N°. 6233. Dinsdag 15 Juni. A°. 1880. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Onze nieuwe Burgemeester. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER OOURiilT: ▼•or Leiden per 8 maan den.7 L10. Franco per poet.itSKSSVSiïWi a 1.40. Afzonderlijke Nommors."rTTTTTTTTTm a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES i 1-4 rapb....7..r.../ 1.05. Mm regel meer..747777. .v.WW'.WTV a 0.17*. Oroetere latten neer pteatmlmte. 8TADS-BERICIITEN. Vergadering ran den Gemeenteraad ran Leiden, op Donderdag 17 Juni 1880, des namiddags te halfdrie. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een lid der Commissie san Financiën. 2°. Rekening van het Evangelisch Lathersch Wees- en Oade- liedenhuis. (90) 3°. Verzoek van C. A. Vreeburg, om een brng te leggen over de Koolgracht enz. (91) 48. Suppletoirs staten van begrooting, dienst 1879, en staten van af- en overschrijving van het R. K. Armbestuur en hst R. K. Wees- en Ondeliedenhnis. (94) 5°. Verzoek van D. J. De Kalf, om eervol ontslag als hulp onderwijzer aan de school n'. 1 voor minvermogenden. (96) 6°. Idem van het Hoofdbestuur der Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek om een subsidie voor de Herhalingsschool. (97) 7°. Idem van J. Ruhrwien, om een waterkoker te leggen. 8°. Idem van H. Van Klaveren, betrekkelijk eene uitdieping van het St.-Jansgrachtje. (99) 9°. Voordracht tot onderhandsche verpachting van de tienden onder Leiderdorp. (100) 10". Suppletoirs staat van begrooting, dienst 1879, van hat Gereformeerde Minne- of Arme Ondo Mannen- en Vrou wenhuis. (108) 11®. Verzoek van Mej. J. J. Van der Wejde, om ontslag als onderwijzeres 2de kl. aan de Meisjesschool 2de klasse. (104) 12°. Voordracht tot tijdelijke vermeerdering van het aantal onderwijzers aan de Jongensschool 1ste klasse. (106) 13°. Verzoek van de firma Crans en Co., betrekkelijk de over dracht der concessie voor den aanleg en de exploitatie van paardenspoorwegen. (86 en 93) 14°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1879. (95) De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het opden 11 den Juni 1880 invorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht (schippers, kramers enz.), dienst 1880/81zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den by da wet bepaalden voet te voldoen. Luid en, De Burgemeester voornoemd, 14 Juni 1880. DE KANTER, De BURGEMEESTER der gemeente Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hij in die hoedanigheid zal te spreken zijn ten Raadhnize op eiken Dinsdag en Zaterdag, des voormiddags te elf nren. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Juni 1880. DE KANTER. Nog niet lang is het geleden dat wij in een artikel onder ditzelfde opschrift den wensch uit ten, dat dr. Van den Brandeler spoedig een op volger mocht verkrijgen, en nn aan dien wensch is voldaan, nn Leiden bij de aanstaande feesten een waardigen vertegenwoordiger aan haar hoofd zal hebben, is het ons eene behoefte den nieuwen burgemeester een hartelijk welkomtoe te roepen. Hedenmiddag heeft de heer De Laat De Kanter zijne betrekking aanvaard en de woorden in de zitting van den gemeenteraad hem toegesproken zijn de tolken geweest van de gevoelens der bur gers van de aan zijne zorgen toevertrouwde stad. En niet ten onrechte zijn wij, Leidenaars, ver heugd over deze benoeming. Ter nauwernood was de heer De Laat De Kan ter in 1876 tot lid van den gemeenteraad benoemd, of men wist daar zijne gaven op prijs te stellen en, door hem onmiddellijk de belangrijke betrekking van wethouder van openbare werken toe te vertrouwen, die gaven tot nut dezer gemeente te gebruiken. Het is onnoodig te herinneren, daarvoor is het te algemeen bekend, welke diensten in deze qualiteit onze nieuwe burgemeester der gemeente reeds heeft bewezen. Zijn loopbaan als wethouder heeft getoond, dat hij de man is, die niet alleen weet wat hij wil, maar ook de kracht bezit zijn wil te verwezenlijken. Een energieke burgemeester, die niet geleid wardt, maar zelf leidt, die den eersten stoot weet te geven tot nuttige verbeteringen, een open oog heeft voor de belangen der door hem bestuurde gemeente, die het publieke leven en de belangstel ling voor de gemeentezaken bij de ingezetenen weet levendig te houden, die wars van schipperen recht afgaat op het doel, dat naar zijn beste weten in het belang der gemeente is, noch de meer voor namen, noch de heffe des volks naar de oogen ziet, maar zonder aanzien des persoons handelt, zulk een burgemeester is voor iedere gemeente een zegen. En zoo onze verwachtingen niet beschaamd worden, kunnen wij er ons mede gelukwenschen, dat die zegen Leiden beschoren is. De post van burgemeester van Leiden sleept tal van eigenaardige moeielijkheden met zich mede. Leiden is te gelijk universiteitsstad en fabriekstad groote weelde en groote armoede ontmoeten elkaar hier in schrillere tegenstelling dan elders in steden van zoodanigen rang wordt aangetroffen. Dienvolgens zijn politie en finantiewezen hier ter stede veel moeielijker in goeden staat te houden dan op de meeste plaatsen. Daarbij in den boezem der bevolking groote afscheiding in klassen. Waarlijk, hij, die deze betrekking aan vaardt, behoeft niet te hopen eene sinecure te hebben verkregen. Met dit alles is onze nieuwe burgemeester bekend, hij kent onze stad en hare inwoners en behoeften door en door; en dat hij niet geaarzeld heeft met die kennis gewapend aan de vereerende roepstem des Konings gevolg te geven, is ons het bewijs dat hij in zich de krachten gevoelt voor de vervulling zijner taak noodig. En waar de wil is en de kracht, volgt de overwinning. Daarom, Burgemeester van Leiden! hartelijk welkom in die hoedanigheid! De steun vai den gemeenteraad zal u niet ontbreken, onze ingeze tenen zullen u niet tegenwerken, daar, waar gij hen overtuigt Leid ens waarachtig belang te behar tigen, en ten slotte kunnen ook wij u de verze kering geven, dat, zooveel wij vermogen, wij u zullen steunen in uw streven. Overtuigd als wij zijn dat gij begrijpt, dat de publieke zaak publiek behandeld moet worden en gij onze artikelen over gemeentebelangen dus niet als ongepaste inmen ging of voortbrengselen van bedilzucht zult be schouwen, zullen wij steeds trachten u de wenschen der ingezetenen te openbaren. Één measch, hoe bekwaam ook, vermag alleen bijna nietssamen werking is noodig, opdat het gewenschte resultaat bereikt worde. Moge die samenwerking tusschen u en uwe gemeentenaren nooit ontbrekenmoge uw bestuur strekken tot meerderen bloei van Leiden, tot wel vaart en geluk zijner inwoners, tot ontwikkeling der stad op stoffelijk en geestelijk gebied, zoodat mettertijd het bestuur van burgemeester De Laat De Kanter met gulden letters in de annalen onzer gemeente mag prijken! Dat is onze wensch aan u en aan Leiden op den dag van de aanvaarding uwer betretfking. Aan hare vervulling twijfelen wij niet. LEIDEN, IR Juni. Ter gelegenheid van de installatie van den nieuwbenoemden burgemeester, den heer L. M. De Laat De Kanter, wappert heden alhier aller wegen van de woningen de vaderlandsche driekleur. Ook de wagens van den tramwaj zijn elk van een vlaggetje voorzien. Woensdag a. s., des namiddags te 2 uren, zullen de officieren der dienstdoende schutterij alhier bij onzen nieuwbenoemden burgemeester hunne opwachting gaan maken. In de kerk der Waalsche gemeente alhier had gistermorgen een eigenaardige plechtigheid plaats. Ds. Van Hamel, die bijna 17 jaar aan het hoofd dier gemeente hier ter stede heeft gestaan, na vroeger als predikant te Middelburg, Haarlem en Groningen werkzaam geweest te zijn, ontving dezer dagen op verzoek zijn eervol emeritaat en trad nu voor het laatst in zijne hoedanigheid als voorganger op. De waardige spreker had zijn tekst gekozen uit den lsten zendbrief van Johannes, 2de hoofdst. vers 28, 1ste ged., en hield naar aan leiding daarvan een hartelijke rede tot zijne ge meente, die haren geliefden leeraar noode ziet heengaan, hoezeer ze hem de welverdiende rust ook gunt. Als een blijk van waardeering werd den weggaande, na het uitspreken van den zegen, een opzettelijk vervaardigd lied, naar de melodie van „Caut. supp. VII" toegezongen, waarvoor deze in korte woorden dank zeide. Te voren had de gemeente reeds staande den nazang Cant. supp. 63 gezongen. Door deH kerkeraad der Christ. Geref. ge meente (Hooigracht) is, ten gevolge van het be danken van ds. Bos van Harlingen, een nieuw drietal opgemaakt, bestaande uit de heerenGispe vaB Zwolle, Van Goor van Assen en Duursema van Arum, waaruit Zondag-avond door de mans lidmaten eene keuze moet geschieden. In de voormiddag-godsdienstoefening van gis teren nam de vertrekkende predikant, ds. Van der Linden, afscheid van zijne gemeente. Nadat door ds. Grootenhuis van Wissenkerke naar aanleiding van Markus II vers 111 het woord gevoerd was, betrad ds. Van der Linden het spreekge stoelte, en hield een aandoenlijke toespraak, aan het slot waarvan hem door de gemeente ps. 34 v. 8 toegezongen werd. Naar wij vernemen, werd heden van de ge legenheid tot animale vaccinatie op de Hooge- woerd door ongeveer 250 personen gebruik gemaakt. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 38,00, f 20,00, f 4,10 en f 2,00; de laagste f 38.00, f 20,00, f 4.00 en f 2.00. De gemeenteraad van Boskoop heeft besloten de kermis, die op 28 Juni a. s: zou plaats heb ben, niet te doen doorgaan, als voorzorgsmaatregel tegen de pokken. Voorts is besloten het salaris van den gemeente-geneesheer met 200 te ver- hoogen en dus te brengen op f 800, en daarvoor een oproeping in de dagbladen te doen. Naar Dalfsen is beroepen de heer L. Ten Bosch, predikant te Oegstgeest. Ds. E. A. G. Van Hoogenbuyze, predikant te Dordrecht, heeft voor het beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Amsterdam bedankt. Prins Frederik behoorde Vrijdag onder de velen die aan prins Alexander van hunne belang stelling deden blijken op den jaardag van het overlijden zijns broeders, den prins van Oranje. Morgenavond om halfacht zal in Den Haag aankomen prins Karei van Pruisen, broeder van den keizer van Duitschland. Z. K. H. zal gedurende eenigen tijd de gast zijn van prins Frederik op het „Huis de Pauw." De plechtige onthulling van het gedenk- teeken op het graf van F. Dunkier, op „Eik-en- Duinen", is bepaald op 25 Juni a. s., des namiddags te twee uren. Op een adres van Jan Degeling c. s., allen binnenschippers op de vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam, inhoudende klachten over de onbe-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1