door den groothertog van Mecklenburg aangebo den, zou worden toegekend aan den heer Storten beker, directeur te Batavia, voor de Nederl.-In dische af deeling. De groote keizersprijs is aan de Amerikaausche afdeeling geschonken. Tot hulponderwijzer te Weesp is benoemd de heer C. "Van Rooyen te Noordwijk. Met ingang van heden zal het rijkslelegraaf- kantoor te Noordwijk open zijn als volgt: op werkdagen, van 7 uren 's voormiddags tot 1 uur 's namiddags en van 2'/i tot 3l/a en van 6 tot 7 uren 's namiddagsop Zon- en feestdagen, van S'/a tot ll'/ï voor- en van 2'/i tot 37ï uren 's namiddags. De gemeenteraad van Alphen a/d. Rijn, juist vergaderende den dag, waarop het ingediende wetsontwerp, houdende wettelijke bepalingen tot beteugeling van misbruik van sterken drank, door de dagbladen openbaar werd gemaakt, heeft bij acclamatie besloten, in een adres aan de Tweede Kamer, onder betuiging van zijne groote ingeno menheid met de beginselen, waarvan dat wetsont werp uitgaat, den wensch uit te spreken, dat het met bekwamen spoed tot wet moge worden ver heven. Ook verleende de raad met algemeene stem men aan B. en Ws. het gevraagde krediet tot voorziening in de voor kostelooze inenting en her inenting benoodigde koepokstof, door middel van opzettelijk daartoe te huren kalveren. Nog werd met algemeene stemmen besloten tot aankoop van 400 vierkante meter grond, benoorden het dorp ter plaatsing van een gebouw voor het kantongerecht. Tot leeraar in de wiskunde en casu quo in de kennis der natuur aan de hoogere burger school met 3-jarigen cursus voor jongens te Am sterdam is benoemd de heer J. J. Werner, leeraar aan de hoogere burgerschool te Goes. De geneeskundige staatscommissie te Am sterdam heeft bevorderd tot arts den heer A. L. J. De Rochemont, candidaat-arts, en het getuig schrift voor het geneeskundig gedeelte uitgereikt aan de heeren A. J. Van den Heuvel, L. Van der Hoeven, I. J. Hage, W. F. U. Steyn Parvé, en F. E. Frylinck, allen doctorandi, en aan I. C. Mohr, candidaat-arts. Tot tandmeester werd be vorderd de heer I. Stark. Ter gelegenheid van de reünie van oud studenten der Groningsche academie, gehouden in 1879, heeft zich aldaar een commissie gevormd, om de Groninger studenten te ondersteunen in hun pogen om een eigen sociëteitsgebouw te ver krijgen. Die commissie heeft thans aan den senaat van het Groninger studentencorps kennis gegeven dat door 210 personen uit alle oorden des lands ongeveer f 7000 was geschonken als begin van een fonds, waaruit eens de kosten van een eigen gebouw zouden kunnen bestreden worden. Een album met de namen der schenkers werd tevens het studentencorps aangeboden. Het comité ter bevordering van de inzending van vee en zuivelproducten naar de internationale tentoonstelling te Londen heeft thans de toezeg ging van bijna f 7000 aan bijdragen. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Dinsdag Aden. BUITENLAND. Frankrijk. De groep der „Union républicaine" van den Senaat heeft zich gisteren met eenparige stemmen voor de amnestie verklaard. De Gauche répu- Llicaine" van de Kamer van afgevaardigden be raadslaagde over de vraag, of zij zich met de quaestie der amnestie zou bezig houden, dan of zij hei initiatief van de regeering zou afwachten. 65 leden verklaarden zich in eerstgenoemden zin en bij gevolg voor de amnestie; 15 stemden tegen. De dissidenten verlieten hierna de zaal. België. Gisteren heeft te Brussel de plechtige opening der nationale tentoonstelling in tegenwoordigheid eener ontelbare menigte plaats gehad. De koning en de .koningin, de graaf en de gravin van Vlaanderen met gevolg verschenen te twee uren en werden met groote geestdrift toegejuicht. De koning werd door de tentoonstellingscommissie ontvangen. Het corps-diplomatique was geheel tegenwoordig, evenals de afgevaardigden en senaats leden, de burgerlijke, militaire en kerkelijke autoriteiten, de burgemeester en de leden van den Gemeenteraad. Na de aankomst der koninklijke familie begon de uitvoering der feestcantate van Benoit door 1600 personen en daarop had er een lauge optocht van inzenders en werklieden, ten getale van zes duizend, langs de koninklijke tri bune plaats. Vervolgens heeft de koning met de overige leden van zijn Huis de tentoonstelling bezichtigd. De geheele stad is met vlaggen versierd. De koning, antwoordende op de rede des minis ters van binnenlandsche zaken, zeide het volgende: Ik wensch u geluk met het goed ten einde brengen dezer nationale onderneming, die in onze geschie denis eene plaats zal bekleeden. Op de toespraak van den burgemeenster van Brussel, die gezin speeld had op de studiën des konings over de uitvoerwegen van den Belgischen handel, ant woordde de koning: De nijverheid kan niet bloeien, indien men geen nieuwe markten voor haar vindt. De handel is haar besten steun. Ik ben overtuigd dat wij getuigen zullen zijn van hare ontwikkeling, en bijgevolg van den toenemenden bloei der nationale nijverheid. Duitschland. De eerste zitting der conferentie heeft gis teren te Berlijn plaats gehad, welke van tweeën tot kwart voor vieren duurde. Nadat prins Hohen- lohe eene verwelkomingsrede had uitgesproken, hield men zich in de eerste plaats bezig met de formaliteiten betreflende de uitwisseling der vol machten en de regeling der werkzaamheden. Heden wordt de tweede vergadering gehouden. Gister middag te vijf uren had er een diner bij prins Bismarck plaats, waaraan behalve de gezanten, ook de technische adviseurs deelnamen. De volgende vergadering der conferentie zal eerst Vrijdag of Zaterdag gehouden worden. Heden zouden de ge zanten waarschijnlijk de prijsuifcdeeling der vis- scherijtentoonstelling bijwonen. De „Provinzial-Correspondenz" behelst een ar tikel over de conferentie, waarin gezegd wordt dat het congres slechts in het algemeen de rich ting der grenzen aangeven, immers slechts de uit einden, niet den loop er van bepalen kon. De taak der conferentie is het in de eerste plaats den loop der in het dertiende congres-protocol aange geven lijn zoo nauwkeurig doenlijk te bepalen en voorts aan de Porte en Griekenland de aanneming dier lijn tot grondslag der grensregeling aan te bevelen. Grroot-Bsrftaniiië. De betrokken commissie van het Lagerhuis heeft zich gisteren tegen de eedsaflegging van den heer Bradlaugh verklaard, maar aanbevolen, dezen tot het afleggen eener eenvoudige verklaring toe te laten. Aan den koning van Griekenland is in „Guildhall'1 het diploma van het eere-burgerrecht der City aangeboden in een gouden koker. De prins Van Wales en de heer Gladstone waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De koning, antwoor dende op een toost van den lord-mayor, betuigde zijn dank voor de aan Griekenland betoonde sym pathie. De hem thans bewezen onderscheiding be schouwde hij als eene hulde aan de zaak der vrij heid. De prins van Wales drukte hierna de hoop uit dat Griekenland te eeniger tijd een groot land mocht worden. De heer Gladstone gaf zijne vreugde te kennen over den vooruitgang van Griekenland, in welk land elke Engelschman belang stelt. Hij wees verder op het gelukkig samentreffen der plechtigheid in „Guildhall" met de gisteren te Berlijn geopende conferentie, die aan het tractaat van Berlijn eene practische uitvoering zal geven. Telegrammen. BERLIJN, 16 Juni. De conferentie koos heden tot haren voorzitter prins Hohenlohe, tot secre taris den geheimraad Busch en graaf Mouy. De eerste zitting was gewijd aan de behandeling van het punt der geheimhouding van de beraadslagingen, bij het congres maar al te vaak uit het oog ver loren. De noodzakelijkheid der geheimhouding werd door de conferentie eenparig erkend. Aanstaanden Vrijdag wordt eene zitting gehouden van de „gedelegeerden", d. z. de zaakkundigen, die officiéél aan de gevolmachtigden zijn toegevoegd. Thans reeds is de indruk verkregen dat onder de mogend heden eene overeenstemming bestaat, wel geschikt om aan de werkzaamheden der conferentie een spoedigen gang te verzekeren. Aan het diner bij prins Bismarck namen heden de gevolmachtigden, secretarissen en eerste gedelegeerden deel. Morgen is er diner bij den Keizer, waartoe de gevolmach tigden, de secretarissen en al de gedelegeerden genoodigd zijn. MADRID, 16 Juni. De Kamer der afgevaar digden heeft met 246 tegen 13 stemmen een vo tum van vertrouwen in de Regeering uitgebracht. LONDEN, 17 Juni. De „Daily-News" meldt uit Kaboel: „Abdurrahman trekt aan het hoofd van 2000 man en met 12 stukken geschut naar Kaboel op, naar het schijnt met een vredelievend oogmerk." De „Times" bericht uit Kaboel, ook van gisteren, dat Abdurrahman aan de En- gelsche regeering een vriendschappelijken brief geschreven heeft, waarin hij de uitnoodiging om naar Charikur te komen, aanneemt. ROME, 17 Juni. De heer Crispi heeft ontslag genomen als lid der Kamer. LEIDEN, 1T Juni. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren: Do,Kanter, voorzitter, Librecht Lezwijn, Harte velt, Goudsmit, Juta, Van der Zweep, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Scheltema, Donner, Van Heukelom, Van der Lith, Driessen, Van Iterson en Van Wensenlater ook de heer De Goeje. Afwezig met kennisgeving de heeren De Fremery, Du Rieu, Verster en Cock. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat van Gedeputeerde Staten een dispositie was ontvangen tot goedkeuring van de demping der Binnenvest gracht. Van dr. Nijkamp en dr. Van der Sluys was een verzoek ingediend tot oprichting van een parc-vaccinogène. De heer Van Iterson stelde voor dat de Raad zou besluiten, dat dit verzoek nog heden behandeld werd. Nadat de heer Donner verklaard had de urgentie er van niet in te zien, daar men nog maar alleen met geruchten omtrent de pokken te doen heeft, werd dit voorstel met 11 tegen 4 stemmen aangenomen. Voorafhad de Voor zitter medegedeeld dat het verzoek bereids in han den was gesteld der stads genees- en heelkundigen, die, na er aan herinnerd te hebben dat reeds sedert 30 jareu hier een vaccinatie-bureau bestaat, adviseerden op het verzoek afwijzend te beschikken en om een buitengewone ondersteuning voor hun bureau, b. v. 1000, van de gemeente verzochten. Hij achtte het verzoek van de beide geneeskundigen aanne melijker, daar dit voordeeliger was en toch de gelegenheid tot vaccinatie werd uitgebreid. B. en Ws. waren er dus voor. Op de stadstimmerwerf is gelegenheid genoeg om de kalveren te plaatsen en de concierge is geschikt om daarvoor te zorgen. Ook de heer Van Iterson ondersteunde het ver zoek. Men moet elke gelegenheid als deze, waarbij kostelooze vaccinatie en voor f 1 en f 2.50 wordt aangeboden, aangrijpen. De gemeente is hier de ontvangende partij en moet dus dankbaar zijn. Uit de verdere discussie bleek dat de bedoeling der leden was dat ook verdere aanvragers niet zouden worden uitgesloten. De Voorzitter verze kerde dat dit ook niet in de bedoeling van B. en Ws. lag. Op het verzoek werd ten slotte met 13 tegen 2 stemmen gunstig beschikt; tegen de heeren Le Poole en Donner. Het advies van de stads- genees- en heelkundigen zal, wat hun laatste ver zoek betreft, in handen van Burg. en Weths. worden gesteld. Van het R.-K. Parochiaal Armbestuur is een dagvaarding ontvangen wegens zijne schrapping van de lijst der instellingen van weldadigheid. Er werd mededeeling gedaan van een missive van den minister van binnenlandsche zaken in zake het door den gemeenteraad gedaan verzoek omtrent de Ruïne. Ilet plan tot bebouwing daar van met universiteitsgebouwen was volstrekt niet opgegeven, maar daarentegen wel aanhangig, zoodat de minister tegen eene bebouwing door de gemeente was; niet tegen eene beplanting, welke hij echter toch nutteloos achtte. Het proces in zake het jaagpad LeidenWoerden is ten nadeele onzer gemeente afgeloopen. Tot lid der commissie van financiën werd be noemd de heer H. C. Juta. Goedgekeurd of toegestaan werden: de reke ning van het Evangelisch Luthersch Wees- en

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2