Woensdag 5 I&ei. A". 1880. Deie Oourant wordt dagelijks, met uitsondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. N°. G200. LBIDSCH DAGBLAD. PBIJ8 DEZER COUBAKT: Voor Leiden per muIh.L10. Frisco per poeta 1.40. Afoooderlyke Nommerja 0J>5. PRIJS DEB ADTERTEHTTKB: Va 1—r*pb Men rofe) Groeten letters pbaUnhate. L04. 017*. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal deze Courant Donderdag-avond niet wor den uitgegeven. LEIDEN, 4 Hel. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer V. A. Van den Bossche, geb. te Tebing-Tinggi (Sumatra), bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap, met academisch proefschrift, get.„Iets over bevrachting met stukgoederen." Hedenmorgen te halftwaalf werd het stoffelijk overschot van den oud-hoogleeraar dr. W. G. Pluygers op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. Geheel overeenkomstig het be scheiden karakter van den overledene, gevormd in den omgang met de klassieken, was het zijn uit drukkelijke wil geweest hierbij alle officiëele plech tigheid na te laten. Toch waren velen zijner vrien den, hoogleeraren en tal van zijne oud-leerlingen, waaronder alle studenten in de letteren, opgekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Het was ook overeenkomstig zijn verlangen, dat bij de groeve niet werd gesproken, en slechts de hoogleeraar De Goeje met enkele woorden, namens de familie, de aanwezigen dank zeide voor hunne betoonde deelneming. Trouwens, die deelneming bleek uit de talrijke opkomst bij deze treurige plechtigheid beter dan door tal van woorden had kunnen uit gedrukt worden. Het nieuwe stationsgebouw alhier, dat wat den bouwstijl aangaat, als het schoonste van de aan de Hollandsche lijn gelegen stations geroemd wordt, is reeds zoo ver zijme voltooiing nabij, dat het den 11 den Mei a. s. in gebruik kan worden genomen. Den nacht te voren zullen daartoe de bureaux van het hulpstation worden overgebracht. Met de drukke Pinksterdagen zal het vereenigde station dus reeds dienst kunnen doen. Den 14den Mei zal het hulpstation gedeeltelijk worden ver kocht. Van de buffetten van het nieuwe station is de heer Hollmann, vroeger stationschef te Alphen, voor ruim f 7000 pachter geworden. Wanneer het tegenwoordige houten station zal verdwenen zijn, is het te hopen dat dit spoedig door de daar- aangrenzende sloot zal gevolgd worden. Het inwendige der Luthersche kerk alhier verkeert in een staat, die dringend herstelling behoeft. Naar wij vernemen, zijn kerkrentmeesters dier gemeente voornemens weldra tot die herstelling over te gaan. Namens den grooten kerkeraad zijn reeds circulaires verspreid, waarbij de hulp van alle gezindten zonder onderscheid wordt ingeroe pen. Er zullen rentelooze aandeelen van tien gulden worden uitgegeven, waarvan er jaarlijks minstens tien worden afgelost. Ook geldelijke bij dragen ineens zijn welkom. Mogen allereerst de leden der gemeente, daarna allen, die belang stellen in de zaak van den godsdienst, kerkrent meesters behulpzaam zijn in het bereiken van hun doel. Beeds zijn enkele inschrijvingen en bijdragen ontvangen. Wanneer vele gegoede stadgenooten samenwerken, zal onze stad een net en doelmatig ingericht kerkgebouw meer bezitten. Naar wij vernemen, zal, zoo het gunstige weder van de laatste dagen blijft aanhouden, 15 Mei a. s. de zomerdienst van den Leidschen tramway beginnen. De ijverig exploiteerende firma heeft daarvoor even luchtige als fraaie wagens aange schaft, in den trant van die des zomers op den Scheveningschen weg worden gebruikt, nl. in den vorm van tentwagens. De banken zijn hierin in de breedte geplaatst, zoodat er meer plaats zal zijn dan thans. De conductenrs en koetsiers zullen dan tevens hun zomerkostuum aantrekken, bestaande in een lichtkleurige broek van dril, en een donker blauw kort jacket, afgezet met rood en zilver. Ook zal het reeds aanzienlijk getal paarden nog vermeerderd worden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben het getal der hoogstaangeslagenen in deze provincie vastgesteld op 229. Aan het hoofd van hen staat prins Prederik met een aanslag van f 21,714.49. Daarop volgt jhr. J. N. J. Jantzon van Erffrenten van Babyloniënbroek te Dordrecht tot een bedrag van f 17,419.57. Verder komen er o. a. op voor: O. baron Van Wassenaar Van Catwijck te 's-Hage f 8627.14, A. N. J. M. baron Van Brienen Van de Groote Lindt te Was senaar f 6059.04, jhr. mr. H. A. Steengracht Van Duivenvoorde te Voorschoten f 5457.63s, C. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar f 4666.68, C. H. baron Van Pallandt te Wassenaar f 4602,20s, C. A. A. baron Van Pallandt te Lisse 4861,88, mr. P. J. baron Van Pallandt te Wassenaar f 3513.44, E. A. G. graaf Van Limburg Slirum te Noordwijk f 3077.77, J. D. P. graaf Van Rechteren Van Ahnem te Wassenaar f 2880.56, Th. P. Viruly te Leiden f 2010.71s, jhr. mr. P. jE J. Van Eysinga te Noordwijkerhout 1962.51, jhr. J. H. Gevers te Noordwijk f 1927.00s, mr. C. Cock te Leiden 1905.45, L. graaf Van Limburg Stirum Van Warmond te Warmond f 1895.86s, J. H. Willink te Oegstgeest 1626.21, K. Van der Torren te Waddingsveen ƒ1288.786, mr. J. C. Van de Kasteele te Wassenaar ƒ1180.07s, J. Piek te Oudshoorn f 1034.64. De laagstaan- geslagene op de lijst is B. Van Rossem met 892.84. De aanslagen betreffen de grondbelasting, het per soneel en het patent. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: Straatman, AlmelooP. Sander, Boelen, P. Gie- belink, P. Wijtenburg, H. Godefroi, Bosch CV, G. Streutel, mevr. J. H. Kuyper, Koning C0., Kaiser, wed. Rouwendaal, J. G. Meuling, mej. H. Kuyper, Amsterdam; W. De Haan, J. Nas- mus, 's-Gravenhage; P. Van Laar, Haarlem; W. Plak, Hazerswoude; A. Van Berg, Leiden; mej. H. Vionnet, Noordwijkerhout; C. J. Leist, Ter schelling; ds. C. L. P. Kampf, Willemsoord; Kervel, J. Verbeek, H. Eggenraam, niet vermeld. BriefkaartenW. Kruyt, I. Roothaan, Amsterdam J. Van der Heiden, Zegwaard. Aan de leden der studentenvereeniging „Odin", die op het concours van „Arena Studio- sorum" te Leiden den eersten corpsprijs benevens eenige andere prijzen behaald hadden, is door de leden van het Delftsche studentencorps eene eigen aardige ovatie gebracht. Het corps was in grooten getale vertegenwoordigd op de plaats „Reineveld". Te ruim vier uren kwamen de overwinnaars aldaar aan, verwelkomd door een hartelijk ,.Io Vivat", waarop hun de eerewijn met een gelukwensch van den praeses benevens een lauwerkrans van frisch groen en bloemen werd aangeboden. Daarna namen de prijswinners plaats in een geïmproviseerden triumfwagen met drie rosinanten bespannen, be geleid door hellebaardiers en voorafgegaan door vaandel-, buks- en sabeldragers, benevens het mu ziekcorps der huzaren, en gevolgd door leden van het corps te voet. De optocht bewoog zich door een gedeelte van de stad en werd ontbonden aan de sociëteit „Phoenix". Het mooie zomerweer had heel wat volk op de been gebracht en de jool gaf tot den avond toe eene ongewone Zondagadrukte. De kortgeleden benoemde luitenant-kolonel C. P. Pabst is van het 5de regiment infanterie te 's-Bosch overgeplaatst bij het 4de regiment te Leiden. De minister van koloniën heeft dr. M. Treub, lid van de kon. academie van wetenschappen en adsistent bij de rijks-universiteit te Leiden, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg. Ds. H. H. Veder te Valkenburg heeft voor het beroep naar Arnemuiden bedankt. Op Hemel vaartsdag zal des morgens in de Herv. Kerk aldaar optreden dr. A. H. De Hartog, van Rotterdam. Na den vorigen Zondag te Haarlem zijne afscheidsrede gebonden te hebben, heeft dr. A. Ch. J. Van Maasdijk eergisteren zijne intrede gedaan te Katwijk. Was het aan de talrijke schare in de Groote Kerk merkbaar dat de gemeente te Haarlem den heer Van Maasdijk met leedwezen zag vertrekken, evenzeer ontving deze Zondag 11. de blijken dat men hem te Katwijk, zijne eerste standplaats, met vreugde terugzag. Bij het groot-waterschap van Woerden zijn gekozen: in het 2de district, hoofdplaats Bode graven, tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer L. Boer; en in het 5de district, hoofdplaats Zeg veld, tot hoofdingeland de heer J. De Leeuw en tot zijne plaatsvervangers de heeren G. De Kruif en A. Bruggraaf. De sluiting van het Haagsche opera-seizoen kenmerkte zich gisteravond, behalve door den ge- bruikelijken bloemen- en kransenregen, door een merkwaardig incident. De zon, die gedurende twee jaren den acteur Lhérie omstraalde, is onderge gaan. De corridors weergalmden tegen het einde der voorstelling van den uitroep„Lhérie is ge vallen Omtrent de aanleiding daartoe wordt aan de N. R. Crt. gemeld dat na de eerste acte van „Zampa" Lhérie, onder luide toejuichingen, drie kransen voor de voeten vielen. Hij kwam even terug en liet de huldebetuigingen op het tooneel liggen. Het zeer talrijk publiek meende hierin een bewijs van minachting te, zien; althans, op alle rangen veranderden de bijvalsbetuigingen eensklaps in teekenen van afkeuring, gesis en gefluit. Later, na zijn optreden in de „Dragons", volgde eene bepaald afkeurende demonstratie, daar de toeschou wers alleen Mile. Arnaud bij naam terugriepen. Lhérie scheen door dit protest tegen zijne handel wijze getroffen te zijn. Weinige oogenblikken later rees het scherm en kwam de régisseur tot zijn leedwezen aankondigen dat Lhérie aan de directie had medegedeeld dat hij zijn engagement voor het volgende jaar had vernietigd. Deze kennisgeving werd als eene heuglijke tijding begroet. „Tant mieux!" riepen velen in de zaal, terwijl het gor dijn onder een algemeen bravo daalde. De direc teur moet vooraf pogingen aangewend hebben om Lhérie op zijn besluit te doen terugkomen. De Koning heeft zijne jaarlijksche toelage aan de Tooneelschool tot op de helft verminderd. In het gebouw voor kunsten en wetenschap pen te 's-Hage is de trekking aangevangen voor de verloting ten behoeve van de Watersnoodlij- denden. Het eindcijfer der uitgegeven loten bedraagt 176,710 en dat der prijzen 9580. Het geschenk van den Koning voor deze verloting, zijnde Serie A, NV 1, is gevallen op NV 124,915. Op NV 149,755 viel een schilderij van Elch. Verveer. Het gebouw van het kerkgenootschap '„De^ Vrije Gemeente" aan de Weteringvthans te ■£.m- sterdam ia Zondag geopend. De ingang Fas ver-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1