Ai» 6213. Zaterdag 22 Mei. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tin Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CO DRAST: Voor La idee per S «utnden...........L10. Franco per post.s 1.40. AfioadertSka No«nn«rfvsvsvsvs-.-.-»-.a 0.08. PRIJS DER AD VERTE STIO: Via 1—4 r*(*ia n mvFf# «viVia'iivr»1.04. Mm rsgel BMffi rttiTiiiViTrar 9 0.1 TJ. Urootar* fetun mm phatsrokau. 8TADS-BERIOHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN mtken de ingezetenen opmerkzaam op de bepaling van art. 218 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 6den November 187», welke luidt als volgt: «Niemand mag aan de straat eenig gebouw oprichten dan na schriftelijke kennisgeving en overlegging van de plans en bij nieuwe bouwplannen van de sitnatie-teekening, aan Burge meester en Wethouders, wier voorschriften in het belang van de veiligheid der voorbijgangers of der belendende gebouwen moeten opgevolgd worden. Deze bepaling ia ook op het verbouwen, afbreken of uitbreken van gebouwen toepasselijk." Tegen de overtreding van deze bepaling wordt bjj art. 234 eene geldboete bedreigd van drie tot vijf en txoiniig gulden en gevangenisstraf van één tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Belanghebbenden worden nitgenoodigd aan deze bepaling by voorkomende gelegenheden gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1880. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noo- digen hen, die verznimd mochten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving VOOr den Schutterlijken dienst aan te melden, uit, zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhnize, op Maandag den Sisten Mei e. k., des voormiddags tnsscben 9 en 12 uren. Zij herinneren wyders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op don lsten Juni aanstaande worden ge sloten en dat zjj, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., fd. Bnrgem. 20 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van J. J. GROEN, boekdrukker alhier, houdende verzoek tot plaatsing van eene Steommachine in het pand in de Sint-Pieterskerk-Choorsteeg N°. 18 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad n*. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrjjdag den 4den Jnni a. s., 's voormid dags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., fd. Bnrgem. 21 Mei 1880. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 31 Hel. Heden is aau de hoogeschool alhier de heer D. Eock, geb. te Wijk-bij-Duurstede, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Iets over art. 23 der Wet van 12 Juli 1855, Staatsblad N°. 102", en tot doctor in de rechtswetenschap met Stellingen. Dit is de eerste maal dat eene dubbele promotie plaats grijpt onmiddellijk achter elkaar, en stellig de gelukkigste solutie, die aan de door de nieuwe wet ingevoerde splitsing te geven is. De gemeenteraad alhier heeft weder een zijner leden door den dood verloren, nl. mr. A. Van Hettinga Tromp, in den ouderdom van 50 jaren. Als vertegenwoordiger der burgerij gaf hij, zoo dikwijls hij daartoe in de gelegenheid was, bewijzen hoezeer de belangen onzer gemeente hem ter harte gingen; niet het minst bleek dit uit zijne werk zaamheden als lid der commissie van financiën. Door zijne voortdurende ongesteldheid had hij echter voor een paar dagen verzocht tijdelijk in die betrekking fee doen voorzien, waartoe de raad in de zitting van gisteren besloot nog niet over te gaan. Zijne plaats zal dns nu voorgoed moeten worden vervuld. De overlëdene was tevens inspecteur der registratie en domeinen en had zich hij velen door zijn karakter geacht en bemind gemaakt. Dezelfde ziekte, die hem thans van de zijnen en uit z$n maatschappelijken werkkring nam, noopte hem reeds vroeger in liet belang zijner gezondheid zich voor eenigen tijd naar het buitenland te begeven. Hoop op geheel herstel bleek er echter niet te bestaan. Zijn verscheiden zal vooral door hen die hem van nabij kenden, gevoeld worden. Hij was den Sisten Aug. 1829 teLekknm geboren. Naar wij vernemen, heeft het Leidsche studentencorps een besluit genomen, dat als teeken des tijds zeer de aandacht verdient. Terwijl toch vroeger op de lustrum-feesten aan onze hooge- scholen slechts de Nederlandsche studentencorpsen werden uitgenoodigd, en het nog slechts twee jaar geleden is dat te Delft de algeheele verbroedering van alle die corpsen plaats vond, is de tijdgeest zoo snel voortgegaan met het verwijderen van slag- boomen, dat thans voor het eerst ook de Belgische studenten zullen worden uitgenoodigd. Wel is waar worden zij nog niet officieel ontvangen, zooals de Nederlandsche corpsen, doch in prin cipe is besloten den Belgischen studenten op ver toon van hunne bewijzen van corpslidmaatschap vrijen toegang te verleenen tot de corpsfeesten en die der andere groote vereenigingen. Dat deze eerste stap tot eene nadere kennismaking onge twijfeld zal leiden tot eene officiëele erkenning en verbroedering van Noord- en Zuid-Nederlandsche studenten is gemakkelijk te begrijpen. Zoo zien wij slagboomen vallen, het particularisme ophouden en meer en meer de eenheid in de veelheid zegepra len. Zooals altijd is ook thans den reünisten de toegang tot alle festiviteiten opengesteld. Omtrent het feestprogramma is nog niets met zekerheid bekend, behalve dat de maskerade op Dinsdag den 22sten Jnni gehouden zal worden. Men meldt ons dat de commissie voor de Landbonw-tentoonstelling, welke in September a. s. hier zal worden gehouden op de Ruïne, het feest gebouw van het Leidsche studentencorps tot dat doel heeft gehuurd. De maskerade, in het volgend jaar door het Utrechtsche studentencorps te houden, zal den intocht van den aartshertog Matthias binnen Brus sel in het jaar 1578 voorstellen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op zout. De frauduleuse invoer van zout uit België vereischt wettelijke voorziening; de minister heeft gemeend in den tegenwoordigen toestand niet te mogen berusten, maar naar mid delen te moeten omzien, om het toezicht op den invoer te versterken. Daartoe strekt het ingediende ontwerp. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren is de heer Yan Naamen Van Eemnes als lid der Kamer toegelaten en aan den griffier, den heer Star Numan, toegestaan het curatorschap over het Haagsche gymnasium te blijven waarnemen. Tegen Zaterdag zijn drie ontwerpen aan de orde gesteld en daarna de benoeming van een commies-griffier. Ten behoeve van eene waardige vertegenwoor diging van Nederland op de eerstvolgende ten toonstelling van vee en zuivel te Londen, heeft prins Erederik eene bijdrage van f 800 aangeboden. Door het gerechtshof te Amsterdam is gisteren als advocaat beëedigd mr. M. G. L. Van Loghem. De overige leden van de Eerste Kamer namen gisteren deel aan het tweede diner in het „Hotel Paulez", dat door den heer Van Eysinga ter gelegenheid van de aanvaarding van het voor zitterschap van dat Staatscollege werd gegeven. Te Breda is in den ouderdom van ruim 77 jaren overleden mr. Johannes Jacobus Loke, president der arrondissements-rechtbank aldaar en ridder van den Nederl. Leeuw. Voor het Haagsche gerechtshof stond gisteren terecht J. W. B., oud 19 jaren, colporteur, laatst wonende te Leiderdorp. Hem wordt ten laste ge legd een aantal valsche handteekeningen te hebben geplaatst op eene inteekenlrjst voor een pracht werk getiteld„De drie Ringen", met welke lijst hij voor den uitgever E. B. te Amsterdam te Leiden zou rondgaan Toen hij zijne pogingen niet beloond zag, besloot hij zelf de lijst in te vullen en wist vervolgens den boekhandelaar R. te Leiden over te halen die zoogenaamde i»!tee kenaars van hem over te nemen en hem een bedrag van f 31.50 uit te betalen. Adv.-gen. mr. Gre gory eischte eene veroordeeling tot 6 maanden celstraf en 4 boeten van 50. Mr. M. Polak Daniels wees op eenige verzachtende omstandigheden en hoopte dat zijn jeugdigen cliënt eene lichte cel straf zou worden opgelegd. De uitspraak is bepaald op Zaterdag a. 8. De minister van koloniën heeft P A. Koppers gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl.-Indië, om te worde» geplaatst als meesterknecht bij den artillerie-con structiewinkel te Soerabaya. Thans ziet het licht het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp tot verhoo ging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1880, ter zake van uitgaven voortvloeiende uit het in werking treden der wet op het lager onder wijs. In al de afdeelingen werd door eenige leden, in ééne zelfs door de groote meerderheid, bevreem ding aan den dag gelegd dat gelden voor het uitvoeren der bedoelde wet worden aangevraagd voordat het kon. besluit is uitgevaardigd, waarbij het tijdstip van het in werking treden dier wet be paald en das aan haar art. 93 gevolg gegeven is. Sommige leden meenden dat, zoolang het kon. besluit tot invoering der onderwijswet niet is uit gevaardigd, de thans gedane voordracht geen reden van bestaan heeft. Maar zij beweerden tevens dat die voordracht in strijd is met den eerbied aan den Koning verschuldigd. Bij een deel der voor standers van de schoolwet woog het financiëel be zwaar. Uit dat oogpunt was de indiening van dit ontwerp zeer wel te verdedigen. Aan de thans gevolgde handelwijze zou toch in elk geval dit voordeel verbonden zijn, dat, als de minister den Koning omtrent het tijdstip der invoering advi seerde, hij tevens de zekerheid kon geven dat alles voor het definitief in werking stellen der ge maakte bepalingen gereed was en niet weder door een votum der Kamer kon worden gestoord. Om trent de invoering moest zekerheid bestaan. Het besluit tot invoering moet in elk geval vóór 1 Juli vau dit jaar uitgevaardigd zijn, opdat ook de provinciale staten in hunne aanstaande zomerver gadering weten, waaraan zij zich bij de over weging va» aanvragen om subsidie ingevolge art. 86 der schoolwet van 1857 te houden hebben. Door de tegenstanders der schoolwet werd de in voering daarvan in den loop van het tegenwoor dig, met 1 Nov., in plaats van met den aanvang van een nienw dienstjaar, levendig bestreden. Deze leden konden het vermoeden niet van zich were» dat de regeering naar redenen voor de vervroegde invoering der schoolwet heeft gezocht en haars ondanks aan aandrang van de zijde der schoolwet meerderheid heeft toegegeven om een hoogst be langrijk vraagstuk tot afdoening te brengen, dat toch volgens hen aanhangig blijft en waarop, welke ook het lot der tegenwoordige voordracht zij, kan en moet worden teruggekomen. Van de zijde der voorstanders van de nieuwe schoolwet werd

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1