Twee hooiwerkers hebben te Botter dam bij het opladen van een wagen twist gekregen, hetgeen zoo hoog liep dat de een den ander met een hooivork een steek in de linkerborst gaf. De verwonde is naar het ziekenhuis overgebracht en zijn toestand is niet buiten gevaar. De dader is gearresteerd. Gistermiddag omstreeks halftwee zijn twee zeilende vaartuigen in de Schie, tusschen Overschie en het Zwed van Delft, met elkander in aanvaring gekomen, ten gevolge waarvan het eene onmiddellijk zonk. Een jongetje van onge veer drie jaar, dat onder de plecht van 't gezonken vaartuig lag te slapen, is bijna levenloos er uit gehaald, terwijl de schipper, zijne vrouw en de knechts door de hulp van het andere scheepje gered werden. Bij het fort Everdingen is de dijk in- gezakt toen eene locomobile, bespannen met vier paarden, daarover vervoerd werd. De paarden ge raakten onder de locomobile in het water en zijn omgekomen. Uit Weststellingwerf meldt men aan de Asser Crt. dat een predikant tegen zijne meid een aanklacht heeft ingediend wegens diefstal van 12 cents, die zij, volgens zijn zeggen, van hem had gekaapt, door geringe hoeveelheden winkel waren duurder aan te geven dan zij werkelijk waren. Een der ingezetenen van Groningen zag gistermorgen met niet weinig verwondering dat de jaloezieën van de ramen zijner bovenwoning waren verdwenen. Na eenig zoeken, vond men ze in eene andere straat, netjes op elkander gelegd, terug. Op den „South Pacific Coast-spoor- weg" in Californië is een trein van het spoor ge- loopen. Twaalf personen kwamen om het leven en veertig werden gewond. In het Ontvangenis-hospitaal te Mar seille zijn Zaterdag een aantal vrouwen, verstoord over eene aan eene van haar opgelegde straf, in opstand gekomen. Zij verschansten zich in eene der zalen, sloegen alles stuk wat haar voor de hand kwam, enz. De commissaris van politie moest met eenige agenten tusschenbeide komen om de orde te herstellen. Zeven der muitelingen zullen we gens het voorgevallene terechtstaan. Te Pest werd dezer dagen eene oude landloopster voor den commissaris van politie ge bracht, die op de vraag naar haar beroep met fierheid antwoordde: „Korporaal der Honveds." De commissaris dacht eerst met eene krankzinnige te doen te hebben, maar bij nader onderzoek bleek dat de oude vrouw inderdaad in 1848/49 bij het Honved-leger gediend had en tot korporaal bevorderd was. Zij werd nu met eene kleine gel delijke ondersteuning van gemeentewege huiswaarts gezonden. Op een kruispunt, het .,Croix defer" genaamd, midden in het uitgestrekte woud van Sourdun (Seine et Marne) is Maandag-morgen een afschuwelijke misdaad gepleegd. Twee Italianen kregen twist over een geldquaestie. Een hunner Bianco Perioli, een echte bandiet, van een her culische gestalte, heeft daarop zijn makker aange grepen en hem met een pennemes acht steken toe gebracht, waarvan vier in den onderbuik en vier in den hals, welke geheel openligt. Het lemmet van het geïmproviseerde moordtuig is slechts 6 centimeter lang bij één centimeter breed. De ongelukkige had nog de kracht zich voort te slee- pen tot op den grooten weg naar Provins, waar hij spoedig in hopeloozen toestand gevonden werd. De moordenaar had intusschen, na zijn slachtoffer geplunderd te hebben, de vlucht genomen, doch werd, na een drijfjacht van acht uren, door de gendarmerie opgespoord en in arrest genomen. In Bawitsch (Posen) heeft men een paar „engelmakers" in hechtenis genomen, die achtereenvolgens vijf jeugdige kinderen, met wier verzorging zij belast waren, door verwaarloozing uit het aardsch lijden hebben verlost. Het waardige echtpaar is in handen van het gerecht gesteld. Een zonderlinge ziekte werd onlangs, naar men uit Philadelphia meldt, bij een kind van negentien maanden waargenomen. Oorspronkelijk blank van kleur, veranderde de huid langzamerhand in grijs en bruin, om eindelijk zoo zwart als ebben hout te worden. In het Théatre-Bellecour te Lyon raakte een 21-jarig beambte, die de Jablochkoff- i kaarsen op het tooneel moest omkeeren, bij onge luk een electrische draad aan met de bloote hand hij viel als door den bliksem getroffen neer en alle pogingen om hem in het leven terug te roepen waren vruchteloos. Het Théatre des Célestins te Lyon, dat in 1871 afbrandde, en dat drie jaren geleden geheel was verbouwd, is andermaal een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak is onbekend. De uitgaven in Engeland voor het jaar, loopende van 1 April 1879 tot 31 Maart 1880, bedroegen 15,432,442 pd. st., of 296,920 pd. st. meer dan in het vorige jaaro. a. zijn de uitgaven voor onderwijs, kunsten en wetenschappen 114,303 pd. st. hooger. De krijgsraad te Rostow, aan den Don, heeft eerst thans uitspraak gedaan in het proces tegen eenige personen, beschuldigd van het ver storen der rust en van gewapend verzet tegen de autoriteiten aldaar in de uitoefening van hare ambtsplichten op 14 April 1879. Yier der aan geklaagden zijn tot 20 en twee anderen tot 15 jaren dwangarbeid in de bergstreken veroordeeld. Al de overigen bekwamen verschillende jaren ge vangenisstraf. Een ontzettend ongeluk, zoo melden de Eransche bladeD, is een wachtmeester te Cosne overkomen. Hij was te paard uitgegaan, bij de brug over de Loire werd het dier echter schichtig, begon te steigeren en wierp zijn berijder tegen een paal, zoodat hij met verbrijzelden sche del neerviel en eenige oogenblikken later overleed. BUITENLAND. Frankrijk. De kolonel te Limoges, die een officier een maand arrest gaf, omdat hij zijne mede-officieren had genoodigd op de burgerlijke begrafenis van zijn vader, heeft van den minister Parre een week arrest bekomen. Na eene levendige discussie heeft de Kamer het wetsontwerp van den heer Paul Bert tot af schaffing der „lettres d'obédience" met 366 tegen 120 stemmen aangenomen. Naar men thans verneemt, is de plechtige uitreiking der nieuwe vaandels aan het leger vast gesteld op 14 Juli, wanneer ook het nationale feest zal plaats hebben. België. Bij gelegenheid der onafhankelijkheids feesten zal ook een internationnal Congres voor koophandel en industrie worden gehouden en eene geheele week der maand September duren. Het gaat uit van de Brusselsche „Union syndicale" en zal in vier afdeelingen verdeeld zijn. Onder de punten van behandeling zijninternationale tarieven van vervoer, internationaal wetboek be treffende den wissel, wetboek van internationaal zeerecht, het electrisch licht, het telephone-ver- keer, enz. Nadere bijzonderheden zijn ook te ver krijgen bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Leiden, welke haar zijn toegezonden. Dultscliland. De „Nordd. Alg. Zeitung" behelst eene nota van prins Hohenlobe, vice-minister van buitenlandsche zaken, aan den Duitschen ambassadeur te Weenen, prins Beuss, gedagteekend van den 5den dezer, waarin de ontmoedigende indruk van de onvrucht baarheid der onderhandelingen met de Curie, gelijk deze uit de houding der centrums partij bleek, ge constateerd wordt. Hetzelfde blad deelt voorts twee nota's van prins Bismarck mede, van den 14den en den 21sten dezer, waarin de kanselier doet uit komen dat het verzet tegen de kerkwetten uit de kringen der geestelijkheid naar het vertegenwoor digend lichaam is overgeplaatst. De regeering, ver volgt hij, zal ondanks haar verminderd vertrouwen, dat de onderhandelingen met de Curie tot over eenstemming zullen voeren, bij hare deelneming met de van zielzorg verstoken gemeenten volharden en uit eigene beweging aan de takken der Wet gevende Macht de bekende maatregelen voorstel len, het beklagende dat de Paus zijne eischen te hoog stelt of den toestand verkeerd verstaat. Yerdere tegemoetkomingen, zegt de prins, kunnen niet ge schieden. Groot-Britannlë. Bij eene collectieve nota zal de Porfe worden uitgenoodigd, de maatregelen aan te wijzen, welke door haar genomen zijn om de quaestiën betref fende Montenegro, Griekenland en Armenië op te lossen. In geval van weigering harerzijds zal eene te Berlijn te houden conferentie de grenzen vast stellen en omtrent de middelen van uitvoering een besluit nemen; verder zal zij dePorteuitnoodigen onverwijld de door haar genomen beslissing omtrent Armenië kenbaar te maken. Lord Stratheden beantwoordende, verklaarde Granville gisteren dat de afspraken der mogend heden tot het doen van een eersten stap bij de Porte zéé spoedig een resultaat zouden hebben, dat hij hoopte weldra schriftelijke mededeelingen aan het Huis te kunnen overleggen, en dat hij daarom inlichtingen over de enkele punten van Goschens instructies ondoelmatig vond. In het Lagerhuis heeft sir Charles Dilke, den heer Baxter beantwoordende, verklaard dat de regeeriog bereid was de gelegenheid om hare be middeling aan Chili en Peru aan te bieden, zoodra die zich aanbood, aan te grijpen, en, in antwoord aan Errington, dat de Britsche gezant te Madrid herhaaldelijk tegen SpaDjes aanspraken opNoord- Borneo had geprotesteerd, en dat het verleenen van een privilegie aan Engelsche onderdanen om daar eene kolonie te vestigen nog in overweging was. Yervolgens deelde hij omtrent de verhouding tusschen Busland en China mede dat Busland den Chineeschen gezant ontvangen zou, die her roeping van het Kuldscha-verdrag kwam voor stellen, doch dat hij niet weet of Busland den voorslag zou aannemen. Oostem'.-Hong;. Monarchie. Het „Eremdenblatt" meldt dat bij den raad, door Oostenrijk-Hongarije aan de Porte gegeven, om Scutari door troepen in te sluiten, ten einde den bij Tusi geconcentreerden Albaneezen alle toevoeren af te snijden, ook Duitschland en Busland zich aangesloten hebben. Volgens berichten uit Scutari zijn aldaar we derom 4 tabors welvertrouwde Turksche troepen aangekomen, waardoor de insluiting van Scutari mogelijk is geworden. Of dan de toevoeren wer kelijk zullen ophouden, zal voornamelijk afhan gen van den oprechten wil der Turksche bevel hebbers, om aan de uit Konstantinopel gegeven bevelen te gehoorzamen. Telegrammen. KABOEL (via Teheran), 26 Mei. Yan ver trouwbare zijde wordt bericht ontvangen dat naar aanleiding van de aanbieding door het Britsche gouvernement van het Emirschap aan Abdurrahman, de Sirdar de hoofden wenscht te raadplegen alvo rens een besluit te nemen. Twee leden der be zending zijn gereed op zijn antwoord van Khana- dabad te vertrekken. Hij is echter niet geneigd om met overhaasting de onderhandelingen te sluiten. LAHOBE (via Teheran), 27 Mei. Er is een boodschapper van Abazazi Charif te Kaboel. Het land om Balkh is zeer in de war, daar Shag-khan, die het voor Abdurrahman bestuurt, niet bij machte is de troepen te betalen. De goederen van personen die van Kaboel komen, worden doorzocht, en zij zeiven ondergaan een verhoordoch reizigers, die noordelijk van den Oxus komen, worden niet gemoeid. Ook is den Kafilas verboden naar Kaboel te gaan, hoewel het hun vrijstaat in de richting van Bokhara te reizen. Een boodschapper uit Abdurrahmans kamp bericht bet goed effect van de rechtstreeksche betaling aan de troepen. Men zegt dat Abdurrahmans familie naar Samarkand is gegaan. BBUSSEL, 27 Mei. Toen de koningin gisteren over de avenue Louise reed, vloog een steentje het rijtuig binnen, zonder iemand te treffen. Óf hier kwaadwilligheid dan wel toeval in het spel is, wordt door de politie onderzocht. BOME, 27 Mei. De heer Earini, de candidaat der regeering, is met 406 van. de 419 uitge brachte stemmen tot voorzitter der Kamer verkozen» BUCHABEST, 27 Mei. Tusschen Bulgarije en Bumenië is een geschil ontstaan ten gevolge van een bij de Bulgaarsche Nationale Vergadering ingediend wetsontwerp, waarin onderscheid wordt gemaakt tusschen Bumeensche onderdanen in Bu menië zelf en die in de Dobroudscha.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2