in overleg met den inspecteur van financiën, de navolgende aanslagen heeft gedaande firma Dor- repaal Co. aangeslagen voor f 325,000, tegen 1,000,000 in 1878; de firma Jacobson, Yan den Berg Co. voor 55,000 tegen f 400,000 het vorige jaar; Van den Broek Veeckensvoor f 110,000, tegen f 300,000; Jacobus Hijmans voor 42,500, tegen f 180,000; Herman Salo- monson voor f 55,000, tegen f 240,000Thooft Co. voor f 42,500, tegen 180,000; Soesman Co. voor f 42,500, tegen f 150,000 ;L. J. Bran don Co. voor ƒ27,500, tegen ƒ60,000Schnitzler k Co. voor 32,500 tegen 150,000Schlette Ohl voor f 15,000, tegen 60,000. De Resident was de eenige, die de taxatie voor 1879 wilde gehandhaafd honden. Mr. D. Veegens te 's-Hage zal namens de leden der Tweede Kamer een gouden gedenkpen ning, en niet, zooals eerst gemeld werd, een zil veren worden aangeboden. In de vorige week zijn te Amsterdam vier personen aan mazelen overleden. De te Arnhem gevestigde commissie voor het huldeblijk aan den generaal Van der He/den heeft aan de hoofdcommissie een som van 2174.34 overgemaakt. Naar de Arnh. Crt. verneemt, zal ook binnen kort de bewapening der onder-officieren en man schappen van de veld- en rijdende artillerie in dier voege worden gewijzigd, dat de pistolen en kleine patroontasschen zullen worden vervangen door revolvers en kleine lederen patroonzakjes. Het stoomschip „Maas" is Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokkende „Rot terdam", van Nieuw-York, is gisteren te Maassluis binnengekomen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken ver klaart in zijn antwoord op het verslag van de Eerste Kamer omtrent het tractaat met Luxemburg dat de regeering haar bij de behandeling dezer aangelegenheid in de Tweede Kamer ingenomen standpunt geheel blijft handhaven, ook bepaaldelijk wat betreft het karakter der gedane toezegging en de aan die toezegging, die niet is een deel der conventie, maar eene vrijwillige daad van wel willendheid, gegeven uitlegging. Heeft die uitleg ging dan ook tot hoegenaamd geene opmerking aanleiding gegeven, zoo is alleen vanLuxemburgsche zijde de bedenking vernomen, dat by de discus- siën in de Tweede Kamer over de onderwerpelijke conventie niet genoeg in het oog scheen te zijn gehouden dat de neutraliteit van het groother togdom door de tractaten gewaarborgd is, iets wat natuurlijk ten eenenmale vreemd was aan de be doeling der regeering. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, standplaats gemeente Zalt-Bommel, B. Yan de Werk, cand.-notaris en kantonrechter-plaatsvervanger aldaar. Gemengd Nienwa. De tweede voorstelling van het ope- retten- en balletgezelschap van den heer Weigeit verdient niet onvermeld te worden gelaten. Alle medewerkenden toch trachtten de aanwezigen gis teravond te amuseeren en zijn hierin uitstekend geslaagd. Herhaaldelijk werden ze dan ook toe gejuicht. Ten nadeele van den heerP. S. te Rid derkerk is in den nacht van 14 op 15 dezer met behulp van braak ontvreemd een som van 4530 aan bank- en muntpapier en specie en andere voorwerpen van zilver en pleet, benevens zilveren lepels en dito vorken, gemerkt P. S. Van dezen diefstal wordt verdacht een man, oud omstreeks 40 jaar, van middelbare lengte, taal Hollandsch met Duitschen tongval, gekleed met zwartlakensche jas, zwarte broek en phantasiehoed, hebbende een donkergrijze overjas bij zich. Door den eigenaar is een premie uitgeloofd van f 500 voor aanwij zing van den dader van den diefstal. De officier van justitie te Dordrecht verzoekt opsporing, aan houding en bericht. Een meisje van ongeveer 17 jaren uit Amersfoort heeft zich schuldig gemaakt aan brandstichting en diefstal in het huis van R. Heek, aan den Soesterschen straatweg. Zij is in hechtenis genomen en naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht. De groote internationale muziekwed- strijd, die bij gelegenheid van de onafhankelijk heidsfeesten te Brussel zal worden gehouden, be looft zeer belangrijk te zullen zijn. 184 vereeni- gingen, Belgische en buitenlandsche, zullen mede dingen. Aan den wedstrijd van militaire corpsen, die 25 Juli op de „Grande Place" wordt gehouden, zullen de beste muziekcorpsen uit de Belgische, Beiersche, Pruisische, Oostenrijksche, Pransche en Nederlandsche legers deelnemen. De wedstrijd om den grooten internationalen prijs heeft in het „Alhambra" plaats. De geheimzinnige sluier, die den dood van den markies De Puyferrat dekte, is door het justitiëel onderzoek opgeheven. Het is ge bleken dat hier aan zelfmoord gedacht kan worden. De markies had zijn vroeger zeer aanzienlijk fortuin door zijne weelderige levenswijze geheel uitgeput en was te trotsch zijne vrienden om hulp te vragen en niet geschikt om door arbeid, van welken aard ook, in zijne behoeften te voorzien. Onder die omstandigheden besloot hg een einde aan zijn leven te maken, doch bereikte niet ge heel zijn doel. Om nu den spot der Parijzenaars te ontgaan, die voor mislukte zelfmoordenaars onverbiddelijk zijn, gaf hij aan het gebeurde een avontuurlyken schijn, die echter de justitie niet verschalken kon. Uit Barcelona wordt geseind dat aldaar Zaterdag eene katoenfabriek door de oproe rige werklieden in brand is gestoken, nadat zij de machines vernield hadden. De belhamels zijn in hechtenis genomen. De prefect heeft al de Cata- laansche arbeidersvereenigingen voor ontbonden verklaard. De orde is hersteld. Yolgens den „Daily News"-corres- pondent te Rangoon is aan de leden van het Bir- maansch gezantschap medegedeeld dat, wanneer zij niet binnen een paar dagen naar Mandalay terug- keeren, men hun geen voedsel meer zal verstrekken. Dat noemt men korte metten maken! De geruchtmakende werkstakingen te Rheims, Rouhaix enz., welke een oogenblik op ernstige onlusten schenen te zullen uitloopen, zijn zoogoed als ten einde. Te Roubaix zijn twee Belgen en een Nederlander, die de werklieden ophitsten, in hechtenis genomen. Het hof van assises van hetFransche departement der Beneden-Pyreneën heeft twee jonge Basken tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij eene oude waarzegster, eene heidin, die in dronkenschap allerlei vervloekingen en geraaskal uitsloeg, levend verbrand hadden. Zij hielden haar voor eene toovenaarster. Nog altijd is er geen nieuws betref fende de vermiste booten van het stoomschip „American." De kapitein van de „Nubia", die te Madera aankwam, denkt dat de passagiers door een zeilschip werden opgenomen. De Zweedsche Rijksdag heeft aan de gezamenlijke personen, die aan de bekende Nor- denskjöldsche expeditie hebben deelgenomen, eene nationale belooning, ten bedrage van 50,000 kronen, toegestaan. Yoorts hebben professor Nordenskjöld en kapitein Palander dier expeditie elk een eere pensioen van 4000 kronen bekomen. In het ziekenhuis te Antwerpen werd onlangs een persoon opgenomen met hevige brand wonden, die hij te danken had aan zijne dierbare wederhelft. Terwijl hij rustig te bed lag te slapen, had die Megaera hem kokend water over het gelaat gegoten. Zij werd in bewaring genomen om zich te verantwoorden over dit blijk van „warme" genegenheid. Bij de laatste onlusten in Algerië werd de jonge graaf De Y., soldaat bij een bataljon jagers, door een kogel in het hoofd ge wond. Bij het heelkundig onderzoek in de ambu lance schudde de officier van gezondheid bedenkelijk het hoofd, terwijl hij tot een ambtgenoot zeide: „De toestand is gevaarlijk; de schedel is open, zoodat men de hersens zien kan." „Hebt gij de hersens werkelijk gezien?" vroeg op eens de patiënt, die men waande dat bewusteloos was. „Schrijf dat dan vooral aan mijn vader, want deze heeft mij soldaat laten worden, omdat ik, naar hij beweerde, geen hersens had." Vijf kinderen stonden weenend voor de deur van het vertrek huns vaders, een smids knecht, op den boulevard de la Gare, te Parijs. Het was etenstijd en lang reeds hadden zij tever geefs aangeklopt zonder te begrijpen waarom vader hun niet opendeed. De 37-jarige weduwnaar had zich van het leven beroofd, door broodsgebrek tot wanhoop gedreven. Vooraf had hij met krijt op een deur het volgende geschreven: „Ziedaar het werk der tegenwoordige maatschappijOmdat het beter was, dat de vader stierf, opdat de kinderen onderstand zouden kunnen ontvangen, heeft hij zich het leven benomen. Het is wel laf op die wijze te sterven, maar van mij is het moedig. Ik sterf; mogen zy gelukkig zijnDaar de vader hun in den weg stond, verdwijnt hij. Moge de Voor zienigheid u voor gebrek bewaren! Ik word met u hereenigd Justine. U allen zal ik weerzien, hebt moed." BUITENLAND. Frankrijk. Tegenover den heer Blanqui was voor de gisteren te Lyon te houden verkiezing voor de Kamer door het centraal comité der raaiden de werkman Rochet, lid van den gemeenteraad aldaar, candi- daat gesteld. In het deswege door genoemd comité uitgevaardigde manifest wordt van Blanqui vol strekt geen gewag gemaakt. Onder de punten, daarin als het republikeinsch programma opge somd, komen voor: de volledige, onmiddellijke amnestie; volstrekt algemeene dienstplicht; af schaffing van de „autoritaire" bevoegdheden van den staat, enz. Al de door de regeering voorgestelde tarie ven op de katoenen garens zijn door de Kamer aangenomen. De heer De Cassagnac heeft in de Kamer vergunning gevraagd om de regeering te interpel- leeren over misbruik van gezag in het departemeit Gers. De minister was afwezig en de interpellatie werd verdaagd. De tamboers zullen hoogstwaarschijnlijk af geschaft worden bij het leger, althans de minister van oorlog heeft in dien zin een voorstel gedaan en de commissie voor de begrooting heeft er zich mede vereenigd. De maatregel is eene be zuiniging. DultetehlaiMl. Overeenkomstig de voorstellen van de commissie van den Bondsraad over de aanhangige voorstellen van Pruisen en Hamburg heeft de Bondsraad Za terdag besloten Altona in het tolgebied op te nemen. De Duitsche kroonprins en prinses zullen in Augustus de onafhankelijkheidsfeeiten te Brussel bijwonen. Naar men met zekerheid verneemt, wordt dezer dagen een gelijkluidende eisch van de mo gendheden tot regeling der Armenische, Monte- negrijusche en Grieksche quaestiën aan de Porte toegezonden. Van het antwoord der Porte op den gemeenschappelijken eisch der mogendheden zal het afhangen of eene na-conferentie te Berlijn plaats heeft, welke zich met het Grieksche vraag stuk zal hebben bezig te houden. In beginsel is door de mogendheden reeds tot deze na-conferenti© besloten, en voorloopig bepaald dat zij in de eerste helft van Juli zal plaats hebben. Aan de verhan delingen, die op grond van art. 2 van het Ber- lijnsche tractaat zullen plaats hebben, zal de Porte geen deel nemen. Budand De grootvorst Michaël Nicolajewitsch is naar den Kaukasus op reis gegaan. In het proces Weimar wordt het getuigenverhoor voortgezet. De „Agence Russe" geeft de volgende ver klaring omtrent de talrijke geruchten over confe renties en samenkomsten van diplomaten. De col lectieve nota der mogendheden over Montenegro, Griekenland en Armenië zou nog niet aan de Porte zijn overgereikt met het oog op de noodzakelijk heid om er een zinsnede aan toe te voegen, waarin haar gevraagd wordt, of zij hare verklaring hand haaft omtrent hare onmacht om de onschendbaar heid der leden van de commissie van grensrege ling te waarborgen. Zoo neen, dan zullen de mogendheden bijeenkomsten ter plaatse zelve voor stellen, doch als de Porte hare verklaring hand haaft, zullen de ambassadeurs, het werk der alge meene overeenstemming voortzettende, weder te Berlijn vergaderen, daar het werken ter plaatse zelf onmogelijk gemaakt is door de onmacht der Porte.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2