vaarbaarheid van den Rijn, in het bebouwde gedeelte der gemeente Alphen, is door de gede puteerde staten van Zuid-Holland, namens den minister van waterstaat, als beschikking op hun adres geantwoord, dat het bovenbedoeld ge deelte van den Rijn door de «org van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland zal worden ver beterd, en dat reeds dén 3den Mei II. een aan vang is gemaakt met het doen opruimen van den bagger over 150 meter aan elke zijde van deAl- phensche brug tot eene diepte van 2.80 M. onder A. P., terwijl in het belang der beschoeide wallen de geul op ongeveer 3 M. uit de kanten blijft. Aan 's rijks-universiteit te Utrecht hebben de militaire pharmaceutische studenten H.Van Os en M. H. J. De Wolff het eind-examen met goed gevolg afgelegd. De terugkonist der Tweede Kamer is nu definitief bepaald op Dinsdag 29 Juni. Te Zwolle, zoo schrijft men van daar, loopt het gerucht dat de heer commissaris des konings in de provincie Overijsel, mr. J. H. Geert- sema, zal benoemd worden tot gouverneur-generaal van Ned.-Indië. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Gelderland" vertrok Zater dag van Rotterdam naar Ned.-Indië; de „P. Caland" arriveerde Vrijdag-morgen te Nieuw-Tork; de „Rotterdam" vertrok Zaterdag van Rotterdam naar Nieuw-Yorkr de „Torrington" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdam. Het wetsontwerp, dat thans bij de Tweede Kamer is ingekomen ter voldoening aan de belofte om nog dit zittingsjaar een wetsontwerp tot beteu geling van het misbruik van sterken drank aan hangig te maken, bevat tal van bepalingen tot bevordering van dat doel. De bepalingen zijn deels repressief, deels preventief. Repressief voor zoover er straf wordt bedreigd tegen hen, die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den open baren weg bevinden, en tegen kroeghouders, die van hun beroep misbruik makenpreventief, voor zoover uitdrukkelijk aan de gemeenteraden de bevoegdheid wordt toegekend niet alleen het aantal plaatsen van drankverkoop te beperken, maar ook te zorgen, dat geen onwaardigen dat beroep, waaraan een zoo groote verantwoordelijkheid ver bonden is, uitoefenen. Zoo wordt aan den gemeenteraad bevoegdheid gegeven om bij plaatselijke verordening1®. wijken, buurten of straten aan te wijzen, waar verkoop van sterken drank in het klein niet mag worden vergund; 2®. een maximum vast te stellen van de binnen de gemeente te verleenen vergunningen. Dit maximum mag niet lager worden gesteld dan in gemeenten met meer dan 50,000 zielen, 1 op 500 inwonersin gemeenten met meer dan 20,000 en ten hoogste 50,000 zielen, 1 op 400 inwoners; in gemeenten met meer dan 10,000 en ten hoogste 20,000 zielen 1 op 300 inwoners; in de overige gemeenten 1 op 250 inwoners. Het maximum mag niet lager gesteld worden dan het bij een kleiner bevolkingscijfer zou mogen worden gesteld, en niet lager dan op twee. De in dit artikel bedoelde plaatselijke verordeningen gelden voor een bepaal den daarin genoemden tijd, die tien jaren niet mag te boven gaan. Onverminderd de straffen wegens overtreding der wetten op het patent of wegens het houden van een huis van hazardspelen, wordt volgens het ontwerp met gevangenisstraf van 1 tot 21 dagen of geldboete van 1 tot 100 gestraft: 1*. hij die zonder de vereischte vergunning sterken drank in het klein verkoopt, te koop aanbiedt of ten verkoop in voorraad heeft; 2®. hij die in een localiteit waar sterken drank in het klein verkocht wordt, op eenigerlei wijze aan koop van sterken drank eene kans op winst verbindt3°. hij die een der handelingen in de beide vorige nommers om schreven in zijn woning toelaat. Met gevangenisstraf van één dag tot negen maan den of geldboete van f 1 tot f 300 wordt gestraft 1°. hij die aan iemand, die in kennelijken staat van dronkenschap Verkeert, sterken drank toedient 2*, hij die een kind beneden den leeftijd van zestien jaren opzettelijk dronken maakt; 8®. hij die iemand door geweld of bedreiging dwingt tot het gebruik van sterken drank. Indien een dezer feiten een ziekte ten gevolge heeft, wordt de schul dige gestraft met tuchthuisstraf van één dag tot vijf jaren. Indien de dood het gevolg is, wordt hij gestraft met tuchthuisstraf van vijf tot tien jaren. Op grond van gewoonte van dronkenschap kan de meerderjarige onder curateele gesteld worden. Alle bepalingen betreffende de curateele opgrond van verkwisting en hare gevolgen zijn daarbij van toepassing. Gewoonte van dronkenschap wordt be schouwd als een .grond, waarop scheiding van tafel en bed kan worden gevorderd. Oemeuffd Nieuws. In den afgeloopen nacht is ingebrdken in de ijzerfabriek van den heer Schretlen aan de Langegracht' alhier. De daders hebben echter niéts anders medegenomen dan eenige voorwerpen van weinig waarde, terwijl de brandkast in ongeschonden staat is teruggevonden. De daders hebben hoogst waarschijnlijk door middel van een roeischuitje de achterzijde van het erf bereikt. De politie heeft reeds een onderzoek ter plaatse ingesteld. Een infanterist alhier in garnizoen en een paard, dat in draf een vigilante voorttrok ontmoetten elkander gisteravond omstreeks 9 uren op den Rijnsburgschen weg, zonder dat een van beiden het noodig scheen te achten op zijde te gaan. Het gevolg was een botsing, waarbij laatste en paard op den grond vielen, en wel het paard boren op den infanterist. Toen de infan terist voorzichtig onder het paard was weggetrok ken en daarna het paard op de been gebracht, bleek het, wonderlijk genoeg, dat mensch noch dier letsel hadden bekomen, zoodat beiden dan ook spoedig hun weg vervolgden. De val van het paard was minder veroorzaakt door de botsing met den infanterist, dan wel door de hevigheid, waarmede zijn bestuurder het bij die gelegenheid eensklaps ingehouden had. Den loodgieter R., wiens val van het dak van het in aanbouw zijnde watergebouw aan het centraal-station alhier wij voor eenige dagen mededeelden, is, naar wij vernemen, gisteravond de linkerarm tot aan den schouder geamputeerd. Op vele straten is men hedenmorgen begonnen met de werkzaamheden voor de illumi natie bij gelegenheid der Maskerade. De ambtenaarvanhetopenbaarminis- terie bij het kantongerecht te Leiden heeft geen genoegen genomen met de uitspraak van den kantonrechter, inhoudende de vrijspraak van den onderwijzer te Leiderdorp, die een ongevaccineerd kind op zijne school heeft toegelaten. Donderdag a. s. wordt de zaak voor de rechtbank te's-Gra- venhage opnieuw behandeld. Zaterdag zijn te Katwijk 40 binnen lek-schuiten aan geweest, welke besomden van f 35 tot f 72 in 5 dagen. De vischprijzen waren zeer hoog. Er werd besteed voor tarbot f 1 a f 6, tong f 0.15 a f 0.40 en benschol ƒ0.40 a f0.70 per stuk; levende binnenlekschol f 6 a f 9, braadkeu f 3 a 3.75 en droogscharreu f 10 a f 11.50 per mand. Hedenmiddag zijn 6 schuiten op de haringvisscherij uitgegaan, waarvan drie nieuwgebouwde, „Geertruida Johanna", schipper Jb. Gujt, van de reederij T. E. Meerburg; „de vrouw Leentje", schipper W. v. d. Plas, van de reederij L. Parlevliet; „Freid N®. 1", schipper D. Yan Beelen, en „Maria Carolina", schipper IJs Plokker, van de reederij P. Van Duyvenbode. Vrijdag was een 3 0-jarige zoon van een inwoner van Eemnes-bianen bezig om uit een twintig voet diepen put steenen te halea. Eens klaps stortte de put in ea eerst Zaterdag-morgen mocht het na lang graven gelukken het lijk van den ongelukkige te voorschijn te halen. De kinderen der Amalia-bewaarschool te 's-Hertogenbosch hebben aan de Koningin eenige door ben vervaardigde voorwerpen aangeboden, be stemd voor den verwacht wordenden koninkl. telg. De machinist op den trein die Don derdag van Brussel naar Verviers ging, zag, op eenigen afstand van Dieghem gekomen, dat een man zich met het hoofd op de rails legde, nau welijks honderd meter van den in vollen vaart naderenden trein verwijderd. De maohinist remde en gaf tegenstoom, doch de trein was niet tot staan te brengen. Plotseling wierp zich echter eene vrouw van den weg op den spoorweg en trok den man bij de beenea van de rails, juist toen de locomo tief voorbijsnelde. De kloekmoedige redster viel na het gelukken van haar heldendaad bewusteloos neer. De man, die een einde aan zijn leven had willen maken, werd in hechtenis genomen. Te Dour, in Henegouwen, zijn ten ger volge van eene mijngas-qntploffing acht werklieden omgekomen. Te Nantes moest zekere Pierre Le- roy, die een poging tot vergiftiging had gedaan op 11 personen door hun brood te geven, ver mengd met arsenicum, voor het hof van assises ver schijnen. Men vond hem echter Donderdag dood in zijn cel; hij had door worging een einde aan zijn leven gemaakt. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer heeft Zaterdag eene interpellatie van den heer De Cassagnac plaats gehad over de handelingen van het bewind in Gers. Hij beschul digde de regeering van officiëele candidatnren ge steld te hebben en al hare ambtenaren daartoe te hebben doen medewerken. Ten bewijze beriep hij zich op zekere feiten, waaruit naar zijné meening duidelijk bleek dat het stelsel van officiëele can didatnren openlijk in het departement van Gers in toepassing is gebracht. De minister van bin- nenlandsche zaken, de heer Constans, antwoordde niemand, zeide hij, kon twijfelen aan den oprech ten wensch en aan de ernstige pogingen der regee ring om de officiëele candidaturen te beletten. Repliceerende deed de heer De Cassagnac een hevigen en langen uitval tegen de republiek, die hij de regeering eener factie noemde. De voorzitter, de heer Gambetta, vroeg van de Kamer toepassing van het artikel van het regle ment, waarbij de censuur met tijdelijk verbod om in de Kamer te komen als straf bedreigd wordt. Hierover ontstond groot rumoer. Na eene nadere ver klaring, door den heer De Cassagnac van zijne woor den gegeven, trok de heer Gambetta zijn voorstel in. Ten slotte werd tot de gewone orde van den dag overgegaan, waarna de zitting gesloten werd. Het „Journal officiel" maakt de benoeming bekend van den heer Challemel-Lacour tot gezant te Londen en van den senator Emmanjiel Arago tot gezant te Bern. Oo8tenr.-Hong;. Monarolde. De Landdag beeft met algemeene stemmen een voorstel aangenomen, om het reglement in dien zin te wijzigen dat den president van den Land dag het recht om te stemmen ontnomen worde. De president verklaarde daarop dat hij dit votum als nietig beschouwde, daar het in strijd is met de wet des lands. Telegram tn en» KONSTANTINOPEL, 13 Juni. De ambassa deurs hebben gisteren de collectieve nota over handigd. Eene collectieve nota der ambassadeurs is aan de Porte gericht, waarin de uitvoering ver langd wordt van de met Montenegro gesloten con ventie en van art. 61 van het tractaat van Berlijn be treffende Armenië. PARIJS, 18 Juni. Bij de verkiezing van een lid van den Parijschen gemeenteraad in de wijk Charonne werden uitgebracht 396 st. op Trinqnet, commune-veroordeelde, 246 op Lesalle, 192 op Depardon en 173 stemmen op Galopin. Er moet dus eene herstemming plaats hebben. MADRID, 13 Juni. De Senaat heeft met 170 tegen 22 stemmen een motie, houdende een votum van vertrouwen in het ministerie, en de Kamer van afgevaardigden heeft de begrooting aangenomen. CHAMBERY, 13 Juni. Tot lid van den Senaat is gekozen de heer Parent, republikein, met 292 stemmen tegen 96 die op den heer Armenjon, con servatief, waren uitgebracht. LONDEN, 14 Juni. Sir H. Layard is gisteren hier aangekomen. Aan de „Times" wordt uit Kaboel gemeld dat indien de onderhandelingen met Abdurrahman betreffende de aanneming van het emirschap mis lukken, de terugkeer van Jakob-khan mogelijk wordt geacht. Aan hetzelfde blad wordt uit Calcutta gemeld dat de opstand in Opper-Birmah

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2