L°. 6228. V/o^sdag S> Janl. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsci dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.V.V.T/ 1.10. Fr oi/o per post7. t 1.40. Af 01 .lerlijke Nommers7..:0.05. PRIJS DER ADYERTENTTEN Ven 16 regeU.777 Iedere regel meer..777777: Grootera letten neer plaatsruimte. 1.05. 0.17*. ^ADS-BERICHTEN. BURG; ESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Geiie: rt. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Slaatsll ,i°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichter ,111 inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen -oorzaken; Breng bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden v. mining is verleend aan de navolgende personen en hunn echtverk rijgenden, tot het oprichten van eene smederij, aan A. L. A VERBRURGEN, smid alhier, in een pakhuis in de R -.insteeg n°. 73; A. J. ANTEBEEN. smid alhier, in het perceel aan de Middels!cht n°. 85; en J. i[ILTHUISEN, smid alhier, in het perceel aan den Mid. .Aweg n°. 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth fd. Burgem. 7 Jui. S80. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Juni. Ter voorkoming van misverstand is het waar- scbijnlij niet ondienstig om op te merken dat de weg, iien de optocht der studeuten volgt bij dag, et 11 geheel andere zal zijn dan die bij avond. De ger gelde volgorde der straten zal later worden bekend :.rc maakt. vi cl at de benoeming van onzen nieuwen burgetn-^ter officieel bekend is geworden, werd van eenige woningen de vaderlandsche driekleur uitgestoken. Tut de inzenders van boter, welke via Oost- Indië, naar de tentoonstellingen van Leiden en Londei al gezonden worden, behoort ook de firma Gebrs. Den Houter alhier. 1. ior den minister van koloniën zijn de heeren B. Heintjes, civiel ingenieur te Leiden, A. A. Van Drimmelen, technisch ambtenaar bij het departc neut van koloniën, F. K. A. Van Bijlevelt, buitengewoon opz. bij den aanleg der Staatsspoor wegen :e Rotterdam, J. A. H. Duchateau, opz. bij de Wt l'aalsche spoorwegmaatschappij, te Bocholt, in Wc Dalen, en J. M. Van Zeveuter, buitenge woon opzichter van den waterstaat, te Gorkum, ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van IS ;derl.-Indië, om te worden benoemdde eerstgf wemde tot adjunct-ingenieur der tweede kl., en de vier laatstgenoemden tot opz. der derde kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java. Borgen zal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer J. J. Cremer plaats hebben, des voormiddags te elf uren, op de algemeene begraafplaats van Den Haag aan het K naai. Bij het in Den Haag gehouden examen voor de betrekking van commies der posterijen hebber voldaan de heeren J. W. Ten Cate, N. J. W. Eichholtz, C. H. Schippers, H. A. Sijpkens, H. Cc 'pmans, H. Tjebbes en J. Woltersom. Droefheid en vreugde wisselen elkander af, evenal in dit seizoen buiig weder en zonneschijn. Zoo w is het ook in het welbekende Deutzenhofje te Amsterdam. Werden de bewoonsters eenigen tijd g' leden smartelijk getroffen door het afsterven eener geliefde regentes, gisteren was het voor haar een vreugdedag. Haar waardige regent jhr. J. H. Gevers, te Noordwijk, voor vijf en twintig jaren gehuwd met jonkvrouwe Rendorp Van Marquette, vierde gisteren dit zijn zilveren feest, en betoonde zijne belangstelling in deze stichting door der inwoni ressen een aangenamen dag te bereiden. Zij ook van hare zijde gaven haren regent blijken van deelneming in zijne feestvreugde, 0. a. door aanbieding eener welgeslaagde photographie van het fraaie interieur van het Deutzenhofje, ter plaatse genomen door den photograaf Greiner. (N. v. d. v.) Aan den nieuwbenoemden ritmeester jhr. M. Van Reigersberg Versluis is het bevel opge dragen over het 4de escadron van het 4de reg. huzaren te Deventer. Tot leeraar aan de Rijksnormaalschool te Amersfoort is benoemd dr. J. W. Doyer Jr., leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar. De gemeenteraad van Vlissingen heeft met negen tegen drie stemmen in beginsel besloten tot het verkoopen der gemeentelijke gasfabriek aan een te Londen gevestigde maatschappij, die haar verder exploiteeren zal. In deze week zal het met de maatschappij opgemaakte contract behandeld worden. In de laatste jaren heeft het nadeelig saldo der exploitatie van de fabriek ruim f 4000 be dragen, welk verlies alleen gedekt werd door de gemeente 11- a 12,000 gulden voor de publieke verlichting te laten betalen. De fabriek is bezwaard met een schuldenlast van f 148,000voor nood zakelijke vernieuwing en verbetering moet ruim een ton worden besteed. Door nu de fabriek te verkoopen tegen 168,000, kan de leening ten laste van de fabriek geheel worden ingetrokken en dan blijft nog van de koopsom 21,000 over, dat onder bijvoeging van het rijkssubsidie voldoende is voor den aanbouw eener school voor lager onder wijs, waartoe de gemeente sedert 1879 verplicht is. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de pokken in de gemeente Rozeudaal (N.-Brabant) epidemisch verbreid zijn. Uit Den Bosch wordt aan het Hbl. geschre ven dat de minister van oorlog bezwaar heeft gemaakt, de verpleging der militairen in het groot ziekengasthuis aldaar te doen plaats hebben door geestelijke zusters. Gemengd Nieuws. De loodgieter R. had gisteravond tusschen zessen en halfzeven het ongeluk, terwijl hij werkzaam was op het dak van het in aanbouw zijnde watergebouw aan het centraal-station alhier, naar beneden te storten, waardoor hij den linker arm brak en een zware wonde aan het hoofd be kwam. Door de zorg van een politie-agent werd hij naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Omstreeks denzelfden tijd viel een 12-jarig knaapje in de ouderlijke woning op de Uiterstegracht van den zolder in het benedenvertrek, en kwetste zich daarbij deerlijk aan het hoofd. Door den heer Schret- len werd het eerste verband gelegd. Eene moeder, op de Waardgracht alhier, liet hedenmor gen haar éénjarig kindje aan de zorg van haar zoontje, een jongetje van acht jaren, over, terwijl zij zelve eenige boodschappen ging verrichten. Zij had het kind in een wagentje gezet, dat nu door het knaapje moest rondgereden worden. Deze ver vulde echter zijn plicht niet naar behooren; hij verwijderde zich en liet het wagentje op de straat staan. Het gevolg echter was dat dit door den wind in beweging geraakte en in de gracht stortte. Gelukkig bleef dit niet onopgemerkt; de buren schoten toe en met veel inspanning mocht het hun gelukken den zuigeling behouden op het droge te brengen. Het hevige onweder, vergezeld van storm en plasregens, dat gisteren ook boven onze gemeente woedde, heeft in het naburige Katwijk aan Zee aanmerkelijke schade aangericht. Van twee woonhuizen aldaar werden de pannendaken ingeslagen, de muren gescheurd en de meubelen verbrijzeld. Een geit werd, in de deus staande, doodgeslagen, terwijl een varken verlamd in het hok gevonden werd. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. Iemand, die in de Jacob-Catsstraat te 's-Hage woont, vond Zaterdag-avond bij zijne tehuiskomst wel zijne zeven kinderen, maar niet zijne vrouw. Ook de kostganger was verdwenen. Maria Oxener te Haarlem, die den 21sten Mei jl. bij het koken van haar middag maal in brand geraakte, is in het gasthuis aan de daarbij bekomen wonden overleden. Gedu rende de maanden April en Mei zijn aldaar 25 honden opgevangen en afgemaakt, die zonder be lastingpenning op straat liepen en waarvan de eigenaars onbekend waren. Ook te Maastricht is gebleken dat melk een uitmuntend middel is om brandende petroleum te blusschen. Zondag geraakte aldaar de petroleum in een toestel in brand. Een jongen, die alleen daarbij tegenwoordig was, herinnerde zich gelezen te hebben dat in zulk een geval melk goeden dienst kan doen, en paste dit middel dadelijk toe. Het had ook nu een goed gevolg. Een man te Utrecht, die aan zwaar moedigheid leed, heeft getracht zich door op hanging van het leven te berooven. Hij werd echter intijds door een van zijne huisgenooten af gesneden. Onder de gemeente Heemskerk werd onlangs een koe uit de sloot gehaald, die met niet minder dan 70 bloedzuigers was bezet. Het dier was door bloedverlies zoo uitgeput, dat het niet kon blijven staan. Toen men de gulzige gasten had afgesneden (aftrekken was niet moge lijk) aanschouwde men een waar bloedbad. Door het gebruik van versterkende middelen, in den beginne 25 eieren daags, is het dier thans nage noeg hersteld. De zoon van een landbouwer in den Eierlandschen polder, op Tessel, diende aan vijf jonge kalveren Zaterdag-avond hun gewone rant soen melk toe. Toen hij Zondag-ochtend hetzelfde wilde doen, vond hij de beesten alle dood; som mige lagen met uitgepuilde oogen en verwrongen ledematen in het hok. Daar aan vergiftiging ge dacht wordt, moet de politie zich met deze zaak bemoeien, terwijl, onder haar toezicht, een veearts een nauwkeurig onderzoek doet. BUITENLAND. België. De burgemeester van Brussel heeft voorge steld, in de Gothische Zaal van het stadhuis ter gelegenheid van de aanstaande onafhankelijkheids feesten den Koning een groot banket aan te bie den, waartoe, als reeds gemeld, de gemeentelijke autoriteiten nit de groote hoofdsteden van Enropa zouden worden genoodigd. Men houdt het er voor dat dit denkbeeld bij den gemeenteraad een gun stig onthaal zal vinden. De „Indépendance" meent te weten dat de opening der tentoonstelling, welke in verband met die feesten gehouden zal worden, in plaats van op den 15den dezer, ten gevolge van het overlijden der keizerin van Rus land, eenige dagen later zal plaats hebben. De Belgische generaal Van der Meere, die zulk een groote rol speelde bij de revolutie van 1830, is overleden. Hij was 83 jaar ond. Groot-BritannlA Gladstone heeft aan de 200 afgevaardigden doen weten dat het hem tot zijn spijt niet mogelijk is tijd te vinden voor de discussie over het ont-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1