herstelleu, is met groote meerderheid verworpen. Het 2de, om de geheele kerkelijke wetgeving te herzien op den grondslag van een louter admi nistratief kerkverband, is met bijna algemeene stemmen verworpen. Het 3de, om het twee- parochie-slelsel op de geheele kerk toe te passen, de kerk in twee afdeelingen te splitsen, van welke de eene het beginsel „recht voor allen" erkent, enz., is óónparig verworpen. Het 4de, om de 4de alinea in art. 38 R. G. O., bepalende dat geloofs overtuiging geen reden mag zijn om af te wijzen, te doen wegvallen en den predikanten te ver gunnen met oud-ouderlingen aan te nemen, is met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Het voor stel om der Sjnode de bevoegdheid toe te kennen de classikale vergaderingen zoo noodig buitenge woon samen te roepen, is met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Nadat de rapporten over de klachten van het classikaal bestuur van Dordrecht, van dr. J. J. Stronck, en van de ouderlingen zullen zijn behandeld, en de Synodus Contracta in zake de „vier leden van Gelderland" heeft uitspraak ge daan, wordt de zitting der Synode (waarschijnlijk beden) geëindigd. Den 21sten April 11. heeft te Parijs de onderteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk omtrent de invor dering van gelden op kwitantiën door tusschen- komst der posterijen. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal morgen, Vrijdag, niet plaatshebben. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Am sterdam naar Batavia, is gisteren van Southampton vertrokken. Gemengd Nlenw» Een zeventienjarig meisje werd gis teravond op de Lammermarkt (Korte Langegracht) door haren vader nit eene woning gehaald, waar het haar door hare ouders ten strengste verboden was een voet over den drempel te zetten. Dit was echter eerder gezegd dan gedaan, want onze jonge dochter verkoos zich niet alleen Diet aan dat ver bod te storen, maar weigerde gisteren zelfs, toen zij zich daar weder bevond, om uit het buis te komen en met haren vader mede te gaan, die daar door eindelijk de hulp der politie inriep, waarop zij met behulp van een agent buiten kwam. Het ge leide van haren vader scheen haar evenwel niet bijzonder aangenaam te zijn, of door de pret bin nenshuis moet zij eenigszins opgewonden zijn ge weest, zoodat zij eenige verkoeling Doodig had, althans, na een eindweegs met haren vader te zijn medegeloopen, wist zij hem nabij de Mare te ontsnappen, waar zij ook maar meteen te water sprong. Niet dan met levensgevaar kon zij weder op het droge gebracht worden. Dinsdag-namiddagheeftmenaaneene juffrouw, die in de Van-der-Duynstraat te 's-Hage naar het uitgaan der kerk stond te kijken, een zilveren horloge ontstolen, terwijl van drie vrouwen daar de portemonnaies zijn gerold. Gisteravond om halfacht is aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam een tilbury, be spannen met een hit en waarin een man met drie kinderen gezeten waren, in een sloot geraakt, door dien de hit schrikte van de aldaar in werkiDg zijnde stoomheimachine. Man, kinderen, hit en tilbury zijn allen ongedeerd door een drietal bur gers uit de sloot geholpen. De N. R. Crt. verneemt dat degerech- telijke instructie in zake A. Then Bergh door de Techtbank gesloten en de zaak verwezen is naar den procureur-generaal bij het Hof te 's-Graven- hage. Dat college zal nu te beslissen hebben over de verwijzing naar de openbare terechtzitting. Te Nieuwediep is gisterochtend een verversknecht van eene hooge stelÜBg gevallen hij was dadelijk een lijk. Te Langweer overleed dezer dagen mej. de wed. P. P. J. Haar hondje week niet van de kist en is thans den hongerdood gestorven. De Duitsche reiziger dr. Carl Bock, die voor rekening onzer regeering voor het Museum van Natuurlijke Historie te Leiden een weten schappelijke reis door Borneo gedaan heeft en nu te Batavia is aangekomen, heeft op ethnologisch gebied belangrijke gegevens verzameld. Van zijne reizen in Koetei geeft de Soerabaya-Courant in eenige achtereenvolgende nommers een uitvoerig verhaal. Daarin komt o. a. het volgende voor: Van Longwai begaf de heer Bock zich nog meer noordwaarts, ten einde de veel besproken Orang Poonan, ook Oio Ott genaamd, te bezoeken. Vol gens de algemeene opinie had zich nog nooit een Europeaan te midden van die geheel en al wilde boschmenschen gewaagd, vóórdat de heer Bock hen nu onlangs opzocht. Perelaer, in zijn mono- graphe van de Dajaks, welke voor een jaar of tien het licht zag, beweert toch pertinent dat tot destijds dat gedeelte van de Dajaklanden Bog nooit door een blanke betreden werd en na dien tijd is ook niets bekend geworden aangaande eenigen tocht, door een Europeaan Daar die onher bergzame oorden ondernomen. De beer Bock ge tuigt dat deze wilden buitengewoon schuw en vreesachtig zijn. Zij leven in troepjes va» 6 tot 20 manze hebben noch huizen, noch eenig ander vast verblijf; ze slapen in de open lucht op biezen mattenwanneer het regent, maken ze boven hunne hoofden eene beschutting van atap, die tegen een boom aangebracht wordt. Ze leven van apen, wilde varkens, vogels, slangen en hoschvruchten. Zij schijnen bevoorrecht te zijn met bijzonder sterke verduwings-organen, althans ze eten met het grootste gemak van de wereld de dikke, slechts even geroos terde onderhuid van de wilde varkens en apen. Het kostte den heer Bock veel moeite om hunne vrouwen te zien te krijgen. In tegenstelling van de mannen, die zeer donker van huid zijn, zijn de vrouwen bijzonder blank; ze hebben meestal de kleur aan de Chineesche vrouwen eigen, maar onze wak kere natuuronderzoeker kreeg er ook te zien, die blank waren als een echte Europeesche vrouw. In de collectie teekeningen, die hij ons liet zien, komen eenige merkwaardige portretten voor van deze Poonansche dames, die wat haar betreft, de vlag niet behoeven te strijken ook voor de blondste Engelsche miss. De heer Bock stelde zich niet zelden aan vrij gevaarlijke ontmoetingen bloot. Zoo bracht hij eenige dagen door met een aantal van de menschenetende Bahou-Tring Dajaks, den meest gevreesden stam van dien landaard van geheel Koeteiop bevel van den sultan kwa men een veertig- a vijftigtal van deze kannibalen, met hun Radjah aan het hoofd, het reisgezelschap te gemoet, en daardoor werd gelegenheid gegeven om nadere kennis te maken met dat hoofd, Sibau Mobang genaamd, die eene welverdiende reputatie van ongehoorde wreedheid bezit. Van eene der vrouwen des Radjah's vernam de heer Bock, dat de menscbeneters slechts enkele gedeelten vau de lichamen hunner slachtoffers verorberende fijnste hapjes zijn de muis der hand en het vel en vleesch op en nabij de knieschijf; die delicatessen worden een weinig geroosterd, en daarna, naar 't schijnt, zonder eenige kruiderij opgepeuzeld. De schouders moeten een zeer bitteren smaak hebben. Het ge re ch tel ij k-geneesk undi g on d er- zoek van het lijk van den heer De Puyferrat heeft in tegenwoordigheid van den procureur der repu bliek en den rechter van instructie plaats gehad. Er is geconstateerd dat de dood veroorzaakt is door een kogel, groot kaliber, die, aan de linker zijde boven de heup het lichaam binnengedrongen, in de rechterzijde is blijven zitten. Door de justitie zijn ijverige nasporingen naar den bedrijver van den moord ingesteld. Te Point-aux-Barques, Michigan, is verleden week een reddingsboot, uitgezonden naar een gestrand vaartuig, omgeslagen. Yan de negen opvarenden dreef slechts één met de boot aan wal. De krijgsraad te Moskou heeft weer acht jongelieden (tusschen de 17 en 27 jaren) wegens revolutionaire propaganda met verscheiden jaren dwangarbeid of opsluiting in een vesting gestraft. Een der beschuldigden werd tot verban ning veroordeeld. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Maart. Door den gouverneur-generaal van NeA-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol de opz. 3de kl. by den waterstaat J. Wielandt; eervol w. z. de insp. van fin. inde 4de afd. L. B. Van Maanen; eervol de hnlponderwijzeres A.M. Goedbloed. Benoemd: tot insp. van fin. in de 3de afd. J. A. Van Dorsser; tot eecr. v. h. dep. van fin. C. A. Kovers; voor den tijd van één jaar, tot 2den subst.-off. van just, bij den raad van just, te Samarang, het lid mr. C. L. Brevet; tot lsten comm. b|j het dep. van fin. L. G. J. Heller, zich noemende Mansveld; tot ond. 2de kl. J. Postma; bij den raad van just. te Batavia tot lsten aubs.-griff. mr. J. L. F. Ehemrev; tot 2den subs.-gritf. mr. J. W. H. Bleckmaun; tot tel.-contr. bij de expl. der staatsspoorw. op Java E. J. C. Van der Meulen. Verleend: Een tweej. verlof naar Enropa, w. z. aan den secr. van de rea. Pekalongan W. F. Betzaan den ond. lste kl. bij het o. 1. o. A. Den Hamer, en aan den lsten comm. bjj het depart, van fin. W. A. J. Van Davelaar. Geplaatst: bi) het kad. op het bnr. van den ing. chef te Batavia, A. A Bertling; bij de sectie Bandong H. E. Van Dijk; by de sectie Tjiandjoer W. H. E. Bake, J. D. C. Wolterbeek en J. F. C. Schram; by de sectie Samarang H. Van der Waag; by de sectie Soerabaya W. C. Mul; by de sectie Pasoeroean D. Hollander en M. C. Muller, allen beDoemd adjnnct-landmeters 3de kl. Ontslagen: eervol, de eerste stadsgen. te Samarang H. C. K. Th. De Euyter, met beh. van recht op pens.; bij het boschwezen op Java en Madoera, de opz. 3de kl. A. E. Van Loon. Goedgekeurd: dat door de Eapat te Padang Pandjang is benoemd: tot bnit. sub.-griffier buiten bezwaar van den Wide by die rechtb. A. J. C. De Neve; dat door den landraad te Blitar is ontslageneervol als bnit. subst.-griffier buiten bezwaar van den lande bij dis rechtb. P. C. Lans. Departement van Oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de majoor der genie M. J. Mulder en de kapt. der inf. P. A. M. J. baron Van Voorst tot Voorst, eerstgen. onder toek. van den tit. rang van luit.-kol.eervol, met behoud van recht op pens., de 2de lnit.-kwart. bij de milit. admin. A. Van Kaathoven; eervol, de bnrg. schrijvers 5de kl. by de mil. adm. en by ds genie C. Metselaer en J. C. Werner; op verzoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd, met beh. van recht op pens., de luit.-kol. der inf. J. G. Scharp. Geplaatst: de off. van gez. 2de kl. J. M. landman te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. L. Marcus te Samarang, de 2de luit.-kwart. J. H. W. Immink te Soèrabaya; by het 3de bat. de kapt. W. H. Neys; bij hetgarn.- bat. van Celebes, de 2de luit. H. J. Matthes; by het subsist.- kaJer te Batavia, de lste luit. L. F. A. Winckél. Departement van Marine. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten stuurman G. N. Z. Walliü en J. S. Van der Meer. Ingetrokken: l)e detachee ring aan het dep. der marine (hydrogr. bnreel) van den luit ter zee 2de kl. jhr. S. B. Ort, en hem vergunning verleend om wegens ziekte te repatriëeren. BUITENLAND. Dultschland. De Rijksdag heeft gisteren beraadslaagd over een voorstel van den heer Richter, strekkende om eene verhooging der tabaksbelasting of eene invoe ring van het tabaksmonopolie uit een staathuis houdkundig, financieel en politiek oogpunt volko men onrechtvaardig te verklaren. Eene motie van den heer Hohenlohe-Langenburg, verklarende dat er op het oogenblik geene aanleiding bestond om aangaande de tabaksmonopolie uitspraak te doen, werd verworpen. Daarentegen werd met 181 tegen 69 stemmen eene door de heeren Buhl en Llelbrück voorgestelde motie van orde aangenomen, verkla rende dat in de vorige zitting van den Rijksdag vol komen overeenstemming met de regeering op het stuk der tabaksbelasting verkregen werd en men derhalve verwachten moest dat deze overeenstem ming niet door een voorstel tot invoering van het tabaksmonopolie weder in de waagschaal zou worden gesteld. Van regeeringswege was over deze verschillende motiën geenerlei verklaring afgelegd. Groot-Britannlë. Te Charasiab werden de Engelschen ooder Jen kins door 4000 Logaris aangevallen; toen Mac- pherson met versterkingen kwam opdagen, vlood de vijand door de Engelsche cavalerie achtervolgd, 100 dooden achterlateude. De Engelschen telden 7 dooden en 20 gewonden. Stewart viel 6000 Afghanen aan, zes mijlen ten zniden van Ghuzny, en versloeg hende vijand verloor 400 man. Oostenr.-Hong*. jVIonnrcliio. Aan de „Politische Correspondenz" wordt uit Cet- tinje gemeld dat de Montenegrijnsche regeering aan den Turkschen gezant aldaar eene nota ge richt heeft, waarin zij constateert dat de Turksche overheden den Arnauten de hand geleend hebben in het verzet tegen den afstand van grondgebied, op uitvoering der bedongen voorwaarden aandringt en een eisch om schadevergoeding voor den ver traagden afstand aankondigt. Een afschrift dezer door den Tnrkschen gezant aan de Porte langs telegraphischen weg medegedeelde nota is aan al de vertegenwoordigers van andere mogendheden te Cettinje overhandigd. Bwrinnd. Volgens een in de dagbladen voorkomend be richt heeft het departement van marine besloten, het getal matrozen in de havens der Oostzee tot 2900 te beperken. Naar men verneemt, is eene dergelijke beperking ten aanzien van de vloot in de Zwarte Zee reeds toegepast, waarbij het contingent met meer dan een derde verminderd is.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2