N°. 6217. Donderdag 27 Mei. A0. 1880 Tweede Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH ?ïÉ|s DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.7T7777T7.77777 1.10. Franco per post'.7777777777.77. 1.40. Afzonderlijke Nommers. 77TT7777777777 n 0.05. LEIDEN, 36 Mei. Uw correspondent, zoo schrijft men ons uit Noordwijk, loopt groot gevaar van beschuldigd te worden te behooren tot de groote categorie van menschen, die veel beloven doch weinig nakomen. Mijne belofte toch dat ik uwe lezers voortaan op de hoogte zou houden, begint naar de vervulling te reikhalzen. Nu ik er mij voor aan de schrijf tafel plaats om 't een en ander mede te deelen van hetgeen in de jongste zittingen van onzen gemeenteraad voorviel, komt het mij met het oog op de omstandigheid dat hetgeen ik wensch mede te deelen al eenige dagen geleden heeft plaats gehad, beter voor dat ik, in plaats van den gewonen ver- slag-vorm te volgen, mij bepaal tot het meest belang rijke punt der beraadslaging, nl. den scholenbouw. Uit een door het L. D. uit het R. N. over genomen bericht is het uwen lezers gebleken dat voor de te bouwen scholen en woningen terreinen zijn aangewezen, en wel te Noordwijk-binnen het terrein aan de Molenbrug en te Noordwijk-aan- Zee het stuk duingrond, scheidende den vóór- en den achterweg, ik kan dus mijn bericht aan vangen met de mededeeling dat de raad het ver zoek van 70 ingezetenen om terug te komen op het besluit betreffende het terrein Noordwijk-binnen heeft afgewezen met 8 tegen 2 stemmen, die der heeren Van Konijnenburg en Paardekooper. Aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur, gericht aan heeren architecten om schetsen in te zenden voor de te bouwen scholen en woningen, hadden niet minder dan 16 inzenders gevolg ge geven. Natuurlijk dat de raad zich niet bevoegd achtte uit dien grooten voorraad eene keuze te doen zonder voorlichting van een deskundigehij droeg daarom aan B. en Ws. op een of meer deskundigen te verzoeken de plannen te onder zoeken. De benoemde deskundige, de heer Schaap, gem.-architect van Leiden, onderzocht de plannen enz. en adviseerde den raad het plan te kiezen, ingezonden onder het motto „Nooit gedacht". In de raadszitting van 26 April werd de vraag be handeld welk ontwerp de raad zou kiezen. Het bleek toen echter dat men liever nog eens de stukken zou willen doen onderzoeken door een paar andere deskundigen; althans een voorstel van den heer Paardekooper om de stukken aan een onderzoek van een tweetal andere deskundigen te onderwerpen, werd met 7 tegen 3 stemmen (die der heeren Alkemade, Boomkamp en den voorzitter) aangenomen. De voorstanders van het nader onderzoek achtten zich niet verantwoord jegens de ingezetenen wan neer de raad op het rapport van slechts één des kundige eene keuze deed, te meer nu dit rapport slechts één plan zéér sterk recommandeerde en omtrent de andere 15 ingekomene het zwijgen bewaarde. Men kon zich niet voorstellen dat van die 16 plannen slechts één zoo geschikt zou zijn. De tegenstanders voerden daartegen aan dat de raad h. i. gerust op dit rapport alleen eene keuze kon doen, daar de deskundige architect is van eene belangrijke stad, waar hij zeker alle plannen maakt voor de werken en gebouwen, welke van gemeentewege gesticht wordenkon dus Leiden het met één architect stellen, dan, zoo meende men, zou Noordwijk gerust dat voorbeeld kunnen volgen. In verband met het aangenomen voorstel-Paar- dekooper besloot de raad de heeren architecten van 's-Hage en Haarlem uit te noodigen tot het verrichten van het bedoelde onderzoek. Genoemde heeren namen de uitnoodiging bereid willig aan en dienden, beiden, afzonderlijk, hunne rapporten in, welke in eene volgende zitting in behandeling kwamen. Sommige leden vonden zich door die stukken nogal teleurgesteldmen vond er niet in wat men zocht, nl. eene bepaalde aanwijzing van het plan dat voor het bekende doel geschikt waseen der heeren deskundigen meende zelfs dat de plannen enz., zooals ze dóór lagen, ten eenenmale ongeschikt zouden zijn om met grond beoordeeld te worden, en onthield zich dus geheel van aanwijzing. Men stond dan nu voor het feit dat deskun dige A. bepaald één plan recommandeerde, deskundige B, op lichtpunten van andere plannen wees en als zijn gevoelen mededeelde dat één zeer verdiende in aanmerking te komen (een ander echter, dan door A. gerecommandeerd was), terwijl eindelijk deskundige C. geen enkel plan aanbeval. Het was op dezen strijd van meeningen tusschen de drie deskundigen dat de heer Van Konijnen burg wees. Die spreker vond daarin bet motief voor zijn voorstelom eene commissie uit den raad te benoemen, waaraan zou worden opgedragen de plannen te onderzoeken met een door den raad aan te wijzen deskundige desnoods een tim merman uit het dorp en zoodoende de zaak te beëindigen. Over dit voorstel staakten de stemmen, daar zich de heeren Van Konijnenburg, Paardekooper, v. d. Plas, W. v. d. Weyden en Wassenaar er vóór, de heeren Alkemade, Boomkamp, Kroon, De Groot en de voorzitter tegen verklaarden. In de volgende zitting werd het voorstel verworpen met 6 tegen 5 stemmen, daar zich de heer Everwijn die de vorige zitting niet had bijgewoond aan de zijde der tegenstan ders schaarde. Nadat nog was voorgelezen een schrijven van den heer K. Hemkes, hoofdonderwijzer aan de openbare school te Noordwijk-binnen, die mede deelde dat het plan „Nooit gedacht" ook hem het meest geschikt voorkwam besloot de raad met 10 tegen 1 stem (die van den heer Paarde kooper) dat het plan „Nooit gedacht" bij de te bouwen scholen en woningen zou worden gevolgd. Bij opening van het naambriefje bleek ontwer per van dat plan te zijn de heer W. Langhout Gz., architect te Amsterdam. Na vele zittingen en zeer breedvoerige beraad slaging heeft dan eindelijk de zaak haar beslag gekregen. Wij onderschrijven, zegt onze cor respondent, gaarne den wensch des voorzitters dat het besluit van den raad moge strekken ter be vordering van den bloei van het onderwijs in deze gemeente. Gemengd Nieuws. Op het huis „De Pauw" is door den hof-photograaf De la Vieter een groep vervaardigd, waarop prins Prederik, de prins en prinses "Von Wied en hunne kinderen voorkomen. Uit Willemsoord, den Helder, wordt gemeldGistermiddag vertrok uit deze haven Zr. Ms. ramschip „Guinea", commandant kapitein luit. ter zee H. P. König, met het doel in de Noordzee een wakend oog over de visscherij te houden. Sedert eenige dagen zijn een aantal torpedisten, onder bevel van den Isten luitenant der artillerie PRIJS DER ADYERTENTIEN Vu» 1—6 regels ."77777777777777777777777 1.05. Iedere regel meer 77777777777777777777777 0.17£. j Grootere letters neer plaatsruimte. De Premery, alhier aangekomen uit Brielle, met het doel torpedo's gereed te maken ter verdediging van onze zeegaten. De berichtgever der„Indépendance" te Madrid meldt dat aldaar in den laatsten tijd eene ware epidemie van misdaden en zelfmoorden heerschte. In zes weken tijds hadden zich niet minder dan 37 personen van het leven beroofd. Allerlei diefstallen werden gepleegd door lieden, die door de riolen in de huizen wisten te kruipen. Op die wijze waren binnen den tijd van twee of drie weken een fabrikant, twee juweliers en een adellijk gezin uitgeplunderd. Voorts ontbrak het niet aan moorden en moordaanslagen. Den 20sten dezer, 's namiddags te drie uren, drong iemand met va'lsche sleutels tot een voormaligen consul, in de onmiddelijke nabijheid van het ministerie vau oorlog door, vermoordde en bestal hem en werd eerst in hechtenis genomen na een hevig gevecht tegen tien politie-dienaren. In de Saladero-gevan- genis bevinden zich thans vijf moordenaars en bijna veertig bedrijvers van moordaanslagen, het gevolg van twist en minnenijd. Te Stuttgart is een zeer zonderlinge diefstal gepleegd. Dieven zijn het particuliere kabinet van den koning van Wurtemberg binnen gedrongen en hebben daar een groot aantal rid derorden en eerekruisen ontvreemd. De justitie te Limoges heeft de hand gelegd op' een doodgraver, die de graven op het aan zijne zorg toevertrouwde kerkhof schond, met het doel om de beenderen der overledenen te stelen. Ze werden dan door hem „en gros" ver kocht. De juweelen en andere sieraden, die hij daarbij vond, maakten zijne industrie bijzonder wistgevend. Te San-Francisco is eene spoorweg-" brug, gedurende den overtocht van een pleizier- trein, bezweken. Tien passagiers verloren daarbij het leven en zestig anderen bekwamen ernstige verwondingen. Een jong kantoorbediende, uit den Elzas, thans te Parijs in betrekking, had in zijn vroegere woonplaats Miihlhausr bij een Duitsch bankiershuis verschillende papieren van waarde gedeponeerd, als zekerheid voor een som gelds door hem verschuldigd. De jonge man paste te Parijs goed op, het liep hem daarbij mee, en iedere week werd een aardig sommetje in min dering overgezonden, zoodat de schuld zachtjes aan geheel afgedaan werd. Men begrijpt zich du3 zijne verwondering, toen hij van de firma bericht ontving dat zij het raadzaam geacht had zijne titels te verkoopen, eene verwondering die nog sterker werd en weldra in argwaan verkeerde, toen een lid der firma zelf naar Parijs kwam, en met allerlei mooie praatjes het re?u, in ruil van de gedeponeerde papieren afgegeven, zocht machtig te worden. De kantoorbediende weigerde en stelde een eisch tot teruggave zijner waarden in. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld en nu kwam de aap spoedig uit de mouw. Onder de verschil lende loten bevond zich namelijk ook een aandeel in de leening van 1869 der stad Parijs, waarop een jaar geleden 200,000 fr. gevallen was. De schelmen hadden dit lot voor 160,000 mark in het geheim aan een wisselaar te Frankfort ver kocht en dezen het stilwijgen opgelegd. Zij had den gemeend dit veilig te kunnen doen, daar zij er op gerekend hadden dat het jonge menscli wel nimmer zijne schuld zou kunnen afdoen en het eigendomsrecht op de papieren dus van zelf op hen zou overgegaan zijn. De rechtbank veroor-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1