N°. 6199. Dinsdag 4 Mei. A*. 1880. Deie Courant wordt dagelijks, met aitsondering Tan Zon- en Feestdagen, nitgegeren. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. franco per poeta 1.40. Ataooderiijke Kommen0.05. PRUB DKB ADTEBTBHTHH» Ta 1-4 Men rofel Groeten letten LOS. 0.17*. Professor WILLEM GEORGE PLUYGERS. Onverwachts werd Zaterdag-ochtend het bericht verspreid, dat onze universiteit een harer hoog leeraren had verloren. Professor Pluygers was Vrij dag-avond na eene ongesteldheid van weinige uren bezweken op 68-jarigen leeftijd. Willem George Pluygers was op 18 Februari 1812 te Zwolle geboren, waar zijn vader predikant was, die, herwaarts beroepen, jaren lang een der meest geachte predikanten alhier is geweest. In 1830 trok Pluygers als student met de Leidsche jagers uit, en in 1836 promoveerde hij in de letteren. Korten tijd was dr. Pluygers conrector aan het gymnasium te Delft, want reeds in 1838 werd hij tot eersten praeceptor aan het Leidsche gymnasium benoemd, in welke betrekking hij zich als een uitstekend docent heeft doen kennen, met voorliefde onderwijs gevende in het Grieksch. Hier mede heeft hij zich meer uitsluitend belast, toen na den dood van den rector Alex. Bake het gym nasium alhier werd gereorganiseerd, en hij met Januari 1847 tot conrector was aangesteld. Als zoodanig heeft dr. Pluygers den rector trouw ter zijde gestaan, en steeds een heilzamen invloed uitgeoefend op den gang van het onderwijs aan het Leidsche gymnasium. Dit duurde tot het najaar van 1858, toen door de ongesteldheid van professor Geel de betrekking van eersten bibliothecaris der hoogeschool openviel daartoe werd dr. Pluygers benoemd, en in dezen nieuwen werkkring heeft hij zich hoogst verdien stelijk gemaakt. De behoeften van de wetenschap en de belangen van het geleerde publiek kennende, heeft hij eene noodige reorganisatie en een doel matige verbouwing tot stand mogen brengen. Hiertoe was de gelegenheid ontstaan door het vrijkomen der anatomische collegekamers en van het kabinet, die naar het nieuwe gebouw, dat toen op de Kleine Ruïne was verrezen, waren verplaatst. Gewichtige diensten heeft dr. Pluygers als biblio thecaris aan de Leidsche academie bewezen, en zijn naam zal aan de tegenwoordige inrichting der bibliotheek verhonden blijven. Nog was de verbouwing van de Boekerij niet voltooid, of dr. Plnygers werd daarvan afgeroepen; na den dood van professor Hulleman in 1862 is hij namelijk tot diens opvolger benoemd als hoog leeraar in de litterarische faculteit, en is de leerstoel van het Latijn door hem bezet. Al zijne krachten heeft hij met verjongden ijver daaraan gewijd, en zijn degelijk onderwijs stond bij de litteratoren hoog aangeschreven. Met de leiding van de bibliotheek en het toezicht daarop bleef professor Pluygers intusschen belast. Vóórdat hij zijn zeventigste jaar had bereikt, besloot professor Plnygers reeds zijn emeritaat te vragenhij gevoelde dat zijne krachten begonnen af te nemen, en wenschte als ambteloos borger zijn leven te eindigen. Met het einde van den vorigen cursus kreeg hij zijn emeritaat, en werd hij tevens van de directie der bibliotheek ontslagen. De door velen toen uitgesproken wensch, dat hij nog lang van zijn rust zou mogen genieten, is niet vervuld; onverwachts ontviel de oud-hoogleeraar aan zijne betrekkingen en vriendenLeiden telt een verdienstelijk geleerde minder. Moge onze univer siteit lang gespaard blijven voor zulke verliezen LEIDEN, 3 Hel. Met leedwezen vernemen wij dat de toestand van onzen burgemeester zeer zorgelijk is. De nacht was onrustig. Een talrijk en uitgelezen publiek vulde Zater dag-avond de Schouwburgzaal om tegenwoordig te zijn bij het assaut dat „Arena Studiosorum" ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan gaf. Na het spelen van het „Io Vivat", door het mu ziekcorps onder directie van den heer Grentzius, dat tevens met verschillende stukken de uitvoe ring accompagneerde, werd eerst de gebruikelijke vaandelgroet gebracht. Daarna ging men tot het uitvoeren der eigenlijke werkzaamheden over. Men zal niet van ons vordereD, dat wij daarover in détails tredeH. De kracht, behendigheid en vlug heid, de vertrouwdheid met de werktuigen en wa penen, waarvan alle nummers van het programma blijk gaven, zijn hoogst moeilijk onder woorden te brengen, en namen te noemen van hen die bijzonder uitmuntten, zon, zoo de kieschheid zulks niet reeds verbood, hoogst moeilijk vallen, daar men dan allicht ï>f tal van namen zon opgeven bf eene groote onbillijkheid zou begaan. Wij beperken ons dan tot het meedeelen van het programma dat aldus was samengesteld. Eerste afdeeling1 voor oefeningen, 2 sabelcolonne en hekken, 3 hand- brug, 4 carré, korte stok, 5 geweer en sabel. Tweede afdeeling: 1 rekstok, 2 mnnr, degen en hekken, 3 schild en zwaard, 4 ringen, 5 carré, lange stok, 6 springen. Men ziet, er was groote verscheidenheid en het publiek gaf dan ook dui delijke bewijzen met belangstelling alle verrich tingen gade te slaan. Deze belangstelling klom tot geestdrift toen, nadat dit alles was afgeloopen, het scherm nog maals opging en wy het tooneel in een plechtige vergaderzaal veranderd zagen, waarin het bestuur van Arena met de eereleden aan een groote groene tafel zat. Op den achtergrond waren de medewerkers aan het assaut met het vaandel van „Arena," ter rechterzijde op den voorgrond de afge vaardigden van „Odin," ter linkerzijde die van „Olympia," ieder met hunne vaandels. In welspre kende bewoordingen gaf de praeses, de heer C. H. Halbertsma, een kort overzicht van het lief en leed van Arena in de afgeloopen halve eeuw. Hij stond uitvoerig stil bij het concours, dankte de jury en de medewerkende vereenigingen voor hunne deelneming, en sprak de hoop uit dat Arena na vijftig jaar nog krachtig daar zou staan, „eeuwig jong meegegaan met zijn tijd." Ten slotte dankte hij de Leidsche dames en hceren voor hunne opkomst en wees er op dat deze be langstelling de vervulling van den wensch zou mogelijk maken, waarmede hij eindigde: Vivat, crescat, floreat Arena Studiosorum! Onder talrijke toejuichingen werden daarna bij monde van den heer Henny, oud-praeses van Arena, de verschil lende prijzen uitgereikt op het concours verworven. De opvoering van een comediestukje, getiteld „De Phlegmaticus", besloot de openlijke feestvie ring. De acteurs, vooral den baron en zijne nicht, kunnen wij een woord van lof niet onthouden. De zaal was vóór het tooneel met groen ver sierd, doch de schoonste versiering was stellig de talrijke aanwezigheid der Leidsche dames, en in zooverre is dit als een gunstig voorteeken voor de feesten van dezen zomer te beschouwen. Na afloop van het assaut begaven de leden van Arena en hunne gasten, voorafgegaan door muziek en de vaandels, omstuwd door fakkeldragers en eene joelende menigte, zich naar de sociëteit Minerva, waar aan een collation de feestviering tot den vroegen morgen werd voortgezet. Ons bericht van Zaterdag omtrent de werk zaamheden op het feestterrein vereischt eene kleine rectificatie. Ten eerste zullen de kleinere licht kronen niet 30, maar 40 pitten tellen, en ten tweede is de heer Schaap, de stadsarchitect, niet belast met het toezicht op de kiosken. Genoemde heer toch heeft wel het toezicht op het feestge bouw zelf op zich genomen, maar niet omtrent het geen op het terrein zal geschieden. Behalve deze verbeteringen kunnen wij ons bericht ook nog aanvullen wat het bouwen betreftJ Voor het feestgebouw wordt reeds een aanvang ge maakt met de veranda, terwijl het gebouw zelf zal ingericht worden op dezelfde wijze als in 1875J Tegenover den hoofdingang is de plaats voor het orkest, rechts er van komt het bnflet, verder de kleedkamers, enz. De kiosken, die op het terrein komen, zullen dienen tot den verkoop van bier,' sigaren, bouqnetten, en een tombola waarin van alles te verkrijgen zal zijn en de verfrisschende eau de cologne de vermoeide dansers en danse ressen zal kunnen verkwikken. Bovendien komt recht tegenover den ingang aan het water een groot buffet, door de heeren Karg en Taverne gepacht,' terwijl door de zorgen van den heer Van der Eerden een geschikte muziektempel tnsschen het buffet en den ingang zal verrijzen. Aan het eindexamen der hoogero burger scholen in Zuid-Holland zal door negen leerlingen van de Leidsche inrichting worden deelgenomen.' Men schrijft ons: Dat op April weinig tc rekenen valt, bewees weder dit jaar. Hij begon met prachtig en groeizaam weder en eindigde met scherpe noorden- en oostenwinden, terwijl des nachts de nachtvorsten hielpen om te bederven wat reeds tot ontwikkeling gekomen was. De landbouwers verheugden zich over het groene gras tapijt, de runderen kwamen in de weiden. Dage lijks verminderde het gras en in de laatste weken groeide er zóó weinig, dat vele koeien nu onvol doend gevoed worden, wat den boer dadelijk in den emmer en de beurs kan merken. Ook voor de wintergranen was het schrale weder zeer scha delijk. Menige akker is dan ook al opnieuw be zaaid, enkele landbouwers hielden van de winter gewassen totaal niets over. Het is te hopen dat Mei spoedig eene gunstige verandering moge brengen. Teisteren de nachtvorsten ons nog ééne week, dan vervliegt ook de hoop, om dezen zomer veel appelen te kunnen plukken. Van peren, kersen en de fijne fruit is al weinig meer te verwachten. Ook vele vroege aardappelen zijn afgevroren. Daar de kolonel-commandant der dd. schut terij te 's-Hage geene vergunning heeft gegeven het aangekondigde concours, bij gelegenheid van het 12'/i-jarig bestaan der Leidsche Studenten- vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapen handel „Pro Patria", van 14 tot 18 Juni daar ter stede te doen plaats hebben, zal dit nu van 7 tot 10 Juni plaats vinden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 38.00, f 4.00 en f 2.00; de laagste f 38.00, f 4.00 en f 2.00. Prins Frederik heeft voor de volgende expe ditie aan het Haagsche comité voor de Noordpool- vaart wederom eene belangrijke gift doen toekomen. Gevolg gevende aan het door een aantal belanghebbenden daartoe gedaan verzoek, heeft de letterkundige faculteit aan de rijks-universiteit te Groningen goedgevonden ook vóór de groote vacantie gelegenheid te geven tot het afleggen van admissie-examen. Zaterdag werd van den afgetreden commie-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1