Ai0. 6216. Woensdag 26 ESei. A°. 1880. r Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering tu Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURAJT: Voer Leiden per 8 Beenden.....*1.10. Frtnco per post.1.40. ifxonderBjke Neauten.0.05. PRIJS DER ADTERTEHTmt Ten 1-4 nfl». Iedere regel neer Grootere leUere ..................v..1.08. t(M«ee»ei4l«JI0ViA*0 0.171, phetenimU. *'*-• i 8TADS-I3ERICHTEN. INiCHRIJTIHe SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN her inneren bij deze nogmaals den belanghebbenden, (de geborenen in 1855 en, voor zooTer zij zich tnaschentijds in de gemeente heb ben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 18161854), hunne verplichting om zich voor den schutterlijken dienst te doen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (den Zondag uitge zonderd), ten Raadhuize, tnsschen 9 en 4 aren, terwijl op den lsten Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vd<Sr dat tijdstip hebben doen inschrij ven, bjj ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schut tersraad tot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Mei 1880. LEIBEN, 2ft Rel. De faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de rijks-universiteit alhier maakt bekend dat het admissie-examen zal worden afge nomen op Donderdag den 17den Juni a. s. Be langhebbenden worden verzocht zich vóór den lOden Juni met nauwkeurige opgave van voor-en toenamen aan te melden bij den pedel P. J. Oostveen. De beide hoofdkerken der Ned.-Herv. ge meente alhier vorderen nog gedurende eenige jaren buitengewone herstellingen. Tot restauratie vooral van de St.-Pancras- of Hooglandsche kerk, waar mede reeds in 1876 een aanvang werd gemaakt, werd wel van rijkswege aanvankelijk eene sub sidie toegestaan van 7500, en later van f 10,500, in drie jaarlijksche termijnen, ieder van f 8500, in 1878, 1879 en 1880 te voldoen, maar aan die subsidie werd ook de voorwaarde verhonden dat in die jaren door de Herv. gemeente minstens eene som van <5000 tot hetzelfde doel zou wor den bijgedragen. Ook het inwendige van de Hooglandsche kerk met haar orgel, dat met het uitwendige van dit schoone gebouw in overeen stemming dient gebracht te worden, vordert drin gend verbetering. Aan de Pieterskerk zijn almede belangrijke reparation te doen. De gewone inkomsten zijn geheel ontoereikend om dit alles te bestrijden. Het is daarom dat door de gemeente-commissie van het kerkgenootschap een beroep gedaan wordt op de leden dier gemeente, en in het algemeen op allen wie de instandhouding onzer kerkgebouwen ter harte gaat, en dat deze worden uitgenoodigd om, ieder naar zijn vermogen, bij te willen dragen, ten einde de noodige fondsen bijeen te brengen om in de behoeften der kerkgebouwen te voorzien. Z\j merkt daarbij op dat het hoofdzakelijk geldt de instandhouding van een der pronkstukken van ons vaderland, van een gebouw waarvan de stich ting reeds in het jaar 1280, alzoo juist 660 jaren geleden, werd aangevangen en dat als een meester stuk van bouwkunst van groote monumentale waarde is. Gisteren werd te Amsterdam de 62ste ver gadering der Evang.-Luth. Synode geopend. Ds. W. F. Loman, pred. te Amsterdam, is voorzitter en ds. J. E. Inekel, pred. te Leiden, vice-voorzitter. Ds. H. H. Yeder, pred. te Valkenburg, is beroepen naar Biggekerke en naar Abcoude. Van de Eerste Kamer zijn met den derden Maandag van September 1880 de volgende leden aan de beurt van aftredingvoor Noord-Brabant mr. C. J. A. Van Rijckevorssel en mr. A. P. Vos De Wael; voor GelderlandH. W. baron Van Aylva van Pallandt Van Waardenburg en Nee- rijnen en mr. C. J. R. Nobelvoor Zuid-Holland mr. G. A. De Raadt en J. W. Heinvoor Noord- Holland jhr. mr. D. Van Akerlaken en jhr. mr. C. J. A. Den Tex; voor Zeeland: mr. W. C. Borsius; voor Friesland: jhr. mr. J. H. F. K. Van Swinderen; voor Overijsel: A. J. Blijden- steinvoor Groningenmr. J. J. Cremersvoor Limburg: jhr. L. L. G. M. De Villers de Pité. Geen der leden, die voor de provinciën Utrecht en Drente zitting hebben, is aan de beurt van aftreding. De Staten van de onderscheidene provin ciën zullen op den tweeden Dinsdag van Juli, den 13den, in de verschillende vacatures moeten voorzien. De Haagsche Kroniek der N. Gron. Crt. bevat o. a. het volgende: De luiermand voor den verwachten jongen prins of prinses moet inderdaad „koninklijk" zijn. Het schijnt vast te staan dat HH. MM. de Koning en de Koningin in de eerste dagen van Augustus van het Loo naar Den Haag zullen terngkeeren. Alles wordt intusschen reeds tegen Juli in gereedheid gebracht voor den mogelijken vroegeren terugkeer. Hoe zonderling het ook klinken moge, is de vroegere kinderkamer in het paleis reeds nu weder geheel gerestaureerd. Aan den heer C. Vau Tal te Utrecht is namens de Koningin een vleiend schrijven gericht voor het aan H. M. opdragen van een door hem gecomponeerd muziekstuk, getiteld: „het Huwe lijksbootje." Den 3den Juni a. s. zal de „Willem Barendsz", onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. H. Van Broekhuyzen, van Amsterdam naar IJmuiden ver trekken, om van daar in zee te steken voor de derde Nederlandsche Noordpool-expeditie. De leden der Koninklijke Nederlandsche Yacht-Club te Rotterdam hebben besloten de club te ontbinden en het gebouw van de hand te doen. Door de Belgische regeering afgevaardigd, bevindt de heer M. H. Van Lee, chef de bureau aan het Belgisch ministerie van onderwijs, zich hier te lande, om de schoolmusea te Amsterdam en Rotterdam te bezoeken. Voor den cursus 1880/81 aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Utrecht hebben zich 59 leerlingen doen inschrijven. Woensdag 9 Juni a. s. wordt te Utrecht in de Maliebaan een harddraverij gehouden met prijzen van f 300, f 200 en f 100. In de parochie-kerk van St.-Pieter te 's-Bosch wordt dezer dagen een luisterrijk feest gevierdhet 400-jarig bestaan der broederschap van het H. Sacrament, opgericht in 1480. Het kerkgebouw is prachtig en kostbaar versierd. Het eigenlijke feest zal aanvangen a. s. Donderdag en 8 dagen duren, terwijl het wordt voorafgegaan door een triduum. Tal van geschenken zijn toegevloeid, o. a. een prachtig altaarkleed, ter groote van 135 M1, en een sierlijk tabernakelbekleedsel, alsmede een rijk met goud en zijde geborduurd antependium en koorkap. Per Oosterspoorweg zijn te Zutfen, onder behoorlijk toezicht, vanwege het bestuur van „Natura Artis Magistra" te Amsterdam, aangevoerd 74,000 jonge zalmen, die onmiddellijk, in tegen woordigheid van de bevoegde autoriteit, in den ÏJsel boven de spoorwegbrug werden losgelaten. Eerstdaags kan nog een bezending van 35,000 stuks voor hetzelfde doel worden verwacht. De inschrijving der „Eerste Groninger Tramway-Maatschappij" is bijna driemaal vol- teekend. Het ramschip „Guinea," onder bevel van den kapt.-luit. ter zee H. P. König, is van zijn tocht in de Noordzee, ter bescherming van de visschersvloot, te Nieuwediep teruggekeerd. Het stoomschip „Voorwaarts" is Zaterdag van Batavia naar Amsterdam vertrokkende „Schiedam" is Zondag te Nieuw-York aangekomen. De Staatscourant van heden bevat de ge wijzigde statuten van de Rotterdamsche Handels- vereeniging; zoomede een rapport aan de Neder landsche regeering, nitgebracht door den secretaris van Zr. Ms. gezantschap te Berlijn, over de toe passing van kunst op nijverheid in Noord-Duitsch- land, in verband gebracht met de te Berlijn, Jjeipzig en Dresden opgerichte Kunst-Gewerbe-Musea. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. C. Telders, op zijn verzoek, met ingang van heden, eervol ontslag verleend nit den militairen dienst, met vergunning om de act.- uniform van het wapen der infanterie bij het leger in Ned.-Indië te blijven dragen, met de aan zijn rang verbonden distinctieven. Allen, die weten wat eene harddraverij in het noorden van ons land beteekent, hoe daar reeds dagen te voren naar verlangd en er na nog dagen lang over gesproken wordt, kunnen het begrijpen dat dr. Jan Ten Brink eene goede keuze deed, toen hij aan het begin van zijnen jongsten roman „De familie Muller-Belmonte", van zulk een feest gebrnik maakte om ons in kennis te stellen met de hoofdpunten van zijn verhaal, waaronder de lezers van „het Verloren Kind" nog menigen ouden bekende en vriend zullen ontmoeten. Met wie maken wij kennis? Allereerst met de familie Muller-Belmonte zelf, met den geposeerdec notaris, die door veel praten over politiek, veel aplomb, en een luide stem zich zeiven een eere plaats veroverde onder de solide en notabele inge zetenen van Oosterwolde, het kleine stedeke in het Noordoosten van ons land, waarin het verhaal speelt. Mocht men later als men den notaris op zijn kantoor opzoekt, een minder gunstigen indruk krijgen van zijne probiteit, het vermoeden ver dwijnt weerenNaast den notaris zien wij niet zijn vrouw; bescheiden zich op den achter grond houdend, laat zij naast papa de eerste plaats over aan hare dochters Suze en Betsy, twee lief tallige wezentjes, die stellig, zoo zij niet zoozeer gemaniëreerd waren, een braven Oosterwolder ge lukkig hadden kannen maken. Nu slaan zij hare blikken hooger op en, hoewel weduwnaar met twee kinderen, mag het den schatrijken jonkheer Onno De Huibert Van Vliethnyzen gelukken Suze tot echtgenoot te krijgen, doch niet zonder behulp van den notaris, daar zij zelve altijd nog aristocratisch in hare keuze jhr. mr. Van Ree- lant, griffier bij het kantongerecht, bemint. En jhr. Van Reelant bemint haar eveneens, in den be ginne maakt hij haar uit verveling het hof, doch langzaam maar zeker ontwaakt een hartstocht in hem, die hem later niet zal doen schromen zijn naam en rang te verloochenen en het „noblesse oblige" uit het oog te verliezen. Naast dezen aristocratischen tak der familie staat als parallel de zwager van den notaris, de rector van het gymnasium, dr. Van Gestel, even sterk idealist, dwepende met de wetenschap, als de heer Muller Belmonte materialist in den slecht- sten zin van het woord is. Dr. Van Gestel heeft eene lieve vrouw, die eene uitstekende moeder is voor hare negen kinderen, waarvan op den voor grond weder de oudste dochter Dora, een meisje gezond van geest en hart, een dier weldoende

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1