rive, procureur-generaal te Douai, heeft reeds voor eenige weken zijn ontslag aangevraagd, omdat hij zijnerzijds niet wilde medewerken tot toepassing dier besluiten. Louis Blanc is ernstig ziek. Hij heeft den steen. Hij heeft echter eenige verlichting gekregen door eene operatie. Dultsohland. In het Huis van afgevaardigden was Maandag art. 4 van de Kerkwet aan de orde. De heer Bennigsen verklaarde namens zijn politieke geest verwanten, dat hij niet voor het artikel kon stem men; hij kon niet gedoogen dat bisschoppen, die wegens verzet tegen de wetten van het Rijk waren afgezet, weer beroepen zouden kunnen worden. De spreker herinnerde o. a. aan den aarts bisschop van Keulen, die wegens ongeveer veertig handelingen tegen de wet was gevonnist. Over enkele bepalingen van het ontwerp in artikel 1 en 5 was hij bereid te onderhandelenook zou hij voor het amendement der conservatieven op art. 9 stemmen. De minister van eeredienst noemde art. 4 de kern van het ontwerp; waar het gold de noodige reorganisatie van het bestuur der ker spelen, deinsde de regeering niet terug voor de gevolgen van de terugroeping der bisschoppen. Daar de beslissing van het Huis over het ontwerp vooralsnog niet te gissen was, vond de regeering geen aanleiding den een of anderen van haar essen- tiëele eischen te laten vallen. Men moet daarom uit de gereserveerde houding der regeering tot op de eindbeslissing geen gevolgtrekkingen maken. De minister van justitie verdedigde art. 4 van het rechterlijk standpunt. Ten slotte werd het art. met 252 tegen 150 stemmen aangenomen. De Conferentie der Rijnoever-Staten be raadslaagde gisteren over de voorstellen, welke door deze Staten gemeenschappelijk aan Nederland moeten gericht worden, betreffende maatregelen tot opbeuring van de zalmvisscherij. Zoodra men het omtrent deze voorstellen eens zal zijn ge worden, zullen de aan de Conferentie deelnemende regeeringen de genomen besluiten aan Nederland mededeelen en dit Rijk uitnoodigen, aan verdere besprekingen deel te nemen. Bij het afbakenen van de Grieksch-Turksche grenslijn zal het voornamelijk daarom te doen zijn, of de noordelijke berghellingen tot het dal- gebied van Kalamac en Salomvria bijgerekend moeten worden, voorts of de Zagorietische dorpen bij Turkije moeten verblijven, en in hoever Grie kenland op het tegenover Corfu gelegen kustland aanspraak heeft, ten einde voortaan locale ge schillen tusschen Griekenland en Turkije te voor komen. Grroot-Britarmiii. Uit Buenos-Ayres wordt geseind dat de politieke toestand dagelijks ernstiger en veront rustender wordt. Yolgens een gerucht is het tot eene botsing tusschen de nationale en de provin ciale troepen gekomen, die echter onbeslist bleef. Tot dusver hebben de oorlogvoerende partijen nog geene belangrijke operatie ondernomen, maar is het bij eenige schermutselingen gebleven. Ooatenr.-Hong;. Monarchie. De „Polit. Corr." verneemt van bevoegde zijde dat de Berlijnsche conferentie de grenslijn ver wierp, die de Grieksche gevolmachtigde indertijd te Konstan tinopel voorstelde, waartegen zich vooral Italië verzette. Daarentegen heeft de grenslijn, door Frankrijk en Eugeland voorgesteld, kans op algemeene goedkeuring; de technische commissie beraadslaagde den 19den, 21sten en 22sten over dat voorstel en de conferentie zal waarschijnlijkheden een definitief besluit nemen. Telegrammen. LONDEN, 22 Juni. De minister Gladstone antwoordde den heer Manners en zeide dat er onderscheid is tusschen de bepalingen van het tractaat van Berlijn, welke niet afhankelijk zijn van Turkije, en die, welke dit wel zijn. Deze betreffen den vrede en de veiligheid in de distric ten, waarborgen leven en eigendom. De regeering wenscht echter dat alle verplichtingen, bij het tractaat aangegaan, worden nagekomen, en, wanneer de gelegenheid zich aanbiedt, stappen te doen ten bate der uitvoering van het geheele tractaat. De heer Dilke zeide verder dat de Porte den arbeid der commissie voor Oost-Rumelië vertraagt, en hij protesteerde daartegen. BERLIJN, 22 Juni. Het Huis van afgevaar digden nam na een langdurig debat art. 5 van het ontwerp betreffende de Meiwetten aan met een amendement van den vrijconservatieven afge vaardigde Stengelart. 6 zonder discussieartt. 7 en 8 met alle daarop voorgestelde amendementen werden na een kort debat verworpen. LONDEN, 22 Juni. Na langdurige debatten is het amendement-Gifford met 275 tegen 230 stemmen aangenomen, zoodat besloten is deu heer Bradlaugh niet als lid van het Huis toe te laten, onverschillig of hij den eed dan wel slechts eene verklaring wil afleggen. WASHINGTON, 23 Juni. De Mexicaansche regeering heeft, op eene vraag van den heer Evarts, hare toestemming geweigerd tot het vervolgen van Indiaansche stroopers op Mexicaansch grondgebied door Amerikaansche troepen. ST.-PETERSBURG, 23 Juni. Het aantal man schappen, dit jaar op te roepen voor de voltallig- making van het leger en de vloot, is op 235,000 bepaald. LEIDEN^ 23 Juni. Hedenmiddag is verschenen het verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1879. De bevolking bedroeg op 81 December 19,594 m. en 21,731 vr., te zamen 41,325 zielen, en bestond uit 26,702 Nederduitsche hervormden, 852 Pransche of Waalsch hervormden, 991 Evan gelisch Lutberschen, 27 Hersteld Evangelisch Lutherschen, 237 Doopsgezinden of Mennonieten, 231 Remonstranten, 1212 Christelijk Gerefor meerden, 10,451 Roomsch-Katholieken, 56 Oud- Roomschen of van de Bisschoppelijke clerezy, 520 Nederduitsche Israëlieten en 46 tot geene der genoemde gezindten behoorende. De commissie belast met het afnemen van examen C. te Delft heeft gisteravond bekend ge maakt dat geslaagd zijnvoor art. 60 (techno loog) H. C. Yan Woerdenvoor art. 62 (archi tect) L. C. J. Van Es en D. E. C. Knuttelvoor art. 63 (scheepsbouwkundig ingenieur) H. M. Van Andel, J. E. Van Cleef, W. F. Koppeschaar en J. S. Van Veen; voor art. 65 (mijnen-ingenieur) J. W. Retgers en W. G. Ribbius. III. Het feestgebouw. Het bekende versje: „Dat hadt gij niet gedroomd in uwe kindsche jaren, Dat gij tot zulk een staat van aanzien op zoudt varen", is alleszius toepasselijk op het gebouw dat te Arnhem opgericht om de machines voor den inter nationalen wedstrijdje ontvangen, thans waardig werd geacht tot receptiezaal te dienen van hertog Philips. Aanzienlijk is dan ook de verandering, die het heeft ondergaan. Een plafond van tulle, dat het daglicht tegelijk doorlaat en beschut tegen al te groote hitte, maakt reeds met zijne veelkleurige linten het gebouw tot machinekamer totaal ongeschikt, en reeds dade lijk ziet men, dat, zooals het thans is, het feest gebouw zijn hoogen staat waardig is geworden. Tegenover den ingang vindt men het orkest achter groen bedekt, op welks achtergrond de gipsen beelden uitkomen. Vau boven geven de decoratiën, harpen, klaroenen enz. duidelijk de be stemming van dit gedeelte van het afgeschutte deel te kennen. Aan de eene zijde van het orkest vinden wij een hoogst comfortable restauratie lokaal door een buffet verbonden met de keuken. De andere zijde is ingenomen door kleedkamers, met spiegels en fraaie gaskronen versierd, met rose en geel gedrapeerd, en waarheen fraaie portières den toegang verleenen. Wij zouden ons kunnen denken, dat men in tegenstelling met het gewone doen, hier lang in de kleedkamers vertoefde, zulke keurige boudoirs heeft men ingericht. Ook de zijde van het gebouw naar de Raamsteeg gericht, is geheel afgeschut en door receptiekamers inge nomen, waarin dezelfde luxe en goede smaak heerschen als in de kleedkamers. Aan de tegenover gestelde zijde van het gebouw is voor het buffet in de zaal een plaats ingeruimd. De zaal zelve is door een rij balken, in de volle lengte, welke de zoldering steunen, in twee deelen gesplitst, en ofschoon dit geen gering bezwaar op leverde heeft men die stutten zoodanig weten te gebruiken, dat zij tot de versiering der zaal krach tig meewerken. In het midden heeft men, gedragen door beel den, een reusachtige corbeille bevestigd, die gevuld met schoone bloemen en planten, 's avonds tevens met zestig gaspitten haar licht in de zaal doet afstra len. De overige stutten zijn met kleinere cor- beilles, welke geen gasvlammen houden en door engelenkopjes worden gedragen. Zij zijn versierd met de wapenschilden der voornaamste personen uit de Maskerade. In ieder der hoeken der zaal heeft men, omringd door groen, drie spiegels aangebracht, die onder een hoek van 135 graden staan en zoo in alle richtingen het beeld der geheele zaal weergeven. Op een vierde ongeveer dier lengte van de zijwanden verwijderd, hangen aan zilveren ket tingen, bijeengehouden in den top door het corps wapen, bloemkorven, gelijk aan die welke in het midden prijkt, en eveneens met een dubbele rij gaslichten voorzien, doch die thans 40 pitten tellen in evenredigheid daarmede kleiner zijn. Vier van deze kronen met de middelste en de gasvlammen bij de spiegels geplaatst zullen bij de bals de feest zaal verlichten. Het bovenstaande vermag slechts een flauwen indruk te geven van de werkelijkheidhet tooverwerk op de Ruïne tot stand gebracht, moet persoonlijk in oogenschouw worden genomen. Eerst dan kan men de welverdiende hulde brengen aan de feeën, die dezen arbeid verrichtten, den decorateur Jacobs, uit Den Haag, en den leverancier der verlichting, den heer Kaufmann, hofleverancier, uit Rotterdam. De Conr. Het was, zooals wij zeiden, in deze zaal dat hertog Philips een Open Hof hield „voor allen sinen Raden, Edelen, Heeren, Ridderen ende Knapen en allen goeden luden van den Gherechte en den Raden syner lieven Stede van Amstelredamme." De zaal was voor deze gelegenheid toepasselijk in gereedheid gebracht. In het midden voor de groote bloemcorbeille was de troon opgeslagen. Onder een donkerrooden hemel met goud ge borduurd en een draperie van dezelfde kleuren aan de zijden stond de hertogelijke zetel. Op de achterdraperie was het wapenschild van Oostenrijk bevestigdhet fiere devies „Qui vouldra" in gouden letters geborduurd, prijkte boven den troon. Te ongeveer drie uren verscheen aartshertogPhilips, voorafgegaan door ziju banierdrager en omstuwd door zijne edelene op het terrein en werd met het Io Vivat en luid gejuich verwelkomd. Hij nam

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2