jjj,enige polderwerkers aan de dijk werken. 1 °P het Kampereiland hebben aldaar ge bruik g.emaakt van de afwezigheid der boeren bij gelegenhb id van den marktdag en verregaande bal dadigheden gepleegd in één of meer huizen; een zestal politie dienaren, vergezeld van den brigadier majoor der i"ijksveldwaeht, hebben zich van een zestal meesterge maakt en hebben hen gevankelijk te Kampen binnengebracht. ,-•3 van 6 weken, 4 weken, 3 weken en 14 dagen, te ondergaan in eenzame opsluiting van 3 weken, 2 weken, 11 dagen en 7 dagen. De veroordeelden hebben terstond gebruik gemaakt van de gele genheid om appèl aan te teekenen op het hoog militair gerechtshof te Utrecht. J. J. Heemskerk en Francina Peek, vader en stiefmoeder van het meisje wier lijkje onlangs te Uithoorn werd opgegraven, en die ge storven was ten gevolge der slechte behandeling haar door laatstgenoemde aangedaan, zijn thans gevangengenomen en naar de cellnlaire gevangenis te Amsterdam overgebracht. Naar men verneemt, bestaat te Venloo het voornemen, om, ter voorkoming van de ver spreiding der pokziekte, dit jaar de kermis aldaar niet te laten doorgaan. Ook voor Haarlem wordt dit punt reeds ter sprake gebracht. In de gemeente Oosterhesselen zijn des nachts vijf pinken doodgebeten en gedeeltelijk verslonden door honden, die op den dag vooreen ski^r loopen en des nachts hun voedsel moeten .qpz oeken. De directeur van een badinrichting te Parijs, die eensklaps krankzinnig geworden was, ging een der badgasten, met een scheermes in de ééne en een revolver m de andere hand, te lijf. De aangevallene verdedigde zich zoo goed mogelijk en het mocht den knechts van de inrich ting, bijgestaan door eenige politie-agenten, ge lukken den krankzinnige te ontwapenen en te binden, die op raad van een geneesheer onmid dellijk naar een krankzinnigengesticht overgebracht werd. De vrouw van den ongelukkige was, toen zij haren man in dien vreeselijken toestand gezien had, doodelijk verschrikt het huis ontvlucht. Het schouwspel had haar zóó aangegrepen, dat ook haar verstand verbijsterd werd. In haren doodsangst liep zij het huis van een bloedverwante binnen, ijlde naar een kamer op de vierde verdieping, opende een raam en wierp zich hals over hoofd naar beneden op straat. Zij was onmiddellijk een lijk. Terwijl de vader naar het krankzinni gengesticht vervoerd werd en de moeder zich zelve doodde, bleef in het verlaten huis een kindje van weinige maanden onverzorgd achter. Het schip de „Gondolier", van Rot terdam naar Nieuw-York, heeft schipbreuk geleden bij kaap Sable-Island, aan de zuidwestkust van Nieuw-Schotland. Men meent dat vijf personen omgekomen zijn. Drie burgers van Turnhout, die Maan dag naar Antwerpen waren geweest om gelden te ontvangen en met den trein van vijven in een spoorwegrijtuig 3de klasse naar hunne woonplaats terugkeerden, werden onderweg door een mede passagier aangevallen, die hen alle drie wilde ver moorden en daarna uitplunderen. Zij hadden vol strekt niet op den man gelet, toen deze zich, een oogenblik voor het vertrek, bij hen voegde en be daard in een hoekje plaats nam. Terwijl zij nu ge noeglijk met elkander zitten te praten, springt de onbekende eensklaps overeind, haalt een mes te voorschijn en stoot dat tot aan het heft in de borst van den eerste, die onmiddellijk voor dood neervalt. Daarop werpt hij zich op de beide ande ren en brengt hun met hetzelfde wapen verschei dene steken toe. Hoewel deerlijk gehavend, waren dezen nog in staat tegenweer te bieden en nu volgde een strijd op leven en dood, die eindigde met de ontwapening van den moordenaar. Uitge put door bloedverlies, kostte het hun de grootste moeite hem in bedwang te houden tot de trein aan de halte Bouchout stopte. Hier werd de moor denaar gearresteerd, die den volgenden dag naar Antwerpen overgebracht is. De eerstaangevallene is aan zijne wonde overleden, terwijl de beide anderen, nadat zij zich hadden doen verbinden, hunne reis konden voortzetten. Verleden week zijn te Nieuw-York 12,511 landverhuizers aangekomen. BUITENLAND. Duitachland. De Bondsraad, onder voorzitterschap van den rijkskanselier vergaderd, heeft gisteren bij eerste beraadslaging met groote meerderheid van stemmen het voorstel van Pruisen tot opneming van de Beneden-Elbe in het Duitsche tolgebied aangenomen. België. De lijst van de liberale kiesvereeniging te Brus sel is met 5400 stemmen gekozen. Te Dinant, Mechelen en Dixmuiden zijn de clericale leden herkozen. Te Namen is één clericaal gekozen; aldaar moeten drie herstemmingen plaats hebben. Te Brugge is één clericaal gekozenhier moeten twee herstemmingen plaats hebben. Te Antwerpen heeft de clericale lijst met 200 stemmen meer derheid gezegepraald. De uitslag der verkiezingen in haar geheel is, naar geseind wordt, dat, zonder de herstemmingen te rekenen, de liberale meer derheid 12 in plaats van 10 is. Oostenr.-Hong. Monarchie. De commissie voor de Hongaarsche legerwet heeft besloten de beraadslaging over het ontwerp tot herziening dier wet tot de najaarszitting te ver dagen. De minister Szende had haar in den loop dezer zitting wenschelijk geacht. Etnaland. Behalve de hertogin van Edinburg was, naar men uit St.-Petersburg bericht, niemand van het hof bij den dood van de keizerin tegenwoordig; zij stierf zacht en kalm. De keizer was te Zarsko- jeselo. De kroonprins moet zeer bedroefd zijn. Tnrkye. De voorzitter van het Armenische comité van onderstand, de heer Chrimian, heeft den Arme- nischen patriarch te Konstantinopel een telegram doen toekomen, dat den toestand in Armenië in zeer donkere kleuren schetst. Bij den hongersnood, die in de ongelukkige provincie heerscht, komen de plunderingen en gewelddadigheden der rond zwervende Kurden. De geheele verwoesting van Armenië is te vreezen. De schrik voor de Kurden noopt een groot deel der plattelandsbevolking om de vlucht te nemen zonder bebouwing der akkers; de weinigen, die den moed tot blijven hebben, worden mishandeld en maar al te dikwijls ver moord. De comités van onderstand kunnen dus niets doen, de hongersnood neemt toe in plaats van verzacht te worden. De Kurden, aan hunne roofzieke gewoonten getrouw, werpen zich op de ongelukkige dorpen, overal sporen hunner verwoes ting achterlatende. In Kadza-Erdjisch en Ader- djevaz, waar de grond genoeg kan opbrengen om het geheele vilayet te voeden, hebben de Kurden onlangs huisgehouden; hun vee heeft alles kaal gevreten, zij hebben de lastdieren medegenomen en zulk een schrik verspreid, dat de arme land lieden alles in den steek lieten en de vlucht namen. Dezelfde Kurden hebben in het dorp Jako, in het district Kiavasch, een op het veld weideenden boer vermoord, het zaaikoren geroofd, een karavaan, die levensmiddelen van het comité naar de nood lijdenden overbracht, uitgeplunderd, waarbij een muildierdrijver om het leven kwam en verschei dene anderen gekwetst werden. Uit Alzak verneemt het comité, dat een Kurdenstam de dorpen ge plunderd en alle akkers verwoest heeft. Het is onmogelijk alle daden van geweld, plundering, wreedheid en mishandeling op te sommen, die de bevolking tot wanhoop drijven, haar geduld uit putten en de pogingen verijdelen om een nog erger hongersnood te voorkomen. Vereenlgde Stoten. Aangaande de Republikeinsche Conventie te Chicago wordt, wat de vergadering in den nacht van Vrijdag op Zaterdag betreft, door den bericht gever der „Times" het volgende medegedeeld: Te middernacht voerde de heer Storrs ten gunste van generaal Grant het woord en ontstak de groote meerderheid zijner hoorders in vuur. De voorzitter was machteloos. De Grant-partij, met duizenden toehoorders, aangevoerd door het Senaatslid Conkling en anderen, stond op en gilde en tierde tien minuten zonder ophouden. De Conventie werd een dolhuis gelijk. Ieder schreeuwde en brulde om het hardst, men zwaaide in woeste opgewondenheid vlaggen en regenschermen rond. Dit tooneel werd herhaald telkens wanneer de naam van generaal Grant genoemd werd, afgewisseld met toepasselijke of voor toepasselijk gehouden liederen. Eindelijk kwam men voor een oogenblik tot bedaren en toen begonnen de aanhangers van Blaine een zoo moge lijk nog grooter rumoer; de tegenpartij viel in en de geheele Conventie was het evenbeeld van een hoop razend straatgrauw. Dit tumult, hetwelk alles te boven ging wat tot nu toe zelfs in Ameri- kaansche vergaderingen gezien was, duurde tot één uur toe.' De vrouwen gingen nog heftiger te keer dan de mannen zeiven. Ten laatste kon de heer Storrs zijne rede ten einde brengen en de orde werd eenigszins hersteld. De heer Pixley, uit Californië, van het schandelijk oproer gewag makende, oordeelde dat het de tooneelen der Parij- sche commune waardig was. Telegrammen. LISSABON, 8 Juni. De voorbereidingen tot de viering van het Camoens-jubilenm zijn vol tooid. De stad is vol bezoekers van buiten. Het weder is zeer schoon en alles doet een voortreffelijk nationaal feest verwachten. NIEUW-YORK, 7 Juni. Onder de godsdienst oefening werd gisteren eene kerk te Mountcarey, Ohio, door een orkaan omvergeworpen. Door het instortend gebouw werden de voorzanger en vele gemeenteleden gedood en twintig personen zwaar gekwetst. KAAPSTAD, 7 Juni. De heer John Miller, thesaurier-generaal der Kaapkolonie, heeft heden het budget voor 1881 bij de vertegenwoordiging ingediend. Hij raamt de inkomsten op 2,549,000 pd. st. en de uitgaven op 2,516,091 pd. st. In het vorige jaar bedroegen de inkomsten 2,509,216 en de uitgaven 2,394,379 pd. st. De heer Miller acht het niet noodig eenige verhooging van belas ting voor te stellen, maar verklaarde tevens dat hij niet bij machte was eenigen bestaanden last te verlichten. ST.-PETERSBURG, 8 Juni. De wapenherauten verkondigen door de geheele stad dat morgen het lijk der keizerin in de kapel der Peter-Paul-ves- ting bijgezet zal worden. Om tien uren verza melen zich de grootvorsten, prinsessen enz. in de kapel, waar de keizer door de» opperpriester plech tig ontvangen wordt. Na het houden der mis nemen vier kamerheeren het kleed van goud bro kaat van de geopende kist, de keizer legt er eigenhandig het keizerlijke hermelijn zijner ge malin in, waarna de kist gesloten en door dei keizer en de grootvorsten naar de geopende groeve wordt gedragen. Onder kanongebulder en klokgelui overhandigt de priester den keizer een schaal met aarde; deze werpt er drie handen vol van in het graf, welk voorbeeld door de grootvorsten en ver dere aanwezigen gevolgd wordt. Daarmede zijn de ceremoniën afgeloopen. BRUSSEL, 8 Juni Nader blijkt dat het resultaat van alle verkiezingen de liberale meerderheid in de Kamer met één lid vermeerdert, daar tegenover de twee in Luxemburg gewonnen zetels de neder laag staat van den heer De Wael. De nederlaag der liberalen te Antwerpen moet daar groote verslagenheid teweeg brengen. CHICAGO, 8 Juni. Bij de 29ste stemming, hedenmorgen, verkreeg Grant 305, Blaine 278, Sherman 116, Edmunds 12, Washburne 35, Win- dom 7 en Garfield 2 stemmen Bij de 36ste stemming verkreeg Garfield 399, Grant 306, Blaine 42, Sherman 3 en Washburne 5 stemmen. Op voorstel van den senator Conkling, aanvoerder der partij van Grant, heeft de Con ventie de benoeming van Garfield bekrachtigd en haar eenstemmig gemaakt. Garfield is lid van het Huis van afgevaardigden en werd onlangs voor den staat Ohio tot senator gekozen. De uit slag werd met groote geestdrift vernomen. Nadat de Conventie tot vijf uren was uit eengegaan, heeft ze den heer Chester Arthur, vroeger ambtenaar bij het bestuur der in- en uit gaande rechten te Nieuw-York, benoemd tot vice- president der Vereenigde Staten. KONSTANTINOPEL, 8 Juni. De ambassadeurs zijn heden bijeengekomen ter beraadslaging over de gemeenschappelijke nota. WEENEN, 8 Juni. De verschillende landdagen

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2