Zaterdag 8 Mei. N°. 6202. A*. 1880. Dom Courant wordt dagelijka, met aitionderiof ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. pbu8 okb adtertejfthh s LEIDSOH PKIJ8 DEZEB COURANTt Voor Leidea per 8 OMUita......1.10. Fruco per poel.i 1.40. Aüoaderlijiie Nomner»a 048. Tm 1—4 refdi UAtr» regel mm GieeUte Uitere l 1.0*. 0.17*. LEIDEN, 7 Mei. Het stoffelijk overschot van wijlen den burge meester dr. W. C. Van den Brandeler zal Maan dag te Dordrecht in het familiegraf worden bijge zet. Wegens dit overlijden doet het carillon van den stadhuistoren zich niet meer hooren en zal ook de matinée op Musis Sacrum Zondag geen doorgang hebben. Van de studenten-sociëteit Minerva is de vlag halfstok geheschen. In de maand April zijn binnen deze ge meente geboren 154 kinderen, als: 89 zoons en 65 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- geboorten overleden 128 personen, als25 mannen, 19 vrouwen, 49 zoons en 85 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 3gehuwd 38 paren, Tot wegneming der onzekwheia, die dank zij de twijfelachtige redactie van art,, lij dei wet op het hooger onderwijs heersc t, kunnen wij be richten dat evenals vorige jaren ook nog dit jaar en in 1881 aan onze universiteit in de maanden Juni en September gelegenheid zal worden gegeven tot het doen van admissie-.xamen, volgens de bepalingen van het koninkl. besl. van 1853. Het is zelfs mogelijk dat in 1882 deze gele genheid ook nog opengesteld wordt als de reorga nisatie der gjmnasia dan nog niet volledig lof stand is gekomen. Naar wij vernemen, is door de leden der studentensociëteit Minerva" besloten in de feest- week de sociëteit te emancipeeren voor de reünisten en voor de leden der bevriende burgersociëteiten l'.iéi' ter stede. Op den dag der maskerade zal het gebouw tevens open zijn voor de dames der leden om van daar uit den stoet de Breestraat te zien overtrekken. In het latere gedeelte der feestweek hoopt men de dames nog eene afzonderlijke feestelijkheid in het sociëteitsgebouw te kunnen aanbieden, welke opgeluisterd zal worden door een concert, te geven door een der beste muziekcorpsen van ons land. Br bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op morgenochtend te acht uren. Ten post kantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk hedenavond om twaalf uren zijn bezorgd. Het nieuwe stationsgebouw en de aanmer kelijke uitbreiding der sporen alhier komen vol gens het verslag over 1879 der Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij op de balans, voor zoover betaald, met f 170,397.37 voor. Gedurende het eerste kwartaal van 1880 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden Amerika: M. Yahns, Brook lijn. België: I. L. Hooreman, AntwerpenJ. La Grappe Dominicus, Ch. Van der Poorten, J. Cornelissen, Brussel; mej. T. Van Oorden, Mechelen. Duitschland: Nieuwe Vischwinkel, Crefeld. Engeland: A. J. Tjaden, mej. Koorda, R. Plnmmer, Louden; B. Speet, niet vermeld. PrankrijkE. T. T. Turkow, Nizza; E. Hanszijld, Parijs. ZwitserlandManpier, St.-Imier. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2097I/1 portiën, als 17041/, warme spijs, 382 vleesch en 81 spek. Naar het Vad. verneemt, zijn alhier door antirevolutionairen en katholieken tot candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten ge kozen de heeren: H. A. Schmier, fabrikant, en J. Scheltema, majoor der schutterij. De heer Schmier is candidaat gesteld tegenover het aftre- J dend lid, den heer H. C. Hartevelt; de heer j Scheltema voor de vacature, ontstaan door het j bedanken van den heer J. Van Heukelom Jr. De candidatunr is eerst aan mr. C. Cock aangeboden, doch deze heeft er voor bedankt. Daarentegen vernemen wij dat door de antirevolutionairen tot tegen-candidaat van den heer Hartevelt de heer J. Scheltema zal worden gesteld en ter vervanging van den heer Van Heukelom mr. B. M. Bahlmann te Rotterdam. Voor de Fransche taal zijn weder zes can didaten geëxamineerd, die allen werden toegelaten mej I' I L. Van Echtenui i Goudamej. E. C. M. 'iieyfmivsuj uit 's-Hagemej. Mispelblom van Aliena, uit Boskoop; nnj. G. J. A. Scharenberg, uit 's-Hage* mej. M. P. P. Wijnrox en B. M. A. De Klerck, beiden uit Goudavoor de vrouwe lijke handwerken dertien, waarvan drie afgewezen en tien toegelaten, als: mej. C. P. S. Dikshoorn, voor smaak; mej. J. M. Hoogeboom, voor nnt; mej. H. Lens en mej. J. M. De Loos, beiden voor nut en smaak; mej. D. W. M. Mulië, voor smaak; mej. E. M. M. Scheffer, voor nut; mej. E. G. Verbrngge, voor smaak; mej. A. P. Wicbers, voor nut en smaak, allen uit Leiden; mej. J. E. Mejboom, uit Rijnsburg, voor nut en smaak; mej. H. A. Schouten, uit Rotterdam, voor nut en smaakvoor de wiskunde waren twee vrou welijke candidaten, die beiden werden afgeweken. Met ingang van 20 Juni a. s. is het aan den burgemeester van Zoeterwonde, mr. A. II. Brandt, op zijn verzoek verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente door den Koning goedgekeurd. De heer W. C. Boer te Boskoop is her benoemd tot heemraad van den Voorofschen polder. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer H. Boddé, militair student in de pharmacie. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de heerenS. Hoekstra, J. G. Somer en A. M. Vrijens, en is toegelaten voor het lste gedeelte de heer D. J. Besselink, allen doctorandi. Aan het scheikundig laboratorium der poly technische school wordt met 1 September a. s. verlangd een adsistent, tegen eene jaarwedde van f 1200 's jaars. Zij die naar deze betrekking wenschen te dingen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Juni a. s. schriftelijk en zoo mogelijk onder overlegging van getuigschriften, te richten tot den directeur der polytechnische school. Door de jury, belast met het beoordeelen der partituren, ingekomen op de prijsvraag van het „Willemsfonds" (afd. Nieuwpoort), welke prijsvraag bestond in het toonzetten van de cantate „Hnlde aan het Onderwijs," gedicht van Fr. De Meyere, voor kinder- en mannenstemmen met orkestbe geleiding, is bekroond: de heer Ludwig Felix Brandts Buys te Rotterdam. De Koning heeft de groote gouden medaille van verdienste beschikbaar gesteld voor den eersten prijs in de afdeeling van uitnemendheid (division d'excellence) bij den in Den Haag te houden zang wedstrijd op 14 en 15 Augustus a. s., door de feestvierende vereeuigiig „Cecilia" uitgeschreven. -T- Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, heeft aan het bestunr der te 's-Hage gevestigde werkliedenzangvereeniging „Zanglust" eene mime geldelijke bijdrage tot stenning dier corporatie doen toekomen. Door de, maatschappij tot oprichting van het Panorama-maritime te 's-Hage zijn de noódige terreinen in de Zeestraat, aldus zoo gunstig mogelijk gelegen, aangekocht gewordep. Zoodra de door B. en Ws. te verieenen machtiging zal zijn ver kregen, zal met den bouw van het Panorama worden begonnen. Het schilderen van het kolossale doek is opgedragen aan den zeeschilderH. W. Mesdag.' Uit het debat vóór het uiteengaan van de Tweede Kamer is gebleken dat het antwoord om trent de rentebelastipg niet vóÓr 15 Jnni is te wachten. Bij de onzekerheid of het strafwetboek zal kunnen wprden behandeld, en terwijl dé kana lenwet voor het Noorden en de uitvoering der onder wijswet, nog niet in staat van wijzen zijn, kon de voor zitter niet voldoen aan den wensch om de Kamer bijeen te roepen, enkel voor een van laatstge noemde ontwerpen, indien zij gereed zijn. Bij den uitgever Henri J. Stemberg te 's-Hage is, onder redactie van den heer W. P. Wolters, verschenen: n'. 1 van de „Bibliotheek voor school en volk." Deze eersteling van de vijf nommers, waarmede de uitgever een begin wenscht te maken, heeft ten titel„Een zestiende eeuwer", door H. J. Schimmel. Het is een handig, net hoekje in kl. 8*. formaat en elk deeltje zal 2 a 3 vel beslaan. Redactie en uitgever hopen met hnnne uitgave op de vorming en veredeling van den goeden smaak een weldadigen invloed nit te oefe nen, door tegen matigen prijs de gelegenheid te openen tot kennismaking met werken van den een of anderen bekenden dichter of proza-schrijver. Tot directeur der te Haarlem op te richten school voor middelbaar onderwijs is benoemd de heer W. Middelveld Viersen, van Almeloo, en tot opzichter der gemeentewerken en gebouwen de heer J. Leyh, van Den Haag. Morgen, Zaterdag, te halftwee wordt de „eerste openbare speeltuin" op de Weteringschans naast de gasfabriek te Amsterdam geopend. De hoofdingenieur Dirks is naar Parijs ver trokken, om met den heer De Lesseps en de commissie, waarvan hij indertijd voorzitter was, te coufereeren over het kanaal door PaDama. De gewone audiëntie van den minister va* binnenlandsche zaken zal morgen, Zaterdag, niet plaats hebben. Het stoomschip „Amsterdam", van Nipaw- York naar Rotterdam, passeerde Woensdag-nioigen vroeg bij Lezard. Blijkens bericht van den consul der Neder landen te Smyrna, is aldaar, met het oog op de phylloxera, de invoer verboden van alle soorten van bloembollen en bloemzaden, groene en grauwe erwten, geperlde gerst, wortels, sprniten en aardappelen. Z. M. heeft de volgende pensioenen ver leend: aan N. C. Yan Gulpen, adj.-commies lste kl. ter prov. griffie van Limburg, f 586; D. L. Van der Velden, hulponderwijzeres te Zierikzee, f 182; wijlen B. De Poorter, hoogleeraar-directeur der rijks-academie van beeldende kunsten te Am sterdam, f 617J. H. Hermkens, hoofdonderwijzer te Grnbbenvorst, f 847Th. Van Papenrecht, hoofdonderwijzer te Rockanje, f 600; W. F. Matthijs, hoofdonderwijzer te Nieuw-Lekkerland, f 734; H. G. Clerkx, adjunct-commies lste kl. met den personeelen titel van commies, ter prov. griffie van Noord-Brabant, f 1043; dr. W. G. Pluygers, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden en directeur van de bibliotheek dier univer siteit, f 2831, (sedert overleden).

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1