N°. 6236. Visdag 13 Juni. Ad. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. FBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.....'....'.7..1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Mommen..T.TTT'. .".T.s 0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN» Van 16 refït» ledera regel meer;; G rooier» letten naar plaattnamte. 1.05; STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Znid- Holiand, van den 21aten Augustus 1831 (Provinciaalblad n°. 110), Doen te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand u°. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 20sten dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeester. 17 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. De Bnrgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van LeideD, brengt bij deze ter aigemeene kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 15den Juni jl. invorderbaar verklaard kohier voor de per- soneele belasting dienst 1830/81, Wijk I en II; zijnde eenieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 17 Juni 1880. DE KANTER. LEIDEN, 17 Juni. De overhaasting waarmede het plan tot het brengen eener serenade aan den nieuw opgetreden burgemeester ten uitvoer werd gebracht, ver hinderde velen zich persoonlijk bij dat huldebe toon aan te sluiten. Om daaraan te gemoet te komen zal een den burgemeester aan te bieden lijst van deelnemers, op gelijken voet als voor dezen werd bepaald, nog voor ieder worden open gesteld, terwijl de op die wijze verkregen gelden zullen bestemd worden voor het standbeeld van „Van der Werfl." Het spoedige verrijzen van dit beeld zij alsdan den nieuwbenoemde niet alleen een blijk hoezeer Leiden zijn burgervaderen weet te eeren, maar ook een blijvend aandenken aan de vreugde waar mede het optreden van hem persoonlijk werd begroet. Heden had in het Nutsgebouw alhier de jaarlijksche vergadering van de Maatschappij der Nederl. Letterkunde plaats. De voorzitter, prof. De Vries, opende de vergadering met eene rede voering, waarin hij verschillende verwijten, tegen de Maatschappij gericht, ter sprake bracht en weerlegde. Hij toonde aan dat de oorzaak van den onvoldoenden toestand, waarin zij verkeert, niet ligt in de wijze van stemming der leden, noch in het ouderwetsche karakter dat zij draagt, van geleerd genootschap, maar in gebrek aan vol doende medewerking van velen die hunne krachten in haren dienst konden en moesten besteden. Tot ijverige medewerking riep hij dan ook allen op. Bij de vermelding van het verlies dat de Maat schappij door den dood van vele harer leden ge troffen had, herdacht spreker o. a. met innigen weemoed J. J. Cremer, den gevoelvollen schilder met penseel, met de taal, met stem en gebaar, wiens verscheiden gansch Nederland met diepen rouw had vervuld, en dr. Eelco Verwijs, aan wien de Maatschappij in het algemeen en vooral hare bibliotheek, waaraan hij zijne gansche boekerij heeft vermaakt, het meest van allen is verplicht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat er een voordeelig saldo van ƒ1100 in kas was. Tot binnenlandsche leden zijn benoemd de hee- ren: C. H. Dee, ambtenaar bij 't hoogheemraad schap van Rijnland, te Leiden; M. A. Gooszen, kerkelijk hoogleeraar te Leiden; G. Valette te 's-GravenhageDr. Chr. J. Van Ketwich, em. predikant te Leiden; L. D. Petit, conservator der drukwerken aan de universiteits-bibliotheek te LeidenJ. P. Conradi, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee; Th. M. Tromp, te 'sHage; M. J. Jansen, notaris te Venloo;Mr. R. Macalester Loup, redacteur der Nieuwe Rotter- damsche courant, te Rotterdam; Jhr. Mr. W. Six, minister van binnenlandsche Zaken te 's-Gra venhage; B. Van Meurs, R. C. priester te Kui lenburg Mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek, oud-resident van Menado, te Leiden; W. K. M. Vrolik te Utrecht; J. H. Róssing, secretaris der vereeniging het Nederlandsch tooneel, te Amsterdam; Mr. W. Van der Vlugt, hoog leeraar te Leiden; G. J. Kolff te 's-Gravenhage; A. L. H. Obreen te Parijs; Mr. W. baron Van Goltstein, minister van koloniën, te 's-Gravenhage; H. G. Roodhuyzen, hoofdonderwijzer te Amsterdam; Mr. C. Krom, archivaris te 's-HertogenboschDr. W. G. C. Bijvanck, leeraar aan het gymnasium te Leiden; Mr. A. D. De Vries, onderdirecteur van het prentenkabinet te Amsterdam, J. A. De Bergb, adjunct-commies bij het ministerie van financiën te 's-Gravenhage; Mr. C. J. Sickesz, lid der tweede ka mer, le 's-GravenbageP. H. Van Leent te Arnhem Tot buitenlandsche leden: Dr. A. Glaser te Ber lijn; G. Rolin-Jacquemyns, minister van binnen landsche zaken in België; Dr. J. F. Laubat, te Nieuw-York; J. H. Hessels te Cambridge; Dr. A Réville, hoogleeraar aan het Col'ège de France te Parijs; F. Van der Haeghen, bibliothecaris te Gent; Mr. J. Obrie, vrederechter te Warschoot; L. W. Galesloot, afdeelings-chef aan het rijks archief te Brussel. Tot leden van het bestuur werden gekozen dr. W. Palmer Van den Broek, en dr. J. G. R. Acquoy. Als eerelid der Maatschappij werd met aige meene stemmen benoemd: mejuffrouw A. Opzoo- mer, algemeen bekend onder het pseudoniem van A. S. G. Wallis. Met een vriendschappelijken maaltijd op Zomer- zorg werd de bijeenkomst der Maatschappij gesloten. Het feestterrein is bijna geheel gereed en de bloemen, die, dank zij het goede weer, eerst regen nu zonneschijn hebben gehad, komen prachtig op. De kiosken, die er zeer netjes uitzien zullen spoedig worden betrokken en wel die voor wijn en bier door de heeren Karg en Taverne, pachters der buffettendie voor sigaren door den heer Zwaan uit 's-Gravenhage; de tombola, waar men van alles dat slechts het hart begeert, voor zien zal kunnen woiden, wordt door de Leidsche firma Kaldenberg gehouden, terwijl in de laatste kiosk de heer Speet prachtige bouqueten voor de dames in gereedheid houdt. Maandag-middag zal na afloop van de ont vangst der reünisten het gebruikelijke seDaten- diuer plaats hebben, te geven door het Coll. Civ. Acad. Lugd. Bat. Supr. aan zijne eereleden en de senaten der erkende studentencorpsen. De meeste van deze zullen evenwel niet officieel vertegen woordigd zrjnUtrecht en Groningen zijn door den dood van een hunner leden in den rouw en nemen dus aan geene officiëele feesten deel en Ma- vors Medicator heeft wegens de wankelende positie van dit corps besloten voorloopig van alle officiëele vertegenwoordiging af te zien. Er blijven dus over Delft en het Amsterdamsche studentencorps, ofschoon van de andere corpsen ook tal niet- officiëele representanten te wachten zijn. Omtrent de matinée en soirée, op Dinsdag den 22sten Juni vanwege het corps op het feest terrein te geven, vernemen wij nog, dat zij ge geven zullen worden door het muziekcorps der mari niers uit Den Helder, onder directie van den heer Bernhardt. Tevens kunnen wij op tal van vragen daaromtrent antwoorden, dat behalve de feesten in het gebouw zelf der sociëteit Minerva en de onderlinge feesten der rënnisten, het publiek tegen entrée zich tot alle andere grootere festi viteiten op het feestterrein en op Zomerzorg toe gang kan verschaffen. Den daarvan bepaalden prijs en nadere bijzonderheden vindt men in de heden verschenen officiëele feestprogramma's. De N. R. Crt. van heden meldt: Door de officieren der dd. schutterij te Leiden was een parig besloten om den nieuwbenoemden burge meester, den heer L. M. De Laat De Kanter, Woensdag-avond eene serenade bij fakkellicht te brengen. Van dit plan is echter afgezien, omdat de majoor-commandant wegens eene persoonlijke grief tegen het nieuwbenoemde hoofd der gemeente er geen deel aan wilde nemen. Ofschoon hij de ovatie niet verhinderen wilde en daarom het commando aan een der kapiteins overdroeg, be sloten na de officieren dat het voorgenomen plan, buiten den majoor-commandant, geen voortgaDg kon hebben. In de maand April 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 13,948, met een opbrengst van 7406.75s; het aantal tonnen der bagage 10, met een opbrengst van 89.32; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 792, met een opbrengst van 1426.08; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg 421.97makende dus te zamen een ontvangst van 9344.12s. De totale ont vangst van af 1 Januari 11. bedraagt ƒ43,989.535, zijnde per dagkilometer ƒ8.03, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar 42,127.92s, zijnde per dagkilometer 7.74. Heden heeft te Berlijn de prijsuitdeeling plaats van de aldaar gehouden wordende interna tionale visscherij-tentoonstelling. In een particuliere depeche deelt het Rott. Nwbl. reeds nu de vol gende bekroonde Hollandsche firma's mede: 1°. een gouden medailleTen Houten en De Raadt te Rotterdam, „Neptunus" te Nieuwediep, Hoo- gerwerfi en Co. te Vlaardingen, Maatschappij voor Zeevisscherij te Maassluis, en M. Wuister, even eens aldaar; 2°. een zilveren medailleIJzermans en Co. te Vlaardingen, Bottemanne te Bergen- op-Zoom, Dirkzwager te Moordrecht, de Scheeps bouw- en Werktuigenfabriek „De Schelde" te Vlissingen, C. G. Sluyter te Amsterdam, de Maat schappij tot bevordering der Oestercultunr te Bergen-op-Zoom, het Zoölogisch Genootschap „Na- tura Artis Magistra" en het Zoölogisch Station op de Nederlandsche kusten; 3°. een bronzen medailleYan den Heuvel en Zoon te Ylaardingen, F. P. L. Pollen te Scheveningen, Arntzenius Jan- nink en Co. te Goor, E. J. Bock en Zoon te Amsterdam, D. Bouwman te Moordrecht, C. Kaptein te Maassluis, K. Foppen te Harderwijk, W. Groen te Scheveningen, A. Kaars te Marken, H. Kikkert te Ylaardingen, Eduard Maas te Maas sluis, S. Planteydt te Krommenie, dr* Pollen te Scheveningen, J. en A. Le Poole te Leiden (voor vlaggendoek), J. Yan Smirren te Yollenhove4°. een eervolle vermelding„Natura Artis Magistral te Amsterdam, A. E. Maas en Zonen te Scheve ningen, Zoölogisch Genootschap te Rotterdam, Ai Van Dorst te Bergen-op-Zoom, Holst en Kooy te Amsterdam, J. Yan der Kolk te IJselmuiden, C. Schrevel te Maassluis, de Nederlandsche visch- kweekerij te Velp, H. Kikkert te Ylaardingen, de Maatschappij voor Zeevisscherij te Maassluis, M. Wuister te Maassluis, de Timmerschool te Harderwijk. De zilveren drinkhoorn, eereprijs

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1