der te behalen punten 600). Delft verkreeg den prijs met 516 puntenLeiden kreeg er 500, Utrecht 474. Personeele prijs „brug", zilveren medaille, (maximum der te behalen punten 48). De heer "Vogelsang uit Leiden verkreeg den prijs met 47 punten. Personeele prijs „rekstok", zilveren medaille, (maximum 36 punten). Loting tusschen de heeren "Vogelsang uit Leiden en Batz uit Utrecht, beiden met 36 punten. Personeele prijs „ringen", zilveren medaille, (maximum 86 punten) Loting tusschen de heeren Vogelsang uit Leiden en W. Van Andel en Van Veen, beiden uit Delft, alle drie met 35 punten. De medailles dragen aan de eene zijde het wapen van Arena met de jaartallen 1880—1880, aan de andere zijde eene eenvoudige inscriptie, vermeldende waarvoor de medaille verleend is. Bovendien heeft het bestuur van Arena Studio- sorum eene bronzen herinneringsmedaille laten ver vaardigen, voor alle deelnemers aan het concours, met hetzelfde wapen aan de ééne zijde, en aan de ommezijde de woorden„Ter herinnering aan het 50-jarig bestaan." De medailles zullen hedenavond op het assaut in den schouwburg plechtig worden uitgereikt. Na afloop van dat assaut zal een feestelijke ommegang met muziek, fakkels, enz. de deelnemers aan het collation naar de sociëteit Minerva brengen. De ommegang zal de volgende route nemen: Pleintje voor de Marekerk, Oude Singel, Beestenmarkt, Paardensteeg, Kort-Ra pen burg, Rapenburg, Steen- sohuur, Breestraat en zoo naar het sociëteits-gebouw. Voor de nog steeds voortdurende vacature van predikant bij de Ned.-Hervormde Gemeente alhier, ontstaan door het vertrek van ds. W. H. J. Baart de la Paille, is opnieuw een zestal opgemaakt, dat thans bestaat uit de predikantenE. E. Gewin te Renkum, W. J. Jorissen te Apeldoorn, J. Th. Van der Land te Woons en Engwier, C. P. N. Pikaar te Har melen, ds. E. Barger te Maassluis en dr. A. J. Th. Jonker te Heerde. Ds. J. D. B. Brouwer alhier is in de te Utrecht gehouden vergadering der Confessioneele Vereeniging als lid van het bestuur herkozen. De vergadering heeft o. a. besloten openlijk af te keuren en zooveel mogelijk tegen te werken het door de Synode behandelde vraagstuk van kerspel vorming. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5271 volwas sen personen en van 411 kinderen. Ter benoeming eener hoofdonderwijzeres aan de openbare meisjesschool voor gewoon en meer uit gebreid lager onderwijs te Zwolle is de volgende voordracht opgemaaktJ. C. Langerveldt te Dor drecht, A. C. H. Roodhuyzen te Utrecht, M. E. Schuurman te Wieldrecht, A. M. Will te Leiden en M. J. Sandberg te Amsterdam. Morgen, Zondag-voormiddag, zal ds. A. C. J. Van Maasdijk te Katwijk aan Zee worden bevestigd. Des namiddags te halfdrie zal de nieuw- beroepen predikant aldaar zijne intreerede houden. Men meldt ons uit Koudekerk dat de heer M. G. v. d. Bos uit Leiden Dinsdag a. s. aldaar eene voordracht zal houden ten huize van den kastelein C. v. Egmond, des avonds om halfacht. De punten welke de spreker dien avond zal be handelen, zijnde magneetkracht met proeven op gehelderd, waarbij ook de voornaamste toepassingen en uitvindingen op dat gebied, ook van den late- ren tijd besproken en voorgesteld zullen worden; tevens zal hij het telegraphie-wezen, den telephoon, het electrisch licht enz. in behandeling nemeH. Wij wenschen den heer v. d. Bos een volle zaal toe, hetgeen, naar de zaken waarover zal gespro ken worden, zeker zal plaats vinden, te meer daar de entrée slechts op 50 cents is gesteld. Tevens meldt men ons van daar dat de burge meester bepaald heeft dat ook gedurende de zomer maanden een nachtwacht de ronde zal doen, hetgeen vroeger alleen gedurende de wintermaanden plaats vond. Bij den gemeenteraad van Gouda is een voorstel van drie leden ingekomen om voor reke ning der gemeente eene waterleiding op te richten van gefiltreerd IJselwater. Bij dit voorstel was gevoegd eene uitgebreide memorie van toelichting, waarin o. a. de overtuiging der voorstellers wordt uitgesproken dat het aanhangige onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting eener waterleiding in aansluiting aan die te Leiden, 's-Hage of Rot terdam, waartoe de raad vroeger besloot, tot niets zal leiden, waarom zij aandringen op de behande ling van hun voorstel, onmiddellijk nadat het rap port omtrent bedoeld onderzoek zal zijn uitgebracht. De Synode heeft met bekrachtiging van de uitspraak der Synodus Contracta den predikant H. Rombach te St.-Antoniepolder wegens onchriste- lijken wandel uit zijne bediening ontzet. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering van aandeelhouders in de Kasvereeniging werd door den heer J. E. Burdet, voorzitter van commissarissen, verslag uitgebracht over het boek jaar 1879, en vereenigde de commissie van aan deelhouders, bestaande uit de heeren D. Cordes, mr. M. C. Van Hall en mr. E. N. Rahusen, zich met het voorstel om het dividend op 6 pet., of 30 per aandeel, te bepalen. Uit het verslag blijkt dat de maandelijksche omzettingen circa ƒ50,000,000 bedragen, het cijfer der op deposito ontvangen gelden tot ruim f 20,000,000 steeg, ruim f 30,000,000 aan handelspapier in disconto werd genomen en de voorschotten tegen onderpand vari eerden tusschen f 2,300,000 en f 4,700,000. Verliezen werden niet geleden. Het ramschip „Guinea" is in de Noordzee gaan kruisen, tot bescherming van onze visschers- vloot, en zulks ter vervanging van de brik „Zee hond", die naar Hellevoetsluis is teruggekeerd. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Java naar Amsterdam, passeerde gisteren Tarifa. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan S. Hallungius, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de ge vangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes te Montfoort, en benoemd tot lid der ge melde commissie van administratie, E. W. Duyts, grondeigenaar te Willeskop; aan den majoor der inf. van het leger in Ned.-Indië, L. E. Nix, vergunning verleend tot het dragen der versier selen van ridder 2de kl. der orde voor militaire verdiensten, waartoe hij door den koning van Spanje is benoemdmr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, met ingang van 1 Juni, benoemd tot 's Konings commissaris in Gelderland, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Baarn en Eemnes; benoemd tot directeur van het postkantoor te Delft D. J. A. Van Kruyne, thans directeur van het postkantoor te Goudamr. C. A. H. Barge, lid van de Tweede Kamer, benoemd tot lid van het hof van justitie in de kolonie Curasao; den kol. D. N. De Eremery, comm. van het 1ste reg., en den kapt. D. J. A. Millioen, van het 4de reg. op pensioen gesteld en het bedrag bepaaldvoor den kol. De Eremery, op f 2100, en voor den kapt. Millioen op ƒ1142 aan den kol. De Eremery den rang verleend van generaal-majoorbenoemd bij het wapen der inf. bij het 1ste reg. tot comm. van het corps, den luit.-kol. G. M. Van de Pol, van het 2de reg.; bij het 4de reg., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. B. R. E. Van Vlijmen, van het 7de reg.; bij het 5de reg., tot luit.-kol., den majoor C. E. Pabst, van het reg. grenadiers en jagerstot kap. 2de kl., den 1ste luit. W. S. Trouillart Hanssen, mede van laatstgen. reg.tot lsten luit., den 2den luit. A. L. De Blauw, van het corpsbij het 6de reg., tot luit.-kol., den majoor N. Epkema, van het corps,; bij het 7de reg., tot majoor, den kapt. L. E. Van Otterloo, van het 4de reg.; den majoor W. C. Margadant, van het 5de reg. inf., op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der genie van het leger in Ned.-Indië, J. S. Broedelet, op zijn ver zoek, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. BUITENLAND. Frankryb. Generaal Vinoy, het meest bekend door zijne inneming van Parijs op de Commune, groot-kanse lier van het Legioen van Eer, is Donderdag-morgen op 84-jarigen leeftijd overleden. België. De „Gazette", over den onooglijken toestand sprekende waarin de voorgevel van het konink lijk paleis verkeert, vindt daarin toch ééne goedé zijde„Onze landgenooten, die bij de onai hanke- lijkheidsfeesten onze stad bezoeken," schrijft het blad, „zullen nu in de gelegenheid zyn, al het vuil te bewonderen, dat zich daarop van den dag onzer onafhankelijkheidsverklaring af verzameld heeft." Volgens berichten uit Weenen is omtrent het aangekondigde bezoek van keizer Franz Joseph aap het Belgische hof nog niets definitief bepaald. Kroonprins Rudolph zal echter in elk geval tegen half Mei naar Brussel terugkeeren. Du'tschland. In eene particuliere correspondentie uit Berlijn aan het Rott. Nbl. wordt gemeld dat de visscherij- tentoonstelling zich in een boven verwachting druk bezoek verheugt. Terwijl men 3000 bezoekers per dag noodig heeft om de kosten te dekken, hebben in de eerste vier dagen, waaronder evenwel twee feestdagen voorkwamen, meer dan 40,000 personen de tentoonstelling bezocht. In de Nederlandsche afdeeling zijn thans ook uit de inrichting voor vischteelt te Velp de verwachte 200 stuks jonge zalmen aangekomen. De directeur, de heer Bontjes, heeft persoonlijk toezicht gehouden bij het over brengen en dank zlj zijne goede zorgen is niet één vischje op den langen tocht gestorven. De jonge zalmen, die recht vroolijk in hun nieuw bassin rondzwemmen, bevinden zich in een fraai, ruim aquarium op een der drukst bezochte plaatsen. Naar ik verneem, zoo schrijft de correspondent, bezoeken ook vele Nederlanders de tentoonstelling en verscheidene mannen van het vak zijn daartoe uit Nederland hier aangekomen en vooral uit Berlijn, Dresden en andere Duitsche steden zijn de Nederlanders die daar vertoeven naar de ten toonstelling gekomen. Allen hebben slechts lof voor de rijke en waardige wijze, waarop Neder land hier vertegenwoordigd is. Bijzonder trekken de opmerkzaamheid van het publiek de kleine figuren van schelpen, die hier tentoongesteld zijn door M. M. Teeuwisse, uit Scheveningen. Het zijn zoogenaamde statuetten van schelpen, die op kluchtige wijze Hollandsche visschers met hunne vrouwen voorstellen. Ik hoor dat verscheidene van die voorwerpen reeds zijn verkocht. Eveneens ver zekert men dat de firma Hoogerwerf en Co., in Alblasserdam en Vlaardingen, met har', onover trefbare staaldraadkabels hier goede zakci maakt en connecties aanknoopt. Ook de nieuw- staats secretaris prins Hohenlohe heeft de tentoc stelling bezocht. Hij vertoefde langen tijd in de Neder landsche afdeeling, waar hij in gezelschaj van den heer Rady bijzondere aandacht wijdde aan de oester-cultuur van de maatschappij te Bergen-op- Zoom, waarmede hij zijne bijzondere in "nomen- heid betuigde. De Deensche regeering heeft een oorlogsschip beschikbaar gesteld om een groot aan tal Deensche visschers naar Berlijn te brengen, die daar in het begin van Mei op kosten der regeering de visscherij-tentoonstelÜDg zullen be zoeken, om de kennis, die zij er opdoen, aan te wenden tot uitbreiding of verbetering van hun vak. Ook andere staten, zooals Zweden, zijn voor nemens dergelijke visschers-deputaties op rijks kosten naar Berlijn te zenden. Hoe vreemd, zegt de briefschrijver ten slotte, dat men in Nederland nog niet op zoo'n denkbeeld gekomen is; of meent men wellicht dat voor de Nederlandsche visschers hier niets meer te leeren valt Italië. De orde van den dag, door den heer Baccelli voorgesteld en door het ministerie aangenomen, is eergisteren met 177 tegen 154 stemmen verwor pen. Vier leden onthielden zich van stemming, de meerderheid tegen het ministerie was 23. De Kamer heeft het voorloopige budget voor Mei goedgekeurd. De heer Cairoli verzocht ten gevolge van de stemming over de motie-Baccelli der Kamer hare zittingen te schorsen, totdat het ministerie de bevelen des konings had vernomen. De president deelde mede dat de Kamer nader bijeen zal worden geroepen. Donderdag-avond heeft na een ministerraad de heer Cairoli aan den koning het verzoek om ontslag van het kabinet ingediend.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2