be Haagsche gemeenteraad heeft gisteren met 21 tegen 8 stemmen B. en Ws. gemachtigd den commissaris des konings te antwoorden dat de gemeente nimmer hare goedkeuring kon hech ten aan het leggen van eene vaste brug over den Trekvliet, in verbaad met de voorgenomen ver grooting van het stationsgebouw aldaar. jOmtrent de gisteren gehouden zitting der Algemeene Sjnode verneemt men dat de Synodus Contracts in zake de „vier leden van Gelderland" nog geen uitspraak heeft gedaan. Omtrent de besluiten ten aanzien van de adressen uit Dor drecht is den leden der Synode de geheimhouding opgelegd. De zitting der Synode is gisteren gesloten. De heer B. Dingemans, leeraar aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Zutfen, heeft bedankt voor de benoeming tot hoogleeraar voor de nieuwere talen aan het South African College te Kaapstad. Het dividend der Nationale Hypotheekbank te Amsterdam over 1879 is bepaald op 27 per aandeel. ttesaengd Nleuvrn. Gistermorgen, omstreeks halfnegen, is te Haarlemmermeer aan den Sloterweg bij den Spaarnwouderweg afgebrand de boerderij van en bewoond door C. Van Dam, alsmede eene daar naast staande boerderij van D. Knibbe, bewoond door een arbeider. Doordien alles zeer droog was en er een sterke wind woei, was er geen denken Aan iets te redden. Twee spuiten hebben bij den brand dienst gedaan. Een goudsmid te Amsterdam deelde onlangs iemand mede dat zijne dienstmeid op zijn naam een gouden ring met diamanten steen had verkocht. Het bleek dat die ring door de meid was ontvreemd, die een kistje uit een ge sloten schrijfbureau had genomen, in welk kistje nog meer gonden voorwerpen waren, die ook waren ontvreemd. Met een valschen sleutel was het bureau geopend. De dievegge is pas 17 jaar oud. De Vinkenstraat te Amsterdam was eergisteren in opschudding, daar een van de be woners der straat hevig bloedende in een rader- baar werd gelegd en telkens pogingen aanwendde om uit het gasthuiskarretje te springen. In een aanval van waanzin had de man gepoogd zich met een scheermes den hals af te snijden. Dit was hem echter niet geheel gelukt, en nu poogde hij zich nog zooveel mogelijk te verzetten tegen zijne over- breuging naar het gasthuis. De stad Margate heeft aan de stad Duinkerken een reddingsboot geschonken ter waarde van 25,000 fr. Het ijzingwekkende verhaal betref fende de burggravin C. in het „Bois de Boulogne" die van het paard geworpen en zóólang medege- aleept zou geworden zijn tot haar hoofd van den romp gescheurd, ja de vingers van de handen af gesleten waren, welk verhaal in al de groote Parijsche bladen voorkwam, blijkt een verdichtsel geweest te zijn. Volgens de „Voltaire" was een dagbladberichtgever door een zadelmaker omge kocht, die den dag nadat het verhaal de ronde gedaan had eene advertentie had willen plaatsen ter aankondiging van verbeterde stijgbeugels. De man heeft nog even bijtijds begrepen, zegt de „Voltaire", dat deze reclame alle perken te buiten ging en zijne aankondiging voor eene betere ge legenheid bewaard. Het dorp Medenice in Galicië is door brand vernielddriehonderd woningen werden een prooi der vlammen. Te Coventry bestaat het plan om de politie-agenten van vélocipèdes te voorzien, omdat zij het in die fabriekstad zoo druk hebben. Uit de Tay is thans het 46ste lijk aangespoeld, zijnde dat van een 20-jarigen jon geling, die met zijn broeder uit zeilen was gegaan. Het lijk van den broeder was reeds lang te voren gevonden. BUITENLAND. DultMohland. De Rijkskanselier heeft bij den Bondsraad een wetsontwerp ingediend betreffende de consulaire rechtsmacht in Egypte. De Rijksdag heeft het Rijkszegel-wetsontwerp naar eene commissie van 21 leden verwezen. De meeste redenaars hadden zich tegea de quitantie- belasting verklaard. Verder heeft de Rijksdag gisteren de tweede lezing van het wetsontwerp, rakende de kust- vrachtvaart, ten einde gebracht. Iu plaats van de eerste twee paragraphen is een voorstel van den heer Roggemann aangenomen, strekkende om in het algemeen de buitenlandsche schepen ten aan zien van de bedoelde vaart met de Duitscbe gelijk te stellen, maar die vaart bij keizerlijke verorde- niag geheel of gedeeltelijk te ontzeggen aan sche pen uit Staten, welke hunnerzijds Duitsche sche pen daarvan uitsluiten of haar slechts onder bezwa rende voorwaarden toelaten. Het overige der wet is overeenkomstig de voorstellen der regeering goedgekeurd. De heer Hoffmann had in naam der regeering het voorstel van den heer Roggemann bestreden. Groot-Brltaanlft. Volgens berichten aan het Hbl. uit Zuid-Afrika tot 6 April was eene proclamatie uitgevaardigd tot ontwapening der Basoetos. De uiterste termijn van levering der wapenen is bepaald op 21 Mei dan zal het Kaapsche Parlement reeds vergaderd zijn. Men verwacht over die ontwapening al spoe dig een ernstigen parlementairen strijdmocht zij worden doorgezet, dan vreezen velen vijandelijk heden der Basoetos, te gevaarlijker bij den staat van zaken in het Transvaalsche. Generaal Wolseley erkent zelf dat hij met de arrestatie van de heeren Pretorius en Bok bangmakerij bedoeld heeft. Het Transvaalsche volks-comité heeft de heeren Joubert en Kruger gemachtigd bij het Kaapsche Parle ment het mogelijke te doen ter bevordering van de onafhankelijkheid der Transvaal, overeen komstig de volksbesluiten, in December jl. genomen. Het Parlement is gisteren te twee uren zonder troonrede geopend. De heer Selborne noo- digde het Lagerhuis uit den „speaker" te ver kiezen, waarop de heer Brand met algemeene stemmen gekozen en de zitting tot heden ver daagd werd. Rusland. De „Nowje Wremja" behelst een telegram uit Wladiwostock, volgens hetwelk, luidens uit Sban- ghae ontvangen berichten, in China groote krijgs toerustingen worden gemaakt. Te Wladewostoek hebben zich Chineesche roovers vertoond en hebben moordenarijen plaats gehad. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 29 April, (N. R. Crt.). Heden, bij gelegenheid van zijn verjaardag, ont ving de keizer buitengewone militaire deputaties uit Duitscbland en Oostenrijk. In regeeringskrin- gen wordt veel gewicht gehecht aan het verschijnen der Oostenrijkers, wat heden voor de eerste maal gebeurde. Men ziet er een bewijs in dat Oostenrijk de hartelijke verstandhouding van voorheen weder wil opvatten. Volgens bekomen inlichtingen is Von Bismarck Rusland ook zeer gunstig gezind. De toestand der keizerin is zeer slecht; men vreest het ergste. Ondanks de officieuze tegenspraak wordt de inhechtenisneming van Szewies heden bevestigd. Heden werd de gevangene met de bedienden in het winterpaleis geconfronteerd en als de vermiste „schrijnwerker" herkend. BUDAPEST, 29 April. Het Lagerhuis heeft met groote meerderheid de begrooting voor 1880 aangenomen. CAIRO, 29 April. De schatkist der Egyptische schuld maakt bekend dat de coupon der geünifi ceerde schuld op 1 Mei a 4 pet. zal betaald worden door de Anglo-Egyptische bank te Alexandria. ST.-PETERSBURG, 30 April. Met betrekking tot het bericht der dagbladen, dat de hoofdschul dige bij den aanslag in het winterpaleis reeds een verhoor zou ondergaan hebben, wordt op eene des wege gedane vraag getelegrapheerd, dat al de medegedeelde bijzonderheden even onwaar zijn als het bericht der inhechtenisneming zelve. LEIDEN, 30 April. Het studentengezelschap „Arena Studiosorum" herdenkt dezer dagen zijn vijftigjarig bestaan. De feestelijkheden voor die gelegenheid hebben hedenmiddag een aanvang genomen. Van twaalf tot ruim vier uren duurde het concours der studen- ten-gymnastiekvereenigingen door „Arena" uitge schreven. Voor zooverre wij weten is dit de eerste maal dat bij gymnastiek-concoursen om een corpsprijs gestreden werdtot dusverre waren het slechts personeele prijzen. Het komt ons daarom niet overbodig voor over de inrichting vau het concours eenigszins uit te wijden. De gymnastiekvereenigingen „Olympia" te Utrecht, „Odin" te Delft, „Thor" en „Isthmia" te Amsterdam en „Mars" te Groningen waren reeds een tijd geleden tot het concours uitgenoodigd. Isthmia bedankte onmiddellijk, Thor en Mars trokken zich later terug, zoodat Leiden, Utrecht en Delft in het strijdperk werkten. Ieder dier vereeuigingen koos nu haar vijf beste gymnasten uit, die de voorgeschreven toeren bestudeerden. Voorgeschreven waren drie bewegingen aan de ringen, evenveel aan den rekstok en hetzelfde aantal aan de brug. Om allen schijn van partijdigheid te vermijden, had men een jury gekozen, geheel buiten de drie vereenigingen staande, samengesteld uit de heeren Tusch te Amsterdam, Janse te 's-Hage en Van Mee- keren te Rotterdam, allen gerenommeerde gymnas- tiekonderwijzers.Nadat bij loting de volgorde hepaald was, werd iedere beweging door den bekwamen on derwijzer van „Arena", den heer Bader, voorgedaan en vervolgens door elk der vijftien concurrenten, zoo goed zij konden, gevolgd. Elk der juryleden gaf een ieder daarna voor elke beweging een zeker aantal punten, vervolgens werden ten slotte alle punten van eene vereeniging, op alle werktuigen behaald, bij elkaar geteld en door drie gedeeld. Op deze wijze verkrijgt men de beslissing, die morgen op het assaut zal worden gepubliceerd. De gymnasten uit Delft en Utrecht zullen ook dan hunne medewerking verleenen. Behalve de groote corpsprijs, eene gouden medaille, is er nog voor ieder der werktuigen een persoonlijke prijs beschikbaar gesteld, waarvan de winners eveneens morgen bekend zullen gemaakt worden. Ook op het gebied van het schermen had een strijd plaats. Elk der vereenigingen had één harer leden voor den strijd met den degen, en ééa voor dien op den sabel afgevaardigd. De uitslag hiervan is, dat de heer De Smeth, uit Leiden, op den degen, en de heer Yan der Made, uit Delft, op den sabel de overwinning op hunne tegenstanders mochten behalen. Een talrijk publiek woonde met gespannen aan dacht dezen zeldzamen strijd bij, die door de muziek van Grentzius opgeluisterd werd en plaats greep in het gewone gymnastieklokaal op de Pie terskerkgracht. De kracht en behendigheid aller mededingenden leverde een even boeiend als aan genaam schouwspel op. Ter gemeenteraadszitting van hedenmiddag waren tegenwoordig 20 leden. Het voorzitterschap werd waargenomen door den oudsten wethouder den heer De Eremery, ten gevolge der ongesteld heid van den burgemeester dr. W. C. Van den Brandeler. Die ongesteldheid is zelfs van dien aard, dat er op verlangen van den zieke aan 's Konings commissaris kennis van is gegeven en een verblijf in het buitenland zal noodig zijn. Hij moet zich volstrekt van alle werkzaamheden ont houden. De afwezigheid kan van langen duur zijn. Maar moge hij dan ook, zoo wenschte de heer De Eremery, weder geheel hersteld in ons midden terugkeeren. Ook van den heer Stokhuyzen wenschte spr. dat deze spoedig van zijne ziekte moge her stellen. Door het rijk is aan het gymnasium voor 1880 een subsidie van f 9243 toegekend, en door wijlen den heer J. A. Zuur aan de armen van alle ge zindten een legaat van f 300 vermaakt. Ingediend is het gemeenteverslag over 1879, dat zal worden gedrukt. Dr. A. Vau Iperen werd met algemeene stem men als stadsgeneesheer gecontinueerd. Tot onder wijzer 2de kl. aan de school n®. 3 voor minver mogenden werd benoemd J. A. Buys te Sluis en tot hulponderwijzer aan de school n#. 2 voor on- vermogenden A. M. Klaver te Hazerswoude. Goedgekeurd werden de voordrachten: tot ver plaatsing van de Pinkstervacantie aan de hoogere burgerschool, tot overplaatsing van den hulponder wijzer B. M. Wepster, tot verkoop van inschrij ving op het Grootboek, het verzoek van mej. J.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2