b. bevorderd tot dirig. off. van gez. J. D. Sachse en dr. F. J. Van Leent; c. bepaald de dirig. off. van gez. dr. D. Hellema, A. Pete H. C. Steenbergen en N. C. Slegt zullen zijn dirig. off. 2de kl., eu dat de 1ste apoth. dei zeemacht H. Van der Mark zal zijn apotheker 'sla klasse. dien grund de zuinigheid van zijn beheer in twijfel ■werd getrokken, en al schrijven wij hier voor de ingezetenen eener andere gemeente, wij willen toch deze gelegenheid te baat nemen om te wijzen op de onbillijke beoordeeling, waaraan hij bloot stond op grond der zeer zeker onjuiste cijfers van het verslag over de Leidsche gasfabriek. Van meer belang voor onze gemeente zijn de opgaven, in de bijlagen van het Haagsche verslag voorkomende, ten betooge dat Leiden, wat de exploitatie der gasfabriek betreft, in veel gunsti ger omstandigheden verkeert dan de hofstad. Deze zijn: 1°. de goedkoopere prijs der steenkolen. Te Leiden kwamen de steenkolen in 1878 met inbe grip van de gebruikte harst op 71 cents per hectoliter te staan, te 's-Gravenhage met inbegrip van de Cannel-kolen, die daar denzelfden dienst be wijzen als hier de harst, daarentegen op 82.8 cents per hectoliter, een gevolg hiervan, zooals uit een bijgevoegde verklaring van de leveranciers, de heeren W. Hoven en Zoon te Rotterdam, blijkt, dat de voor Leiden bestemde kolen uit Nieuwediep worden aangevoerd, waarheen de geregelde be vrachting uit Engeland (New-Pelton-Main) de vrachtprijzen veel lager doet zijn dan naar Rot terdam, van waar de kolen voor de Haagsche fabriek worden aangevoerd, die daarenboven slechts met lichters te bereiken is. 2°. De goedkoopere arbeidsloonen te Leiden; terwijl toch hier ter stede aan de stokers een week loon wordt betaald van 10.50 a 11, bedraagt dat voor Den Haag gemiddeld 13.30. 3°. De duurdere exploitatie van twee fabrieken te 's-Gravenhage. Deze laten wij hier buiten reke ning, als zijnde slechts een factor van tijdelijken aard. Ons dunkt, de twee eerste gegevens leggen reeds genoeg gewicht in de schaal om den eisch te kunnen stellen, dat hier ter stede goedkooper gas worde geleverd dan te 's-Gravenhage. In prijs was het dat dan ook ongetwijfeld, daadwerkelijk echter brandden Leidens ingezetenen veel duurder gas immers waar vroeger één gaspit voldoende was, moest men uithoofde van de slechte hoedanigheid van het gas maar al te dikwijls een tweede ont steken. Vandaar de algemeene wensch: geef ons meer licht, beter lichtDaarom zal het de belang hebbenden juist niet zoo bijzonder erg spijten, dat het voorstel om den prijs van het gas met 1 April 11. tot 7 cents per M'. te verlagen, werd verwor pen, maar daarentegen werd besloten de licht sterkte op een minumum van 16 kaarsen te brengen. Hoe zal men dat lichtvermogen constateeren Toch niet aan de fabriek; dat zou weinig baten, immers daar kwam men reeds tot een resultaat van 18.4 kaarsen tegen 14.4 kaarsen in de Zonne- veldsteeg. Neen, men volge het voorbeeld der residentie en make op eene openbare, voor ieder toegankelijke plaats in het midden der stad een photometrische inrichting, b. v. op het stadhuis, en belaste een physicus of chemicus met het geregeld onderzoek, daarbij tot grondslag nemende minstens 16 kaarsen met een verbruik van 141.5 liter gas en 7.775 gram spermacetie. Wanneer dan de uitkomsten van dat onderzoek geregeld worden bekendgemaakt, zullen de belanghebbenden weten wat zij voor hun geld van de gasfabriek ontvangen, en eerst dan zal een eventueele prijsverlaging, zoo daarop, wat wij hopen, dan nog kans bestaat, door hen op prijs worden gesteld. LEIDEN, 26 Mei. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer B. Denekamp, geb. te Schoonhoven, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„De herziening van het Belgische handelsrecht, betrekkelijk de vennootschappen". Wederom heeft de gemeenteraad een zijner leden verlorenna een kort maar hevig lijden toch overleed hedenmorgen de procureur en advocaat mr. L. D. Suringar, die tot 1881 in de gemeen tevertegenwoordiging zitting had. De overledene was te Leiden geboren den 5den Juli 1831 en was lid van verschillende commissiën, o. a. voor zitter der Leidsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Ten vervolge op het bericht, betreflende de door den heer R. C. Keun, consul-generaal der Nederlanden te Bender-Bushir aan het Rijk ten geschenke aangeboden steenen lijkkist (aschkist) met dooden-beenderen, wordt nader medegedeeld dat die kist, lang 55, breed 42 en hoog 28 c.M., eindigt aan de eene zijde in een halfrond en is gedekt met een goed sluitend, thans gebroken plat deksel. De inhoud schijnt uit overblijfselen van de grootendeels verbrande beenderen van een volwassen mensch te bestaan. Daar tot nog toe geen dergelijke kist uit Perzië in 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden aanwezig was, mag dit geschenk van den heer Keun eene belangrijke aanwinst voor die verzameling genoemd worden. Wij ontvingen hedenmorgen met den post van 11.16 de Indische bladen, via Brindisi, loo- pende tot 19 April. Het voornaamste nieuws daar van deelen we in het 2de en de benoemingen enz. in het 1ste blad van dit nommer mede. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 September a. s. aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda een leeraar in de Fransche taal kan worden ge plaatst, op een traktement van ƒ2000 's jaars, dat tot f 2800 's jaars kan worden verhoogd. Adspi- ranten naar gemelde betrekking waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn van akten voor het middelbaar onder wijs vervoegen zich, onder overlegging van de noodige stukken, vóór 1 Juli a. s., tot den lui tenant-kolonel, gouverneur van genoemde academie. Met ingang van heden zal het rijkstelegraaf kantoor te Alphen open zijnop werkdagen van 8'/j tot 10 uren voor- en van 12 tot 5 en 61/, tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8'/2 tot 10 uren voor- en van 3,/2 tot 5 uren namiddags. De bijdragen voor de waardige vertegen woordiging van Nederland op de aanstaande vee- en zuiveltentoonstelling te Londen nemen toe. Ook de afdeeling Hoorn en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw besloot een bijdrage van f 100 toe te zeggen, eü de leden, die op de vergadering aanwezig waren, teekenden persoonlijk bovendien voor een bedrag van ƒ115.55. De afd. Beemster en omstreken heeft eveneens 100 toegezegd. Het voorloopig comité heeft nu 3937 bijeen. Er is dus nog Biet genoeg. Volgens een in Den Haag loopend gerucht, wordt er bij het ministerie van oorlog onderhan deld om bij alle regimenten de betrekking van luitenant-adjudant op te heffen en kapiteins adjudant aan te stellen. De offlcieren, die met deze gewichtige betrekking belast zijn, zullen de daaraan verbonden vergoeding van 200 's jaars moeten derven, terwijl de bevoorrechte kapiteins er wel bij zullen varen. Tot het nemen van zoodanigen maatregel moeteu zeker gewichtige redenen bestaan. Dr. Ph. J. Hoedemaker, predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam, heeft de benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Univer siteit aldaar aangenomen. In het tijdperk van 18 April tot 15 Mei 1880 zijn door longziekte twee runderen in Zuid- Holland aangetast. In het vorige tijdvak van vier weken waren 9 runderen door die ziekte, aangetast. Men meldt uit Den Bosch aan het Vad. Het college van regenten over de godshuizen en de algemeene armen alhier heeft bij adres aan den minister van oorlog vergunning gevraagd om de verpleging der militairen in het onder het beheer van dat college staande groot ziekengasthuis te doen geschieden door geestelijke zusters, behoo- rende tot de orde van den H. Carolus Barromeus. De intendant, toeziende chef van het militaire hospitaal, tot wien aanvankelijk voorschreven ver zoek gericht werd, schijnt daarop afwijzend te hebben beschikt. De moord, gepleegd op de twee Fransche reizigers, die met een wetenschappelijk doel op Sumatra gekomen waren, is steeds het onderwerp van een diplomatieke gedachtenwisseling tusschen den waarnemenden Franschen gezant bij ons hof en het departement van koloniën. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. jhr. W. Laman Trip, op zijn verzoek, met den laat- sten dezer eervol uit den zeedienst ontslagenmet ingang van 1 Juli a, s.: a. aan den insp. van den geneesk. dienst der zeemacht H. L. Ouden hoven toegekend den rang van schout-bij-nacht; BUITENLAND. Franlrryk. De Parijsche gemeenteraad heeft de volg. n de motie aangenomenDe raad laakt het in den heer A ndrieux, dat hij op 23 Mei aan de politie-agei te-, bevelen heeft gegeven, wier uitvoering de ve.fo lelijkste praktijken van het keizerrijk vernin ude, de vrijheid der burgers ernstig geschonde; leeft. In den Senaat is een preside gekozen. 276 stemmen waren uitgebracht; in bla o of van onwaarde 121, geldige stemmen 155.1 lieer Léon Say had 147 stemmende heer Le-Roi t, Pelle- tan 2, Simons en Gavardie 1. De hei ty is dus gekozen. België. Eene talrijke vergadering is te Ge' ehouden van belanghebbenden bij den tuinb waarop alleep nit Gent en omstreken 61 bloi- u boom- kweekerijen vertegenwoordigd waren, over de voor hun vak gewichtige quaestie te idslagen wat hun, met het oog op de Ber. inventie ten aanzien van de phylioxera, ti C ;n staat. Eenstemmig is het besluit genome i n liever het kweeken van den wijnstok ei. i handel daarin geheel op te geven, dan d.-r /oor die streken hoogst winstgevenden hande planten aan totalen oudergaug bloot te stellt. oor tus- schenkomst der kamer van koopbai i e Gent, wier warme belangstelling in deze door de aanwezigen dankbaar erkend werd, van dit besluit zoo spoedig mogelijk kennis ge n worden aan de regeering. Spanje. Naar men uit Madrid meldt, be Zondag ongeveer honderd leden van de li inisterie vijandige partijgroepen eene vergader houden, waarin de heer Sagasta voorstelde e .mmissie van zes leden te benoemen, om e< 'gramma te ontwerpen, op grond waarvan de billende groepen der oppositie eendrachtelijk Z' kunnen optreden. Aan dit voorstel werd on Rijk ge volg gegeven. In het geheel hebben 131 monai Igezinde afgevaardigden en senatoren zich aa. coallitie tegen het ministerie aangesloten e ider hen drie maarschalken en vijftien genera; Uit Madrid wordt vari gistere <eind dat de leden der oppositie gezamenlijk e. notie van afkeuring willen voorstellen tegen minister van justitie, naar aanleiding van bi oreet tot omschrijving der wet op de hypothe* e Senaat hield zich met deze aangelegenhe izig. De minister van justitie wijst de besc ging af, volhoudende dat het decreet overc nstig de wet is. Groot-Britannië In het Lagerhuis heeft de he Gladstone, den heer Balfour beantwoordende g' l dat tot aanvulling der instructiën van den Goschen nog de antwoorden van sommig.: endheden worden verwacht, welke spoedig v n te ge- moet gezien. De minister van binnenlands. zaken, de heer Harcourt, is zonder opposite e y tot lid van het Parlement gekozen. Oostenr.-IIong. Monari Je. De „Politische Correspondenz" d. mede dat Oostenrijk aan de Porte heeft voo steld om met hare troepen Scutari te blokken ten einde de gemeenschap van deze stad met de Tusi ver zamelde Albaneezen af te snijden. Het Heerenhuis heeft bij eer lezing de begrooting en het financiëele ontwr oor 1880 aangenomen; evenzoo het ontwerp legerwet. Het Huis is daarop tot de verkiezing van de leden der delegatie overgegaan. president minister heeft daarop het zittingjaar or gesloten verklaard.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2