N°. 6223. Donderdag 3 Jnni. A'. 1880. Den Abonné's buiten de stad wordt verzocht de abonnementsgelden over bet afgeloopen kwartaal per postwissel of in blauwe postzegels over te maken. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeMa per S mui»....w.n LI®. Franco per poet.a 1.40. Afaoodertgke Nommeri.-rr.v. a 6.01. PRIJS DER ADVERTENTIES: fa 1—re«*LOt. IMf irrénTnATrmT r». 0.17*. Grootera letten 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEIDEN, kennis bekomen hebbende dat bp H.H. Studenten der Rijks- Universiteit alhier het voornemen bestaat op Dinsdag 22 Jnni e. k. zoo bij dag als bij avond, een gekostnmeerden optocht te honden, ter herdenking van het 305-jarig bestaan dier Uni versiteit, en dat die optocht des avonds, aanvangende te 9 nren, den volgenden weg zal nemen, alsFeestterrein, Nienwsteegsbrng, Rapenburg O.-Z., Breestraat, Korenbrugsteeg, Korenbeursbrug, Nieuwen Rijn, Korte Hooigracht, Nienwstraat, Korenbeursbrug, Vischmarkt, Aalmarkt, Vronwensteegsbrng, Apothekersdijk, Bor- atelbrng, Kort-Rapenburg, Breestraat, Maarsmanseteeg, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmerstraat, Turfmarkt, Beestenmarkt, Blanw- poortsbrng, Paardesteeg, Borstelbrng, Breestraat, Steenschnur, Rapenburg O.-Z., Rapenburg W-.-Z., Kloksteegsbrag, Kloksteeg, Nienwsteeg, Nieuwsteegsbrng naar het feestterrein noodigen bij deze de ingezetenen dezer gemeente uit om door het uitstehen van vlaggen en voor zooverre zij be woners zijn van huizen in de genoemde straten ge legen bovendien door het aanbrengen van UlHminatie aan die feestviering meer luister bij te willen zetten en daardoor van hunne belangstelling in het bezit dier Universiteit te doen blijken, terwijl de Heeren der Gebuurten, daartoe aangezocht, zich bereid hebben verklaard tot den goeden uitslag ten deze mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1880. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belasting alhier is ter hand gesteld het op den 31sten Mei jl. invorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht, 4de kwartaal, dienst 1879/80, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, DE FREMERY, "2 Juni 1880. Weth., fd. Burgemeester. PATENTBLADEN, De Wethouder, waarnemend Burgemeester, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het 4de kwartaal, dienst 1879/80, van Art. 4028 tot en met Art. 4175, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer ge meente, op vertoon van bet aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn van den 3den tot en met den 5den Jnni e. k„ dagelijks van één tot drie uren. Leiden, De Wethouder voornoemd, 2 Juni 1880. DE FREMERY, LEIBEN, 8 Juni. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer A. W. Van den Brandeler, geb. te Brielle, be vorderd tot doctor iH de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Aanteekeningen op art. 18 der wet van 29 Juni 1854. (Stbl. N». 102.)" Tot ontvanger der registratie en domeinen alhier is benoemd de heer Ph. Formijne, thans als zoodanig te Amersfoort. „De stad van den zonneschijn", een Oos- tersche roman, naar het Engelsch van Alexander Allardyce, voor eenigen tfjd door de firma De Break Smits alhier uitgegeven, is een werk dat zich in meer dan één opzicht zeer onderscheidt van de menigte vertaalde romans waardoor ons land onophoudelijk wordt overstroomd. Den lezer voor tijdverdrijf, die zich het meest aangetrokken gevoelt door spannende tooneelen en niet alledaagsche toestanden, zal het zeker een zeld zaam genot verschaffen, want phantastisch en on gewoon is het boek in hooge mate. Maar ook ernstiger lezers zullen het met ingenomenheid ontvangen en den schrijver dankbaar zijn voor zijne boeiende tafereelen uit het leven en streven der Hindoes, waarmee de auteur ten volle ver trouwd schijnt, al is het voor den leek moeilijk te beoordeelen in hoeverre zijne schilderingen der werkelijkheid getrouw zijn. De heer De Lesseps heeft de uitnoodiging voor het hem aan te bieden feest in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam aangenomen, zoodat het diner morgen, Donderdag, om zeven uren zal plaats hebben. Een honderdtal gastheeren zullen met den heer De Lesseps aanzitten. Hij zal heden avond met den laatsten trein te Leiden aankomen en daarna de reis naar Amsterdam met een extra- trein vervolgen. In de „Nederlandsche Kunstbode" komt een artikel voor van den heer Victor De Stners over „Spoorweg-architectuur", waarin enkele aanmer kingen gemaakt worden op het nieuwe stations gebouw te Leiden en waarin als een type van een j eenvoudig en smaakvol stationsgebouw het halte- gebouw te Oosterbeek genoemd en beschreven wordt. Eene plaat, waarop dit is afgebeeld, is bij het nummer gevoegd. In de 31ste aflevering van Spamers „Illustr. Konversations-Lexikon" komen levensbeschrijvin gen voor van onze landgenooten C. G. Cobet (met portret), P. en J. M. Coenen, L. A. Cohen, C. F. Van Assendelft de Coningh (mede-stichter van Yokohama), J. F. W. Conrad, S. Coronel en P. J. Cosijn. Ook Hendrik Conscience's biographie en portret vindt men er in. De heer N. Osti, predikant te Warmond, is naar Vreeland beroepen. Het badseizoen te Scheveningen zal Maandag 14 dezer geopend worden. Voor het veeartsenijkundig examen hebben zich twaalf candidaten aangemeld. Binnen weinige dagen onderneemt het Rot- terdamsch tooneelgezelschap zijne aangekondigde reis naar Londen, waar het Maandag-avond de reeks van voorstellingen zal openen met de opvoering van „Anne-Mie", van Rosier Faassen. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van afgevaardig den van de afdeelingen der Maatschappij van Weldadigheid. Uit het verslag van de lotgevallen der Maatschappij over het afgeloopen jaar bleek o. a. dat er 49 afdeelingen met 5162 leden en 93 correspondentschappen zijn. Na Januari 1880 zijn te Velp, Oosterbeek, Apeldoorn, Lanteren en Wilp correspondenten werkzaam. In Velp werd eene nieuwe afdeeling gesticht met 87 leden, welke, vereenigd met Arnhem, thans 378 leden telt. Door den gemeenteraad van 's-Hage is aan den heer Deymann te Brnssel vergunning verleend om op een terrein in de Zeestraat, dus in de nabijheid van de badplaats, een panorama op te richten. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend bij Scil- ly's; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde Maandag te Padang. De officier van administratie 2de kl. W. E. Muller, van het eskader in Oost-Indië, in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door Z. M. zijn benoemdtot lid en voor zitter der commissie, welke gedurende één jaar, met 1 Aug., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, vermeld in artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878, dr. L. C. Van Goudoever, hoogleeraar te Utrecht; tot lid en secr., M. R. Timmerman, eerste off. van gez. 2de klasse te Amsterdamtot leden: dr. B. J. Stokvis, hoogl. te Amsterdam; dr. S. Talma, hoogl. te Utrecht; dr. J. E. Van Iterson JAz., hoogl. te Leidendr. T. Halbertsma, hoogl. te Utrecht; dr. W. M. H. Sanger, hoogl. te Groningendr. H. Snellen, hoogl. te Utrecht dr. Th. Dentz, leetor aan 's Rijks Universiteit te UtrechtJ. Polak, apoth. te Amsterdamen tot plaatsvervangende leden dr. A. E. Simon Thomas, hoogl. te Leiden; dr. G. D. L. Huët, hoogl. te Leiden; dr. H. A. Kooyker, hoogl. te Groningen; dr. J. E. Van der Meulen, lector aan 's Rijks- Universiteit te Utrecht; dr J. E. Stark, te Utrecht; dr. P. C. E. Van Embden, apoth. te Utrecht voorts tot lid en voorzitter der commissie die ge durende één jaar, met 1 Aug., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apo theker, vermeld in art. 11 der meergenoemde wet, dr. J. W. Gunning, hoogl. te Amsterdam tot lid en secretaris, W. Stoeder, hoogl. te Am sterdam tot ledendr. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam; G. C. W. Bohnensieg, militair apotheker 1ste kl. te Haarlemen tot plaatsvervangende leden dr. E. A. Van der Burg, hoogl. te Leidendr. H. Wefers Bettink, hoogl. te Utrecht; M. L. Q. Van Ledden Hulsebosch, apotheker te Amsterdam, en L. C. W. Cocx, apotheker te Rotterdam. Z. M. heeft den heer H. B. Kip, gouver neur van Curasao, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze van die betrekking ontheven, onder dankbetniging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, en in zijne plaats benoemd den heer J. H. A. W. baron Van Heerdt tot Evers- berg, gepensioneerd West-Indisch hoofdambtenaar, thans belast met de waarneming der betrekking van referendaris, chef van het bureau West-Indische zaken bij het departement van koloniënaan den kapt.-luit.-ter-zee jhr. A. P. Meyer, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van den raad van tucht voor de koopvaardij, en tot lid van dien raad benoemd den kapt.-luit.-ter-zee J. M. L. A. P. Wirix, onderdirecteur bij 's Rijks Werf te Am sterdam benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Utrecht mr. A. J. Royaards, adv. aldaaraan D. De Groot, met ingang van 1 Sept. a. s., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur der rijks-kweekschool voor onderwijzers te Deventer; den lsten luit.-adj. O. G. H. Hel dring, van het 5de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in N.-Indiëaan den apoth. 2de kl. van de landmacht in W.-Indië, A. Andriessen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van den titul. rang van milit. apoth. 1ste kl. en van pensioen; aan den met verlof hier te lande aanw. onder-intend. 1ste kl. van het leger in N.-Indië S. J. Osten, op zijn verzoek, met ing. van 1 Juni, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nlenvra. In de maand Mei werden per Leïd- schen tramway vervoerd 45,266 personen. Sedert de opening bedraagt het aantal vervoerde reizi gers 205,328. Voor de woning vanden brievenbe steller v. d. H. aan de Oude Yest ontstond gis termiddag een volksoploop omdat de man zijn inboedel aan een uitdrager verkocht, die daarna een en ander wegvoerde. Den avond te voren had zijne vrouw hem verlaten omdat zij door hem geslagen werd, hetgeen meermalen moet hebben plaats gevonden. De politie maakte aan het schan daal een einde, daar de buurvrouwen, vertoornd op den man, hem te lijf wilden. Men meldt uit Katwijk-binaen dat bij het uitdiepen van Rijnlands uitwateringskanaal

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1