Dinsdag 8 Juni. JV°. 6227. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Wij ontvingen per telegraaf uit Den Haag het bericht, dat bij Koninklijk Besluit tot Burge meester van Leiden benoemd is: de Heer L. M. DE LAAT DE KANTER, Wethouder van fabricage alhier- LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersT.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 refeb .~T7.7777777.7TrT.1.05: Iedere regel meer77»t a 0.17J.' G rooier» lettere naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER lm WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. VAN SCHALKWIJK, brooddepêt- honder alhier, houdende verzoek om den eigendom van een ge deelte gemeentegronds in het Fokkestraatje, ter grootte van drie centiaren Geven bij deze kennis aan belanghebbenden dat zoo tegen de onttrekking van dat gedeelte gronde aan den openbaren dienst bezwaren mochten bestaan, die ter Secretarie dezer gemeente knnnen worden ingebracht van heden tot en met 14 Juni a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 Juni 1880. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage Overde bmg over den Ouden Rijn, tegenover de Hoogland- SChe Kerksteeg, gedurende drie dagen, aanvangende Dinsdag 8 Juni, wegens herstelling, zal zijn gestremd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., fd. Burgem. 7 Juni 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Oost-Indië, door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op Zaterdag 12 Juni a. s., des morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om tien minuten voor halfzes zijn bezorgd. Slechts in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer konden wij nog mededeelen dat morgenavond door de Meiningers te Amster dam de „Bluthochzeit" zon worden opgevoerd. Nader vernemen wij echter dat het gezelschap dien avond op verlangen alsnog „Die Rauber" zal geven, omdat men vreest dat, wanneer de „Bluthochzeit" dan voor de eerste maal zou worden vertoond, door den grooten toeloop der Amster dammers zeiven voor hen die met den extra- trein komen, geen plaats meer in den schouwburg zou overblijven. Naar men verneemt, worden er door dr. Nijkamp en dr. Van der Sluys ernstige pogingen aangewend om hier ter stede directe koepokinenting te kunnen volbrengen. In de geldleening van f 200,000 der naam- looze vennootschap „Rijnlandscbe Stoomtramweg- maatschappij" voor den stoomtram LeidenKat wijk is tot nog toe, naar wij vernemen, voo f 130,000 deelgenomen. Men zegt dat spoedig eene tweede stoom boot in de vaart zal gebracht worden tnsschen Noordwijk en Leiden v. v.het is althans zeker dat dezer dagen eene proefvaart met een tweede elegante boot heeft plaats gehad. De conservator van 's Rijks Munten- en Pen ningkabinet alhier, de heer Th. M. Roest, is door het „Numismatischer Verein" te Weenen tot correspondeerend lid benoemd. Naar de Standaard meldt, is op initiatief van dr. A. Kuyper, in zake de Vrije Universiteit, eene conferentie met de Synodale Commissie der Christ.-Geref. kerk tegen den 16den Juni te Leiden, in het hotel „Lion d'or", bepaald. Door den heer G. J. Sonneborn is con cessie aangevraagd voor een stoomvaartlijn met kleine stoomjachten op de binnenkanalen van den Haarlemmermeerpolder, in verband met eene stoom vaart op Leiden, Haarlem, Beemster en Amsterdam. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste en laagste prijzen f 38.00, f 4.00 en f 2.00. Voor het beroep naar de Ned.-Hervormde gemeente alhier is ook door ds. E. E. Gewin, pred. te Renkum, bedankt. Bij gelegenheid der maskeradefeesten op 22 Jnni a. s. zal de Nederlandsche Rijnspoor wegmaatschappij extratreinen van Utrecht naar Leiden en terug laten loopen, ophoudende aan alle tusschenstations, voor 1ste-, 2de- en 8de-klasse- reizigers, en waarop gewone en retourbiljetten geldig zijn. De eerste trein van Utrecht naar Leiden vertrekt 's morgens 8.33, aank. Leiden 10.10; de tweede 10.25, aank. Leiden 12 u. Vertrek 's avonds: eerste trein van Leiden 10.40, aank. Utrecht 12.10; de tweede 11.25, aank. Utrecht 12.55. Bovendien zal de extra-trein om 11.25 van Leiden vertrekkende, ook loopen op den 24sten, 25sten en 26sten Juni a. s. Met het oog op de blijde gebeurtenis in het koninklijk gezin te verwachten, meldt de Haag- sche correspondent van de Rott. Crt. het vol gende: Ik heb juist dezer dagen met groote zeker heid eenige bijzonderheden gelezen in een brief uit Apeldoorn, waaruit inderdaad bleek dat Hr. Ms. bevalling omstreeks half Augustus kan worden tege moet gezien. Met de meeste zekerheid bleek mij daar uit tevens dat de groote gebeurtenis binnen de residentie zal plaats hebben en dat, werd dit ook al niet gevorderd door den politieken adat, om zoo te spreken, het toch zou geschieden naar 's Konings zeer bepaald verlangen. Ik kan hier bijvoegen dat Hr. Ms. gezondheidstoestand tot dusver zoo uitmuntend is, als het maar gewenscht kan worden, ja buitengewoon goed, in verhouding tot de omstandigheden, en dat Z. M. zich zoo gelukkig gevoelt, als hij ooit geweest is. Door den minister van oorlog zijn in de maanden Maart en April jl. overgeplaatst: bij het 4de reg. inf. de kapt. E. A. D. E. Van Eranckenberg en Proschlitz en de 2de luit. A. Kraak, beideu van het 5de reg.bij het 7de reg. inf. de 2de luit. G. A. Van Driel, van het 4de reg.; ontheven van zijne detacheering bij de2de afd. der krijgsschool met ingang van 1 Oct. de lste luit. R. G. Moerbeek, van het 4de reg. inf.; van zijne betrekking bij de normaal-schietschool, en zulks met overplaatsing bij het 4de reg. inf., de kapt. G. Van der Voort, van den staf der inf. van zijne detacheering bij de topographische in richting de lste luit. J. M. Obreen, van het 8ste reg. inf., die tevens overgeplaatst wordt bij het 4de reg. van dat wapen; tijdelijk werkzaam gesteld j op het bureau van den inspect, der artillerie (ge detacheerd van zijn corps) de luit. kol. C. D. H. Schneider, van het 2de reg. veld-artillerie. Op het graf van den heer C. Van Mourik te Rijnsaterwoude is vanwege oud-leerlingen en vrienden een gedenksteen gelegd. Deze steen met toepasselijke inscriptie, zeer net bewerkt, ia geleverd door den heer Steyger, steenhouwer te Leicjen. Voor het Gymnasium te Delft is eeü rijks subsidie van f 6458 verleend. In de laatstgehouden vergadering van den bij zonderen kerkeraad te Amsterdam is na langdurige beraadslagingen besloten, eene missive van heeren predikanten aldaar, waarbij maatregelen van orde waren voorgesteld ten aanzien van de aanneming en bevestiging van lidmaten, voorloopig ter zijde te leggen, met het oog op de veranderingen, die deze geheele zaak van de zijde der Synod® zal moeten ondergaan, en ook ditmaal de bestaande voor schriften op dit punt te volgen. De heer C. Karsten, professor en president bij het seminarium der oud-bisschoppelijke Clerezy te Amersfoort, vierde Zaterdag den öOsten gedenk dag zijner priesterlijke wijding. De „Nederlandsche Tuinbouwvereeniging" te Gent heeft haar 2de jaarverslag openbaargemaakt. Het ledental was aan gedurige wisseling door ver lies en aanwinst onderhevig. Het bestaat thans uit 11 te Gent wonende Nederlanders. Op de zomer vergaderingen werden verschillende vraagpunten behandeld, terwijl de wekelijksche winterbijeen- komsten gewijd waren aan voordrachten over on derwerpen, aan de bloemen- en plantenwereld ont leend. De leden deden een aangenaam uitstapje naar Luik. Yan de vereeniging „Avenir Horticole" te Gent werd veel medewerking en belangstelling ondervonden. Het tegenwoordige bestunr bestaat uit de heerenVictor Romein, voorzitter, N. J. A. C. Hugenholtz, secretaris, en G. A. Kuyk, penningmeester. De financiëele toestand wordt gun stig genoemd. Met leedwezen constateert het ver slag dat vele te Gent verblijf houdende Neder landers, die het tuinbouwvak beoefenen, niet als lid van het bond toetreden. Het stoomschip „Hampton", van Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag van Suezde „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Suez en zette denzelfden dag de reis voort. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan den heer P. A. T. Coets de Bosson, directeur van het postkantoor te Zeven bergen, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag uit die betrekking verleend; den off. van gez. lste kl. J. K. Stakman Bosse, arts, die bij Zr. Ms. besluit van 16 October 1879 voor den tijd van 4 jaren bij het personeel van den geneesk. dienst der zeemacht werd gedetacheerd, op zijn verzoek, met 1 Juli a. s., van die detacheering onthevenden tijd van duur der detacheering bij de landmacht in W.-Indië van den lsten luit. T. P. Almerood, van het wapen der art. hier te lande, verlengd met drie jaren, en alzoo nader bepaald op zes jaren; den 2den luit. R. Bal, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, thans voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in N.-Indië, bij gemeld wapen en leger over geplaatst;* mr. J. A. Beynen, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden, benoemd tot adjunct- commies bij het departement van binnenl. zaken; benoemd bij het 4de reg. inf., tot kapitein van de 2de klasse, de lsten luitenant J. H. Engel- bregt, van het reg. grenadiers en jagerstot lsten luitenant, de 2de luitenant J. A. Sikkers, van het corps. Gemengd Nlenvri. Met genoegen maken wij opnieuw melding van een staaltje van langdurige en trouwe plichtsbetrachting. Ditmaal geldt het De Bolster, die gisteren den dag mocht herdenken, waarop hij, 25 jaren geleden, bij den vader van den heer Ouwerkerk, grutter op den Nieuwen Rijn alhier, in dienst trad. De jubilaris ondervond vele blijken van belangstelling en uit uaam van lijn patroon en diens moeder werd hem een gouden horloge met inscriptie, en bijbehoorende ketting van het zelfde metaal geschonken.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1