N°. 6241. Donderdag 124 Juni. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOS DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIENi Grooten latten neer pluuraimle. 8TADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien art. 62 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6den November 1879; BEPAALT: dat bij gelegenheid van het feest door de Bnrgerij het Stu dentencorps aan te bieden, op het feestterrein de Ruïne, aan staanden Dinsdag den 29sten Juni, de postage met rijtuig, tot het aanbrengen en afhalen van bezoekers, niet anders mag ge schieden dan van de zijde van het Stcenschuur O.-Z., terwijl de rijtuigen zich moeten verwijderen in de richting van de Raamstegen dat gednrende dien avond van 7 oren tot na afloop der feest viering, het rijden langs het Rapenburg van de Nieuiosteeg tot het Steenschuur en langs het Steenschuur JF.-Z. verboden is. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 Jnni 1880. DE KANTER. LEIDEN, 33 Juni. Den geheelen dag heerschte gisteren aan het station alhier een verschrikkelijke drukte. Alleen door de hoofdstations Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam der Hollandsche lijn waren naar Leiden 11,456 retour biljetten 1ste, 2de en 3de klasse uitgegeven, zoo dat hieronder niet zijn begrepen de passagiers van de stations langs den Oosterspoorweg, de Noord- Holl. lijn en van andere banen. Op enkele oogen- blikken stonden er 5 a 6 treinen tegelijk te laden en te lossen. Met den Ned. Rijnspoorweg zijn ongeveer 1200 reizigers aangevoerd. Alles is er zeer geregeld en in de beste orde afgeloopen, dank zij vooral de vooruit genomen maatregelen en de waakzaamheid van den stationschef, den heer Caron. Des nachts om over halftwee vertrok de laatste trein. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Vrijdag den 25sten Juni a. s., des avonds te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des namiddags om half vijf zijn bezorgd. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te Schiedam is het volgende drietal predikanten opgemaakt: dd. L. Ten Bosch te Oegstgeest, J. J. Riehard te Hoogland en J. A. De Vlieger te Katwijk aan Zee. Naar de Christ.-Ger. gemeente te Alphen aan den Rijn is beroepen ds. D. J. Van Brummen, predikant te Dordrecht. Uit het thans openbaar gemaakte antwoord van den minister van oorlog op het sectieverslag nopens het ontwerp tot regeling der betrekkingen en rangen, de opleiding en de bevordering van het personeel van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, blijkt dat het doel van het ontwerp geenszins is eene regeling in haren geheelen omvang en in alle bijzonderhedenzoodanige regeling van alle détails moet verband houden met de organi satie van het leger, troepenverdeeling enz. Het doel van bet ontwerp is, zooals zijne benaming uitdrukt, bepalingen in het leven te roepen, die noodzakelijk zijn om den geheelen geneeskundigen dieast bij de landmacht zoodanig te organiseeren dat die dienst aan de eischen zoowel in oorlogs als in vredestoestand voldoet. Intusschen zijn nog andere onderwerpen, daarmede in verband staande, of voorbereid bf in bewerking. Eenige wijzigingen zijn aangebracht, doch in hoofdzaak is het oor spronkelijk ontwerp gehandhaafd. Na aanneming der wet is de minister voornemens aan den Koning eene traktementsregeling voor te dragen, variëerende tusschen f 1400 en f 5500. Naar het Rott. Nbl. verneemt, heeft de heer Rosier Faassen het recht om zijn „Anne-Mie" op het Engelsch tooneel op te voeren, voor 1200 verkocht. Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Zondag van Malta; de „Hampton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Maandag van Point de Galle; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Southampton; de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde Maandag namiddag bij Lezardde „Gelderland," van Rot terdam naar Batavia, passeerde Maandag-avond Gibraltar; de „Madura," van Batavia naar Amster dam, passeerde gisterochtend Dungeness. Bij besluit van den minister van koloniën is de heer P. Van Vreeswijk, exploitatie-opzichter op de lijn LeidenWoerden van de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3de kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdagen die van binnenlandsche zaken Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nlenwa> In den vroegen morgen, omstreeks drie uren, sloeg een zoogenaamd Jan-Pleizier, die een gezelschap feestbezoekers naar hunne haard steden terug moest voeren, even buiten de Koe poort om. Behalve de schade aan hout en glas werk, die zeer aanzienlijk is, moeten ook de personen zelf vrij ernstige kneuzingen opgedaan hebben. Eenige uren later werd een paard, dat met een ander door den stalhouder S. op de Doezastraat voor een rijtuig werd gespannen, door het voorbijrijden van een derde, schichtig en sloeg zijn lotgenoot een poot stuk; het arme dier werd onmiddellijk op de plaats afgemaakt. Toen de optocht gistermiddag een gedeelte van den Nieuwen Rijn was gepasseerd, geraakte een vader, die met zijne kinderen uit was, door het gedrang te water. Aan spoedige hulp ontbrak het natuurlijk niet, zoodat de drenkeling weldra aan zijne kleinen, die op den wal om hun „vad»rlje, vadertje" jammerden, werd teruggegeven. On geveer terzelfder plaatse werd 's avonds een 16- jarige deerne door eenige jongens te water gedrongen, doch door een paar huzaren, die als geleiders der paarden van den optocht dienst dedeD, gered. Een treurig voorval had te Hooge- veen plaats. De vrouw van den schoenmaker J. Perfors zat des avonds in het woonvertrek met een kind van 2jaar, dat zij eenige oogenblik ken te voren uit de wieg genomen had, op haar schoot. Op de tafel, waarbij zij met het kind was gezeten, stond een petroleumlamp te branden. De j man komt thuis en krijgt al spoedig twist met j zijne vrouw, die met eenige beweging vergezeld gaat, en waarschijnlijk oorzaak is dat de lamp omvalt, en een groot deel van den brandenden inhoud over de vrouw en het kind uitstort. De vrouw wordt slechts in geringe mate ge deerd, doch het kind staat weldra in lichtelaaie, het half ontbloote lichaam wordt met brandwonden overdekt. Geneeskundige hulp, ofschoon spoedig ingeroepen, was dan ook vruchteloosna een dag en twee nachten van hevig lijden is het arme kind bezweken. De Zaterdag en Zondag op verschil lende plaatsen in Nederland gewoed hebbende hevige onweders hebben hier en daar ongelukken veroorzaakt. Nabij Kuilenburg o. a. is een pol derwerker, die met drie anderen onder een boom beschutting zocht, door den bliksem gedood. Uit de koninklijke bibliotheek te Lon den heeft men het oorspronkelijke manuscript van een partituur van Mendelssohn en een brief van dien beroemden componist gestolen. Laat in den avond kwam een werk man te Herstal in niet al te nuchteren toestand te huis. Met het hoofd op de tafel geleund, viel hij weldra in slaapdoch de tafel kantelde en de brandende petroleumlamp, die er op stond, viel naar beneden, terwijl tevens de man van zijn stoel op den grond gleed. De brandende petro leum had zich spoedig aan de kleederen van den ongelukkige meegedeeld, en toen men hem te hulp snelde, vond men hem met een half verkoolden arm en verscheiden andere brandwonden bewuste loos op den grond uitgestrekt. Een negentienjarige dienstbode van een pachthoeve te MoDt-Saint-Amand nabij Gent, die uit haar dienst was weggezonden, kwam na verloop van acht dagen terug om een vergeten kleedingstuk te halen. De pachteres alleen te huis vindende, zocht zij twist met deze en bracht haar eindelijk met verschillende voorwerpen een aantal slagen op het hoofd toe, die haar bewusteloos deden nederstorten. Nu begon de gewezen dienst bode het huis te doorzoeken om zich het kost baarste toe te eigenen, doch bemerkende dat haar vroegere meesteres tot bewustzijn terugkeerde en om hulp begon te roepen, bracht zij haar met een mes een doodelijken steek door den hals toe Daarna verwijderde zij zich over het veld, doch werd ach terhaald en gevangengenomen, nog in het bezit van het door haar geroofde. Een boschwachter heeft in het bosct van Sougères bij bet Fransche stadje Monétau d( lijken gevonden van een sergeant-majoor van het 46ste regiment infanterie en van zijne verloofde. Uit alles blijkt, dat hier moet gedacht worden aan eei dubbelen zelfmoord. De sergeant-majoor schijnt nadat hij de sjaal van het jonge meisje op he1 gras had uitgespreid, zich door twee revolver schoten de hersenpan te hebben verbrijzelddaarn: heeft het meisje met hetzelfde wapen zich twe< kogels door het hoofd gejaagd, doch zonder ziel doodelijk te treffen, waarna zij den moed had ziel met den gordel van haar minnaar aan een nabij staanden boom op te hangende tak echter schijn onder het gewicht van haar lichaam te zijn ge broken, zoodat zij op den grond viel en eers daarna den geest schijnt te hebben gegeven. Te Charre, in het kanton Navarreu (Basses Pyrénées), heeft een kalkbrander zij kleinzoon, een jongen van 14 jaren, in een aan val van drift in een gloeienden oven geworpei De arme knaap kon geen geluid meer voortbren genzijn lichaam werd letterlijk verkalkt. Mis schien zou de misdaad nooit uitgekomen zij indien de moordenaar zijne vrouw niet herhaald malen gedreigd had haar hetzelfde lot te doe ondergaan. Hierdoor bevreesd geworden, leverd de vrouw een aanklacht bij het gerecht in me het gevolg dat de man gearresteerd werd. Bij he overbrengen naar de gevangenis rukte dez zich op de brug van Navarreux uit de hande zijner bewakers los en wierp zich over de leunin in de diepte. Hij werd als lijk opgehaald. Te Munchen heerscht onder het pï bliek ontvredenheid over.het slecht inschenke van de glazen in de koninklijke brouwerij. Ti van gasten heeft zich verbonden om elk ni<

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1