rig. Den out werper komt alle lof er voor toe. Een weinig verder moest van zelf weder eene oude bekende in 't oog vallen: de woning der heeren Van Ewijk en Groen, die op bet ge bied van decoratief zich een algemeen gunstigen naam verworven hebben. Ieder had zeker ditmaal den dageraad wel gaarne willen zien, zooals hij bier werd voorgesteld. Jammer ecbter dat de tulle zooveel van den regen had te lijden gehad. Het scbooue ging daardoor slechts eeuigszins verloren, niet geheel: de opmerkzaamheid die er door stadgenoot en vreemdeling aan geschonken werd, was daar getuige van. Schuin tegenover deze beide versieringen ver heft zich de eerepoort aan den ingang der Maars- manssteeg. Trots doorgestane regen- en windvla gen had zij zich goed gehouden. Het groen en vlaggendoek met de wimpels vormden een uit- anunteude schakeering. Osk de eigenaar van het Café Suisse was niet achtergebleven met het aanbrengen van groen en vlaggeutooi en wapenschilden aan den gevel zijner woning. Doch wij zouden te uitvoerig worden indien wij alle uitwendige decoratiën één voor één moesten nagaan, en waarschijnlijk, door dezer of genen te vergeten, een onbillijkheid plegen. Ieder droeg naar zijn vermogen en naar hem het beste dacht tot opluistering bijde heeren Leijh uit de •Koorsteeg, de Plaats-Roijaal, de heeren Pelten- burg, Knaap, Nouien, Somerwil en Van 't Hooft, allen op de Breestraat, en de firma Garrer en Dijkstra op het Kort-Rapenburg en de heer Van Kampen op de Hoogstraat bewezen dit o. a. Behalve aan den geheelen gevel der sociëteit Minerva waren ook van het front van het raad huis en de daaraangreneende woonhuizen slingers van groen aaugebracht. Eenige -versieringen welke binnenshuis en in winkelkasten waren aangebracht mogen evenmin onvermeld blijven: die van de heeren Remmers op de Botermarkt, Hoefftcke op de Breestraat, de wed. Poelman en den heer Speel op de Haarlem merstraat, de drie sigarenwinkels op het Kort- Rapenburg, de heeren Van Asperen en Van den Upwich op het Rapenburg, van den heer De Kat in de DiefGteeg en zelfs eener woning in de Houtstraat muntten daaronder uit. Het behoeft nauwelijks vermeld dat bij een en ander de Mi- nervabeelden of de jaartallen 1875, 1880 en 1497 niet ontbraken. Door de zorgen van den heer Duijser was ook de groote zaal der Stadszaal, voor dezen dag tot café-restaurant ingericht, inetjes versierd. Op het orkest was een tuin met bloemperken, paden enz., natuurlijk in kleine af metingen, aangelegd, en in het midden wierp een. fontein hare zilver-heldere stralen omhoog. De aandacht, welke er aan geschonken werd, verdiende de heer Speet ten volle. De Verlichting. 'Bovengenoemde jaartallen vond men ook meer dan -eens bij de illuminatie terug, welke slaagde op een wijze zooals men bij geen mogelijkheid beter had kunnen wenschen. Niets stond haar in den weg: het was alsof Moeder Natuur wilde goed maken wat zij 's morgens om zoo te zeggen be dorven had. Geen tochtje was er aan de lucht. En dat was goed ook, want men weet vanouds hoe het anders met gasilluminaties gaat. De fraaie verlichting voor en ter hoogte der trap van het stadhuis kwam daardoor ook in de verte goed uit en wedijverde met die van den heer Erank (welke echter in -den beginne nog wat aan de ge volgen van de regenbuien lijdende was), ofschoon deze, zooals boven reeds bleek, van ander genre was. De bekende, schitterende pijlenbundel der heeren Jongmans ontbrak ook nu niet, terwijl de beide hotels Verhaaff en Leredag in de keuze der stukken blijkbaar voor elkaar niet onder hadden willen doen. Het effeet was uitmuntend. Als wij nu nog die van de Sociëteit Minerva, van Café Suisse, van Rijnland, van den heer Jongmans op het Rapenburg en van de sociëteit Amicitia vermelden, kunnen wij nog even aan de menigte sterren herinneren, en tot de lampions- gewijze verlichting overgaan, waarbij dan in de eerste plaats valt op te merken dat die meer al gemeen was dan eerst wel gezegd of veronder steld werd. Immers o. a. de Hoogewoerd leverde aan beide zijden weder het oude 6choone gezicht van vroeger op, te midden waarvan de gevel verlichting van Concordia en de groote gasster van den heer Somerwil op den hoek van de Watersteeg helder uitkwamen. Breestraat, Rapen burg, Haarlemmerstraat, Maarsmanssteeg, Donker- steeg enz. enz. handhaafden haar ouden roem terwijl, wat grootere verlichting betreft, de Gehoor zaal, Cornelissen, de compagnieschap van drie huizen op de Vischmarkt en die der bewoners op den Nieuwen Rijn tusschen de Heerengracht en de Watersteeg, Wille op de. Botermarkt, Caheu op den Nieuwen Rijn, uitmuntend mede werkten om de stad als 't ware in een zee van licht te doen baden. De Hoogstraat bood, vooral uit de verte gezien, een eigenaardig schouwspel aan. Natuurlijk bleef een en ander niet zonder in vloed op de stemming van stadgenoot en vreem deling. Er kwam reeds bij het begin van den avond meer opgewektheid, meer leven, en weldra begon de feeststemming zich op menigerlei .wijze te uiten. Hossende en zingende hoopjes bewogen zich, vlogen soms door Leideus anders zoo bedaarde straten, en dit duurde niet alleen tot laat in den avond, maar zelfs op het oogenblik dat wij dit schrijven 's nachts bij tweeën dringen de juich- en jubeltonen nog tot ons bureau door. Als een bewijs van de drukte welke ook aau het station hier heerschte, kau zeker wel de en kele mededeeling voldoende zijn, dat gedurende den dag tot van nacht, twaalf uren, van de Hol- landsche lijn niet minder dan 120 treinen alhier waren gekomen en van hier vertrokken. Maskerade. Over het onderwerp der Maskerade en de belang rijkste personen die er aan deelnamen, hopen wij onze lezers in de artikelen over Philips den Schoone, zijn tijd en omgeving, voldoende te hebben inge licht en den indruk te schetsen die den kleuren pracht, de afwisseling van kostumes en fraaie grou- peering teweegbracht, rekenen we ons niet in staat, wij beperken oqs daarom tot de hoofdpersonen, doch niet voordat wij hebben gewezen op Guil- laume de Vergy (J. W. C. Bloem), banierdrager van den aartshertog. Zijn prachtvol kostuum, zijne forsche krachtige gestalte, niet het minst hel hoofd, dat een Romeinschen imperators kop herinnerde, trokken in zoodanige mate de aandacht dat, hoe wel geen hoof persoon bij den tocht, hij mede tot de hoofdpersonen der maskerade gerekend moet worden. Dit is des te merkwaardiger daar onmiddellijk op hem volgde Philips, Aartshertog van Oosten rijk (E. L. graaf van Stirurn), gekleed in een blauw kostuum met wit satijn en gouden borduur sels omhangen met een fraaie purperen mantel door hermelijn omzoomd. De breede keten der Yliesorde hing om zijn hals en een trotsche pauweuveer versierde de baret en pauwenveeren prijkten eveneens op het hoofdstel van het fiere ros dat, gewoon dien meester te dra gen, waardig voortschreed te midden van de toe juichingen der menigte; de vier in rosé satijn gekleede pages met licht rosé tricot -droegen de 'talrijke bouquets en lauwerkransen den schoonen prins vereerd. Een door vier paarden getrokken staatsierijtuig, versierd met het wapen van het huis Oostenrijk en met twee Jdceien aehterop, h&d hem en zijne pages naar de verzamelplaats gebracht. Engel brecht van Nassau (L. H. Wijgchel |Van Sellens), droeg een zwart buis met zilver afgezet, een blauw tricot, een vorstelijken mantel van blauw fluweel en de keten der vliesorde. Zijn blauwen hoed versierde een geele veder, blauw en geel wa ren eveneens het -kostuum van zijne pages. Vredelievend waren dus de kostumes die wij tot nu toe beschreven, den krijgsman die zelfs den vrijen Tries mocht bedwingen, öespeurde men reeds dadelijk ia Albrecht den Stoutmoe- digen, hertog van Saksen (J. Albarda).- Zijn verguld harnas met mat zilveren leeuwenkoppen aan de schoudergewrichten, en zilveren versierse len, bedekte zijn groen met zwarte rozen afge zet onderkostuum bijna geheel. Zoo voor één kostuum komt voor dit den heer S. De Jager, leverancier der Maskerade-kostumes, allen lof toe. Twee pages, gekleed in pjcel en zwart, vergezelden den „gewaltigen marschair". De andere kostumes waron eveneens schoon en historisch getrouw, enkele belangrijke groepen trokken bijzonder de aandacht, zooals de helle baardiers in het zwart en blauw, de Bourgondische ruiters in het rood en de compagnie Duitsche ruiters, in maliënkolders met geel overkleed, die den stoet sloten. Een muziekcorps en escorte der huzaren opende en sloot den stoet, een muziekcorps der Infan terie kwam onmiddellijk na het gevolg van den aartshertog, terwijl de klaroenblazers, pijpers en vijftiende-eeuwsche muzikanten hunne eigenaardige muziektonen van tijd tot tijd lieten hooren. De zegekar der rederijkers, die zooveel aan stoot heeft gegeven door hare groote hoogte, ver dient nog wel een afzonderlijke vermelding, Zij gaf ons een getrouw beeld eener oud hollandscbe herberg, de schoorsteen, de schouw met een plaatje versierd, de zeer oorspronkelijke vorm van tafel en banken en het uithangbord, verplaatsten ons in den tijd toen „Hagje in de troffel" nog de plaats der bij eenkomst was van de rederijkerskamer „in liefde vierigh". Vijf leden dier kamer en hun nar too- nen ons dat, in het bierdrinken althans, wij voor onze voorzaten niet hebben onder te doen. Wat de personen betreft, wenschen wij ten slotte nog op te merken, dat Mr. Cornells de Jonge heer Van Baerdwijck, Raad in den Hove va Holland door een zijner afstammelingen, den he B. De Jonge, student in de rechten, werd vot gesteld. a er >r- varen p van -er so on md tfen insessen alsmede jrin zijne der artil- m te Delft ig van 180 ischrijver de /oor 17.05 berichtte in de eluwe der Gel- iouw te Wage- inzending op de l te Londen thans nog subsidie van aagd. Om het rs gemakkelijk te .stelling te bezoeken, de afhuring van een oouwers kunnen dan LEIDEN, 23 Juni. In de benedenzaal der Stads-gehoorzaal vorstelijke personen aanwezig, in gezelscha den burgemeester van Leiden. De hoofdp der maskerade hield eenigen tijd daar st? einde Z. K. H. prins Erederik en de pr Hendrik en Von Wied, en haren zoon, de groothertogin van Mecklenburg Schwf hulde te betuigen. Bij de door den kolonel-directem lerie- stapel- en constructie-magazijm gehouden aanbesteding van de leverii groote blauwe dekens, was minste ir heer J. Scheltema Jz. te Leiden per stuk. De heer Jongkindt Coningh vergadering der afdeeling Neder-V dersche Maatschappij van LandV ningen gehouden, dat voor de tentoonstelling van vee en zuive1 ruim f 7000 bijeen was en er de regeeriug zal worden gevT den Nederlandscheu veeboude maken de Londensche tentoor wordt er onderhandeld over groote stoomboot; de land onder goed geleide de ter ,toonstelling bezoeken, terwijl lord Reay (baron Mackay) persoonlijk de meest mogelijke hulp heef t toegezegd. Voor de in de vol' *ende maand te houden examens aan de Theoloj? psche School te Kampen hebben zich 49 studentr ;n aangemeld, waarvau 28 voor het literarisch, 16 /oor het theologisch examen A en 10 voor het theologisch examen B. Het toelating^xaunen tot de laagste klasse n den hoofdcursus zal dit jaar worden afge nomen te Kampen, in d," eerste dagen der maand September a. s. De adspi.^Dtcn 'an alle corpsen zullen dus door dezelfde co mmissie geëxamineerd worden, in tegenstelling me,* de tot nu toe ge volgde wijze, waarbij het examen' corpsgewijze werd afgenomen. Ds. L. Ten Bosch te Oegst,geest heeft voor het beroep naar Dalfsen bedankt, en ds. N. Osti te Warmond voor dat naar Vreeland. Men schrijft ons uit Zwammerdam Nadat zich in de laatste dagen reeds verschillende ge vallen van mazelen onder de gedeelten der ge meenten Bodegraven, Alphen en Aarlanderveen,^ onmiddellijk grenzende aan het dorp Zwammerdam,. hadden voorgedaan, zijn nu ook de mazelen uit gebroken ten huize van den hoofdonderwijzer der bijzondere school alhier waardoor het onderwijs, hetwelk in het benedengedeelte van de ouder- wijzerswoning wordt gegeven, voor eenigen tijd zal zijn geschorst. De conferentie namens de Vrije Universiteit nret de Synodale Commissie der Chr.-Geref. kerk heO-ft alhier plaats gehad en liep volgens de „HeTaut" op zeer bevredigende wijze ten einde. Ter voorkoming van misverstand is besloten al hetgeen aangaande deze conferentie later geopen baard mocht worden, vooraf over en weer te laten contrasigneeren. van

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 3