iV. 6197. Zaterdag 1 Mei. A*. 1880. Deze Courant wordt dagelyka, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DiiZEE COÜEAJT: Voor Lailee per 8 maanden..1.10. Franco per p-ast.1.40. Aliouderlf kn Nümmar»0.00. PRIJS DES ADTEBTEHTW: Vu 1-4 rapte I*dtre ra (el meer Greater* tettert mot pUateruiat*. L00. OiTi. LEIDEN, 30 April. Eene vrij talrijke menigte, waaronder vele niet- •studenten was gisteravond vereenigd op de eetzaal der sociëteit Minerva, ten einde de lezing op „Doctrina" van Z. Exc. Murad-Effendi, minister resident der Hooge Porte bij de Nederlandsche regeering, aan te hooren. Z. Exc. begon met eene der Türkische Skizze„Neo-Ottomanische Parnas" voor te lezen, waardoor hij ons eenigszins op de hoogte bracht van de beoefening der dichtkunst bij de Turken. Eigenlijk populaire dichters zijn er niet, het is slechts een kunst der beau-monde en wordt dan ook in kanselarij-taal beoefend, waarbij de vorm overwegend is op den inhoud, die meestal niet van theologischen bijsmaak vrij is gebleven. De dichters zeiven brengen het in Turkije tot hooge rangen, men heeft er, die den titel van pacha, vizier, zelfs van saltan dragen, doch dat pachaschap, viziraat en sultanaat liggen in de wereld des geestes. Hoe interessant dit alles ook was, het was misschien juist te interessant om bij eene enkele lezing voldoende geapprecieerd te worden, althans het viel meer in onzen smaak toen de spreker daarna overging ons eenige proe ven dier dichtkunst te geven door hem in Duitsche verzen overgebracht. Vooral de drie stukjes uit den Tnrkschen „Tijl-Uilenspiegel", waarin de held Nasz'redin toont vooral niet minder gevat te zijn dan zijn westersche collega, gaven ons een hoog idee van hetgeen het bundeltje Orientalische dichtungen voor schoons moet bevatten. Een Oostersche en eene prachtige Noordsche ballade sloten de eerste afdeeling. Het tweede gedeelte der lezing werd geheel ingenomen door de voor dracht van een tweetal fragmenten uit sprekers tragoedie, „Mirabeau". Voorzeker het was geen lichte taak den geweldigen redenaar der revolutie sprekend in te voeren, doch hoe meesterlijk leent zich niet de strijd van dien held tot een tragoedie, die, ziende dat de volksbeweging te ver gaat, ge sterkt door zijne liefde voor de koningin, gedreven door zijn vurig streven naar Erankrijks heil, zich als een hechten dam meent te knnnen plaatsen tegen den stroom in eB in dien strijd met de door hem zeiven losgelaten machten bezwijkt. Van dit tragische is prachtig party getrokken en de woorden den volkstribuun in den mond gelegd doen begrijpen dat hij met zijn redenaarstalent alleen gewapend dat waagstuk durfde ondernemen. De beide scènes, ons verder medegedeeld, waren: de ontmoeting tusschen de koningin en Mirabeau te Saint-Cloud en de Jacobijnen-vergadering waar Mirabeau zich schoonwascht van de verdenking, door Marat verspreid, dat hij door het hof was omgekocht om het volk te verraden. Van deze fragmenten kunnen wij slechts verklaren dat zij prachtig waren en dat de voordracht den inhoud waardig was. Z. Exc. is geen Turk van geboorte, doch waar Tnrkije nog dergelijke krachten tot zich weet te trekken als de Oostenrijksche Ereiherr „Von Werther", en deze niet te waardeeren en te gebruiken, mag men nog niet zeggen dat die staat zijn val nabij is. In zooverre heeft de Turksche gezant hier misschien een uitnemend diplomatisch succes gehad, als hij dat idee bij al zijne hoorders heeft opgewekt. In de Stadszaal werd gisteravond door de leden van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" eene buitengewone vergadering gehouden, bij welke gelegenheid tevens de uitreiking der door de leerlingen behaalde medailles en diploma's plaats had. Daartoe hield de voorzitter, de hoog leeraar dr. D, Bierens de Haan, vooraf een toe spraak of liever een openingsrede, waarin hij in levendige kleuren het „voorheen en thans" der school in het licht stelde, van de school die vol strekt geen vreemdelinge meer is, maar om de vruchten, die zij elk jaar afwerpt, door allen wordt gewaardeerd. Tusschen dat voorheen en thans is een groot verschil, getuige o. a. reeds het gebouw van vroeger en nu, voor het geven der lessen be stemd, en ook wat de onderwijzers en daardoor het onderwijs-zelf betreft. Eerst was de school hoofdzakelijk bestemd voor teekenonderwijs, nu geeft men er onderwijs in verschillende vakken. Door spreker werd eveneens gewezen op den invloed van dit onderwijs tot wering van het school verzuim, dien invretenden kanker der maatschappij. Het kan ouders echter niet genoeg op het hart gedrukt worden om hunne kinderen bij het verlaten der lagere school onmiddellijk naar het Genootschap te zenden. Het laatste toelatingsexamen kan daar voor nog tot waarschuwing strekken. Niet minder dan 40 pet. toch der aangemelden moest er worden afgewezen, zonder dat de eischen hooger dan vroe ger waren gesteld, omdat men eerst eenigen tijd na het verlaten der school nutteloos had laten voorbijgaan en reeds veel van het geleerde was verloren gegaan. De winlercursus begon met 183 en de zomercursus met 139 leerlingen. De vele bevorderingen geven een gunstig getuigenis van hunne vlijt. Eenige gevoelvolle bewoordingen werden ver volgens aan de nagedachtenis gewijd aan de over leden onderwijzers Poelman en De Vink. Vooral de laatste had zijn naam aan het genootschap ver bonden. Door de welwillende medewerking der andere leeraren had het onderwijs echter geen vertraging ondergaan. Tegenover deze verliezen staat echter een verblijdend feit, nl. de aanvanke lijke beterschap van den onderwijzer in de Bouw kunde, den heer Van der Heyden, waarin het be stuur zich ten zeerste verheugt. Gedurende zijne ziekte werd het onderwijs nevens de beide andere leeraren waargenomen door den heer C. Van der Horst, het jaar te voren zelf nog leerling der school, en wel op eene wijze die het bestuur de ver plichting had opgelegd hem een bewijs van erken telijkheid voor zijne diensten aan te bieden. Even eens werd aan het zilveren feest herinnerd dat de heer Giezen dezer dagen als secretaris mocht vieren, met den wensch dat nog lang, zeer lang, tot den bloei van den thans 96-jarigen grijsaard [nl. het genootschap] mocht werkzaam blijven. Aan het eindexamen werd door zes leerlingen deelgenomen; allen ontvingen het diploma: S. Wijn, A. H. Goldberg, O. S. Knottnerus, J. Vlaanderen, H. J. Jesse en M. Spaanderman. De afloop der uitgeschreven prijsvragen voor de bouwkunde is als volgt: voor-een kerkgevel waren 5 mededingersbekroond werden W. Fontein met de kleine bronzen medaille (prys) en B. E. Spij ker met een boekgeschenk (accessit)voor het werkstuk bestaande in een spiltrap 3 mededingers, bekroondC. Groenendijk met de groote br. med. (prijs) en W. C. La Feber met de kleine br. med. (aceessit)voor schaduwen 3 mededingers, bekroond TL Sprey met de kl. zilv. med. (prijs) en O. S. Knottnerus met de groote br. med. (accessit) voor het werkstuk bestaande in een Engelsche trap 3 mededingers, bekroond M. Spaanderman met de groote br. med. (accessit). Voor het boet- seeren werden van de 9 mededingers bekroond: A. D. Sala met de kl. zilv. med. (prijs) en met de groote br. med. (accessit), W. Van Schaik, H. J. Valk en O. S. Knottnerus; voor het dnpnis van de 7 mededingers H. J. Valk met de kl. zilv med. (prijs) en W. Van Steenbergen met de groote br. med. (accessit). De volgende leerlingen werden eervol vermeld late klasse A: P. Hooidonk, C. Van der Zeeuw, A. Klinken berg, A. Pilanen, F. H. P. Boom, C. V. L. Kouw. late klasse B: J. Hoeks, F. Colijn, W. HeWenstein, P. Epa-i kamp, J. C. Kooreman, C. H. Van der Drift, J. P. J. Van Ewyk, 6. P. Martin, J. G. Van den Bergh, J. H. Roeier, M. W. Kantens. 2de klasse A: P. J. Van der Waals, J. Van der Keur, J. G. Ballego, H. A. Bomer. 2de klasse B: F. Van dar Laaken, H. F. D. Cuper, P. Dee, 3. 3. Brouwer, M. De Mey, F. N. Sekiap. 3de klasse: M. J. Welle, H. J. Sloots, J. Zitman, M. J.' Pel, P. 3. Hauelbach, 3. A. Verhoog, A. Kenier, P. De Wilde. 4de klasse: P. W. Loeber, 3. N. Doornberg, B. H. W. Willebrands, G. De Blanw, B. B. Spijker, N. Piket, W. Fon tein, W. A. Verbroggen, G. A. A. Van lek. 5de klasse: W. K. Lefeber, T. Los, Th. Sprey, W. Van Schaik, C. Groenendijk, A. A. Schrander, H. 3. P. F. Van Bwijk, J. De Vink, P. Van Es, A. F. Verhoog, A. D. Sala. 6de klasse: S. Wjjn, A. H. Goldberg, O. S. Knottneros, J. Vlaanderen, H. J. Jesse, H. J. Brouwer, H. J. V alk, M. Spaanderman. Voerts nog toot bouwkunde, handteekenen, boetseeren ens. 3. Kondijs, J. L. Oostveen, W. Van Steenbergen, C. Koppend. Tegelijkertijd had de tentoonstelling der teeke- ningen en werkstukken van de leerlingen plaats, ter beziohtiging waarvan de voorzitter na afloop der plechtigheid de aanwezigen uitnoodigde. Vol gaarne werd daaraan door allen voldaan, en alge meen eene bijzondere tevredenheid en goedkeuring over het tentoongestelde te kennen gegeven. De collectie was bovendien niet gering, want zoowel de kleine benedenzaal als de groote zaal waren geheel ingenomen. Jammer, dat ze ook niet voor anderen was opengesteld, vooral voor hen die nog met de vruchten der school mochten onbekend zijn. Zij zonden den indruk hebben ontvangen hoe wenschelijk het ware dat zooveel en steeds zoo spoedig mogelijk van de school gebruik ge maakt worde, om onze jeugdige stadgenooten tot degelijke leden der maatschappij te doen vormen. Met genoegen vernemen wij dat van de heden aangeboden gelegenheid dan ook een vrij goed gebruik gemaakt werd. Ten aanzien der door de studentenvereni ging „Doctrina" in Juni te geven feesten ka» nog gemeld worden dat het bestuur thans ook de weide naast Zomerzorg gehuurd heeft. Men is van plan daarvan een klein feestterrein te maken. Er zal gelegenheid zijn tot dansen en tot vele kermis vermakelijkheden, terwijl in den tuin van Zomer zorg een concert zal gegeven worden en in de groote. zaal Pflagings operetten-gezelschap zal optreden. Voor het eindexamen der hoogere burger scholen in Zuid-Holland hebben zich 77 candidate» aangemeld. Voor de uitrusting van de „Willem Barendsz" zijn door de firma J. Scheltema Jr. alhier de benoodigde dekens ten geschenke gegeven. Door de firma Krantz was dit reeds vroeger met de het benoodigde zeednffel gedaan. Bij de te Amsterdam door den directeur en commandant der marine gehouden openbare aanbesteding, ten behoeve van de directie der marine te Hellevoetsluis, was voor vlaggedoek het minst ingeschreven door de firma Van Hartrop en Zoon alhier, nl. voor f 1909. Het vijfde jaarverslag der Prins-Hendrik stichting te Egmond aan Zee sluit met een na- deelig saldo van f 4.14. De ontvangsten in 1879 bedroegen /'4707.94«/ï, de uitgaven f 4712.08'/J. Bij herstemming is tot lid van den gemeente raad te Aalsmeer benoemd de heer A. Kaptein. De kapt.-adjud. E. M. A. Bijleveld, van het reg. grenadiers en jagers, heeft zijn pensioen aangevraagd.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1