N°. 6209. Dinsdag 18 Mei. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitsondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegev mi- prijs deb advertenties t Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS BEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 mniet.,-aL10. Franco per poeta I.W. Afzonderlijke H—iwri.a #A8. Va 1—rap!»1.08. Ieèin Ttft\ meer..t»fi«»M»M-<Ttfvr«i a 0.17* Qreetere letten w ptaaf tinU. Gremengd Nienwa Ieder herinnert zich zeker nog wel de voorstellingen, welke een paar jaar geleden door Holdens Marionetten-theater hier in de Stadszaal gegeven werden. Naar men meldt, staat ons weder een dergelijk bezoek te wachten, nu de „wereld beroemde Amerikaansche marionetten zijnde een verbeterde navolging van Thomas Holden" waarvan zekere heer Harry Montague directeur is. Het programma, dat men ons liet zien, belooft heelwat verscheidenheids, in ieder geval niet minder dan vroeger. De eerste voorstelling zal den 25sten Mei plaats hebben. Een twaalfjarig jongetje had gister avond omstreeks acht uren het ongeluk al spelende op de Heerengracht voor de fabriek van de firma De Heyder C®. in het water te geraken. Spar telende was het spoedig naar het midden gedreven, zoodat het zeker zou verdronken zijn indien niet de knecht van schipper Verhoef zich te water had begeven, wien het na veel moeite gelukken mocht den reeds zinkenden knaap op het droge te brengen. Te Haarlemmermeer, waar, zooals men ons van daar schrijft, geene putten zijn met goed water, komt groot gebrek aan zuiver drinkwater. Het water in tochten en slooten, dat bijna allen moeten gebruiken, laat veel te wenschen over. Ook op de landerijen lijden de gewassen door het aanhoudende droge weer. Uit Bodegraven meldt men dat in den vroegen morgen van Woensdag aldaar uit het water het lijk werd opgehaald van eene 75-jarige vrouw, die zich had verdronken, en Donderdag vond men haar man dood in zijne kamer liggenhij had zooveel sterken drank gebruikt, dat hij er in gestikt was. Te Amsterdam is in eene woning in de Quellijnstraat een vijfjarig kind uit het raam eener bovenverdieping gevallen. Toen de moeder, die een kort oogenblik afwezig was geweest, in huis terugkeerde, vond zij haar kind half ver brijzeld weer. Gisterochtend werd te Maarn een arbeider, die door het afschuiven van zand naar beneden stortte en op de rails viel, door een zandtrein overreden en verpletterd. De ongelukkige was onmiddellijk een lijk. De landbouwer H. v. R. teSondelvond Donderdag-ochtend een raam zijner woning ge opend en de plaats, waar een aardig sommetje geld had gelegen, ledig. Het goud- en zilverwerk scheen niet begeerd te zijn, althans daarvan werd niets vermist. Te Bergen-op-Zoom is gisternacht «en brand uitgebroken in een pakhuis, gevuld met een tweeduizendtal takkenbossen en gelegen in het midden van de stad. Het geheele pakhuis is uitgebrand en ingestort. Voor een paar dagen zijn drie garna- lenvisschers van Maassluis aan een groot gevaar omkomen. B. C. Weltevreden met zijn zoon en knecht bevonden zich, hun bedrijf uitoefenende, op de hoogte van Monster, toen zij door een wervelwind overvallen werdenhun vaartuig ge raakte aan den grond en sloeg om, tot hun geluk op een punt, van waar het strand wadende te bereiken was. Doornat kwamen zij behouden aan wel, doch met verlies van de scr.u.. den inventaris. De wakkere schipper ging den volgenden morgen vroegtijdig met zijn knecht in eene roeiboot het verlorene opzoekeB, doch mocht er niet in slagen, zijne garnalenschuit en korde terug te vinden. Omtrent den brand te Velddriel wordt nader gemeld dat 60 huisgezinnen van dak zijn beroofd. Door de bemoeiing van 's konings com missaris in Noord-Brabant zijn van uit Den Bosch 20 militaire 16-manstenten naar de plaats des onheils gezonden om de ongelukkigen voor- loopig te huisvesten. De meeste slachtoffers be- hooren tot den mingegoeden standde nood is groot. Te Warffum heeft zich zekere Homan, die reeds lang in erge mate zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, van het leven beroofd, door zich aan den ring van de buitendeur zijner woning aan den openbaren weg op te han gen. Toen men hem daar ontdekte, waren de levens geesten reeds geweken; hij lag op de ééne knie. Bij Bremerhaven was eene vrouw, moeder van vijf jeugdige kinderen, door haar man verlaten en in weinig weken van allen onder stand beroofd. In hare vertwijfeling wilde zij zich met hare kinderen het leven benemen en wierp de drie oudsten in de haven, terwijl zij zelve hen met de twee jongsten op den arm nasprong. De drie oudsten werden kort daarna gered, de moeder en de twee jongste kinderen zijn echter verdronken. De Parijsche bankier Dal lain, die twee millioen op de beurs verloor, heeft door een revolver schot een einde aan zijn leven gemaakt. Door het barsten van een bom bij het fort Macheny (Baltimore) zijn zes personen om gekomen. Donderdag-avond zijn onder de werk stakers te B,oubail en te Armentières oproerig heden uitgebroken, waarbij de menigte de gen darmes uitjouwde. Door eene afdeeling jagers te paard en een bataljon linietroepen, die uit Rijssel ontboden waren, is de volksmenigte uiteengedreven. De regeering heeft nieuwe maatregelen genomen, om eene herhaling der wanordelijkheden te voorkomen. Eene spoor wachtster te St.-Denis, bij Parijs, is Woensdag-middag het slachtoffer van hare plichtsbetrachting geworden. Terwijl zij met haar kind van zes maanden op den arm bezig was bij het naderen van den sneltrein uit Parijs den straatweg met den slagboom af te sluiten, komt er een door een knaap bestuurd rijtuig aanrijden, waarvan het paard, door het geratel van den trein verschrikt, met geweld op den slag boom komt aanhollen. Tevergeefs tracht de vrouw het paard tegen te houden de boom wijkt door den schok, en de moeder met haar kind worden onder den trein geslingerd. Eenige oogenblikken later vond men op den weg het deerlijk ver minkte lijk van de vrouw, en het kind, zwaar gekwetst, terug. Het paard was op het laatste oogenblik teruggeweken, zoodat de personen in het rijtuig aan het dreigende gevaar waren ont snapt. Ook het kind der moedige vrouw, die den trein waarschijnlijk voor een groote ramp bewaarde, is spoedig overleden. Berichten uit Havanna, den 12den dezer te Nieuw-York ontvangen, melden een ge- duchten brand in 'net dorp San-Luis, bij Santiago, waarbij verscheidene personen en 300 paarden om gekomen zijn. Drieduizend oe* .men waren zon der dak. Een', «rootï hoeveelheid krijgsvoorraad I was veraie'id. Woensdag-avond joeg zich te Parijs eene gehuwde vrouw, moeder van twee kinderen van vijf en drie jaar, op de plaats achter hare woning twee revolverkogels door het hoofd. Een woordenstrijd met haar man had aanleiding tot deze wanhopige daad gegeven. De vrouw werd hierop naar het gasthuis vervoerd en de man sloot zich met zijne beide kinderen in een kamer op. Spoedig daarna verspreidde zich een hevige damp door de buurt. De buren braken toen de deur open en vonden den vader bezig een kolenvuur aan te blazen, terwijl de kleinen rustig lagen te slapen. Men kwam gelukkig nog bijtijds om die nieuwe misdaad te voorkomen. De vader werd naar het politiebureel gebracht en de kinderen werden voorloopig aan de hoede van goede lieden toevertrouwd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Wanneer ik iemand tegenkom met een scheur in zijn jas of een deuk in zijn hoed, dan schud ik over dien man het hoofd en beklaag hem dat hij geen vrouw heeft, die er eens op let. Zoo is het ook in onze gemeenteover een goed onder houden pand wordt met een verfkwast gestreken, een muur wordt beschrevenvooral een ijzeren hek vindt aanstoot; een pakhuis, zelfs een woon huis of een fabriek die leeg staan, geen ruit blijft er in gespaard. Daardoor ziet onze stad er nu uit alsof Leiden een scheur in zijn jas heeft. Altemaal kleinigheden, zegt de Politie. Ja, vol komen waar; maar daarbij de armoedige bestra ting, het vervallen hek om een nieuw gebouw van het rijk op de Ruïne, de Schapensteeg en 't binnen komen der stad aan de zijde van het stationdat alles te zamen maakt dat wij er „vervallen" uit zien. In Leiden komt meer en meer welstand. Laten we nu afstand doen van al die lamlendigheden en met het kleine eens beginnen. Geheel Nederland komt nu spoedig in Leiden op het feest. Laat ons nu, ieder ia zijn kring, den boel wat opknappen. Wanneer de commissaris van politie, wiens naam in Leiden met eere wordt genoemd, ons dan steunt en zijne agenten er op laat letten, dan zal Leiden spoedig er netjes uit zien en scheur noch deuk meer zichtbaar zijn. Zoo zij het! A. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk geteekend N. N. zal in een volgend nommer geplaatst worden. Marktberichten. Leiden, 15 Mei. Ter markt werd heden aangeroerd: Wintertarwe 12 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe 1 2 hectol. 10.a 10.50. Winterrogge 11 heetol. f 7.25 a 7.75. Zomerrogge 11 hectol. 6.75 a ƒ7.Zomer- gerat 11 heetol. 5.50 a 6.Chevalier-geret 11 hectol. 7.25 a 7.75. Zware Haver 15 hectol. 5.a 5.25. Lichte Hater 15 heetol. 4.25 a 4.50. Duitenboonen 6 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenhoonen 7 hectol. 8.a 8.50. Grashoter 14570 kilogr., late qnalit. l/i vat ƒ58.a 62. Schei- 2de qnalit. Va rat 50.a 54.— Grashoter late qualit. per kilogr. 1.45 a ƒ1.55., Schei-2de qnalit. per kilogr. 1.25 a ƒ1.35. Lange Zwarte Tnrf 6000 dnbb. hectol. 0.20 a 0.25. Schiedam, 14 Mei. Moutwijn 11.75. Jenever 17-25. Amat. proef 18.50. Spoeling per ketel 2.40; door de Sebie- damsche apoèling-commisaie werd ze voor 2.40 per ketel verkocht. Londen, 14 Mei. Petroleum. Voorraad 123,099 vn. geraffi neerde. Lijnzaad, invoer 3000 qr. Ind. thee 1/j alp. lager. Suiker Ve a Va sh. hooger. Talk in loco 41/. FHeache boter 106/. Haver l/4 Vs BDaï' Vs >b- hooger.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1