Een deel van het bosch te Eontaine- bleau is een prooi der vlammen geworden. Ver moedelijk ten gevolge eener onvoorzichtigheid was het droge gras in brand geraakt en het vnur deelde zich na spoedig aan struiken en hoornen mede. Twee detachementen militairen hebben den brand geblascht; eene uitgestrektheid van 8 a 10 hectaren is vernield. Uit Colorado komt bericht dat een bende Indianen 25 mijnwerkers aangevallen heeft, waarvan er twaalf vermoord werden. Omtrent het den 23sten April by den evenaar gezonken stoomschip „American" ver neemt men nader dat van de bemanning en de passagiers er 54 in drie booten door de „Congo" werden opgenomen en veilig te Madera aan wal werden gezet. Omtrent de passagiers in de 5 andere booten is nog niets bekend; het weer was fraai en men denkt dus dat de overige schip breukelingen behouden bij Kaap Palmas zijn geland. In Pruisen is thans de bepaling ge maakt dat gevangenen, die niet onbemiddeld zijn, een geregeld kostgeld moeten betalen en wel van 16 April tot 15 October 30 cents en van 15 October tot 15 April 32'/j cents per dag. 't Blijft toch altijd nog een goedkoop logies. In de kruitfabriek van Rottweil te Geesthacht bij Hamburg heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij vier werklieden werden gedood en één zwaar gewond. Men denkt dat 28 visschers zijn om gekomen in de Columbia-rivier (Oregon), door het omslaan van booten. In de bewaarplaats van locomotie ven der „Grand-Central beige" te Marienbourg is een stoker, die zich naar zijne locomotief wilde begeven om daarin het vuur aan te maken, door eenige waggons, waarmede men bezig was te manoeuvreeren, aangereden en onmiddellijk gedood. Te Bordeaux heeft Maandag-avond een verschrikkelijke brand gewoed, ontstaan in een stroohoedenwinkel, waarbij eene oude vrouw van 72 jaren en hare tweejarige kleindochter zijn omgekomen. Verscheidene pompiers hebben tever geefs hun leven gewaagd om den ongelukkigen, wier wanhopige kreten duidelijk hoorbaar waren, hulp toe te brengen. Later zijn hunne lijken, ge heel verkoold, teruggevonden. Op Jutland heeft men een graf ge vonden, dat meer dan 1200 jaren oud moet zijn. Men vond er de overblijfselen van een vrouwenlijk in, dat met tal van kostbaarheden begraven was. Het meerendeel dezer laatste bevond zich nog in vrij goeden staat. Eenige munten die men bij het lijk vond, trekken vooral zeer de aandacht. Men zal zich herinneren onder welke ergerlijke omstandigheden onlangs bij Weenen een veehandelaar was vermoord door iemand, die in een anoniemen brief voorgaf dit uit haat tegen de Joden gedaan te hebben. Thans is gebleken dat men hier met een listigen bedrieger te doen heeft gehad. De veehandelaar, dien men vermoord waande, is zelf de moordenaar van een nog onbe kend persoon, met wien hij daarop van kleeren verwisselde, om het gerecht op een dwaalspoor te brengen. Hij wenschte voor dood door te gaan, opdat zijne vrouw de gelden eener levensverzeke ring kon ontvangen. Was de zaak in orde, dan wilden beiden heimelijk naar Amerika vertrekken. De photographie, die men van het lijk nam en waarin geen der geneesheeren, die bij het sluiten van het contract met de verzekering-maatschappij behulpzaam waren geweest, den bedoelden koop man herkenden, heeft tot de ontdekking dezer bedriegerij geleid. KOLONIE IV. BATAVIA, 9 April. Uit de meest zekere bron kan de Java-bode meedeelen dat de gouverneur-generaal het vaste plan heeft om, na afloop van het zesde jaar zijner regeering, te repatriëeren. In de stad Samarang kenmerkt zich de aanslag in de patentbelasting dit jaar door beleefdheid en goedertierenheid. Alle aangiften, koe laag ook, worden voetstoots aangenomen. In het binnenland daarentegen klaagt men dat de ambtenaren op ge heel andere wijze te werk gaan. Zaterdag-middag 11. werd, met groote plechtig heid, begeleid door het geheele garnizoen van Batavia, het lijk van het overleden lid in den Baad van Indië, E. Netscher, alhier op Tanah Abang begraven. De gezondheidstoestand hier ter stede laat door de afwisselende hevige hitte en zware regenbuien nog steeds te wenschen over. Het Ind. Vad. bepleit, in navolging van mr. Winckel, het instellen van een Javaanschen raad van adel, om zoodoende, door deze registratie van de adellijken, een begin te erlangen van een bur gerlijken stand op Java. In de resid. Samarang is een Javaan door een giftige slang gebeten en kort daarna gestorven. In de Soerab. Crt. beweert een inzender, dat wel degelijk in Borneo menschen met staarten bestaan en vroeger gezien zijn. Uit Makasser verneemt men dat de stand van zaken in het Wadjoesche nog niet bevredigend is. Te Samarang zijn de beide stadsgeneesheeren plotseling ontslagen. De geneeskundige dienst liet daar reeds lang veel te wenschen over. De zoutverkoop-pakhuismeester te Demak heeft zich van kant gemaakt. De justitie van Samarang zoekt in de kas en de boeken naar de reden van die wanhopige daad. De prijzen der levensmiddelen blijven op vele plaatsen stijgende. Te Patjitan, waar men 6 maan den geleden slechts f 7 a f 9 voor een pikol rijst betaalde, is de prijs thans f 11 a 12.50. Een inlander, die met een makker door het bosch naar Bodja ging, werd door een tijger be sprongen. Zijn kameraad hieuw echter het roofdier met een grasmes over den kop, zoodat het brul lende van pijn de vlucht nam. Een prauw, die van Sumanap naar Passoeroean zeilde, is, tusschen Sampang en Passoeroean, door zeeroovers aangevallen, die de lading plunderden, zeil en roer wegnamen en de opvarenden lieten dobberen. Bij geluk zijn deze later ontdekt en gered. Te Karang-Pandan (Soerakarta) nemen, volgens het Zondagsblad, de Chineesche geldschieters 2 dui ten per dag interest van eiken gulden, dus 50 pet. 's maands. Te Batavia is Maandag 11. een pakhuis van de handelsvereeniging „Amsterdam", gevuld met import-artikelen, geheel leeggebrand. Te Kendal, waar een premie op het dooden van wilde zwijnen gesteld is, werd een jongmensch door een dezer dieren op de jacht gedood. Ook in het Samaraugsche is een vrouw, die op het veld bezig was met padi snijden, door een wildzwijn verscheurd. De veepest woedt in de residentiën Batavia, Krawang en Bantam nog steeds voort. Te Samarang klaagt men over de onachtzaamheid, waarmee met de gestorven runderen gehandeld wordt. De doode beesten worden daar eenvoudig in de rivier geworpen. Door deu gonvernenr-geaeraal van Ned.-Indië rijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Met ingang van 1 Jnni 1880 eervol nit den dienst der Bataviasche havenwerken, de eerste werktuigkundige O. Grothe; eervol nit 's lands dienst, met recht op pensioen, de kantoorchef 2de kl. hg den post- en telegraafdienst D. W. Vermeer en de ambt. op wachtgeld J. C. Agerbeek. Benoemd: Tot voort, der landr. te Demak en te Poerwodadi mr. L. H. Ranabonnet; tot res. van Rionw en onderh. A. H. G. Blokzeyl; tot opzichter 2de kl. bij den water staat en 's lands burg. openb. werken G. B. Berkhout; tot lid by de wees- en boedelk. te Banda (Amboina) W. J. VanDaalen; tot voorzitter van den landr. te Loemadjang (Probolingo) mr. W. Francis; tot subst.-off. van j'uBt. bij den raad van just, te Soerabaya mr. H. Z. A. Gutteling; tot griff, by den omgaanden rechter in de 1ste afd. op Java en Madura mr. H. G. Van Lawick. Bij den post- en telegraafd. Tot insp. 2de kl. D. Göllner; tot adjunct-inspecteur J. M. Baak; tot commies 3dekl. J. Rem mers. Overgeplaatst: Van de openb. lagere school te Salatiga (Samarang) als lste hnlponderwijzeres naar de openb. Iste lag. meisjesschool te Batavia, de ben. onderwijzeres der 2de kl. C. C. Van Geuns; van de openb. 5de lag. school te Batavia, als hulponderwijzeres naar de openb. 4de lag. school aldaar, de onderwijzeres der 3de kl. C. Jj. Hamburg; van de opsnb. 4de lag. school te Batavia, als 2de hulponderw. naar de openb. 3de lag. school aldaar, de onderw. der 3de kl. A. Van der Kolff. Eervol ontheven van de tyd. waarn. der betrekking van onderwijzeres 3de kl. bij het o. 1. o. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden A. H. Blankenbnrg. Door den minister van koloniën is het verlof naar Nederland, verleend aan den heer A. A. Th. Monnier, laatstelijk predikant bij de proteatantsche gemeente te Soerabaya, aan den ambt. S. Van Dissel Jzn., laatst, adjunct-inspecteur bij het inlandsch onderwijs, en aan J. luytjes, 2de hulponderwijzer aan de openbare 3de lag. school t« Samarang, verlengd voor den tijd van zes maanden. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan den kapt. der inf. R. H. Clarkson; een tweejarig verlof naar Europa wegens ziekte, aan. den laten luit.-kwart, by de militaire administr. A. L. Dijkman. Geplaatst: Te Atjeh de dirigeerend off. v. gez. 2de kl. H. v. Lokhorst, te Soerabaya de off. v. gez. 2de kl. A. Faassen; de 2de luits. der art J. A. Van Cappelle en C. Schippers U Willem I en Batavia, allen onlangs uit Nederland aangekomen. Ontslagen: Op verzoek eervol nit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volhr. diensttijd, met recht ep pensioen, de luit.-kolonel der art. D. De Graaff, de officier van gez. Iste kl. H. J. Alken en de magazijnmeester der genie lste kl. (kapt.) F. B. Möekel. Departement van Marine. V erleend: Ben tweejarig verlof naar Earopa, wegens ziekte, aan den lsten machinist by de gouveroements-marine J. J. M. Bshrens. B e n o e m dtot lsten machinist by de gouv.-marine N. Biezeveld; tot lsten stuurman by de gouv.-marine M. Thueré. Vérgunning verleend om te repa- trieëren aai den luit. ter zee lste kl. E. J. Hoos. BUITENLAND. Fraukryk. In de Kamer had gisteren de tweede beraad slaging plaats over het recht van vereeniging. Achtereenvolgens werden de zes eerste artikelen aangenomen. Over de artikelen 7 en 8 werd levendig strijd gevoerd tusschen Gambetta en de uiterste linkerzijde, die protesteerde tegen de auto ritaire houding van den voorzitter der Kamer. Groot-Britan uië. Te Batanga, een stad behoorende tot het ge bied van koning Dahomey, werden de Engelschen door de inboorlingen mishandeld. De consul riep den Engelschen vlootvoogd Richards te hulp, en deze zond drie schepen naar Batanga. Nadat tijd was gelaten om de vrouwen en kinderen te ver wijderen, werd de stad vijf uren gebombardeerd; daarna landden de Engelschen en staken de stad in brand; twee hunner werden door de inboor lingen gedood. Toen de Engelschen zich weer inscheepten, werd hevig op hen gevuurd en Richards werd gewond. OoBtenr.-Iïon^. Monarchie. Aan de „Politische Correspondenz" wordt uit Scutari gemeld dat de Aibaneezen van eene aan vallende beweging tegen Montenegro hebben afge zien, maar dat zij desniettemin van alle kanten toestroomen. Den 9den dezer zijn 3000 Miridie- ten onder Prenk naar Eusi getrokken en 6000 Aibaneezen van Dibre en Matia in Scutari bin nengerukt. Telegrammen. BERLIJN, 11 Mei. Voortdurend heerscht hier groote opgewondenheid over Bismarcks rede. Gis teren bracht keizer Wilhelm een bezoek aan den kanselier. Von Bismarcks wensch is, dat de mid delpartijen (de vrij-conservatieven en liberalen) samen zullen gaan om een nieuwe meerderheid te vormen. Von Bismarck wil te Berlijn blijven om de zitting van den Landdag bij te wonen. ST.-PETERSBURG, 11 Mei. Opnieuw worden een aantal Israëlieten uit de stad gebannenop het oogenblik reeds zeven, waaronder vier Duit- schers, een Praaschman, een Oostenrijker en een onbekende. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft de gouverneurs der provinciën last gegeven, dat zij in den loop der eerstvolgende drie maanden zullen opmaken en indienen een rapport omtrent het gedrag der studenten en andere jeugdige over treders, die om politieke redenen in arrest zijn. Er is geen grond voor het bericht der Weener „Polit. Corresp." dat alreeds 4300 jongelieden zouden ontheven zijn van politie-toezicht, dat 1900 personen, naar Siberië verbannen, zouden zijn terug geroepen en dat 2000 opnieuw op de inrichtingen van onderwijs zouden opgenomen en 300 in den publieken dienst teruggekeerd zijn. KONSTANTINOPEL, 11 Mei. De Engelsche consul te Boergas heeft aan sir H. Layard gete- legrapheerd dat de Bulgaarsche soldaten het district Aidos zijn binnengevallen en negen Turk- sche dorpen hebben geplunderd. Verscheidene Turken zijn gedoodde vrouwen werden mishan deld; 2100 Turken zijn ontsnapt en bevinden zich thans te Achialo. Generaal Novikoff wordt deze week hier verwacht. LONDEN, 12 Mei. Sir Charles Dilke heeft gisteren het woord gevoerd op een te Chelsea gegeven feestmaal. Hij zeide dat de staatkunde van het kabinet eene politiek van vastberadenheid is, doch tevens van eerbied voor de rechten van vreemde landen. Het doel van het kabinet is: hervormingen in Turkije en uitvoering der nog niet nagekomen bepalingen van het tractaat van Berlijn. Hij voegde er bij dat het zal trachten dit doel door gemeenschappelijke samenwerking der Europeesche mogendheden te bereikeu. De „Times" verneemt dat in eene circulaire

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2