sierd met 'raaie bloemen en planten. Ongeveer 1500 personen waren aanwezig, en velen moesten wegens gebrek aan plaats terugkeeren. De heer P. II. Hugenholtz jr. trad als voorganger op, en er werd eene cantate gezongen van Dan. De Lange, op woorden van P. R. Hugenholtz en P. H. Hugen holtz jr. Ongeveer 150 nieuwe leden zijn in de laatste acht dagen toegetreden, en bij de eerste godsdienstoefening is door eene dame, die onbekend wenscht te blijven, een aandeel van duizend gul den ten laste van het kerkgebouw ten geschenke aangeboden. Aan het quartet-concours, door de Utrecht- sche Mannenzangvereeniging aldaar uitgeschreven, werd door zes quartetten deelgenomen. De jury, bestaande uit de heeren: Van Schaik, Heyblom, C. Coenen, Smölling en Van Stellingen, wees den eersten prijs, vier gouden zegelringen, toe aan het tweede quartet van de zangvereeniging „Cae- cilia" te 's-Hage. De tweede prijs werd toegekend aan het quartet uit de zangvereeniging „Orpheus" te Schiedam, de derde aan het quartet uit „Rotte's Mannenkoor" te Rotterdam, terwijl de vierde prijs (vier zilveren cachetten) behaald werd door het quartet van de Haagsche „Caecilia". De overige mededingers waren„Sappho" uit Hoorn en „Caecilia" uit Zwolle. De tweede prijs bestond uit vier gouden medaillons en de derde uit vier met zilver gemonteerde bokalen. Tot hoofdonderwijzeres aan de openbare meisjesschool voor meer uitgebreid lager onderwijs te Zwolle is benoemd mej. J. C. Langerveldt, leerares aan de hoogere burgerschool voor meisjes te Dordrecht. Aangaande de verwoesting, door de ziekte onder den Javaschen veestapel aangericht, is men in staat de volgende cijfers mede te deelen, loopende over het tijdvak van het uitbreken der ziekte tot het begin der maand Maart van dit jaar. In het geheel werden tot dien datum afgemaakt 91,999 stuks veede daarvoor uitbetaalde schadeloosstel ling bedroeg f 2,964,547 en de gezamenlijke be looning aan gecommitteerden f 78,513. Verdeeld over de residentiën, die het meest hebben geleden, bedroeg de schade: voor de residentie Batavia 36,945 stuks ter uitgekeerde waarde van /T,456,248, de residentie Krawang 3401 stuks ter waarde van f 147,200, Bantam 47,599 stuks van ƒ1,250,138, Preanger 3966 stuks ter waarde van f 106,764. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Carvoeira en Kaap San-Roca. De kapt. ter zee jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwezigen 2den luit. der inf. van het leger in N.-Indië H. J. M. Vohl, met ingang van 1 Mei, wegens ongeschiktheid, het gevolg van ver wonding in den strijd, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen; aan den met verlof hier te lande aan wezigen kapt. der inf. van het leger in N.-Indië J. G. Jansen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen; benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. A. Gordon, pres. der arr.-rechtb. te Maas tricht, en mr. B. A. Roel vink, pres. der arr.-rechtb. te Zutfenaan den gep. gen.-maj. der inf. H. P. K. Duycker, adj. des Konings in buit. dienst, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als lid der dir. van de weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht, onder dankbet. voor de diensten, gedurende eene reeks van jaren door hem in die betrekking bewezen, en zijn benoemd tot leden vau voorn, directie de luit.-gen. N. Van Willes, insp. der inf., en de gen.-maj. K. H. Van Diepenbrugge, insp. der art.; den lsten luit. J. Van Dam, van het algemeen depot van discipline, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat om trent hem nader zal worden beschikt; benoemd tot ridder der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau, jhr. P. J. Vegelin Van Claerbergen, referendaris bij het kabinet des Konings. Gemengd Nteuvra. Voor een vrij talrijk publiek trad gisteravond het negergezelschap ten tweeden male in de StadszasJ op. Waren wij bij hun eerste optreden tegenwoordig geweest (door de late ont vangst der uitnoodigingskaarten was dit niet moge lijk), zeer zeker hadden wij ook dan een woord van tevredenheid niet onthouden. Het was inderdaad een interessante avond, dien niemand der aanwe zigen ook met het oog op de zangnommers zich zal beklagen. In de maand April werden per Leid- schen tramway vervoerd 33,851 personen. Sedert de opening bedraagt het aantal vervoerde reizi gers 160,062. Door de Rotterdamsche tramway- maatschappij werden in dezelfde maand 176,405 en te Dordrecht 10,922 personen vervoerd. In het logement „het Roode Kruis", aan de Varkenmarkt alhier, bracht een logeergast gisteravond niet weinig opschudding teweeg. De man was bedaard naar bed gegaan, maar stond tegen halfelf eensklaps op en begon op zijn slaap kamer een oorverdoovend geweld te maken. Toen de verschrikte hospita zich naar boven spoedde, zag zij haren logé bezig met het uitvoeren van een woesten dans, waarbij hij de zonderlingste be wegingen vertoonde. Zij vond dit gezicht zoo weinig opvroolijkend, dat zij hare woning uitliep om een agent van politie te verzoeken aan de zonderlinge danswoede een einde te maken. Eerst met behulp van eenige agenten gelukte het den man tot bedaren te brengen, die daarop naar het academisch ziekenhuis werd overgevoerd. Het bleek toen dat men met een krankzinnige te doen had. Te Scheveningen is door den stuur man A. Buis aangebracht het lijk van den Sche- veningschen matroos Wout Taal, die in het begin der vorige maand in zee was omgekomen. Het lijk is op de Scheveningsche kust opgevischthet gelaat was zeer misvormd en aan zijne kleeren heeft men den ongelukkige herkend. Op de gisteren te Haarlem gehouden paardenmarkt zijn aangevoerd 314 paarden van inlandsch, Duitsch en gekruist ras. De prijzen liepen van 100 tot 700 en de handel was matig. De vrouw, dieonlangsindegemeente Nieuwer-Amstel zoo vreeselijk verwond werd door een harer vroegere kostgangers en aanvankelijk herstelde, is thans overleden. Haar kindje, dat eenige uren na den moordaanslag geboren werd, is hersteld van de verwonding en welvarend. Een kind van anderhalf jaar is te Sneek verbrand doordien het door de moeder in een tafelstoel was gezet, waarin vuur was, en het daarna zonder toezicht werd gelaten. Thuis komende, vond de vrouw het kind in deerniswaardigen toestand. Na eenige uren van smartelijk lijden overleed het. Een bijna achttienjarige brievenbe steller te Aphen a/d Maas is gevankelijk naar Tiel overgebracht, wegens het maken van valsche handteekening en het misbruik maken van ver trouwen. Onder Krimpen a/d IJsel is gister ochtend de negentienjarige zoon van P. v. Z het paard zijns vaders uit de weide halende, door het schrikken van het paard, er mede te water geraakt, met het gevolg dat hij is verdronken. Het paard was naar de overzijde gezwommen en werd er daar uitgehaald. Eene bedelaarster van beroep, de weduwe P. te Groningen, had een aardig sommetje verzameld om zich een kamer in een gesticht te koopen, en had het geld in een oude lap op den zolder weggestopt. Nadat zij eenige lompen te gelde had gemaakt, miste zij haar „kapitaal"waarschijn lijk had zij de lap met het geld bij de lompen gegooid. Uit spijt over het verlies van haar geld heeft zij zich thans opgehangen. Bij een brand te Gross-Surany, in Hongarije, had eene uitbarsting van volkswoede tegen de Joden aldaar plaats. Eén werd doodelijk gewond, van een ander werd een hand afgehakt. Met moeite werden de Joodsche leeraar en de hoofden der Joodsche gemeente uit de handen van het grauw verlost. De Engelsche regeering heeft een verzoek gericht tot de regeering van Denemarken, om een onderzoek in te stellen langs de kust van Groenland naar de „Atalanta." De heer Coulangeon, aannemer van groote werken voor den „Dauphiné"-spoorweg, nam Zondag-avond plaats in een ledigen waggon van den trein, welke 's avonds te tien uren uit Marseille vertrekt, toen op het laatste oogenblik een passagier in dezelfde afdeeling plaats nam. Deze bleek niet met de beste bedoelingen daar binnengestapt te zijn, want nauwelijks was de trein het station Rognac gepasseerd of hij trok een mes en wierp zich als een razende op den heer C. Eene vreeselijke worsteling volgde nu, waarin de aangevallene, hoewel zwaar in den buik gekwetst, overwinnaar bleef en zijn tegenpartij zelfs het mes wist te ontwringen. De moordenaar haalde nu echter een revolver voor den dag, waarmede hij zijn slachtoffer voor het hoofd trachtte te schieten. In de kleine ruimte van den coupé ving nu een akelige strijd op leven en dood aan, waarbij het bloed langs den vloer stroomde. Ongetwijfeld zou de heer C. op het laatst het onderspit hebben moeten delven, ware het niet dat de trein aan het station „Miramas" stopte, zonder dat de strijden den in de hitte van het gevecht er iets van be merkten. De gendarme, die de wacht hield op het perron, kwam op het hulpgeschreeuw toeschieten en maakte zich van den booswicht meester, die onmiddellijk naar de gevangenis werd overgebracht, terwijl zijn slachtoffer in hopeloozen toestand naar een hotel vervoerd werd. Bij het voorloopig onder zoek bleek de moordenaar een zekere Morlin te zijn. Hij wist dat de heer C. eene aanzienlijke som geld bij zich droeg, en had den moordaanslag gepleegd met het doel zich daarvan meester te maken. In een Italiaansch blad leest men het volgende: Te Boffitto, een dorpje in Lombardije, stierf onlangs eene vrouw en zij werd met de gebruikelijke plechtigheden begraven. Den ziels- bedroefden man had men zoolang naar elders ge bracht. Des avonds in zijne woning teruggekomen, wilde hij juist in bed stappen, toen hij de doode, die hij in het graf waande, zag liggen. In de grootste ontsteltenis rende hij het huis uit naar den pastoor, den burgemeester, naar wien al niet. Men hield hem voor krankzinnig, maar bij onder zoek bleek dat de man gelijk had. Men had niets meer of minder dan het geheele lijk vergeten en eene ledige kist ter aarde besteld. Voor eenige dagen stond een oplich ter voor de rechtbank te Remiremont, in het Eransche departement der Vogezen, terecht en werd veroordeeld, waarop hij een stoel greep en met zóóveel kracht den president, Eélix, naar het hoofd slingerde, dat dezen een stroom bloeds uit eene wonde boven het rechteroog over bef en toga vloeide. Te Meester Cornelis, Ned. Indië, is het doodvonnis voltrokken aan een inlander, schul dig verklaard aan het doen vermoorden van zijn zoon. Naar het B. H. meldt, was de galg van ouderwetsch model. Nauwelijks was de lezing van het vonnis afgeloopen of de beul wierp den ver oordeelde den strop om den hals, gaf er een for- scben ruk aan en sleepte den bij de beenen door de beide beulsknechts vastgehouden veroordeelde met zóóveel kracht de dubbele ladder op dat de patiënt minstens bewusteloos geweest moet zijn toen de strop was vastgemaakt en zijn lichaam van de ladder was verwijderd. Intusschen bleek de strop te stroef en de val van de ladder te zacht om een onmiddellijken dood ten gevolge te hebben. Tot driemalen toe was de beul genood zaakt de verworging te voltooien met op de schou ders van den gehangene te gaan staan, terwijl zijne beide helpers den stervende bij de beenen trokken. Dit alles duurde wel twee a drie minuten. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld dat op last van den minister van justitie in de woning van den over leden voormaligen kanselier van het Legioen van Eer, Viuoy, zegels zijn geplaatst. Bij het verbouwen van het paleis voor het Legioen van Eer in 1872 zouden aanzienlijke sommen voor een ander doel zijn gebruikt dan waarvoor zij werden aangewezen. De te Parijs verschijnende „Europe diplo matique" heeft van haren correspondent te Shangai verontrustende berichten ontvangen. Onder de be volking van China heerscht een zeer vijandig ge voel ten opzichte van alle vreemdelingen en eea algeheele ommekeer van regeeringsstelsel, zelfs eene omwenteling zou tot de waarschijnlijke gebeurlijk-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2