N°. 6235. Donderdag 17 Juni. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 minden.«V.' .T77:HO. Franco per post.rnvö.T;..;. B 1.40. Afzonderlijke Kommen.'.T. V a 0.05. PRIJS DER ADYERTEimENs Ven 1—8 re(*b uofc leden regel meer; li tïeeee 0.17U. Grooten letten nntr plutmimte.' 8TADS-BERICHTEN. Kohier der plaatselijke directe belas ting, 1§80. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85); doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1880 op heden voorloopig is vastge steld, en van den 17den juni tot en met den 30sten Juni 1880, ter secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling) op eiken werkdag van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KAN TER, Burgemeester. 16 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Juni. Het aantal deelnemers aan de serenade, gister avond den nieuwen burgemeester gebracht, was nog grooter dan dat, hetwelk zich 's middags op de ver gadering had aangemeld. Yooral op de binnen plaats van den Burg kon men zich, vóórdat de stoet vertrok, er van overtuigen dat alle rangen en standen der burgerij vertegenwoordigd waren. Overal waar de stoet, met muziek en fakkellicht, alsmede een vaandel met het Leidsche wapen op een wit veld, passeerde, was een ontzaglijke me nigte vereenigd. De burgemeester werd toegesproken door den heer A. G. Hessels, die in eenige waardige woor den de tolk was van de gevoelens, die den ovatie brengers niet alleen, maar ook nog tal van stad- genooten, bij het vernemen der benoeming van het nieuwe hoofd der gemeente, bezielden. De heer De Kanter verzekerde dat hij de ovatie op prijs stelde en zijne beste krachten zooveel hij vermocht aan de belangen der gemeente zou blijven wijden. Niettegenstaande hij wist dat zijne benoeming door allen niet met dezelfde ingenomenheid was ontvangen, had hij toch de zware taak aanvaard; maar mocht het blijken dat zijne krachten in het vervullen daarvan te kort schoten, dan zou hij ook weder niet aarzelen haar neder te leggen. Hij rekende er echter op dat hem de noodige steun niet zou ontbreken. Aan den Burg terug gekomen werd nog menig woord aan het welzijn der gemeente en haar hoofd gewijd, en werd ook de commissie door den heer Wilhelmy Damsté dank gezegd voor de wijze waarop zij alles in zoo'n kort tijdsbestek had geregeldzij had de gemeente van den blaam gezuiverd alsof hier onder de burgerij een jansaliegeest heerschte: zij had Leiden gerehabiliteerd. Door den heer Yerhoog werd nog medegedeeld dat, mocht er een batig saldo van den optocht zijn, dit aan de commissie van het Monument voor Leidens Ontzet zou worden ter hand gesteld. Wij zijn thans ia staat de juiste en volle dige opgave te doen van de verschillende roei verenigingen, welke aan den internationalen roei- wedstrijd, op aanstaanden Zondag op het Galge- J water alhier te houden, zullen deelnemen. Deze is als volgt: I. Vierriemsgieken, seniores„Amstel" en „Por- tuna" van Amsterdam, „Maas" van Rotterdam, „Société Nautique des Etudiants" van Luik en „Njord." II. Vierriemsgieken, juniores: „Portuna" en „Oefening baart Kracht" van Amsterdamde stu- dentenroeivereeniging „Laga" van Delft en de „So- ciété Nautique des Etudiants." III. Vierriemsgieken, studenten-race (alleen toe gankelijk voor leden van Nederlandsche studen- tenroeivereenigingen)„Laga" en „Njord." IV. Tweeriemsgieken, seniores„Portuna", „Maas", „Charon" van Edam, „Société Nautique des Etudiants" en „Njord." V. Tweeriemsgieken, juniores„Maas", „Laga", „Société Nautique des Etudiants", „Portuna", „Am- stel" en „Njord." VI. Sloepen, bemand met de leerlingen der Kweek school voor de Zeevaart alhier. Vóór eenigen tijd heeft de heer P. P. C. Hoek alhier in het „Aardrijkskundig Week blad" medegedeeld wat hem bekend was omtrent de plannen die men koesterde voor de uitgave van de zoölogische resultaten, verkregen met de beide tochten der „Willem Barendsz." Daarbij werd het comité der IJszeevaart eenigszins aan sprakelijk gesteld voor het onzekere lot dat het Barendsz-materiaal scheen te wachten. Thans deelt de heer Hoek in datzelfde weekblad mede dat het hem gebleken is dat hij ten onrechte het comité voor de vertraging aansprakelijk had ge steld en dat thans, dank de stappen, door het comité gedaan, de zekerheid bestaat dat de zoö logische voorwerpen grondig onderzocht zullen worden en hetgeen dit onderzoek op zal leveren op behoorlijke wijze wereldkundig zal worden ge maakt. Het comité heeft al. vijf personen, de heeren: prof. P. Harting te Utrecht, prof. C. K. Hoffmann te Leiden, dr. R. Horst en Th. W. Van Lith De Jeude te Utrecht, en P. P. C. Hoek te Leiden, uitgenoodigd een commissie van redactie te vormen voor de uitgave, die als wetenschappe lijk rapport van het zoölogische gedeelte der beide ijszeetochten het licht zal zien in een extra-band van het„Niederlandisches Archiv für Zoölogie." Aan die commissie is verder opgedragen in naam van het comité te onderhandelen met de dierkundi gen, aan wie afdeelingen van het materiaal ter be werking worden toevertrouwd. De financiëele uitkomsten der uitgaven voor het huldeblijk, dat door het leger aan den Koning en de Koningin is aangeboden, zijn, ondanks den omvang van het geschenk, zoo gunstig uitgevallen dat van de overgeschoten gelden een gift van f 350 is kunnen worden geschonken aan het Mili tair Invalidenhuis te Leiden. Tot lsten hulponderwijzer aan de burger school te Krommenie is benoemd de heer J. De Koff, hulponderwijzer alhier. Ds. H. T. Veder te Valkenburg heeft het beroep naar Abcoude aangenomen. Voor het beroep naar Amsterdam is door den heer N. A. De Gaay Portman, predikant te Vlissingen, bedankt. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën die, gedurende één jaar, eindigende 1 Augustus 1880, belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen zitting houdente Utrecht op Maandag 28 Juni e. k., en te Gronin gen op Maandag 21 Juni e. k., en volgende dagen. Het verslag over het Wetboek van Straf recht wordt, naar men uit Den Haag aan de Arnh. Crt. schrijft, in de eerste dagen van Juli verwacht. Terwijl de Kamer dan druk aan het discussiëeren is over de kanalenwet en de wet op het lager onderwijs, zal zij dat rapport ontvangen en dus geen tijd hebben het lijvige stuk te bestudeeren, zoodat de Kamer uiteen zal moeten gaan, zonder het Wetboek te behandelen. Aan het ministerie van justitie is men wederom bezig met het bear beiden van een wetsontwerp op de binnenlandsche visscherijen, dat sinds jaren in bewerking is. Als de corresp. wel is ingelicht, dan heeft de Raad van State reeds haar verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, in zake der kohieren van den hoofdelijken omslag. De heeren Lnden en Mendes da Costa te Arnhem en Pels Rijcken te Velp hebben zich gewend tot den gemeenteraad van Velp om de con cessie van een stoomtram van Velp naar Apeldoorn: Begnnstigi door fraai weder, is Maandag de spoorweglijn WinterswijkBismarck (Schalke) plechtig geopend. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gedeputeerde staten medegedeeld dat da commissie, ingesteld ter voorbereiding van een wet telijke regeling van het onderwerp der vicarie- stichtingen, den wensch heeft kenbaar gemaakt dat een onderzoek worde ingesteld naar de goederen,' in de onderscheidene provinciën gelegen, die als vicarie-, praebende-, memorie- of getijde-goederen bekend staan, met dien verstande dat daaronder ook zouden begrepen worden alle goederen, welker karakter als zoodanig slechts bij algemeen gerucht vermeld wordt. De minister heeft verzocht zoodanig onderzoek door tusschenkomst der burgemeesters te doen instellen en den uitslag daarvan aan hem mede te deelen. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Java, arriveerde Maandag-middag te Southamptonde „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Wyberton", van Java naar Rotterdam, vertrok Maandag van Port-Said. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.- rechtb. te Zierikzee mr. J. Van Binsbergen, thans subst.-griffier bij de arr.-rcchtbank te Arnhem. Gemengd Nieuwi» Naar men uit goede bron verneemt," bestaat het voornemen bij de gezamenlijke bewo ners der Maarsmanssteeg de geheele steeg een recht feestelijk aanzien te geven bij den te houden ge- kostumeerden optocht. Aan de voorzijde der steeg, Breestraat-zijde, wordt een fraaie eereboog aange bracht en vervolgens wordt de geheele steeg door gaand aan weerszijden langs de huizen geïllumi neerd. Aan het plan van sommige der bewoners om den eereboog in het midden der steeg aan te brengen, om beter te doen uitkomen dat het geheel van al de bewoners uitging, kon geen gevolg gegeven worden, omdat hij niet in het gezicht zoude komen door het uitsteken der vlaggen. Het plan door eenige der oudste bewoners opgeworpen werd door allen goedgevonden en de kosten er van worden voor gezamenlijke rekening gedragen. De uitvoe ring is opgedragen aan den heer W. Van Lith,' hetgeen doet verwachten dat ze in goede handen is gesteld. Gisteren heeft de metselaar E. R. we derom, tot driemaal toe, een zenuwtoeval gehad en, na bijgekomen te zijn, zijn weg weder vervolgd: Gisternacht omstreeks halfdrie ont stond bij den bakker v. d. V. te Koudekerk brand. Daar de spuit spoedig ter plaatse was,' bepaalde zich het vuur slechts tot de bakkerij, welke dan ook met een grooten voorraad meel geheel ver? brandde. De oorzaak is onbekend. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren bij een uitvoerig arrest uitspraak gedaan in de meervermelde strafzaak wegens verduistering van brieven aan het Amsterdamsche postkantoor: Het heeft daarbij den brievenbesteller A. J. B. schul dig verklaard aan het als agent der hooge regee ring driemaal plegen van verduistering van gelds waarden of bescheiden, hem in zijn post overge-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1