e Naar wij vernemen, heeft ook dr. G. Zaalberg alhier zich in het belang eener inenting met zuivere koepokstof een kalf aangeschaft en zal tot een der gelijke vaccinatie met de volgende week te zijnen huize de gelegenheid worden gegeven. De nieuwbenoemde kapiteins J. H. Engel- bregt en J. M. Bnffart zijn ingedeeld respectie velijk bij het 3de bat. 4de reg. inf. te Leiden en bij het 2de bat. 2de reg. te Maastricht. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 275 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5772 volwas sen personen en van 49 kinderen. De plechtigheid, welke op Donderdag a. s., den jaardag der begrafenis van wijlen de Koningin, in de Sophia-stichting te Scheveningen zal plaats hebben, zal waarschijnlijk worden vereerd met de tegenwoordigheid van Alexander, prins van Oranje, en prins Frederik. In verband hiermede is de in wijding van het gedenkteeken bepaald op 's na middags te halfvijf. De opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen vijf maanden des jaars heeft slechts f 274,816.77'/j meer bedragen dan ii het vorige jaar, zoodat de stand minder gunstig is dan aan het einde van April jl., toen de vooruitgang be droeg f 936,756.13. De reden daarvan is, dat de opbrengst der maand Mei dit jaar 662,000 minder was dan het vorige jaar. Er is over de vijf maan den eene belangrijke vermindering in de opbrengst van den suikeraccijns op te merken, ruim f 772,000, die slechts ternauwernood opgewogen wordt door de meerdere opbrengst der overige accijnzen en der zoogenaamde indirecte belastingen (zegel-, registratie-, hypotheek- en sucessierechten). Wan neer men nn in aanmerking neemt dat tot de geringe vermeerdering is bijgedragen f 139,307 door directe belastingen, die zoozeer afhangen van eene vervroegde of vertraagde betaling, dan is de vooruitgang nagenoeg nietig. Het eenige verblijdend verschijnsel is, dat de rechten op den invoer f 39,461 zijn vooruitgegaan en dat de pos terijen en telegrafen te zamen f 123,507 meer hebben opgebracht. Eenige heeren vereenigden zich gistermid dag in het „Hotel de l'Europe" te 's-Hage om het al of niet wenschelijke van het oprichten van een zomerschouwburg te Scheveningen te bespre- ^ken. Met algemeene stemmen werd het besluit gL momen om zulk een gebouw op te richten, waar- vai i de kosten op circa f 250,000 worden ge- raan. 1(1. Tot verdere voorbereiding der plannen werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren De Sonnaville, Uyttenhooven, Huygensjr., Van L, th en Banck. Men hoopt dat de gemeente raad zijl1 steun aan de zaak zal verleenen. Volgens de plannt zal het zomertheater een sieraad voor Scheveninj.Ien worden. De i*8t tot instelling eener Rijks-postspaar bank zal op een nader door den Koning te bepalen tijdstip in erking treden. De jaarlijksche rente is vastgesteld J>p 2.64 pet.; de rente wordt eens in bet jaar bijgeschreven en gaat den eersten en den 16den volgen.de op den dag van inbreng in. Van onderdeelen van guldens wordt geen rente vergoed. De spaarbankboekjes worden kosteloos aan de inleggers verstrekt; aan den inlegger, die zijn boekje verliest, kan een nieuw exemplaar tegen betaling van 50 ets. worden uitgereikt. De heeren J. W. Schubart, C. K. Merkus, Godin de Beaufort, T. W. Klokker en G. H. Hulsebos, de eerste als voorzitter, de tweede als onder-voorzitter, de derde als thesaurier en de vierde en vijfde als secretarissen van het te Utrecht opgetreden comité voor de oprichting aldaar van een standbeeld van graaf Jan van Nassau, hebben zich bij circulaire tot de dagbladen gewend met verzoek, algemeene deelneming elders op te wekken. Gaarne aan dit verzoek wenschende te voldoen, vermeenen wij niet beter te kunnen doen, dan de gronden, die zij daarvoor aangeven, hieronder te laten volgen. Voorop plaatsen zij de bewering van een bekend geschiedschrijver, dat graaf Jan van Nassau, stad houder van Gelderland, de hoofdbewerker der Unie was, en laten daar de verklaring op volgen van Caspar van Vosberghe, den mede-onderteeke naar voor Zeelanddat de zaken noodzakelijk door eenig hoofd moesten bestuurd worden, en dat niet alleen Utrecht, maar ook gansch Holland duidelijk hun besluit te kennen gegeven hadden, dat graaf Jan van Nassau het hoofd der Unie was. Hoeveel graaf Jan voor de zaak der vrijheid overhad, blijkt o. a. nit een schrijven van Mei 1577, waarin hij de schulden, onkosten en schade wegens de Nederlandsche zaak, over de 600,000 gulden bedragende, opgeeft. Doch buiten dat geld, gaf hij ook zijne zonen voor de zaak. Willem Lodewijk werd, op twintigjarigen leeftijd gewond in den strijd, en de drie andere zonen van graaf Jan hebben ons vaderland zoo gediend, dat hij, die hen door leer en voorbeeld tot zoo schoone daden wist te bezielen, aanspraak heeft op de dankbare hulde der Nederlandsche natie. In die overtuiging aanvaardde het comité het bestuur over het oprichten van een standbeeld. Het wacht voor 1 Augustus modellen, tot de uitvoering waarvan f 30,000 wordt noodig geacht. Reeds in het bezit van verblijdende bewijzen van ingenomenheid met deze zaak, niet het minst van buiten de grenzen des rijks gevestigde Nederlan ders, wacht en rekent het comité op algemeene bijdragen uit alle plaatsen van Nederland voor het standbeeld, opdat elk ingezetene in staat worde gesteld tot de verwezenlijking van dit echt natio nale doel mede te werken. Maandag a. s. wordt het tijdelijk post- en telegraafkantoor in het Stedelijk Badhuis te Sche veningen voor den dnur van den badtijd heropend. Gisteren, d. i. de gedenkdag van het overlijden van zijn broeder, den prins van Oranje, bracht prins Alexander opnieuw een bezoek aan den koninklijken grafkelder te Delft. De minister van buitenlandsche zaken, baron Van Lijnden Van Sandenburg, is gisteren naar Luxemburg vertrokken, ten einde in persoon de ratificatiën uit te wisselen van het tractaat nopens de wederzijdsche schuldvorderingen. Van daar zal de minister zich naar Pyrmont begeven, om gerui- men tijd in die badplaats te vertoeven. Tegen Dinsdag a. s. is een conferentie van de Rijnoever-staten te Berlijn uitgeschreven, ten einde te beraadslagen over een internationale rege ling van het toezicht op de visscherij in den Rijn. Bij gelegenheid van de vergadering der „British Medical Society" te Cambridge in Augustus zal de titel van „doctor of law" honoris causa worden geschonken o. a. aan onzen landgenoot Donders. Behalve Rotte's en Nijmeegsch Mannenkoor, zal ook de Liedertafel „Zanglust" van Amsterdam aan den wedstrijd te Keulen in Augustus a. s. deelnemen. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw- Vork naar Rotterdam, passeerde gisterochtend de Scilly's. Ingevolge machtiging des Konings wordt Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Madura", met 1 Juli a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. H. J. Van der Mandele. Z. M. heeft den officier van gezondheid lste kl. bij de K. N. Marine (arts) dr. Th. Abrahamsz, met iBgang van 1 Juli, gedetacheerd bij het leger in N.-Indië. Gemengd Nleuwa. Omstreeks halfvieris hedennamiddag uit de sloot naast de begraafplaats aan de Heeren poort het lijkje opgehaald van het tweejarig doch tertje van de wed. V., terwijl deze uit werken was. Men kan zich haar toestand voorstellen bij het vernemen der noodlottige tijding. Hedenmiddag omstreeks halftwee viel een achtjarige knaap, die bezig was met vischjes te scheppen en daarbij zijn evenwicht verloor, in den Vliet. Op zijn geschreeuw werd zijn toestand door eenige aldaar woonachtige personen opge merkt, die hem door het toesteken van een stok weder op het droge hielpen. Een jongen van tien jaren, die Don- derdag-morgen naar school was gegaan althans zijne grootmoeder wist niet beter kwam dien dag niet in hare woning in de Clarensteeg terng. Op school was hij ook niet geweest. Tevergeefs werd er naar hem gezocht en de ongerustheid nam niet weinig toe, toen ook zelfs gisteren alle nasporingen vruch teloos bleven. Hedenmorgen kwam evenwel de verrassende tijding dat hij te Delfshaven bij zijne moeder was gearriveerd. Hij had den weg van hier maar te voet op zijne klompjes afgelegd. Wederom is door de politie alhier aangehouden en naar de gevangenis te 's-Graven- hage overgebracht een niet alhier tehuis behoorend persoon, genaamd P. V., die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt. De nieuwe namen van maten en ge wichten hebben heden aan den geestigen teekenaar van den Nederlandschen Spectator stof voor de volgende persiflage gegeven. De plaat stelt voor een melkboer, die aan eene dienstmeid vraagt: „Hoeveel melk, Jans?" Het antwoord van Jans luidt„Twee kopp.(doch verschrikt op het zien van een agent).hectares." Hedendaagsche beleefdheid. In een wagen van den paardenspoor treedt een oude vrouw. „Alleen nog staanplaatsen!" roept de con ducteur, De oude vrouw ziet om, geen der zit tende heeren schijnt haar op te merken. Een jonge welgekleede dame staat op en zegt tot de oude vrouw: „Neem myn plaats maar, ik kan wel staan." Dadelijk staan nu drie heeren op en bieden hunne plaats. De dame zet zich nu lachend neder en wijst de oude vrouw een der andere plaatsen aan. Onlangs werd medegedeeld dat te Balk een snoepwinkeltje bestaat, waar men aan kinderen voor een cent per lepel jenever verkoopt. Naar men nu aan de H. C. meldt moeten de beste klan ten voor die zaak gezocht worden onder de jeugdige teenschillers, die in het bosch geleerd hebben jenever lekker te vinden. In de laatst verloopen acht dagen zijn minstens drie jongens in de gemeente Gaas- terland in beschonken toestand (op een kruiwagen) tehuisgebracht. Te Arnhemheeftgisternachteenbru- tale diefstal met insluiping plaats gehad, waarbij een groot aantal zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Het gerechtshof te Leen warden heeft den valschen munter J. J. Pieters, oud 27 jaren, wonende te Groningen, veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf en tot twee geldboeten van f 50. Een vrouw uit Eemnes is gevankelijk te Amsterdam binnengebracht, verdacht de twee kinderen van haren man uit zijn eerste huwelijk te hebben vergiftigd. Reeds voor eenigen tijd overleed het meisje, nu onlangs het knaapje. Dit verwekte achterdocht en leidde tot de ontdekking dat vermoedelijk een vreeselijk misdrijf is gepleegd. Tan de stelling voor een in aanbouw zijnd huis te Rotterdam in de Yan Oldenbame- veltstraat is een timmerman op straat gevallen. De man, die gehuwd en vader van drie kinderen is, bleef op de plaats dood. In zake den eisch van mevrouw Ker- dijkPincoffs, echtgenoote van H. P. Kerdijk, tegen de curators van den faillieten boedel van haren echtgenoot, nam het openbaar ministerie gisteren conlusie. Zich beroepende op hare huwe lijksvoorwaarden vorderde mevr. K. dat de helft van het meubilair aan haar zou worden uitge keerd. Het O. M., zich vooral grondende op art. 880 van het W. v. K., achtte dien eisch wel ontvankelijk, doch niet toewijsbaar en vorderde dan ook dat de rechtbank in dien zin zou be slissen met veroordeeling van de eischeres in de kosten. De uitspraak werd bepaald op 28 Juni a. s. De gemeenteraad van Rome heeft op de promenade de „Pincio" een standbeeld van pater Secchi, den sterrenkundige, laten plaatsen. Te Neustad in Bohemen werd eenho telhouder, Peschka genaamd, door zijn hond ge beten. In de onzekerheid of de beet wel gevaarlijk was, wilde hij voorloopig het dier nog niet laten dooden, maar gaf het aan den doodgraver, die het tot nader orde zou verzorgen. Weinig tijds later werd Peschka door hondsdolheid aangetast en kwam daaraan te overlijden. Onmiddellijk werd nu door de overheid de gevaarlijke hond opge- eischt ten einde hem te doen afmaken. Niet wei nig verbaasd was men echter, toen de doodgraver verklaarde dat hij den dollen hond had opgegeten, er de wijsgeerige opmerking bijvoegende dat dit beter was dan dat de hond hem opat. Het feit bleek bij onderzoek waar te zijn en tot aller verwondering was die zonderlinge lekkernij den man zoo goed bekomen, dat hij even gezond was als ooit te voren. De Chineesche troepen trekken in menigte naar de Russische grenzen op. Vermoe delijk zal een aanval volgen zonder de gebruikelijke formaliteit der oorlogsverklaring.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2