geringe getal wordt genoemd de beperking van den leeftijd om bij de zeemacht in dienst te komen, n. 1. tusschen ldd/jen 16 jaar. De gezondheidstoe stand heeft niets te wenschen overgelaten; zoo is ook de Kweekschool geheel bevrijd gebleven van de roodvonk-epidemie, die hier ter stede zooveel slacht offers gemaakt heeft. Het nieuwe gebouw, dat in alle opzichten uit stekend voldoet, heeft de proef, waaraan het ge durende den hevigen winter en de zware stormen is blootgesteld geweest, schitterend doorstaan en doet den architect, den heer Blansjaar, steeds alle eer aan. In het afgeloopen jaar werd de Kweek school bezocht door den minister van marine en door den directeur en commandant der marine te Amsterdam, den schout bij nacht W. B. F. Escher, die beiden hunue ingenomenheid met de inrichting betuigden. Gemengd Nieuw* Om halfnegen hedenmorgen is op de Hoogewoerd een paard, gespannen voor een til bury, toebehoorende aan C. De B., bouwman te Zoeterwonde, over een rail gestruikeld en gevallen, ten gevolge waarvan het lemoen brak, doch waarbij verder geen ongelukken zijn voorgevallen. Om kwart over twaalven is op de Havenbrug door den tram een schaap overreden, dat zich onder een koppel van ongeveer twaalf stuks bevond. Dinsdag werd te Aalsmeer vermist zekere Gerrit Frans Schouw, oud 42 jaren, bakkers knecht, die in den ochtend van dien dag naar Haarlemmermeer was gegaan, doch niet terug keerde. Woensdag werd zijn lijk gevonden in eene sloot, in laatstgenoemde gemeente, hoek Benne- broekerweg en Slotertocht. De oorzaak van het ongeluk, dezen als een oppassend bekend staanden man overkomen, is alsnog onbekend. Tc Sloten, in Friesland, is een op- passeud werkman van een zolder gevallen en weinige uren later aan de gevolgen overleden. De man laat eene vrouw en drie kinderen na. De dienstbode, die onder verdenking van den brand te Nisse te hebben gesticht voor de tweede maal in hechtenis werd genomen, is gisteren weder uit het huis van arrest te Middel burg ontslagen. De stoomververij van de heeren Gebr. Van Heek, gelegen in de gemeente Lonneker, bij Enschedee, is geheel afgebrand. Door de politie te Dordrecht is pro- ces-verbaal opgemaakt tegen zekeren G. W. J., in de Mariënbornstraat woonachtig, die, op een erf achter zijne woning bezig zijnde hout te zagen, uit boosaardigheid eene in zijne nabijheid gekomen kat met een spanzaag den kop grootendeels van het lijf heeft gezaagd, waarna hij het aldus ver minkte dier in een ter plaatse aanwezigen aschbak heeft geworpen. Uit Deventer wordt gemeld dat eer gisteravond te elf uren brand ontstond bij den landbouwer Ten Borgel op het erf Holterman onder Gorssel, die zóó spoedig toenam dat de bewoners er van met moeite en niet dan on gekleed de brandende woning konden verlaten. Twaalf koeien, vier paarden, vier kalveren, zes varkens, al het meubilair, benevens eene aanzienlijke som gelds en geldswaardig papier: alles is door het vuur vernield. De oorzaak is onbekend. Woensdag-namiddag heeft te Veld- Driel (Bommelerwaard) een vreeselijke brand ge woed. Acht en dertig huizen, behalve een aantal schuren, stallen en hooibergen zijn in de asch gelegd. Het vee was gelukkig voor het grootste gedeelte in de weiden. Van het geheele dorpje zijn slechts vier huizen en de kerk staande gebleven. Ulric Guelphe Eugène d# Collin de Bar, burggraaf van Civry, natuurlijke kleinzoon van wijlen den hertog van Brunswijk, stond jongst leden Dinsdag voor het hof van assises te Parijs terecht. In 1876 bewoonde hij daar ge meubileerde kamers, welke hij geregeld van haren inhoud ledigplunderde met zijn koetsier, kamerdienaar en ettelijke andere bedienden in bond. De eigenaresse stelde eene vervolging in, doch de burggraaf-gelukzoeker nam naar Engeland de wijk, waar hij geld moet opgenomen hebben van lieden, die geloofden dat zijne moeder haar geding tegen de stad Genève, om een deel der mrnmm i ■■—aar»"——ttagge—— i i r i'"ttgafcnag Brunswijksche nalatenschap, winnen zou. Hy is thans door de Engelsche regeering uitgeleverd. Voor het hof stelde hij zich nan als het slacht offer van de lieden, met wie hij te Parijs leefde, en die, volgens hem, de ware oplichters zijn geweest. Hij is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een Engelsch reiziger, die zich bij het beklimmen van den Vesuvius te dicht bij een lavastroom waagde, struikelde en werd door dien stroom meegevoerd. Men vond zijn verkoold lijk bij Resina. Tot hiertoe zond Australië 72,500 pd. st. voor de noodlijdenden in Ierland. In het entrepot van de Kamer van Koophandel te Bordeaux is een brand uitgebroken. De schade wordt op twee millioen franken geraamd. Door een moed willigen bezoeker der Duitsche visscherij-tentoonstelling is met een diamanten ring een snede in den glazen wand van een der bassins gegeven. Eenige oogenblikken later sprong de ruit door den drang van het water stuk en liep het bassin leeg. Sarah Bernhardts roem wordt door hare opvolgster, madlle. Groizette, verduisterd. Algemeen wordt verklaard dat deze de rol van „Aventurière", die voor Sarah Bernhardt zoo noodlottig werd, veel beter vervulde dan hare voorgangster. Gedurende het jaar 1879 hebben op de Duitsche spoorwegen, met uitzondering van Beieren, 541 déraillementen en botsingen van trei nen in vollen rit plaats gehad en 844 bij het rangeeren, benevens 1842 andere ongevallen, welke stremming in het geregeld verkeer veroorzaakten. Te Parijs is een twaalfjarige zakken roller in hechtenis genomen, bij wien men vijftien geldtaschjes vond met ettelijke honderden franken. Hij heeft alles bekend en zal tot zijne meerder jarigheid in een verbeterhuis opgesloten worden. Graaf Soyez de Brancourt, in de Pa- rijsche kringen der liefhebbers van wedrennen enz. welbekend, is dezer dagen door een Spaanschen hengst in den arm gebeten en aan de gevolgen overleden. Het dier leed aan den droes. Eene eigenaardige scherts heeft een boekbinder te Berlijn zich dezer dagen tegenover zijne familie, bestaande uit eene vrouw en zeven kinderen, veroorloofd. Hij zond namelijk een be steller met zijne brieventasch en een brief aan zijne vrouw, waarin hij haar meldde dat zij bij het ontvangen van dien brief zijn lijk op een aange wezen plaats zou kunnen vinden, daar hij zich het leven wilde benemen. De ontstelde vrouw deed dadelijk aangifte bij de politie, om te trachten dien zelfmoord nog te voorkomen. Deze stelde een onderzoek in, maar het lijk van den man was nergens te vinden. Eindelijk kwam de ver meende zelfmoordenaar niet doodgeschoten, maar tamelijk „aangeschoten" 's avonds luid zingende naar huis. Hij had eens eene grap met zijne vrouw willen hebben! BUITENLAND. Frankrijk. Bij de voortgezette beraadslaging over het wets ontwerp betreffende het recht van vergadering heeft de heer Marcou gisteren zijn amendement op art. 9 gehandhaafd, strekkende om den commissaris van politie het recht om eene bijeenkomst te slui ten, alleen te verleenen onder voorwaarde dat hem zulks door den voorzitter verzocht worde. De minister Lepère bestreed het amendement. De heer Floquet, erkennende dat het wetsontwerp een aan- merkelijken vooruitgang verwezenlijkte, meende echter dat de vrijheid den lande niet bij onzicht baar kleine dosissen moest worden toegemeten. Een der leden stelde voor de discussie te verdagen. De heer Gambetta raadpleegde de Kamer over de vraag, of het artikel nogmaals naar de commissie zou worden verwezen. De regeering verzette zich tegen elke verdaging, waarop de heer Gambetta het ministerie deed opmerken dat het niet om eene verdaging, maar om verwijzing naar de commissie te doen was. Hierin werd alsnu door de regeering berust en bij monde van den heer Louis Blanc verklaarde de commissie de verwijzing te aan vaarden. Thans, zeide de heer Gambetta, ge schiedde deze van rechtswege; hetgeen spottende toejuichingen ter rechterzijde uitlokte. De heer Gambetta heeft gisteren den heer Martel, voorzitter van den senaat, een bezoek ge bracht en hem, met het oog op zijn gezondheids toestand, aangeraden zijn ontslag te nemen. Men verzekert dat hij dit reeds gedaan heeft. De heer Rousse is in de plaats van den heer Jnles Favre tot lid der Fransche academie verkozen. De commissie voor de plannen betreffende den bouwval der Tuilerieën heeft, na twee architec ten geraadpleegd te hebben, zich verklaard ten gunste van den wederopbouw van het paleis en de in richting er van tot een museum. Duitschland. Toen de keizer uit Wiesbaden terugkwam, heeft Z. M. zeer spoedig een bezoek aan Yon Bismarck gebracht en zich meer dan een uur met hem onderhouden. De rijks-kanselier zal, naar men verneemt, tot half Juni te Berlijn blijven, mis schien nog deelnemen aan de beraadslagingen van den Pruisischen Landdag, die den 20sten dezer heropend wordt, en dan de wateren te Kissingen gaan gebruiken. De Vereeniging voor lijkverbranding heeft bekend gemaakt dat namens het gemeentebestuur van Berlijn op de nieuw aan te leggen stedelijke begraafplaats een terrein voor lijkverbranding is be schikbaar gesteld. België. Volgens de „Courrier du Soir" zal het huwelijk van aartshertog Rudolf met prinses Stéphanie van België eerst in Februari worden voltrokken. Prins Rudolf zou hedenmorgen te vier uren op het kasteel te Laeken aankomen en in het eerepaviljoen zijn intrek nemen. Twee leden van het comité van den „Wiener Maunergesang- verein" zullen morgen te Brussel aankomen om de laatste schikkingen te maken betreffende het verblijf van de beroemde Oosten rij ksche zangers. Volgens eene officiëele nota in de „Moniteur" heeft de commissie, bij de wet van 20 Mei 1876 ingesteld tot het uitreiken en registreeren van de academische diploma's, geraadpleegd over de vraag of ook vrouwen zich tot verkrijging daarvan voor de Centrale Jury konden aanmelden, als haar gevoelen te kennen gegeven dat noch uit de discussiën, welke de aanneming der genoemde wet voorafgingen, noch uit hetgeen de voorbereidende arbeid der Kamers opleverde, de bedoeling des wetgevers blijkt om vrouwen van het dingen naar academische graden uit te sluiten. De Senaat heeft de prorogatie van de wet op de vreemdelingen met overgroote meerderheid aangenomen; 44 leden verklaarden zich voor het voorstel, terwijl geen enkel lid noch der rechter- noch der linkerzijde bepaald tegenstemde. Slechts elf leden der rechterzijde hebben zich onthouden. Oostenr.-Honjj. Monarolile. De regeering heeft de akte betreffende de scheep vaart op de Elbe ingetrokken. Het Huis van afgevaardigden heeft de nieuwe suikerbelasting goedgekeurd en is voorts tot de verkiezing van de leden der delegatie overgegaan. Bij die verkiezing werden voor Bohemen de liberale candidaten gekozen, nadat een voorstel tot het aangaan van een compromis door de liberalen was afgewezen. Voor Moravië werden de candidaten gekozen, die volgens een compromis waren aan gewezen. de keuze der delegatie-leden voor Opper-Oostenrijk onthielden de liberalen, bij die voor Stiermarken de conservatieven zich van stemming. Aan het einde der zitting deelde de president der Kamer, graaf Coronini, mede dat hij, daar de verdaging der zittingen binnen eene week te wachten was, de Kamer tegen de eerstvolgende zitting schriftelijk zou bijeenroepen. De „Politische CorrespondeBz" maakt een officiéél communiqué van den volgenden inhond openbaar: Met het oog op het herhaaldelijk uit gesproken vermoeden, dat het schrijven van Glad stone aan Karolyi van 3 Mei 11. het gevolg zou zijn van gedachtenwisselingen tusschen de regee ringen, achten wij het ter wille van de waarheid noodzakelijk te constateeren dat de gedachten- wisseling, welke aan het verschijnen van dien brief is voorafgegaan, slechts het karakter had van een vriendschappelijk onderhöud tusschen den Engel- schen premier en den ambassadeur.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2