saris des Konings in Utrecht, jhr. B. C. U. Van Doorn, door de Staten dier provincie afscheid ge nomen en hem tevens een prachtig souvenir aan geboden, bestaande in een pièce de milieu met vier fruitschalen en twee compotes. Een der oudste leden der Staten, de heer Van der Poel, sprak Z. Exc. daarbij toediep bewogen dankte de heer Van Doorn. De inschrijving van f 300,000 aandeelen der Nederlandsche tramwegmaatschappij is geheel volteekend. In de vorige week zijH te Amsterdam vijf personen aan mazelen overleden. Dr. E. Barger, van Maassluis, heeft het beroep naar Haarlem aangenomen. De werkzaamheden voor de verhooging en de verzwaring van den Lekdijk Bovendams zijn aan de minste inschrijvers gegund, zoodat er weldra een aanvang mede kan worden gemaakt. Door het personeel der marine te Helle- voetsluis is eene som van f 22.85 bijeengebracht voor het nationaal huldeblijk aan generaal Van der Heyden. De kapt. der veld-art. P. H. Bogaard heeft aangevraagd om gedurende den tijd van een maand gedetacheerd te worden bij het reg. gren. en jagers. De gewone audiënties van de ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat zullen Don derdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Rotterdam" is Vrijdag te Nieuw-York aangekomen; de „Maas" vertrok gis teren van Hellevoetsluis naar Nieuw-York. De luit. ter zee 1ste kl. H. J. Van der Mandele wordt met den löden dezer gedetacheerd bij de kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, ten einde tegenwoordig te zijn bij de verdere gereedmaking van Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Madura". Oemengd Nieuw» Gisternamiddag is in den Singel ter hoogte van Musis Sacrum" en in het Galge water een „kano" omgeslagen, waardoor de daarin zittende studenten te water geraakten. Zwemmende hebben zij zich telkens gered, zoodat zij er alleen met een nat pak afkwamen. Om half zeven kreeg wederom Evert Rietbergen op den Rijnsburgschen weg een toeval. Na te zijn bijge bracht, kon hij echter weder zijn weg vervolgen. Een huzaar, die gistermiddag op de Langegracht zich in een herberg wilde „ververschen" door iets te gebruiken, maakte na het gebruik hiervan groote opschudding, welke ontstond doordat de man het door hem gebruikte niet wilde betalen. Bovendien sloeg de held een ruit stuk en maakte het der kasteleines zeer moeilijk, die hem niet wilde laten gaan vóórdat het verschuldigde be taald was. De patrouille maakte door hare komst een einde aan dit voorval, want onze held vond het toen raadzaam, doch zonder betalen, het hazen pad te kiezen. Nog alt ij d duurt het proces voort van den heer Sijthoff, boekdrukker te Leiden, „in zake" van zijn aanslag als molenaar, omdat hij per sen houdt, die in beweging worden gebracht door rondwentelende wielen. Wij zullen niet zoo oneerbiedig zijn om hen, die drukpersen en molens gelijkstellen, te durven verdenken dat zij zeiven aan het malen zijn, maar, gesteld eens dat de last en de beslommering, die zulk een proces den betrokkene bezorgt, dezen aan het malen maakte, zou hij dan ook als molenaar wor den aangeslagen? Waarom niet? De licentia fiscalis zou niet grooter zijn, en wij zien, als het Leidsche voor beeld gevolgd wordt, de kassiers weldra aange slagen als uitgevers, omdat zij geld uitgeven, en de waschvrouwen als behangers, omdat zij de wasch ophangen, en de slagers als snijders, daar zij dieren stuk snijden en wie weet of niet éónmaal patent zal worden gevorderd als muzikanten of houders van publieke vermakelijkheden van de „houders van theeketels, omdat deze zingen. Amh.Crt Door het gemeentebestuur van Zoe- terwoude zijn de beide veldwachters dier gemeente voorzien van de onlangs uitgevonden dreggeko- kers, die gemakkelijk in den zak gedragen wor den en, in den kleinst mogelijken vorm, alles bevatten wat tot redding van drenkelingen, zelfs in de moeilijkste gevallen, vereischt wordt. Uit brooddronkenheid maken zich jongelieden vooral in academiesteden wel eens schuldig aan het wegnemen van uithang- bordjes enz. De technische naam van die soort van diefstal, die gewoonlijk 's nachts na een vroo- lijk partijtje wordt gepleegd en het eigenaardige karakter heeft dat de gestolen voorwerpen niet verkocht maar als souvenir bewaard worden, of als kamer-ornament dienst doen, is moeren. De Amsterdamsche politie beschouwt het moeren als diefstal en een jongmensch tegen wien dezer dagen proces-verbaal is opgemaakt wegens moe ren, zal er de onaangename gevolgen van moeten ondervinden. In een hospitaal te Brussel is thans eene jonge vrouw, die van eene andere vrouw, bij wie ze haar intrek had genomen, twee goudstukken had gestolen. Op heeterdaad betrapt, slikte zij de goudstukken in; eerst ontkende zij, maar later be leed zij alles, daartoe gedrongen door de pijnen, die zij leed. Ondanks alle middeltjes zijn de goud stukken nog niet voor den dag gekomen. De gemeenteraad van Brussel heeft het „Grand Hotel", dat wegens faillissement van den vorigen pachter gesloten werd, voor den tijd van achttien jaren verhuurd aan den heer Girod, van Reims, die in het laatst van Mei met de exploitatie een aanvang zal maken. De huurprijs is voor de eerste zes jaren gesteld op 125,000 fr., voor de zes volgende op 135,000 fr. en voor de overige zes op 145,000 fr.terwijl het meubilair voor 300,000 fr. door den huurder is overgenomen. Een geweldige slag in de richting van Pantin deed Zaterdag-middag om óéa uur geheel Parijs opschrikkenhet geluid en de schok waren zóó krachtig dat men niet anders dacht of de beide forten van Romainville en Aubevilliers waren in de lucht gevlogen. Spoedig echter bleek het dat in de fabriek van kunstvnurwerken van den heer Honoré eene uitbarsting had plaats gehad, waardoor eenige gebouwen tot die fabriek behoo- rende geheel vernield waren. Gelukkig is er slechts ééa persoon bij de ramp omgekomen en zijn er slechts vijf gekwetst. Een jongen, die door de werkplaats liep, schijnt iets aan zijne schoenen gehad te hebben, dat door de wrijving langs den vloer ontbrand is en later de massa's ontplof bare stoffen aangetast heeft. Zonderling is het dat de jongen niet het minste letsel bekomen heeft, terwijl de persoon, die gedood is, op meer dan 100 meter afstand van de plaats des onheils aan het werk was. De materiëele schade wordt op 100,000 franken begroot. De dame te Brussel, die haren ontrou wen officier, toen hij zijn koffiehuis verliet, af wachtte en vitriool in het aangezicht wierp, is Vrijdag door de rechtbank tot de minst mogelijke straf: drie maanden gevangenis en 50 fr. boete, veroordeeld. Behalve zijne officiëele vertegenwoor- digers heeft Rusland aan de voornaamste hoven in Europa nog geheime vertegenwoordigsters, die deels uit liefhebberij, deels om het jaargeld, dat de Russi sche regeering haar betaalt, overal hare netten spannen, intrigeeren en voor spion dienen. Aan het hof te Berlijn bevinden zich zelfs drie van die vrouwelijke diplomaten, die, zooals men denken kan, geene vriendinnen van Von Bismarck zijn. Een dier drie dames ontvangt een jaargeld van 80,000 roebels, waaruit men kan afleiden hoe ont zettend veel Rusland aan die geheime vertegen woordiging gelegen ligt. KOLONIËN. BATAVIA, 1 April. Volgens het „Ind. Vaderland" is op een specerij- perk te Banda een opzichter op gruwzame wijs door de arbeiders vermoord. Te Doe (groot Ceram) zijn op een particuliere onderneming ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Het gouvernement8-stoomschip „Tagal" is met eenige rechterlijke ambtenaren op 7 December daar heen gegaan. In een dessa in Fassoeroean heeft een inlander, op aandringen van een woekeraar, wien hij geld vroeg, een anderen inlander doodgeslagen. Te Bonthain heeft op 10 Maart een inlander amok gemaakt en een Arabier vermoord. De dader is gestorven. In de residentie Djokdjokarta zijn eenige ket- joes, die een aanval op een huis deden, door den bewoner die zoo hard hij kon op een koperen bekken (bendé) sloeg, verjaagd. In diezelfde resi dentie zal op Pakoe Alamsch gebied eerlang een nieuwe Indigo-onderneming verrijzen, onder den naam van „Soembernilo." Te Sorogedook (ia de Vorstenlanden) pakte een tijger een knaap in den nek. De jongen hieuw met zijn ariet in de klauwen van het beest, het welk toen losliet en later doodgeschoten is. Te Ngawi is een inlandsch fuselier, wegens insubordinatie, doodgeschoten. Meer en meer beginnen Europeanen op Java zich aan oplichterij en landlooperij schuldig te maken. Gebrek aan werk en behoefte zijn de oorzaken. De berichten omtrent den stand der gewassen en de vooruitzichten van den oog9t luiden over het algemeen goed. In Bantam, Krawaug en Batavia blijven echter, door gebrek aan ploegvee, vele velden onbebouwd. De veepest blijft in de drie laatstgenoemde residenties nog steeds hevig woeden. In Bantam zal een cordon worden ge trokken met een sterke macht van militairen. Volgens gisteren hier ontvangen telegram zijn de Fransche reizigers Wallon en Guillaume inde bovenlanden van Tenom (Sumatra) vermoord. Een onderwijzer, die met de stoomboot „Japara" de reis maakte, is in Straat Makasser over boord gesprongen. Uit Loemadjang komen de gunstigste berichten over de tabak. De qualiteit is alleruitstekendst. De weerstoestand kenmerkt zich nog steeds door zware regenbuien, afgewisseld door sterke warmte. De gezondheidstoestand te Batavia is dientengevolge minder gunstig. Er heerschen veel koortsen en bnikziekten. Door den goavernear-generaal van Ned.-Indië zijn de voJgendt beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den onderwijzer 3de kl. W. Rijst, aan den insp. der 2de kl. bij den post- en telegraafdienst A. H. Holdert, aan den 3den kommies ter algem. secretarie W. C. N. De Bie. Ontslagen: Eervol met behoud van recht op pensioen de contr. der late kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, M. J. Pluim Mentz, en de onderwijzer lste kl. H. Schoemaker. Belast: Met de waarneming der be trekking van kommies der 2de kl. bij den post- en telegraafdienst W. C. W. Van Bergen; met de waarneming der betrekking van binnen-regent van het Proveniers of Oudemannenhuis te Samarang de gap. maj. der art. C. A. Noël Boers. Benoemd: Tot secret, der residentie Pelongan W. Boogaard; bij den post- en telegraafdienst: tot kommies 2de kl. C. W. Verbnrgh, J. H. A. Gout en H. F. Versteegh; tot tijd. kommies 2de klasse N. C. Vlaanderen; tot kommies 3de klasse J. L. J. Verenet; tot onderwijzer 2de kl. bij het o. 1. o. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in N.-I. de hulponderwijzeres C. C. Van Geuns; tot opz. 3de kl. by den waterstaat en 's lands burg. op. werken T. P. J. Gersen; bij de wees- en boedelkamer te Soe- rabaya tot secretaris W. H. Simon; tot vendumeester te Deli (oostkust van Sumatra) de ads.-resident aldaar E. Bosch, blijvende hij oak als notaris fungeeren; tot 3den commies ter algem. secretarie de klerk J. C. Veenstra; bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot controleur lste kl. M. A. F. Goossens, tot contr. 2de kl. K. E. Ch. Groentot ontvanger der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Singkel J. H. De Haan, met intrekking der benoeming van H. J. Krijt als zoodanig; tot commies voor de person, belasting en het patentrecht in de residentie Batavia J. Th. R. Tausent. Departement van Oorlog Ontslagen: Op verzoek,eervol, wegens volbrachten diensttijd, met beh. v. recht op pens., de luit.-kolonel J. H. C. Godin en de kap. A. Van der Straate; uit Zr. Ms. dienst de lste luit. W. Voorthuyzen, allen van het wapen der infanterie. Op verzoek, eervol, wegens lichamel. onge schiktheid voor den militairen actieven dienst, met beh. v. recht op pensioen, de lste luit. der inf. L. Boersma. Benoemd: Tot maj. bij de genie de kapts. H. Broeze Van Groenou, thans met verlof in Ned., en C. Van Mensch. Bevorderd: tot lnit.-kol. de maj. A. S. J. Van Resteren; tot lste luit. de 2de luit. R. A. Jackson en J. Zijlstra. Geplaatst: De kapt. der inf. G. S. Schultz, de lste luit. J. L. Reeringh en de 2de luit. J. H. E. Wilmar te Batavia, allen onlangs nit Nederl. aange komen. V er 1 eend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den mil. apoth. 3de kl. W. A. Kneepkens, e* wegens 12 jaren onafgebroken dienst in N.-I. aan den kapt. der inf. G. J. Albrecht. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden" op Zr. Ms. fregat „Zee land", de luit. ter zee lste kl. D. J. W. A. G. Koops, en gedet. bij het dep. v. marine (hydrogr. bureau). BUITENLAND. Dultacbland. In den Rijksdag heeft de heer Wolffson de interpellatie toegelicht, die hij met zijn Haniburg- schen mede-afgevaardigde had ingediend betref fende de inlijving van Altona en St.-Panli in het Duitsche tolgebied. Die inlijving was niet in het belang van Altona, en St.-Pauli was in alle ®p- zichten als een deel van Hamburg zelf te beschou wen. De vice-minister Scholz antwoordde

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2