ontslagen; den ritmeester der cavalerie J. Dijck- meester, thans op non-activieteit, op pensioen ge steld den kapt. van het corps ing., min. en sapp. "W. Schuurman, thans op non-activiteit, tijdelijk op pensioen gesteld; aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der inf. van het leger in Ned.Indië B. H. N. Van Reyn, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen; aan de eervol ontslagen hoofdcom miezen bij het dep. van marine S. Staatman en J. A. Beek, op grond van meer dan 65-jarigen ouderdom, met ingang van 1 Mei 1880, toegekend een jaarlijksch pensioen, ten laste van den Staat; benoemd tot ontv. der registr. en domeinen: te Zalt-Bommel, J. A. Ennma, thans te Enschedee; te Vianen, B. M. Moorrees, thans te Kaalte; te Elburg, J. K. Immink, thans te Zevenaar; te Kaalte, K. Swaving; te Zevenaar, G. W. J. C. Vermeulen; te Goor, G. G. Knypers; de laatste drie thans surnumerairs der registr. en domeinen. fiemengd Nleows. In verband met den gepleegden dief stal met inbraak in de fabriek van de heeren Schretlen Co. vernemen wij nader dat men den dader reeds op het spoor is. Naar de H. C. meldt, zijn alhier thans twee handkarren in beslag genomen, die vóór veertien dagen des nachts van de openbare straat te Haarlem waren ontvreemd. De dader of daders zijn nog onbekend. Uit Nieuwkoop wordt gemeld dat de de mazelen-epidemie aldaar zeer aan het afnemen isin de vorige week werden slechts drie lijders aan die ziekte aangegeven. In het geheel zijn door die ziekte aangetast 162, waaronder 8 boven de twaalf jaren, en daaraan overleden 3 personen. In een vorig nommer is het vonnis medegedeeld, door den zeekrijgsraad te Nieuwediep uitgesproken tegen de acht machinisten der kon. Ned. marine. De Dordr. Crt. verneemt omtrent deze zaak nog de volgende bijzonderheden. Door vijf der veroordeelden is, met goedkeuring van den krijgs raad, bij adres aan het hoog militair gerechtshof verzocht om ontslagen te worden van hun scheeps- arrest en, zoo mogelijk, in afwachting van de eind uitspraak, zich naar hunne betrekkingen te bege ven. (Hun voorarrest is reeds de twaalfde week ingetreden). Voorts heeft de advocaat, mr. Ph. A. Haas te Amsterdam, die voor de appellanten zal optreden, ook voor de beide machinisten 1ste kl., O. L., en v. W., niettegenstaande hun door den krijgsraad het recht van appèl ontzegd is, appèl aangeteekend. Als verzachtende omstandig heden zijn door den krijgsraad aangehaald dat de feiten, waarvoor de machinisten zijn veroordeeld, waarschijnlijk niet zouden zijn voorgekomen: in dien de luit. ter zee Backer zich had bekend ge maakt als transport-commandant; zoo hij niet oog luikend hun loopen in politiek had toegelaten, en zoo hij geen genoegen had genomen met het pre sent melden door den machinist 1ste kl. v. W., maar den machinisten nog een boodschap had ge zonden. Met het feit, dat alles op een particulier stoomschip is voorgevallen, is geen rekening ge houden. Daarentegen wel, dat twee der veroor deelden (aan wie de minste straf is opgelegd) ge durende hun diensttijd van 7 jaren nog nooit gestraft zijn. 'Omtrent het spoorwegongeluk te Brei worden door het Rott. Nbl. bijzonderheden medegtleeld. Het ongeluk werd veroorzaakt door het verkeerd staan van den wisseldeze was door den wisselwachter Stoop omgeworpen, maar het toestel was blijven steken. Het gevolg was dat de trein opnieuw geraakte op de draaischijf en van daar op een achter die schijf, een voet of vijf lager gelegen, weiland. De tender volgde en toen een bagagewagen, die echter steken bleef en zoo doende de andere wagens voor vallen behoedde. De stoker, Opstal, die op de machine van geen verder nut kon zijn, was, op raad van den machi nist, op den tender geklommen en kon van daar een sprong wagen, zoodat hij er met den schrik afkwam. De machinist Charles Scheltjes echter wilde zijn post niet verlaten. In een oogenblik had hij alles geremd en vollen tegenstoom gege ven, maar hij kon slechts daarmee bereiken dat alleen de locomotief en de tender in de diepte vielen. De machine ligt een manshoogte in den grond gewoeld. De tender bleef gedeeltelijk op de machine steken en moest later met den daarop- volgenden bagagewagen omgetrokken worden, ten einde het lijk van den machinist te voorschijn te halen, dat, beklemd tusschen tender en machine, nagenoeg onkenbaar was. Hij was woonachtig te Aerschot, waar hij eene vrouw met vijf kinderen achterlaat, terwijl een zesde wordt verwacht. Zijn dood wordt diep betreurd. Door zijn koelbloedig heid en zelfopoffering heeft hij het leven der pas sagiers gered. Door de arrondissements-re chtbank te Breda is een bevel tot gevangenneming ver leend tegen J. C. A. S., oud 19 jaren, klerk bij den ontvanger der directe belastingen enz. te Zwa- luwe, thans voortvluchtig, wegens misbruik van vertrouwen, door hem in bovengenoemde betrek king gepleegd. Bij het spoorwegstation Philippine, bij Sas-van-Gent, is Zondag-middag een beambte bij den spoorweg door den van Ter-Neuzen af ko menden trein overreden. Hij was terstond een lijk. Men vermoedt dat de man, uit de kerk ko mende, een zenuwtoeval gekregen heeft en op de rails is gevallen. Hij laat een talrijk gezin na. In den dierentuin te Parijs stonden Vrijdag tal van personen voor de apenkooi, toen plotseling eene dame, die daar eveneens gestaan had, ineenzonk en zich in allerlei bochten op de grond verwrong. Eerst meende men dat zij een zenuwtoeval had, spoedig echter zag men aan het wegstroomende bloed dat zij een dolksteek in den rug gekregen had. De dader had zich intusschen uit de voeten gemaaktmen vermoedt echter dat het een jongmensch is die de jonge dame reeds lang vervolgde en haar met zijn liefdesverklaringen lastig viel. In Reichenhall werden voor eenige dagen alle bakkers bekeurd omdat ze het brood te zwaar bakten. Hoe ongeloofelijk dit klinken mag, is het toch waar; in die plaats bestaat eene politie-verordening, dat de bakkers zoomin boven als beneden het aangegeven gewicht mogen gaan. Een vreeselijke brand heeft te Titus- ville gewoed in de petroleumstreek van Pennsylvanië twee groote raffinaderijen met meer dan 10,000 ton olie werden vernield. Van 65 bruiloftsgasten te Chatelet werden er na den maaltijd 60 ziek. Allen moesten het bed houden en vier er van verkeeren nog in levensgevaar. De kok had voor de soep in plaats van peterselie bij vergissing dolle kervel genomen. Uit Havana is per telegraaf bericht ontvangen dat aan boord van het Spaansche oorlog schip „Cuba Espanola" den llden dezer bij het binnenkomen van Santiago de Cuba de ketel is gesprongen, met het gevolg dat 20 man gedood en 113 gekwetst zijn. In Klein-Azië hebben roovers ver schillende dorpen geplunderdte Mossoul zijn ver scheiden gevallen van typhus. In Iowa heeft een vreeselijke orkaan gewoed, die groote schade aanrichtte en aan 20 personen het leven kostte. In eene steenkolenmijn bij Dortmund heeft in de afgeloopen week eene ontploffing plaats gevonden, waarbij 23 mijnwerkers het leven ver loren hebben; drie andere, die zwaar gekwetst werden, hoopt men in het leven te behouden. BUITENLAND. Frankrijk. De Eransche regeering heeft een ontwerp inge diend, strekkende om het uitroeien der wolven te bevorderen; de minister Tirard looft 100 fr. uit voor een niet volwassen, 150 fr. voor een volwas sen wolf, 200 fr. voor een wolf, die menschen aanviel. In 1879 werden er slechts 555 wolven gedood. Aan de Kamer zal 8,700,000 fr. worden aan gevraagd om de belendende gebouwen van de „Bibliothèque Nationale" te onteigenen, die biblio theek te isoleeren en daardoor gevaar voor brand te voorkomen. De geruchten omtrent onderhandelingen, die eenige maanden geleden over eene benoeming van den heer Challemel-Lacour tot ambassadeur te Berlijn gevoerd zouden zijn, worde.n thans vol komen ongegrond genoemd. De vertegenwoordiger van Duitschland te Parijs is tot de verklaring ge machtigd dat de heer Challemel-Lacour nooit als ambassadeur te Berlijn is voorgesteld, maar dat er, indien dat wel het geval geweest ware, legen zijne benoeming geenerlei bezwaar zou geweest z'ijn. De minister van oorlog heeft aan de corps- commandanten eene circulaire gericht, waarin hij hun het besluit betreffende de afschaffing der tamboers bij de infanterie kenbaar maakt. De minister wil alleen de trompetters behouden. Na de herfstmanoeuvres moet de nieuwe maatregel algemeen in werking gekomen zijn. Generaal Clinchant is als opvolger van gene raal Aymard tot gouverneur van Parijs benoemd. Bij den Senaat is ingekomen het rapport op de verzoekschriften tegen de decreten van 29 Maart. Het concludeert tot afwijzende beschikking. De discussie is bepaald op 24 dezer. Dultsohlaad. Bij de Conferentie voor de Grieksche quaestie, die morgen te twee uren te Berlijn zal geopend worden, is men voornemens, in navolging van de bij het Congres gevolgde regeling van werkzaam heden, eene tweevoudige behandeling te volgen. De eerste behandeling geschiedt door de Confe rentie buiten deelneming der experts. Bij de tweede behandeling handelen de experts ingevolge de hier te voren door de Conferentie opgelegde taak. De bij het Congres gebruikelijk geweest zijnde derde wijze van behandeling in diplomatiek comité wordt, wegens den meer beperkten aard der Conferentie, achterwege gelaten. De vertegenwoordigers van Turkije en Griekenland nemen aan de Conferentie geen deel en staan in geen rechtstreeksch verkeer met haar, doch kunnen, door tusschenkomst van de vertegenwoordigers der verschillende aan de conferentie deelnemende mogendheden, hunne wen- schen bij haar kenbaar maken. De Bondsraad bekrachtigde gisteren bij tweede lezing het verleden week genomen besluit betref fende de opneming van de Beneden-Elbe in het tolgebied. Italië. Te Rome is eene openbare bijeenkomst van niet-kiezers gehouden, om het algemeen stemrecht te vragen. Een duizendtal personen woonden haar bij. De orde is niet gestoord. Meetings van ge lijke strekking hebben te Napels, Milaan, Livorno en andere steden plaats gehad. Ook daar is alles rustig afgeloopen. De Italiaansche gezant te Berlijn, graaf de Lounay, heeft van koning Humbert de hoogste onderscheiding gekregen, die in Italië bestaat. Het is de orde „dell 'Anunziata". De dragers dier orde worden door den koning „neef" genoemd. Oo8tenr.-Hon^. Monarchie. De te Weenen verschijnende „Polit. Corresp." meldt uit Berlijn dat er tusschen Duitschland en Frankrijk eene overeenstemming schijnt te zijn tot stand gekomen in de quaestie over Janina, welke overeenstemming ook op de conferentie zal blijken uit het samengaan der beide mogendheden. Telegrammen. LONDEN, 14 Juni. In het Lagerhuis heeft sir Ch. Dilke verklaard, in antwoord op een vraag van den heer Simon, dat de regeering thans met andere mogendheden onderhandelt over het indienen van gemeenschappelijke vertoogen in het belang der godsdienstvrijheid in Maroceo. De be schuldigingen van ODonnel tegen Challemel-La cour werden door sir Ch. Dilke wederlegd, o. a. met de verzekering dat Challemel-Lacour nooit voor gezant te Berlijn bestemd was geweest, en dat indien zijne benoeming geschied ware, ge lijk graaf Münster, Duitschlands gezant, ver klaard heelt, de Duitsche regeering hem met de meeste hartelijkheid zou ontvangen hebben. O'Don- nell, met dit antwoord niet tevreden, wilde be wijzen aanvoeren van de juistheid zijner beschul digingen. Gladstone stelde voor aan O'Donnell het woord te ontnemen. Na drie moties tot slui ting der debatten verklaarde de heer Gladstone zich bereid zijn voorstel in te trekken, op voor waarde dat O'Donnell thans niet verder sprak,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2