K 022';). Saterdag 5 J-aaL A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Den Abonné's buiten de stad wordt verzocht de abonnementsgelden over het afgeloupen kwartaal per postwissel of in blauwe postzegels over te maken. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vuur Luiden per 8 mtudeiu1.10. i'i nco per poet1.40. ALundexIpe Kommens <M)5. PRIJS DER ADVEBTENTHN: Til 1—6 nfeb..irkVrvïVirn.éI'.tvt 1.06. Iedere regel ntet....r.T.rrriTrtnv.n.. a Greotere letten 6TADS-BERICHTEN. KASTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEI DEN her nDeren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie en Revaccinatie voor onvermo- genden, u> het lokaal der Stadswaag, bij voortduring i9 openge steld, en wel op Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag van elke week, des namiddags te één unr. Met het oog op de gevallen van pokziekte die in andere plaat sen van ons land zich hebben voorgedaan, worden de ingezetenen dringend nitgenoodigd zich deze gelegenheid ten nntte te maken. Burgemeester en Wethonders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Bnrgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1880. LEIDEN, A Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer P. H. W. Van Alphen, geb. te 's-Gravenhage, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen over de kiezerslijsten in verband met het onderzoek der geloofsbrieven." De groote internationale, door de studenten vereniging „Njord" uitgeschreven roeiwedstrijd op het Galgewater, met twee- en vierriemsgieken en sloepen, zal plaats hebben op Zondag den 2üsten Juni a. s., aanvangende des middags te twaalf uren, en worden opgeluisterd door de muziek van het 3de regiment huzaren uit Den Haag. Onze Kweekschool voor Zeevaart viel dezer dagen wederom eene verrassing te beurt, even gunstig pleitend voor deze inrichting, als ze ge tuigenis geeft voor hem, die op zoo eigenaardige wijs z:jne genegenheid voor haar betoonde. Een oud-kweekeling, die* ruim twintig jaar ge leden zijne eerste opleiding aan de school genoot, bezocht haar onlangs in een geheel anderen toe stand dan hij ze verlaten had. Na op de meest eervolle wijze zijn diensttijd bij de marine vol bracht te hebben, had hij door eigen vlijt en energie eene vrij lucratieve en goede betrekking in het burgerlijke verworven. Bij een zeer vleiend schrijven aan het bestuur der Kweekschool deed bij blijken van zijne erken tenis voor het genoten onderricht en bood daarbij een duizendtal sigaren aan de tegenwoordige kwee- kelingen ten geschenke aan, terwjjl bij daaraan toevoegde een extra kistje met een fraaien sigaren koker met zilver gemonteerd, bestemd voor den matroos 1ste klasse Meyer (denzelfden, die onlangs de gouden medaille voor 50-jarigen trouwen dienst verkreeg), zijnde deze nog de eenig over geblevene van des schenkers oude leermeesters aan de school. Gedurende de tweede helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: Mej. G. Zwart, C. Tegelaar, A. Uittenhout, mej. A. Bolhuis, J. Winandt, mej. A. Noorder- vliet, Amsterdam; jhr. B. W. Palck, Arnhem; J. De Wit, 's-GravenhageRoozenboom, Gronin gen D. Braada, Haarl. meer; Yerweij, Rotterdam P. J. Boelman, J. Yan der Hart, niet vermeld. Naar men ons mededeelt, zijn door den con troleur der belastingen in eene der groote steden van Zuid-Holland eenige huurkoetsiers aangeslagen als molenaars, en wel voor even zooveel molens als er wielen aan hunne rijtuigen zijn. Nu Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland den boekdrukker te LeideD, die snelpersen gebruikt, tot molenaar hebben verklaard, zal vermoedelijk ook deze aanslag van de koetsiers wel goed ge vonden wordenwant dat wielen rondwentelen en door het rondwentelen van die wielen de rijtuigen in beweging worden gezet weet iedereen daarvoor behoeft men controleur noch gedeputeerde te zijn. Gedeputeerde Staten van Groningen zien de zaak van eene andere zijde in. Zij hebben, in strijd met de beslissing van hunne collega's in Zuid- Holland, maar overeenkomstig die van Ged. Staten van Gelderland, beslist dat boekdrukkers voor de door hen gebruikt wordende stoompersen niet afzon derlijk patentplichtig zijn. In Gelderland en Groningen ziet men in, wat voor de autoriteiten in Zuid-Holland eene verbor genheid schijnt te wezen, dat voor het bedrijf van molenaar een ander criterium moet worden gesteld dan het ronddraaien van de wieken. Als zij op de gedachte waren gekomen om malen eens in het Fransch, Duitsch of Engelsch te vertalen en „moudre", „zermalmen" en „to grind" daarvoor vonden, zouden zij het zei ven dan ook niet heel zonderling vinden, dat zij een boekdrukker patent als molenaar lieten betalen, en zouden zij het den ambtenaar niet euvel duiden, dat hij doorzijn sofisme hen op een dwaalspoor had gebracht {Amh. Crt.) Bij gelegenheid der jaarlijksche algemeene vergadering van de „Nederlandsche Gustaaf-Adolf- Yereeniging", welke in het begin van October a. s. te Breda zal plaats hebben, zullen als sprekers optreden dr. A. W. Bronsveld van Utrecht, ds. A. Francken van Rotterdam en prof. C. P. Tiele van Leiden. Door het zangkoor, dat zich ter op luistering der samenkomst heeft gevormd, zal wor den uitgevoerd: Luthers „Een vaste burcht is onze God"; koor uit „Elias" van Mendelsohn- Bartholdy; koor uit „Bonifacius" van Nicolaï en „Halleluja" van Handel. De werkzaamheden ter oprichting van het Spinoza-standbeeld in Den Haag zullen Maandag a. s. begonnen worden. De fundeering, aan de firma Yan Lith en Van Dam toevertrouwd, moet volgens overeenkomst uiterlijk den eersten Augustus a. s. gereed zijn. Het metalen beeld staat sedert half Januari te Parijs ter beschikking van het comité. Het voetstuk van rood Zweedsch graniet wordt, volgens contract met de firma Kessel en Röhl te Berlijn, vóór of op den löden Augustus ter plaatse van bestemming verwacht. Het hek is besteld bij de firma L. J. Enthoven Co. De onthulling van het standbeeld zal waarschijnlijk in het begin van September geschieden. Gisternamiddag, d. i. op den dag waarop drie jaren geleden koningin Sophia overleed, heeft de prins van Oranje een bezoek aan den koninklijken grafkelder te Delft gebracht. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is tot hoogleeraar in de Oostersche talen en de uitlegging van het Oude Testament benoemd dr. F. W. J. Dilloo, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Soldin (Pruisen), die deze benoeming heeft aan genomen. Men verneemt dat de leden van de Ridder schap van Utrecht Zaterdag 11. de akte van ont binding van dat lichaam hebben geteekend en daarbij de fondsen, aan het zedelijk lichaam toebe- hoorende, onderling hebben verdeeld. Het dividend van de Hollandsche Suiker raffinaderij te Amsterdam over het afgeloopen jaar is vastgesteld op 219/10 pet., dat der Rotterdam- sche Suikerraffinaderij op 8'/j pet. De buitenplaats „Goerée", gelegen op een half uur afstand van Bergen-op-Zoom, zal binnen kort betrokken worden door een twintigtal paters- redemptoristen. Het stoomschip „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren van Aden vertrokken; de „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Napels en zou te middernacht de reis voortzetten; de „Prins Hendrik", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia. De plaatsing met den 16den dezer van den luit.-ter-zee 2de kl. W. A. Cambier als 1ste off. aan boord van Zr. Ms. monitor „Haai", wordt ingetrokken. Die betrekking wordt alsnu met dien datum opgedragen aan den luit.-ter-zee 2de kl. W. A. Buytendijk. Voorts wordt, met denzelfden datum, de luit.-ter-zee 1ste kl. jhr. J. C. L. Von Schmidt auf Altenstadt geplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen." De minister van financiën maakt bekend dat den 12den October a. s. en volgende dagen het vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeineD, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Zij, die tot dat examen wen- schen te worden toegelaten, moeten vóór of uiter lijk op 1 September a. s. een verzoekschrift indie nen, met overlegging van de gevorderde stukken. Het Staatsblad n°. 88 behelst de wet van 25 Mei 1880, tot instelling eener rijks-postspaarbank. Gemengd Nlenvrs. Gistermorgen vroegtijdig ontwaarde een voorbijganger dat de deur der woning van mevrouw de wed. M. te Leidschendam openstond. Bij onderzoek bleek dat de dienstbode gedurende deu nacht heimelijk de woning had verlaten. Men veronderstelt dat zij een einde aan haar leven heeft gemaakt. Die eenig bericht van haar verblijf of het lijk eener 60-jarige vrouw naar gissing on- of in nachtgewaad gekleed, mocht vinden en daarvan den burgemeester a/d. Leidschendam kennis geeft, kan op een belooniBg staat maken. De sigarenhandelaar Z. in de Paulus- Potterstraat te 's-Hage kreeg Woensdag-avond een even onverwacht als onaangenaam bezoek. Door de onmacht van een beschonken koetsier om zijn paard in toom te houden, ging het beest met den wagen op hol en reed met woeste vaart den winkel van den heer Z. in, verbrijzelde de winkeldeuren en bracht nog vrijwat schade aan. Uitgeput en aan den kop verwond, zeeg het paard daar neer en het kostte moeite den gast te verwijderen. De koetsier, die van den bok was gesprongen zonder zich te bezeeren, kwam zijn blesje op een sukkel drafje naloopen. Twee buurvrouwen in het Heemraad slag te Sche7eningen kregen Woensdag-avond twist, die al spoedig tot een vechtpartij oversloeg. De eene beet daarbij haar tegenpartij bijna een vinger af. In den nacht van Maandag op Dins dag is uit drie laden in het stationsgebouw van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij te Zaandam ontvreemd een som van f 200. De ijverige naspo ringen der politie hebben tot nog toe geen gevolg gehad. Een dronken boer reed vóór een paar dagen van Nijmegen met zijn kar naar huis en viel van den bok. De wagen reed hem over den hals en voor het oog van zijne vrouw, die hem vergezelde, gaf hij onmiddellijk den geest.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1