BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. S1JTHOFF. wij ons niet een advies te geven; bovendien ge- looven wij dit gerust aan haar goeden smaak te kunnen overlaten. Bij de heeren is het minder een vraag van smaak en daarom kunnen wij be richten, dat in het algemeen bij de feesten het gewone kostuum zal worden gedragen, terwijl de rok alleen „de rigueur1' zal zijn bij bet bal der sociëteit Minerva op Donderdag en dat van Sempre Crescendo op Zaterdag-avond. De inteekening voor het huldeblijk, aan te bieden aan den generaal Van der Heyden, be draagt hier ter stede, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, f 647.80 netto. De voor het admissie-examen aan de hooge- school alhier geslaagden zijn de heeren W. Beckers, W. Driendijk, Ch. A. Henny, C. Van der Hoeven, P. J. A. Levedag, W. Van Loon, W. H. Nolens, J. J. Schwencke, A. S. Suter en A. J. Van Walsem. Bij de gisteravond gehouden stemming voor een predikant bij de Chr.-Geref. gemeente (Hooi gracht) alhier, is geen volstrekte meerderheid verkregen, zoodat a. s. Zondag-avond een vrije stemming uit het bestaande drietal zal plaats hebben. Bij gelegenheid van de studentenfeesten te Leiden zullen wederom, evenals bij vorige gelegen heden, vele extra-treinen op den Hoilandschen spoorweg loopen. Op den dag der maskerade zullen extra-treinen van Leiden naar Den Haag en Rot terdam rijden des avonds te 11 uren, 11 u 30 m. en 12 uren en van Leiden naar Amsterdam te 11 u. 30 m. en 12 uren. Er zal dus ruime ge legenheid zijn om naar huis terug te keeren, mits men niet na 12 uren 's nachts aan het station kome. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag rijden extra-treinen van Leiden naar Den Haag des avonds te 11 u. 45 min. Laat het fraaie zomer weder ons niet in den steek, dan zal ongetwijfeld een druk gebruik van de aangeboden gelegenheid tot deelneming in de feestvreugde der Leidsche academieburgers gemaakt worden. Bij ministeriëele beschikking is bepaald dat o. a. de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de comm. 2de kl. W. II. Moll ten postkantore te Amsterdamde comm. 2de kl. W. E. Carp te Leiden; de comm, 3de kl. W. Ho- vens Greve te Arnhemde sum. A. L. Hare maker te Den Helder, W. C. Callenfels te Mid delburg en W. Van der Heide te Leeuwarden. Het doel van de door het parochiaal R.-K. Armbestuur alhier ingestelde rechtsvordering tegen het gemeentebestuur, om door de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage te doen beslissen dat het bestaande R.-K. Armbestuur geen gemeente- instelling ooit geweest is en dus ook nog niet als gemeente-instelling van liefdadigheid mag worden beschouwd, omdat het octrooi van Juli 1737, waarop het besluit en de verordening moeten steu nen, niet anders en niet meer is dan een mach tiging tot aanvaarding van erfenissen en legaten, onder opperbeheer van het stedelijk bestuur. Door Z. M. zijn benoemdtot lid en voor zitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1880, belast zal zijn met het afnemen van de examens, vermeld in art. 2 van Zr. Ms. besluit van 12 Febr. 1879 (Staats blad n°. 35), dr. D. De Loos, directeur der H. burgerschool te Leiden; tot lid en secretaris P. Werkman, leeraar aan de H. burgerschool te Leiden, tot ledendr. P. De Boer, leeraar aan de H. burgerschool te LeidenJ. P. Von Söhsten, leeraar aan het gymnasium te Delft; Th. Nolen, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage; dr. H. A. J. Valkema Blouw, leeraar aan het gym nasium te HaarlemJ. J. A. A. Prantzen, leeraar aan het gymnasium te Leidentot plaatsvervan gende ledendr. N. M. Kam, leeraar aan de hoogere burgerschool te SchiedamW. P. Wolters, leeraar aan de hoogere burgerschool te LeidenH. Duvanel, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dordrecht; dr. C. E. Poser, leeraar aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Amsterdam. Het Hbl. verneemt van hier dat de com missie van oppertoezicht en beheer der Kweek school voor Zeevaart het ontslag der Amsterdamsche subcommissie heeft aangenomen. Overtuigd even wel dat de band tusschen gemelde instelling en de hoofdstad des lands niet mag verbroken worden, beeft zij zich verplicht geacht eene poging tot vor ming eener nieuwe subcommissie aan te wenden, en is daarin aanvankelijk geslaagd door de benoeming der heeren dr. E. Laurillard en Anton Kalft'. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 38,00, ƒ4,00 en f 2,00; de laagste f 38.00, f 4.00 en 2.00. De vriendschappelijke bijeenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde zal dit jaar worden gehouden te Velp, op Donderdag 8 Juli, te 12 uren. Aan de universiteit te Amsterdam is tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer Chr. C. Sepp, geb. te Zaandam, met academisch proef schrift get.„Eenige bijdragen tot de leer der vet-embolie." Dezer dagen heeft zich te Vlissingen en te Middelburg eene vereenigde commissie gevormd, met het doel om een gedenkteeken te stichten ter nagedachtenis van Elisabeth WolfDeken, de beroemde schrijfster uit het laatst der voorgaande eeuw. De gewone audiënties van den minister van justitie op Dinsdag 22 Juni, en die van den minis ter van financiën, op 24 Juni a. s., zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad" vertrok Zaterdag van Batavia, via Marseille, naar Nederlandde „Celebes" arriveerde Vrijdag te Batavia; de „Voor waarts", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Napels aangekomen en heeft denzelfden dag de reis voortgezet. Creraeng£<l Nieuws. Het water schijnt, bij de hooge tem peratuur en de feestelijke stemming, die reeds gisteren hier ter stede heerschte, voor vele per sonen groote aantrekkingskracht gehad te hebben. Gistermorgen te 8 uren had op het Levendaal reeds een vrij dramatische scène plaats. Een jong- mensch, die wat al te diep in het glaasje gekeken had, wilde zich door een bad in het daar niet al te frissehe water verkoelen. De moeder, die juist aankwam, toen de knaap zich te water be gaf, sprong hem, zonder zich een oogenblik te bedenken, na. Met veel moeite gelukte het, beiden op het droge te brengen. Te één uur voer een groote schuit, met 7 a 8 studenten en een muziekcorps van Duitsche straat muzikanten, door de gracht aan de Bloemmarkt. Een student, die op den kant stond, kreeg lust het tochtje mede te maken en nam daartoe een fermen sprong, die echter te kort bleek te zijn. Hij kwam ul. niet in het vaartuig, maar daar naast in het water te recht, doch werd spoedig aan boord geheschen. Een tiental jongens hadden om den roeiwedstrijd eens recht goed te zien, plaats genomen op een balk in den Rijn; zij gedroegen zich daarbij echter zoo woelig, dat de balk omsloeg en allen te water gingen. Ook zij kwamen er, door de hulp van eenige mannen met haken gewapend, gelukkig met een nat pak af. Na afloop van den wedstrijd hield een dronken persoon, in een schuitje gezeten, het publiek op het Rapenburg bij de Houtstraat door allerlei zonderlinge bewegingen, bezig. Een paar van zijne makkers, die aan den kant liepen, verzochten hem aan wal te komen, waarop de beschonkene be daard uit het bootje stapte en naar den kant zwom. Met eenige inspanning trokken zijne vrien den hem tegen den hoogen walmuur op. Het verblijf op den vasten grond beviel onzen vriend echter zoo weinig dat hij besloot langs denzelfden weg naar zijn vaartuig terug te keeren en voor de tweede maal te water ging. Zijne krachten bleken nu echter uitgeput te zijn, zoodat hij spoe dig zonk en zonder de hulp der omstanders zeker verdronken zou zijn. Ook is de dag niet zonder vechtpartijen voorbij gegaan. Drie schippers, aan wie door de bedien den van „Rhynzigt" geweigerd werd te tappen, wilden niet vertrekken. Het gevolg was een he vige twist, waaraan door een der deelnemers van den wedstrijd een einde werd gemaakt, die een der ongenoodigde gasten bij den kraag vatte en in de sloot wierp. De beide kameraden zetten het nu op een loopen, en de man zelf, na op den kant gekrabbeld te zijn, hoewel hevig pruttelend, volgde hen spoedig. In de Galgstraat had des avonds een gevei t plaats tusschen kanonniers en infanteristen, waar j verscheidene strijders deerlijk toegetakeld werden en een agent van politie een hevigen slag met een bajonet op het oog kreeg. Met behulp van meerdere agenten, die op het signaal van hun in nood verkeerenden makker kwamen opdagen, werd aan den strijd een einde gemaakt, en de belhamel, een artillerist, gearresteerd. Door tusschenkomst der politie zijn alhier in den nacht van Zaterdag op Zondag d ior rijks ambtenaren twee vaten gedistilleerd in I eslag ge nomen van den heer Swinkels, op de Heerengracht, welke ongedekt waren. Gisteravond moesten eenige muzikanten van het vierde regiment infanterie alhier, te Haarlem eene muziekuitvoering geven, welke ten beste afliep op weg van Haarlem naar Leiden zouden zij te Lisse even afstappen, doch daar de koetsier niet spoedig genoeg stilhield, waagde het een der musici uit het rijtuig te spriugen, met het gevolg dat hij struikelde, het wiel over zijn been kreeg en zich zoodanig bezeerde dat hij te Lisse moest ver pleegd worden. Uit Leeuwarden wordt gemeld dat na afloop der harddraverij vanwege den Koning en de Koningin, des avonds in den Prinsentuin een concert plaats had, dat door een vuurwerk werd besloten. Er waren meer dan 4000 bezoekers aan wezig. Op het einde had er een hoogst treurig voorval plaats. De stok van een afgestoken vuur pijl viel neder op het hoofd van een zevenjarig meisje, dat met hare ouders en familie aan een tafeltje was gezeten. De stok drong tot diep in de hersenen door. Een paar geneeskundigen, in den tuin aanwezig, verleenden zoo spoedig moge lijk hulp. De toestand van het kind is echter bijna hopeloos. In de afgeloopen week werd door de Tesselsche visschersvloot veel visch aangebracht. Duizenden roggen werden aaugevoerd, waardoor de prijs van deze vischsoort zoo daalde, dat zij schier onverkoopbaar was op den laatsten dag der week. Yoor tong en groote scholletjes werden daar entegen flinke prijzen gemaakt. Andere vischsoorten vonden mede goeden aftrek. Het schijnt op de tentoonstelling te Brussel niet zeer ordelijk toe te gaan. Een aantal inzenders hebben nog geen toegangskaarten ont vangen en Julius De Geyter, de schrijver van den tekst van Benoits openingscantate, had niet eens eene uitnoodiging bekomen, zoodat hij de uitvoe ring niet kon bijwonen. Volgens de laatste tijdingen uit het district Lauban worden er 51 personen vermist, die vermoedelijk allen het slachtoffer van de over strooming zullen zijn geworden. Verder zijn in Berna nog 16, in Küpper 8 lijken gevonden en men vermist ook daar nog 7 personen. Voor de Hollandse he Spoorweg-Maat schappij zijn eenige Amerikaansche waggons in de maak, bij welke gelegenheid bestaat gedurende de reis eenige beweging te nemen. Geveilde per ceel en- Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zaterdag 19 Juni, ten overstaan van den notaris J. M. E. DercksenEen huis, tuin en warmoeziers- grond in de Bloemistenlaan bij de Doezabrug onder de gemeente Zoeterwoude, Wijk E, N°. 101, Sectie A, N°. 921, 2801 en 2802, kooper C. Brinkman f 2201. Ten overstaan van den notaris K. N. Heng?- veld Een burgerwoonhuis, waarin de zadelmakerij wordt uitgeoefend, met bovenwoning in het Noord einde nabij de Varkenmarkt, N°. 23, Sectie F, N°. 170, kooper J. G. Noordman, voor f 3475. Eerste Huwelijksafkondiging van 20 Juni. Mr. H. A. Van de Velde jm. 24 j. en jonkvr. J C. F. Van Reenen jd. 22 j. O. L. De Vries jm. 24 j. en F. Van der Mark jd. 28 j. G. Stammers jm. 28 j. en A. De Jong jd. 17 j. J. Planjei jm. 25 j. en M. J. Kokjd. 26 j. F. Van den Nat jm. 23 j. en J. M. Sehippers jd. 21 j. J. Teske wedr. 44 j. en A. C. Kleyn wed. 36 j. W. Westliof jm. 28 j. en M. C. Blijleeven jd. 23 j. J. Fakkel jm. 18 j. en J. Van Bemmel jd. 24 j.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2