Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 6210. Woensda.^- ""ei. A°. 1^80. leidsch dagblad: PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.........L10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Hommen0.09. PRIJS DER ADVERTENTIE!: Via 1—4 refill Iedere regel nam firooUra leUara 1.0§. 0.lïèJ piaatinumla. 6TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1879, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten J nni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tjjd zijn ingediend, voor verjaard en ver nietigd zullen worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE FREMERY, Weth., fd. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Mei 1880. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belang hebbenden, dat dagelijks, de Zondag uitgezonderd, des voormid- dage van 9—12 nren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1875 en voor de Zeemiliciens der lichting van 1876, verkrijgbaar zijn ter Ge meente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje, daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, DE FREMERY, 18 Mei 1880. Weth., fd. Burgemeester. Vergadering ran den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Mei 1880, des namiddags te twee uren. Nog te lehandelen onderwerp Voordracht betrekkelijk de plaatsing van een Gymnasinm en eene Hoogere Burgerschool voor meisjes op de Rnine. (89). LEIDEN, 18 Mei. B. en Ws. hebben aan den Raad medegedeeld dat, blijkens een ingesteld onderzoek, voor de plaatsing van een gymnasium en eene hoogere burgerschool voor meisjes geen ander geschikt terrein binnen de gemeente is aan te wijzen dan de Ruïne. Vermits evenwel dat plein aan de regee ring is aangeboden voor de stichting van acade mische gebouwen moet, alvorens een besluit worde genomen tot het aldaar oprichten van bovenbe doelde schoollokalen, de vereischte vergunning daartoe aan den minister van binnenlandsche zaken worden aangevraagd. Zij stellen derhalve voor hun college te machtigen namens den Raad die ver gunning aan den minister te vragen. Er bestaat alzoo eenig vooruitzicht dat het plein der Ruïne, dat gedeukteekeu aan Leidens ramp in 1807, niet lang meer in den tegenwoordigen toestand zal blijven. Het examen voor caudidaat-arts is te Am sterdam met goed gevolg afgelegd door den heer P. Broekhoff, med. student alhier. Ten einde alle hier ter slede in de watersnood loterij gevallen prijzen gezamenlijk te laten ont vangen, kunnen de houders van loten waarop prijzen zijn gevallen die loten, onverschillig of zij al of niet door de Leidsche sub-commissie zijn verkocht, bij haren secretaris den heer W. C. Zuur deeg, Heerengracht 52, inzenden. Voor de betrekking van amanuensis-custos aan het pharmaceutisch laboratorium der rijks universiteit alhier (waartoe voorloopig is aangesteld J. W. Höster, amanuensis te Veendam), hadden zich 80 sollicitanten aangemeld, o. a. 8 amanuenses aan andere inrichtingen. De kerkeraad der Waalsehe gemeente te Rotterdam heeft een drietal opgemaakt, ter voor ziening in de vacature, ontstaau door het verleende eervol ontslag aan dr. A. G. Van Hamel. In alphabetische orde zijn op dit drietal geplaatst de predikantenC. G. Chavannes te Leiden, C. F. Gerold te Straatsburg en H. Valès te Amsterdam. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 20.00, f 4.10 en f 2.05; de laagste f 38.00, f 20.00, f 4.00 en f 2.00. De examens in Den Haag zijn Zaterdag geëindigd. In het geheel werden er voor de vakken van het lager onderwijs 17 hoofdonderwijzers toegelaten, 39 afgewezen7 hoofdonderwijzeressen toegelaten, 2 afgewezen; 40 hulponderwijzers toe gelaten, 39 afgewezen; 40 hulponderwijzeressen toegelaten, 12 afgewezen. Voor meer uitge breid onderwijs. Fransch: 17 onderwijzers toegel., 42 afgew.24 onderwijzeressen toegel., 18 afgew. Engelsch: 16 onderwijzers toegel., 9 afgew.; 25 onderwijzeressen toegel., 4 afgew. Hoogduitsch 6 onderwijzers toegel., 8 afgevr.11 onderwijze ressen toegel., 1 afgew. Wiskunde12 ouderwijzers toegel., 12 afgew.; geen onderwijzeressen toegel., 2 afgew. Teekeuen9 onderwijzers toegel., 3 afgew.; 6 onderwijzeressen toegel., geen afgew. 1 Handwerken135 toegel., 88 afgew. Landbouw- 1 kunde; 3 onderwijzers toegel. Gymnastiek: 9 onderwijzers toegel., 5 afgew.; 1 onderwijzeres toegel., 1 afgewezen. De te Haarlem gehouden 128ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen werd door een 50-tal directeuren en leden bezocht. De toekenning der groote gouden medaille „Boerhaave" was dit jaar aan de beurt in het vak der dierkunde; op praeadvies der daar toe benoemde commissie werd zij door de Maat schappij toegewezen aan den heer Henri Milne Edwards, lid van het instituut en professor aan het museum van natuurlijke geschiedenis te Parijs, die door zijne zoölogische, vergelijkend anatomische en physiologische zoowel als door zijne paleon tologische onderzoekingen op het gebied der hoogere en lagere dieren zich buitengewoon ver dienstelijk heeft gemaakt. Tot buitenlandsch lid der Maatschappij werd beuoemd de hooglceraar R. Virchow te Berlijn, terwijl de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Snellen Van Vollenhoven in het volgende jaar zal worden ver vuld; zijne plaats in de commissie van redactie der Archives werd vervuld door de benoeming van dr. C. K. Hofimann, hoogleeraar te Leiden. Bij den gemeenteraad van Zoeterwoude is in de zitting van heden een voordracht inge komen van twee personen voor de vervulling der betrekking van secretaris, bestaande uit de heeren P. J. M. Boonekamp aldaar en S. Wijbenga, ge meente-secretaris te Schiermonnikoog, alsmede voor de vacature van gemeenle-ontvanger een voordracht, bestaande uit de heeren P. J. M. Boonekamp aldaar en F. J. Van Röoy, gemeente-secretaris te Veghel. De betrekking van gemeente-ontvauger vaceerde door het heden op verzoek verleend ontslag aan den heer H. L. J. M. Molkenboer. De raad heeft uit beide voordrachten deu heer Boone kamp benoemd, die zich gedurende verscheidene jaren zeer gunstig heeft doen kennen als beambte ter secretarie aldaar, ten einde onder goedkeuring van gedeputeerde staten beide betrekkingen te gelijk te bekleeden, in te gaan met 20 Juni a. s. Men meldt nit Aalsmeer dat de aanhoudende droge en schrale noordoostenwind oorzaak is dat de toestand der gewassen in verschillende polders treurig wordt. De weilanden zijn kaal, ten" minste die, waar het vee vroeg in gegaan is. Verscheidene banders rogge en tarwe moesten omgeploegd wor den gerst en haver hebben zeer te lijden door de strenge nachtvorsten. Door deze vorst zijn ook de aardappelen, die boven den grond stonden, vernield. De gepensioneerde generaal-majoor dr. J. P. Delprat is in den ouderdom van 86 jaar overleden. Voor het beroep naar Serooskerke is be dankt door den heer F. Van Spall, predikant te Leimuiden. Het gesticht voor minderjarige idioten te 's-Hage, de stichting van den predikant dr. C. E. Van Koetsveld, herdacht Zaterdag met veel plech tigheid zijn vijf-en-twintigjarig bestaan. Te Amsterdam zijn in de afgeloopen weet aan mazelen drie personen overleden. De gemeenteraad van Gouda heeft besloten om de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus aldaar uit te breiden tot een met 5-jarigen cursns. Mr. D. P. D. Fabius, commies lste klasse ter prov. griffie van Drente te Assen, heeft zijn ontslag aangevraagd, ingevolge zijne benoeming tot buitengewoon hoogleeraar aan de vrije univer siteit te Amsterdam. Na een langdurige zitting van den gemeen teraad van 's-Hertogenbosch, waarin een breed voerige beraadslaging gehouden werd over een amendement van de heeren Van der Does c. s. tot uitstel der inpoldering, dat werd verworpen, is het voorstel van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen aangenomen, zoodat besloten werd het geheele werk met den grootst mogelijken spoed aan te vangen. Het stoomschip „Amsterdam", van Rotter dam naar Nienw-York, is gisteren van Brouwers haven vertrokken; de „Drente", van Java ïaar Rotterdam, vertrok Zondag-namiddag van Port Said; de „Hampton" vertrok gisteren van Brou wershaven naar Java. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag 20 Mei a. s. niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat, ingevolge art. 91 der Grondwet, mr. C. A. H. Barge heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer, en dat derhalve in het hoofdkiesdistrict Eindhoven eene verkiezing voor een lid dier Kamer behoort plaats te hebben, heeft bepaald1*. dat die verkiezing in gemeld hoofd kiesdistrict zal plaats hebben Dinsdag 8 Juni a s. 2®. dat, zoo herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden Dinsdag 22 Juni daaraanvolgende. Z. M. heeft de hoogleeraren dr. R. J. Frniu, dr. W. G. Brill en dr. W. A. Enschedé benoemd tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. Oemengrd NlenwA Het aantal lotelingen der lichting 1880 voor de gemeente Zoeterwoude bedroeg 31^ terwijl de gemeente 10 manschappen heeft moeten stellen. Wegens broederdienst, lichaamsgebreken en als zijnde eenige wettige zoon is het aantal vrijstellingen echter zóó groot, dat zeer waarschijn lijk dit jaar zelfs het hoogste nommer, nl. 31, ook nog voor den dienst zal worden opgeroepen, zoodat er bij slot van rekening niemand zal hebben vrijgeloot. Op Pinkster-Maandag werd Katwijk door tal van Leidenaars bezochteen groote menigte werd per stoombootjes daarheen gevoerd, terwijl alles in geregelde orde is afgeloopen. Zaterdag 11. is te Katwijk de geheele visschersvloot aangekomen, waarvan de buiten lekkers besomden van f 250 tot f 264 in 10 tot 12 dagen; de kantvisschers besomden van f 40 tot 105 in 6 dagen. Er werd besteed voor tarbot 1 a 5, tong f 0.10 a 0.25 en'ben- schol f 0.80 a f 0.70, alles per stuk; binnenlek levende schol f 8.50 a f 4.50 en buitenlek droog- schol f 6 t/ 7.80 per mand, en voor droogscharre» 5 a f 6 per kar. Hedenmorgen zijn al de schuiten afgegaan.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1