geven, en aan poging tot bovenomschreven misdaad, zesmaal gepleegd, en hem te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren. Het hof heeft voorts uit verschillende omstandigheden afgeleid, dat de brievenbesteller J. N. M., de meubelmaker J. J. B. en de meubelmakersknecht J. E. M., die behulpzaam zijn geweest ter inwisseling van twee halve muntbiljetten van f 10, de wetenschap hebben gehad van de bedrieglijke herkomst. Zij aijn onder aanneming van verzachtende omstan digheden schuldig verklaard aan medeplichtigheid 'aan dat feit en respectievelijk veroordeeld tot eene 'cellulaire gevangenisstraf van een jaar, van vier cn van drie maanden. Voor eenige dagen is de prachtige leeuw „Nobel" in Artis te Amsterdam gestorven. Maandag-nacht om halfdrie is, naar men aan de „Asser Crt." mededeelt, een van de heeren Thöne, glasfabrikanten te Nieuw-Buinen, door een messteek in de buik vermoord. De dader (men zegt de zoon van een tolgaarder in die buurt) is gearresteerd, 's Middags is de justitie van Assen derwaarts vertrokken tot het instellen van een onder zoek in loco. Dit onderzoek heeft ten gevolge ge had dat twee personen zijn in hechtenis genomen en gisterochtend gevankelijk te Assen binnen gebracht. De sterke drank schijnt ook hier weder een hoofdrol te spelen. Het lijk van den vermoor den jongeling is eveneens te Assen aangebracht en wordt door twee deskundigen onderzocht. Te Tilburg hebben Maandag bij de inspectie van de verlofgangers der nationale militie, waarvan het grootste gedeelte in beschonken toe stand verkeerde, ergerlijke wanordelijkheden plaats gehad, zoodat men handgemeen raakte met de agen ten van politie en maréchaussees, en zelfs den luit.- kolonel militie-commissaris een slag werd toege bracht. Vier der belhamels zijn reeds in verzekerde bewaring. Dezer dagen gelukte het de politie te Rijssel een 26-jarig man te arresteeren, die be schuldigd werd van diefstal van 50,000 franken, met geweldpleging. Een brigadier en een gendarme werden belast met de overbrenging van den arres tant naar Parijs, waar zij eergisteren aankwamen. Op verzoek van den gearresteerde gingen zij, al vorens zich naar de prefectuur te begeven, een herberg op den boulevard Rochechouart binnen om iets te eten en te drinken; de mannen van de politie sneden het brood voor hun arrestant, want zij ontdeden hem zekerheidshalve niet van zijn boeien. Plotseling werd de gevangene echter on gesteld; zij brachten hem naar een kabinet en keerden toen wel overtuigd dat er geen kwaad bij was naar de gelagkamer terug. Zij hadden zich echter bedrogen. De gevangene scheen goed met de localiteit bekend te zijn en wist door een geheime deur te ontkomen. Vermoedelijk had hem iemand hulp verleend om hem van zijne boeien te ontdoen. De stoomschepen „Stonington" en „Narragansett" zijn aan de monding van de Con necticut-River met elkander in aanvaring geweest. Laatstgenoemd schip zonk onmiddellijk; van de 350 passagiers, die zich aan boord bevonden, konden volgens de aanvankelijk ingewonnen be richten er slechts 300 worden gered. Bij dejaarlijksche verhuringderhooi- landen te Kuinre was nu de opbrengst ruim 150 piet. hooger dan het vorige jaar. Te Troye breidt zich de werkstaking onder de hoedenmakers dagelijks uit. Nu reeds zijn er 530 werklieden, die den arbeid den rug toekeeren. Tal van brandbrieven, bedreigingen niet moord en plundering worden aan de patroons jgericht. Uit Bellac meldt men dat de rivieren j-Basine, Vincou en Gartempe, door de jongste tregens buiten hare oevers getreden, de omlig gende landerijen hebben overstroomd. Tal van huizen staan tot de daken onder water en de schade is zeer groot. Het Kensington-paleis te Londen, vroeger het eigendom van baron Albert Grant, ion, na diens failliet, geen kooper vinden, rijk genoeg om den .koopprijs (200,000 pd. st.) te betalen. Het paleis is nu aangekocht door de leden van de Hurlingham-, Totenham- en Orleans-clubs, die er een sociëteit zullen inrichten, zooals er geen tweede in Europa bestaat. Bij het paleis behooren prachtige tuinen en een park van ver scheidene hectaren oppervlakte. Een vreeselijk ongeluk had Zondag jl. bij het station Loumes plaats. Het tweejarig jon getje van een wisselwachter bevond zich op den spoorweg, toen juist een trein aankwam. De moe der zag het gevaar, waarin haar kind verkeerde, snelde toe, doch zij kwam te laat. Mèt het kind werd ook zij door de locomotief verpletterd. Volgens een telegram uit Nieuw- Tork kan tusschen 15 en 17 Juni onstuimig weder met bliksem verwacht worden op de Engel- sche kusten, gevolgd door onstuimig weder eenige dagen later, hetwelk ook op de Eransche kust zal heerschen. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Mei. De heer Cohen Stuart is als redacteur van het „Indisch Vaderland" afgetreden en vervangen door den heer Enklaar Van Guericke, redacteur van het „Zondagsblad". De raad van justitie te Soerabaya heeft een ex-radja en twee radhens tot verbanning veroor deeld, den eersten naar Poerworedjo, de laatsten naar Banda. Het zoogenaamd afmaken van officieren is tegen woordig sterk in zwang bij de leger-autoriteiten in Ned.-Indië. De wetenschappelijke eischen, die gesteld mogen worden, vormen tegenwoordig een onderwerp van bespreking in de pers. Men zegt dat de regeering besloten heeft den zout-aanmaak te Boender te herstellen, wat voor de bevolking een groot voordeel zou zijn. Het gouvernement verkoopt voor 8 millioen gulden zout per jaar, waarvan 7 millioen netto winst is. Een onbeduidende verhoogiug van dit middel zou de geheele nieuwe belasting onnoodig hebben gemaakt, zegt de Java-Bode. Van de 61 candidaten voor het klein-ambtenaars examen te Soerabaya, zijn er 23 geslaagd. Tijgers vertoonen zich op de spoorbaan tusschen Lawang en Goedih, en drijven de wegwerkers op de vlucht. Wederom heeft op de kust van Passoeroean zich een geval van zeeroof voorgedaan. Sinds 1877 is dit bijna wekelijks het geval geweest, meent de daar uitkomende „Oostpost." Te Tebing Tiuggie, een eilandje onder Beng- kalis, zijn 2 Chineezen door één hunner landge- nooten vermoord. De „Locomotief" vestigt de aandacht op het vreemde feit, dat een som van f 36,000, ont- eigenings-gelden, die aan tamelijk behoeftige lieden toekwam, nimmer is uitbetaald, maar ter griffie van den raad van justitie te Samarang, waar zij bewaard werd, gestolen is. De veepest breidt zich meer en meer uit. De afsluitingskringen schijnen niet voldoende te baten. Er is gebrek aan karbolzuur. Uit het Buitenzorgsche schrijft men dat tegenwoordig de beruchte koffiebladziekte op bijna alle landen in die afdeeling zich vertoont, hoewel niet in hevige mate. De landheeren zijn bezig, middelen te beramen, om dien vijand met ver eende krachten te bestrijden. Aan de Soer. Crt. wordt uit Solo o. a. ge schreven dat de Lawoe weer aan 't spoken is ge weest. Te Gadoengan en Kemoening hebben zich twee hevige schokken van aardbeving doen ge voelen. De aardbevingen hebben reeds sedert ge- ruimen tijd plaats, en wel aan alle kanten van den Lawoe; de bewoners van dien berg moeten er nu maar op letten of de temperatuur van het water der bronnen hooger wordt, als wanneer, vol gens de natuurkundigen, eene uitbarsting nabij is. Men verneemt dat bij den resident van Bata via reeds verscheidene requesten van Chineesche han delaren ontvangen zijn, houdende bezwaren tegen den aanslag in de bedrijfsbelasting. i Door den gonverneur-generasl ran Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, aas den notaris tevens vendumeester te Bandong (Pre- anger-regentichappen), A. Wijnstroom. Ontzet: Uitzijn ambt, de 2de deurwaarder bij den raad van justitie te Batavia, G. A. Maas. Ontslagen: Eervol, met recht op pensioen, de ads.- res. van Tasik-Malaja (Preanger-regentschappen), J. Baart de la Faille. Benoemd: Tot lid in den raad vau justitie te Padang (Sumatra's Westkust), mr. P. A. L. Mac Lean; tot ads.-res. van Tasik-Malaja, F. J. G. Rutten. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten comm. bij de alg. rekenkamer J. A. Corver. Ontslagen: Eerv. nit 's lauds dieast, met behoud van recht op pensioen, de 2de comm. ter alg. seer., D. C. De Bruin. Benoemd: Tot 2den comm. ter alg. seer., Ch. G. A. Grevelink; bij den wat. en 's lands burg. openb. werken: tot opz. 1ste kl. P. Reep; tot opz. 2de kl., A. D. Jansen; tot opz. 3de kl. A. J. Jansz en B. Sibenius Trip. Ontslagen: Eervol nit zijne betrekking, de adsp.-contr. bij bet binnenl. bestunr op de bez. buiten Java en Madura C. F. A. Werner. Benoemd: Tot secr. van de res. Probolingo, P. F. L. Kist, laatst secr. der res. Menado; tot contr. 2de kl. bij het binnenl. bestour op Java en Madnra, H. J. Van der Plas. Overgeplaatst bij de bnrg. openb. werkenvan Ban dong naar Soemedang (res. Preanger-Regentschappen), de opz. 2de kl. G. C. J. Bruins; bij den post- en telegraafd. van Pa dang naar Weltevreden, de comm. 3de kl. H. Van Thienen. Ge plaatst: Bij bet post- en telegraafkantoor te Cheribon, de ben. commies 3de kl. J. Remmers. Departement van Marine. T ij del ij k belast: Met de waarneming der betrekking van ing. 1ste kl. bij de fabriek voor de marine cn het stoomwezen te Soerabaya, de 1ste werktuigk. bij den dienst der Bataviasche havenwerken O. Grothe. V e r- I leend: Vergunning om te repatriëeren aan den off. van gez. lste kl. J. J. Dekkers. Benoemd: Tot 2den comm. bij het dep. der marine, W. Tannay. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij de mil. adm. tot intendant lste kl. (hoofd-intendant), G. IJ. C. Fraser; tot int. 2de kl., P. F. Kraal. Door den commandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.-Indië zijn g e-1 plaatst bij de mil. adm.: bij bet hospit. te Padang, de 2deI luit.-kwartierm. P. G. J. Van Wijhe; bij de inf.: bij het 9deI bat., de 2de luit. D. L. N. Vink, onlangs uit Nederland aan-| gekomen. Verleend: Een tweej. verlof naar Enropa, wegensI twaalf jaren onafgebroken dienst in Nederl.-Indië, aan denkapt.l der inf. P. L. A. Collard. BUITENLAND. PranbrSjb. De hertogin De Moncby heeft aan de redactie van de „Gaulois" medegedeeld dat, volgens een doorl haar ontvangen telegram van de koniDgin van Engeland, keizerin Eugénie een nacht heeft door gebracht op de plek, waar haar zoon werd gedood, en dat zij er minder door geleden heeft dan men had verwacht. Het 200-jarig bestaan van de „Comédie Erangaise" zal dit jaar op plechtige wijze wordenl gevierd. Men gelooft dat de regeering, met het oogl op de houding van den Senaat, niet het initiatief! tot eene algemeene amnestie zal nemen, maar erl zich toe zal bepalen, het verleenen van gratie zool ver mogelijk uit te strekken. De heer Janvier de la Motte heeft van zijnel aangekondigde interpellatie betreffende de benoe-| ming van den heer Challemel-Lacour tot ambas-l sadcur te Londen afgezien. In den Senaat heeft de president-ministerl De Ereycinet gisteren in antwoord op eene vraagl van den heer Eeray, voorzitter der tarief-commis-l sie, gezegd dat de regeering haar recht volhoudfl om op eigen verantwoordelijkheid handelstractatenl te sluiten; hij geloofde echter niet dat de regee-| ring het tractaat met Engeland zou gesloten hebbenl voor het einde der beraadslagingen over de tarie-l ven. Hij las de brieven voor, die tusschen denl heer Say en lord Granville gewisseld zijn, teal bewijze dat de Eransche regeering vrijheid vaal handelen behoudt. De heèr Eeray verklaarde vol! daan te zijn, maar de heer Pouyer-Quertier vroea verlof om de vraag in eene interpellatie te verl anderen, waarin de president-minister toestemdel Dultschland. Uit particuliere bron wordt van gisteren uil Parijs het volgende gemeld: „Men gelooft hiel dat Engeland zich ter Berlijnsche conferentie bil Erankrijks meening zal aansluiten en dat te dien aanzien ook van alle andere mogendheden, welkl uiterlijk heden hare instructiën aan de ambassal deurs te Berlijn doen toekomen, in beginsel overl eenstemming zal verkregen worden. Voor de uitl voering van het in zijne hoofdtrekken vast tl stellen plan zal de commissie van deskundigl raadslieden der ambassadeurs vermoedelijk onmidl dellijk na de eerste vergadering der conferentie il werkzaamheid treden." Het berust op eenl onjuiste beoordeeling van den toestand, als mei beweert dat de conferentie der ambassadeurs aal Griekenland het bezetten van het aan dat rijl toe te voegen Turksche gebied zal opdragel Voordat de nieuwe grenslijn door eene commissi op de plaats zelve getrokken en door de mogenl heden goedgekeurd is, is voor nauwkeurig geil geld gebied eene bezetting niet noodzakelijk. Italië. De financiëele commissie heeft het eerste artitl van het wetsontwerp tot geleidelijke afschaffil van de gemaal belasting goedgekeurd, en in ovel

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2