U I -« Qemengd Nleuwa. Een zekere v. D., wonendein deKoorn- brugtteeg alhier, dreigde, gisteravond in beschonken toestand te hnis komende, zijnen zoon met een mes, dat door zijne dochter werd afgenomen, die daar door een verwonding aan de hand bekwam, waarna hij zijne woning verliet om troost en heul te gaan zoeken in een herberg aan den overkant van de straat. De daarbij gekomen agenten van .politie hebben op verzoek van den kastelein den man naar de politiewacht gebracht. Een wandelaar op den singel tnsschen de Zijl- en Heerenpoorten had gisteren bij gelegen heid van den Hemelvaartsdag de flesch z66 dapper toegesproken, dat hij niet meer in staat was den weg van het water te onderscheiden en bij de eerste kromming de beste hals over kop in den singel terecht kwam. Medelijdende voorbijgangers brachten hem op het droge en druipnat vervolgde de man zijn weg. Het koele bad bleek echter niet in staat geweest te zijn de jeneverdampen uit te drijven, want nanwelijks had de beschonken man in dien alles behalve henijdenswaardigen toestand vijftig schreden voortgesukkeld of hij kwam wederom op den graskant terecht, verloor het even wicht en plompte voor de tweede maal in het koude singelwater. Nogmaals werd hij er uitge haald, maar nu voor alle zekerheid, niettegen staande ziju hevig verzet, onder goed geleide naar zijne woning overgebracht. Woensdag is er een diefstal van ha ver ontdekt, ten nadeele van de Leidsche tramway- maatschappij gepleegd. De vermoedelijde daders, de rail-veger G. De B. en de stalknecht J. K., zijn in handen der politie, terwijl het gestolene in beslag genomen is. In het academisch ziekenhuis ont dekte Maandag de oppasser S. dat nit zijne ge sloten kast eene portemonnaie met een bankbiljet groot f 25 was ontvreemd. Al dadelijk viel er vermoeden op een medeoppasser J. D., die den Zondag te voren zonder kennisgeving het gebouw had verlaten en vermoedelijk naar Botterdam of Den Haag vertrokken was. De politie telegrapheerde daarop naar die plaatsen, met het gevolg dat ge noemde D. te 's-Hage is aangehouden en vervol gens naar hier overgebracht. De gestolen porte- monijaie werd nog bij hem gevonden, doch van het geld was nog slechts twee galden over. Hedenmorgen omstreeks halfelf is zekere W. V., knecht aan het Rotterdammer veer, die met paard en wagen op de Haarlemmerstraat reed, van den wagen gevallen, waardoor hij aan zijne vingers is verwond geraakt. Dokter A. heeft hem geneeskundige hulp bewezen. Te Amsterdam is een politie-agent als arrestant opgebracht, omdat hij niet aan zijne schutterlijke plichten had voldaan. Eene vroegere dienstbode op de thans verbrande boerderij te Nisse is onder verdenking van den brand gesticht te hebben, gevangenge nomen en naar de gevangenis te Middelburg overgebracht. Woensdag-middag omstreeks halftwee wisten twee personen in den winkel van den heer K., goudsmid in het Achterom te 's-Hage, binnen te dringen. Zij deden een greep in een kastje met gouden en zilveren voorwerpen, dat op de toonbank stond, en wisten, toen de knecht hunne aanwezigheid bemerkte en zich naar den winkel be gaf, te ontkomen. Naar men meldt, is zekere Scholtens, commissionair te Uithuizermeeden, met eene som van f 20,000, die hij van derdei in bewaring had, voortvluchtig. Men vermoedt dat hij op weg is naar Amerika. Hij genoot een algemeen vertrouwen. Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn veroordeeldL. v. B., huzaar bij het 3de reg. huzaren, tot een half jaar cellulaire gevangenis straf, met ontzegging voor den tijd van vier jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen, wegens diefstal, en H. J. C., kanonnier 2de klasse bij het 2de reg. veld-artillerie, tot een half jaar militaire detentie in eenzame opsluiting te ondergaan, wegens eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door aan houding. Te Enumatil, prov. Gron., heeft eene treurige gebeurtenis plaats gehad. De ruim 66-jarige weduwe Jonkman was aan het schoonmaken der bedsteden van haren buurman. Zij stond op een trap te boenen. Onder dit werk werd zij waar schijnlijk door eene beroerte aangetast. Zij viel, en toen men terstond na den val bij haar kwam, was zij geheel bewusteloos. Eenige oogenblikken later bleek het dat zij reeds was bezweken tot droefheid van hare vijfentachtigjarige moeder, van hare kinderen en van velen, die haar kenden. Montel, die in den spoortrein van Marseille den moordaanslag op den heer Coulan- geon pleegde, heeft zich in de gevangenis opge hangen door middel van het verband, dat voor de wonde aan zijne lip was gelegd. Niettegenstaande den dood van beide partijen wordt de instructie met ijver voortgezet, daar het meer en meer blijkt dat Montel lid was van eene uitgebreide dievenbende. Het Britsche Middellandsche Zee- eskader doet thans, ter opsporing van de „Ata lanta", een kruistocht langs de Europeesche zijde dier zee. Het eskader zal ook de voornaamste havens van de Adriatische Zee, alsmede die op de knsten van Italië, Frankrijk en Spanje aandoen. De trein van Normanton naarHullis in botsing gekomen met een enkele locomotief. De machinist redde zich door van den wagen te springen, doch negen passagiers werden gewond; twee zelfs z66 ernstig, dat zij niet vervoerd kon den worden. De schade aan den trein is belangrijk. Onder de scheepstimmerlieden te Quebec is een oproer uitgebroken; twee van hen werden doodgeschoten. Eindelijk slaagde de politie er in, de oproermakers voor het oogenblik uiteen te drijven. Het aantal wevers te Roubaix, die het werk gestaakt hebben, neemt toe. Het bedraagt reeds 8000. Maandagavond heeft boven Rijssel een onweder gewoed, zoo hevig als de oudste be woners zich niet herinneren dat ooit bijgewoond te hebben. Gedurende een half unr was het licht niet van den hemel en rolden de donderslagen onafgebroken. Op verscheidene plaatsen is de blik sem ingeslagen. Twee werklieden werden o. a. getroffen; de één verkeert in hopeloozen toestand van den ander werd zoo meldt men alleen het hoofdhaar in wanorde gebracht. Te Equacelon (Eure) is de bliksem in den toren geslagen, die met de kerk totaal afgebrand is. De brand woedde meer dan 24 uren. Een geweldige storm, die echter slechts een half uur duurde, heeft te Londen ge woed; op Tower-hill en in de tuinen van den Tower lag de hagel meer dan 2 centimeter hoog; donder en bliksem vergezelden den hagelval. De temperatuur was 's morgens zeer laag geweest. Te Par ij 8 heeft een zeventigjarige man zelfmoord gepleegd, omdat hij verliefd was op een 24-jarige schoone, die niets van hem weten wilde! Te Brussel wordt een „ballon captif' gemaakt voor de tentoonstellinghij zal den naam dragen „1880" en 8500 kub. meter gas bevatten het touw, waaraan de ballon zal zqn bevestigd, zal 400 meter lang zijn. De ballon zal 3500 a 4000 kilogr. wegen. BUITENLAND. Frankrijk. De heer De Lesseps heeft voor een gehoor van drieduizend personen weder eene verhandeling ge houden over het ontworpen kanaal door de land engte van Panama. Hij werd levendig toegejuicht. Onder de aanwezigen merkte men op den minister van openbare werken, koningin Isabella van Spanje, de vertegenwoordigers der voornaamste Zuid- Amerikaansche Staten en een groot aantal bekende personen nit de politieke, wetenschappelijke en industriëele wereld. België. Het programma der Belgische onafhankelijkheids feesten luidt volgens de Brusselsche „Indépen- dance" aldus: 15 Juli, opening van de nationale tentoonstelling; 21 Juli, onthulling van het monu ment voor Leopold I te Laeken; 22, 23 en 24 Juli, festival; 25, 26 Juli, 8 en 9 Augustus, muzikale wedstrijd1 Aug., opening der tentoon stelling van Belgische kunst en geschiedenis; 16 Aug., staatkundig feest, illuminatie, knnstvuur- werk; 17 Aug., militair feest en knnstenaarsfeest 18 Aug., optocht; 15 en 19 Aug., wedrennen. In dit programma zijn niet begrepen de feesten door de stad Brussel te geven. Groot-BrltannlS. Eene depeche van de Indische regeering meldt dat de kosten van den oorlog tegen Afghanistan waarschijnlijk de raming op de Indische begrooting met ten minste 4 millioen pd. st.zullen overtreffen. In eene bij de depeche gevoegde nota neemt de militaire administratie de verantwoordelijkheid voor de onjuiste raming op zich en verklaart zij het hoogere bedrag nit de duurte der middelen van vervoer, de uitputting der plaatselijke hulpbronnen in Afghanistan en de omstandigheid dat de oorlog langer dunrt dan voorzien was. Oostenr.-Hons. Monarchie. De „Pester Correspondenz" meldt dat de open bare inkomsten gedurende het eerste kwartaal be dragen hebben 46,653,444 fl., d. i. 3,839,000 fl. minder dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De uitgaven bereikten een cijfer van 76,958,132 fl., d. i. eene vermeerdering van 170,580. De mindere ontvangsten moeten hoofd zakelijk daaraan worden toegeschreven, dat ten gevolge van den ongnnstigen toestand van den landbouw de invordering der directe belastingen in 40 comitaten deels gestaakt, deels verminderd is. Turkya De Porte heeft eene circulaire aan hare ver tegenwoordigers in het buitenland gezonden, in antwoord op de jongste circulaires van den heer Tricoupis. Dat er rooverbenden zijn, ontkent de Porte niet, doch zij verzekert dat die uit Grieken bestaan. Zij weerspreekt het nemen van maat regelen ter belemmering van den arbeid der Europeesche commissie en komt met nadruk tegen deze ernstige beschuldiging op. Telegrammen. LONDEN, 6 Mei. Bij de Bank van Engeland is heden 280,000 pd. st. gestort. LONDEN, 7 Mei. Onder voorzitterschap van den lord-mayor is heden op Mansion-honse eene meeting gehouden, ter beraadslaging over de mid delen, waardoor de ellende en de hongersnood in Kurdistan, Armenië en westelijk Perzië kunnen gelenigd worden. Yan de Engelsche consuls in die streken werden verscheidene telegrammen voor gelezen, waaruit blijkt dat de ellende onder de be volking verschrikkelijk is. De meeting benoemde eene commissie, belast met het inzamelen en ver- deelen van giften. De heer Gladstone teekende voor 50 pd. st. De heer Goschen heeft aan den voorzitter eener liberale vereeniging een brief geschreven, waarin hij verklaart dat zijne speciale zending naar Konstantinopel niet langer zal duren dan de korte parlementszitting, welke weldra geopend wordt. LONDEN, 7 Mei. Naar de „Daily News" ver neemt, heeft het kabinet aan de Britsche vertegen woordigers in het buitenland eene nota gezonden, waarin de medewerking der Europeesche mogend heden wordt ingeroepen tot verzekering der uit voering van de nog niet nagekomen bepalingen van het Berlijnsche verdrag. ST.-PETERSBURG, 7 Mei. Graaf Tolstoi is op zijn verzoek ontheven van den post van minister van openbaar onderwijs en opper-president der Synode, met benoeming tot lid van den Rijksraad. De heer Pobedonosszeff is tot opper-president der Synode en de heer Saburoff tot minister van openbaar onderwijs benoemd. ROME, 7 Mei. De heer Minghetti heeft te Bologna voor een talrijk gehoor het programma der rechterzijde ontwikkeld. Hij sprak o. a. over de gemaalbelasting, de hervorming van het kies stelsel en de herziening der gemeentewet en de provinciale wet. Wat de gemaalbelasting betreft, betoogde hij dat hare afschaffing onmogelijk is, en met betrekking tot de twee andere onderwer pen beval hij aan den census voor de verkiesbaar heid te bepalen op 20 fr., en den burgemeester benevens den voorzitter der Provinciale Staten te doen verkiezen, door hen die dezen census betalen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2