Vrijdag 11 Juni. i\°. 6230. A0. 1880. Berigt voor de Scheepvaart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOI DAGBLAli PRIJS DEZER COURANT: Veor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per poel...a 1.40. Alzonderlyke Nommen....7;"..;.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!» Ven 1-4 re«aJ».^..V..ï;.ï.V7v; leden regel DMr..7.;ïT.~... Grootere letten neer pUeUraimta. 1.05; °»*v De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland brengt ter kennis van de belang hebbenden, dat ter gelegenheid van eenen door de Studenten-Roeivereeniging „Njord" te Leiden, op 20 Junij aanstaande te houden internationalen roeiwedstrijd, de scheepvaart op het Galgewater van de brug der spoorwegmaatschappij Leiden- Woerden tot de spoorwegbrug bij de Vink, voor andere vaartuigen dan tot den roeiwedstrijd behoo- rende, op dien dag van des morgens 11 tot des namiddags 6 nren zal zijn gestremd. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. LEIBEN, ÏO jQnl. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer H. Bavinck, geb. te Hoogeveen, bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid, met academisch proef schrift, get.: „De ethiek van Ulrich Zwingli." In de gisteravond gehouden vergadering der afdeeling Leiden en omstreken van de Hol- landscbe Maatschappij van Landbouw, is tot lid van het bestuur, met 58 van de 64 stemmen, ge kozen de heer S. De Clercq Wz., dijkgraaf van Rijnland, die in eene daarop gehouden vergade ring van het bestuur tot voorzitter is benoemd. Tot lid van het hoofdbestuur voor Zuid-Holland zal worden voorgedragen mr. C. Cock. Een voorstel van den tijdelijken voorzitter om uit de kas der afdeeling eenige gelden te be stemmen voer de collectieve inzending van vee en zuivel o,p de in October 1880 te houden inter nationale tentoonstelling te Londen, werd met een meerderheid van ééae stem verworpen. Uit de gedane rekening van den penningmeester der afdeeling bleek dat de ontvangsten in 1879 hebben bedragen f 870.25, de uitgaven ƒ807.08, zoodat de rékening sluit met een voordeelig saldo van f 63.17. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste buslidhting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op morgen, den llden Juni, des avonds te tien uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus 's namiddags om vijf uren zijn bezorgd. Behalve naar Batavia wordt Zaterdag met het -stoomschip „Gelderland" mede een brievenmaal naar Padang gezonden. De 2de luitenant Michelhoff van het 2de regiment huzaren is van Den Bosch overgeplaatst naar Venloo bij het depot. De ritmeeeter jhr. Yan Reygersberg Versiuys gaat niet naar Deventer, maar naar Leiden bij het reserve-escadron van het 4de regiment. Ds. Barger te Oude- en Nieuwe-Wetering heeft, zoo meldt men ons, tot groote blijdschap van zijne gemeente bedankt voor het beroep naar Maassluis. In de vorige week, 4 en 5 Juni, werd bij eene zeer geanimeerde stemming van alle lidmaten (de gedoopten) met 379 tegen 62 stem men beslist, dat het beheer der kerkelijke goede ren en fondsen der Herv. gemeente van Oude- en Nieuwe-Wetering op den tegenwoordigen voet zal worden voortgezet en de tegenwoordige besturen in functie zullen blijven. Deze stemming is ge schied in overeenstemming met art. 1696 van het Burgerlijk Wetboek. Het bezoek dat „Pro Patria" van belang stellenden gisteren ten deel viel, was grooter dan gedurende de beide voorgaande dagen. Ook de dames bleven niet achter. Eenige jeugdige schoo- nen openden reeds vroeg de rij en werden in den middag door meerdere dames gevolgd. Het bestuur van „Pro Patria" ontving haar op hoffelijke wijze in zijn tent en bood haar een eenvoudig déjeuner aan. Te één uur ving de muziekuitvoering der jagers op het terrein aan. Tot de autoriteiten, die het proefveld bezochten, behooren o. a. de secretaris yan het Ned. Weerbaar - heidsbond, jhr. Van Spengler, jhr. Mock, de com mandanten der dd. schutterij van Den Haag en Rotterdam en meerdere hoofdofficieren van leger en schutterij. Majoor Hoppe van de Scbiedamsche schutterij, die ten vorigen jare bij bet concours op zoo noodlottige wijze verwond werd, woonde ook den wedstrijd van „Pro Patria" bij. Op dezen derden feestdag namen ook leden van de Utrechtsche studentenvereeniging tot beoefening van den wapen handel aan het concours deel. Een der dames, de dochter van baron Van Hardenbroek van Bergambacht, trad mede in het strijdperk. Zij toonde niet alleen hare vaardigheid op de revolverbaan, maar schoot zelfs op 200 passen met 't geweer. En menig schutter kon aan freule Vau Hardenbroek een voorbeeld nemen hare vijf schoten waren alle in de schijf en één daarvan was zelfs een zwarte roos. Het behoeft wel niet gezegd te worden dat de leden van „Pro Patria" der jonge dame voor haar flink optreden „in 't vuur" welverdiende hnlde brachten. De aangename toon werd ^s middags echter voor een oogenblik gestoord. De beer Steyn Parvé, med. doctorandus, die dien dag in de tent voor den geneeskundigen dienst „wacht" had, „wachtte", helaas! niet tevergeefs. De sergeant Schippers van het corps koninklijke scherpschutters der residentie had het ongeluk bij het laden van zijn Remmington-geweer het sluitstuk zoo hard dicht te slaan, dat de patroon terugdrong en de huls hem een vrij belangrijke wonde aan de rechter hand veroorzaakte. Hij ijlde naar de tent van den „dokter", die hem terstond een verband legde. De wonde is intusschen niet van zoo ernstigen aard dat Schippers er lang de gevolgen van zal ondervinden. Alvorens de wedstrijd, na de rust voor het dejeuner, hervat werd, maakten de heeren Gebr. Delboy van het toen nog zeer gunstig weder gebruik om een tweetal welgelukte photographieën te vervaardigen. Het zija een paar bijzonder schoone groepen. De jonge dames, gasten van het hoofdbestuur, maak ten er geen bezwaar tegen als middelgroepje te poseeren; aan een tafeltje gezeten, komen ze aller liefst uit, te midden van de „gewapende" omge ving. Rechts had het hoofdbestuur met de com mission van „Pro Patria" het vaandel in het voorste gelid links een groep schutterij-officieren plaats genomen. En daarnaast en daarachter een bonte mengeling van schutters in en zonder uniform clubjes, die de geweren aan „rotten" hadden ge zet, anderen die zich in het zand hadden neer gevlijd. Ook het andere tooneeltje is allerliefst en zoo mogelijk nog rustiger en losser van groepeering. Des avonds woonden de meeste deelnemers aan den wedstrijd voor zoover zij tot de officieren of bestuurders van vereenigingen buiten 's-Gra- venhage behooren de muziekuitvoering in de sociëteit in 't Bosch bij. Het bestuur stelde wel willend de tent voor hen open. Hedennamiddag om halfvijf had de sluiting van den wedstrijd plaats, waarna om zes uren vele deelnemers zich aas den kameraadschappelijken maaltijd in het „Hotel de l'Europe" vereenigden. Ter beroeping van een predikant te Schie dam is het volgende zestal opgemaakt: dd. J.' Barbas te Bemmel, L. Ten Bosch te Oegstgeest, H. Koops te Varsseveld, H. W. Van Lindonk te Ommeren, J. J. Richard te Hoogland en J. A. De Vlieger te Katwijk a/Zee. De beer B. Van Schelven, predikant te 's-Hertogenbosch, heeft het beroep naar Haarlem aangenomen. De minister van justitie heeft gistermiddag persoonlijk namens Z. M. den Koning de insigniën van het commandeurskruis van den Ned. Leeuw, aan ds. J. Moll Jbz. overhandigd, bij gelegenheid dat deze 50 jaren in de gemeente van 's-Graven- hage als predikant werkzaam is. Uit een particulier schrijven blijkt dat de opkomst van den tweeden avond voor de opvoering van „Maria Antoinette" door het Rotterdamsche Tooneelgezelschap te Londen veel grooter is geweest dan Maandag. Door het hoofdbestuur van de Watersnood- loterij is aan den commandant van het reg. gre nadiers en jagers afgedragen een som van f 150,' ten einde te worden verdeeld onder de manschap pen, die gedurende de tentoonstelling op post hebben gestaan bij de Gothische Zaal. Elke veld- compagnie heeft daarvan 7 en elke depot-comp. f 5 gekregen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de voordracht van B. en Ws. aangenomen om het gebouw der faculteit voor de geneeskunde aan te wijzen voor een model-apotheek en een laboratorium ten behoeve van bat onderwijs in de gezondheidsleer en daarvoor f 30,000 toe te staan. Naar het Rott. Nbl. verneemt, is de leening^ uitgeschreven door het Hollandsch-Belgisch consor tium van het Rotterdamsch Panorama ruim voltee- kend, zoodat de inschrijvingen niet ten volle kunnen, aangenomen worden. De minister van oorlog, overwegende dat het gladloopspistool, waarmede het kader en de bereden manschappen der veld- en rijdende artil lerie zijn gewapend, voor persoonlijke verdediging onvoldoende is en dat de korte sabel van onbe reden manschappen der veld-artillerie daarvoor eveneens weinig geschikt is te achten, heeft bepaald dat het kader en alle manschappen der veld- en rijdende artillerie met de revolver zullen worden gewapend. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Dinsdag van Padang; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. Z. M. heeft deu lnit. ter zee der lste klJ B. M. Van der Weide, op zijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld; bevorderd tot luit: ter zee der lste kl. de luits. ter zee der 2de klJ A. E. Arkenbout Schokker en J. H. Beucker Andrea; jhr. mr. G. De Bosch Kemper benoemd tot referendaris bij het departement van water staat, handel en nijverheid. Gemengd Nieuw» Hede nmorgen, bij het uit de remise halen van een tramwagen, heeft de condncteur L. het ongeluk gehad met den arm tusschen dat voertuig en een kozijn te geraken, ten gevolge waarvan het lichaamsdeel eenigszins gekneusd werd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1