Maandag lO Mei. f. 6203. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COUBAHT: Voor Leiden per S maendea.1.10. Franco per post.1.40. Abonderlflke Nommena 0.09. DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 rejeU Iedere regel meer Groeten letten neer plaatsruimte. 1.06. Gemengd Nienwa Door de politie alhier zijn heden G. De B. en J. D., nadat tegen hen om de gisteren vermelde feiten proces-verbaal was opgemaakt, naar de gevangenis te 's-Hage overgebracht. Al spelende zijn gisternamiddag in den Nieuwen Rijn gevallen twee jongens, oud 12 en 10 jaar, doch spoedig door een paar andere knapen op het droge gebracht. Hedenmorgen om halfnegen had de 8-jarige v. d. B. op de Breestraat het ongeluk met een rijtuig, bespannen met één paard, in aanraking te komen, ten gevolge waarvan hij aan been, arm en schouder ontvelling bekwam, echter niet van ernstigen aard. Om halfelf daarna is op de Hoogewoerd een tramwagen met een rijtuig in aanraking gekomen, waardoor het eerste yoertuig een weinig beschadigd is. Bij gelegenheid van de veemarkt is gisteren eea dolle koe van de lijn losgebroken. Een zekere V. d. L., die het hollende dier in zijn woeste vaart trachtte te stuiten, kreeg zulk een stoot met de horens tegen de borst, dat hij in half bewuste- loozen toestand naar zijne woning moest overge bracht worden. Daar het niet mogelijk bleek de koe tot staan te brengen, eindigde men met haar een steek in den kop toe te brengen, die haar deed neervallen, waarna zij verder werd afgemaakt. Toen onlangs door het omvallen van een petroleumlamp de oliefabriek van de heeren Sillevis en Rutten te Leiderdorp afbrandde, bleek dat er zonder aangevraagd verlof meer petroleum aanwezig was dan bij de verordening is toegestaan. Op grond daarvan eischt de gemeenteraad van Leiderdorp van de firma tegemoetkoming in de kosten van brandblussching, die f 700 bedragen hebbende raad eischt f 500maar de heeren Sillevis en Rutten willen slechts f 350 geven. In de fabriek van den heer L. C. Ent hoven te Zoetermeer is een aanvang gemaakt met de machinale zuivelbereiding. Naar het huis van arrest te Middel burg is overgebracht zekere Fogg, uit Vlissingen, die zich in 1874 schuldig heeft gemaakt aan valschheid in geschriften. De gearresteerde, die zich zelf in arrest heeft begeven, heeft, na zes jaar buitenslands te hebben omgezworven, zijne misdaad bekend. De burgemeester van Vriezenveen heeft, met het oog op de heerschende droogte, ter voorkoming van rampen en ongelukken het rooken buiten de huizen, zoolang de droogte aanhoudt, verboden. Meerdanveertigparticulieregenoot- schappen te Gent zijn Zondag in optocht naar de woning van het hoofd dier gemeente gegaan om hem geluk te wenschen met het sluiten der con ventie betreffende het kanaal van Ter Neuzen. Rusland wordt een geduchte concur rent voor Amerika in de productie van petroleum. Alleen te Bakou aan de Kaspische Zee geven de bronnen dagelijks 28,000 vaten ruwe olie. In het Pruisische dorp Herringen werd omstreeks 16 maanden geleden een diefstal gepleegd bij den predikant, door eenige mannen, die gewapend de pastorie binnendrongen en den predikant met een schot hagel zoodanig aan den linkerarm verwondden, dat deze moest worden afgezet. Een der dieven ontving wel een schot, door den predikant op hen gelost, maar zij ont kwamen niettemin en alle nasporingen der justitie bleven vruchteloos. Dezer dagen echter heeft een der booswichten, door onvoorzichtig gepraat, de justitie op het spoor gebracht van den man, die toen gekwetst werd. Eene huiszoeking bracht een kleedingstuk te voorschijn dat door hagelkorrels doorboord was, de sporen van de wond aan zijn arm waren nog zichtbaar en hij bekende weldra zijne schuld met opgaaf zijner medeplichtigen. Deze, allen te Essen woonachtig, zijn nu mede in hechtenis genomen en men hoopt daarmede eene geheele bende onschadelijk gemaakt te hebben. Te Philadelphia bracht een olifant een kleintje ter wereld. De andere olifanten maak ten een geweldig misbaar, gingen op hunne achter- pooten staan en deden alsof ze dol van de pret waren. De moeder zelf pakte haar spruit beet, brak den ketting, waaraan zij bevestigd was, en begon de zaal op en neer te draven. De kleine olifant had de grootte van een Newfoundlander. Wanneer vreemden in de nabijheid kwamen, liet de moeder een vreemd geluid hooren, dat door de andere dieren herhaald werd. Bij de opvoering van „Daniël Rochat" te Marseille moest de voorstelling in de 4de acte een kwartier worden afgebroken. Sommigen der aanwezigen werden handgemeen, de politie bleef lijdelijk. Ten slotte werd het stuk zonder verdere stoornis afgespeeld. Nader wordt uit Rusland gemeld dat te Radomysi, eene stad in het gouvernement Kiew, den 27sten April een brand uitbarstte, die 65 woonhuizen, 50 winkels, de school en de synagoge vernield heeft. Den volgenden dag werd de stad Nemiroff bijna geheel in de asch gelegd; meer dan 200 gezinnen waren van alle have en goed beroofd. En den 29sten kwam uit Tiflis het be richt dat de nabijgelegen stad Ozourghetti dien dag voor de helft door brand vernield was, terwijl niets was verzekerd. Naar de Parijsche „Paix" meldt, is de tooneelspeelster Sarah Bernhardt voornemens haar ontslag uit het Théatre Francais te herroepen eu zal zij, wanneer hare zaak voorkomt, door haren advocaat haar leedwezen doen betuigen over het voorgevallene. Te Massegros (Lozere, Frankrijk)nam een pachter dezer dagen een hansworst op, die met zijn beer zijne gastvrijheid inriep. De beer kreeg eene plaats in het varkenshok en het varken werd naar een naburigen stal overgebracht. Des nachts kwamen drie dieven om het varken te stelen. Een hunner opende voorzichtig de denr, maar werd onmiddellijk door den beer aangegre pen en zóó krachtig omhelsd, dat hij dood ter aarde viel. De tweede werd door een slag op het hoofd naast hem nedergeworpen en de derde hief in zijn schrik zulk een geschreeuw aan, dat de pachter en de berenleider toeschoten. De eene der twee overgebleven dieven ligt zwaar ziek en wat den derden betreft, vreest men dat hij het verstand verloren heeft. Eene nieuwe schilderij van Makart „De vijf zinnen", voorgesteld in vijf vrouwen beelden, is thans te Berlijn te zien. Waarschijn lijk zal het stnk ook in andere plaatsen worden tentoongesteld. De fabrikant Ossig te Berlijn ver vaardigt thans stoelen, waarvan men de wedergade tevergeefs zal zoeken. Oogenschijnlijk zijn het gewone leunstoelen. Neemt men ze echter uit elkander, dan blijkt het dat ze bevattenzes stoelen met zittingen, een tafel van vijf meter lengte, een tent van zes meter hoogte en twintig meter omvang, een klein eetvertrek, een lessenaar,) eene bibliotheek, eene schrijftafel met schrijf benoog digdheden, rook-utensiliën, twee uurwerken, een rustbed om een middagslaapje te doen, een nacht-! tafeltje met verschillende voorwerpen om zich te' wasschen, verschillende soorten van spelen enzj Voorts kan men naar verkiezing den stoel in een' paradebed en in een divan veranderen en men* behoeft slechts op knopjes te drukken om uit de rechterlenning een dienstmeisje te voorschijn te zien komen, dat lak, ouwels, en cachet brengt,f terwijl uit de linkerleuning een knecht verrijst,1 die sigaren, tabak en een pijp in voorraad heeft.; Pen, papier en inkt wordt overgereikt door een moor, eveneens bewoner van het inwendige van den stoel. De heer Ossig, die er van over tuigd was dat de koopers dezer stoelen het bezit er van zeer op prijs zouden stellen, heeft ook tegen dieven willen waken. Op den stoel vindt men namelijk een derde knopje, dat wanneer iemand zich argeloos op het wollige kussen zet, een aan-! tal scherpe dolken naar voren doet springen die den dood van den indringer onverwijld ten ge volge hebben. De volgende omstandigheden, waar onder onlangs in de rue de Berri te Parijs een poging tot inbraak plaats had, zijn zeker niet alledaagsch. De boosdoeners, zes in getal, waren op een balkon geklommen, om van daar door het uitsnijden van een ruit in het salon te dringen,' toen eensklaps hun hoog verheven standpunt onder hun gewicht bezweek en allen naar beneden tui melden. Door dat oDgewone gedruisch gewekt, begon de coneierge de inbrekers te vervolgeD, weldra bijgestaan door de politie, die spoedig de boos wichten had ingehaald, want dezen werden in hunne bewegingen belemmerd door twee hunner makkers,' die, bij den val gewond, door hen werden gedra gen. Nu legden zij echter hnn vracht neder en zetten het op een loopen. De beide verminkten,' de één met een ernstige schedelwond, de ander met een gebroken been, werden naar een zieken huis overgebracht. Uit de moordtuigen, die zij bij zich droegen, bleek duidelijk met welke gevaar lijke misdadigers men hier te doen had. Te Tilh, inhelFransche departement Landes, overleed dezer dagen zekere Marguérite Laulhé in den met recht gezegenden ouderdom van 100 jaar, 11 maanden en 12 dagen. Zij wordt overleefd door een broeder van 99 en eene zuster van 97 jaar. Yolgens de „Adour" is in datzelfde departement onlangs de oud-notaris van Ponillon overleden, de heer Laborthe, die een nog hoogeren ouderdom bereikte, nl. dien van 110 jaar. Einde lijk bericht de „Ere Nouvelle", van Tarbes, dat in een oudemannenhuis in het naburige Saint- Fray een eerbiedwaardige grijsaard wordt verpleegd, die eveneens 110 jaren telt en nog een goede ge zondheid geniet. Geheel Presburg is in opschudding omdat de beambten der belasting eensklaps goed gevonden hebben de gedeclareerde inkomsten van de meeste inwoners te vertiendubbelen. Daar de belasting 10 pet. van het inkomen bedraagt, be weren verscheidene inwoners dat zij thans hnn geheele inkomen als belasting moeten uitbetalen. Interessant is, dat de expert, die de belastingbe ambten bij die verhoogde taxatie met raad ter zijde stond, zijn eigen inkomsten van 1000 op 625 flo rijnen verlaagde. De tusschenkomst der regeering is ingeroepen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1