De terreinen van het centraal-station te Rotterdam zijn, na verloop van een paar jaar, zoo totaal verzakt, dat al wat niet onderheid is, van nieuwe fondamenten moet voorzien en de be strating geheel zal vernieuwd worden. In eene weide in den Oud-Prinslan d- sohen polder, onder Amsteloord, zijn 's nachts vijf éénjarige vaarzen (hokkelingen), behoorende aan de wed. A. Stolk, door honden aangevallen en zoodanig verwond dat er stukken vleesch uit hun lichaam waren getrokken. Al deze dieren zijn daardoor in eene kreek geraakttwee waren weer op het droge gekomen, terwijl de drie overige dood in de kreek gevonden zijn. Een landbouwersknecht te Made, in Noord-Brabant, die 's nachts met een beerkar huiswaarts reed en vermoedelijk op de kar in slaap was gevallen, is voorover van de kar gevallen, met het gevolg dat hij inwendig zoodanig verwond geraakte, dat hij kort daarop overleed. Te Nieuwediep aan de Binnenhaven ia in eene bakkerij, door het omslaan van een lamp, brand ontstaan. Het gebouw is geheel uit gebrand, niettegenstaande er dadelijk hulp van spuiten was. Eene familie te Arnhem, die uit was geweest, vond Zondag-avond bij hare tehuiskomst een onbekenden man op den zolder verborgen, hetgeen natuurlijk tot eenige ontsteltenis aanleiding gaf. De politie, in allerijl met het feit in kennis gesteld, meende een indringer het verdere verblijf aldaar te moeten beletten, doch na hem uit zijne schuilplaats 'gehaald te hebben, bleek hij de aan bidder van de dienstbode te zijn, die alzoo op voor hem onaangename wijze in zijn minnehandel werd gestoord. Door de rij ks poli tie te Rozend aal is een scherp onderzoek ingesteld naar de in den laatsten tijd plaats gehad hebbende spoorweg diefstallen. Nadat bij vier personen huiszoeking gedaan was, zijn twee emballeurs aan het station aldaar, bij welke personen ontvreemde goederen gevonden werden, in hechtenis genomen, terwijl nog tegen een derden persoon, als medeplichtige, proces-verbaal is opgemaakt. Door den krijgsraad in het 4de mili- taire arrondissement, standplaats Haarlem, is II. J. A. Van de Weetering veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren en vervallen verklaard van den militairen stand, ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis, en diefstal in een bewoond huis met hulp van buiten- en binnenbraak, alsmede eenvoudigen diefstal. Te Suchteln, bij Venloo, heeft de vrouw van een kinderloos echtpaar het beproefd haren slapenden man met een broodmes den hals af te snijden. Zij schijnt ecbter dat werk niet verstaan te hebben, want de gewonde wist nog het raam uit te springen, daar de deur gesloten was, en den buren kennis daarvan te geven. De gevluchte echtgenoote werd achterhaald en aan de politie overgeleverd. De man ligt hopeloos. De directie van het te Zalt-Bommel verschijnende weekblad „Figaro" kondigt aan dat zij bij genoegzame deelneming aan een der abonnenten een huis zal schenken. Voor zoover men weet is zoo iets in de Nederlandsche journalistiek nooit voorgekomen. Frederik De Coster, de voortvluch tige bediende, die verdacht werd den moord op Louise Hap bedreven te hebben, is Zaterdag-middag te Bergen gearresteerd. Twee politie-agenten aldaar zagen twee personen, waarvan de een geheel aan het overal verspreide signalement beantwoordde, een restauratie binnentreden. Zij bleven bedaard wach ten totdat deze de inrichting verlieten, en nu riep een der agenten: „Frederikwaarop de man, dien zij in het pog hadden, zich instinctmatig omkeerde. Dit was den wakkeren politiebeambten genoeg; vóórdat de moordenaar tijd had aan verzet te denken, was hij reeds stevig geboeid. Voor den commissaris gebracht, bekende hij zijne misdaad en verklaarde dat wraakzucht hem daartoe geleid had: zijné meesteres zou hem namelijk dikwijls over zijn misbrnik maken van sterken drank onderhouden hebben en hem den morgen van den dag, waarop de moord plaats had, de huur hebben opgezegd. De kist der ongelukkige was wel is waar door hem opengebroken, doch bevatte slechts 10 franken. Er werd dan ook geen centime bij hem gevonden. De persoon, die bij het verlaten der restauratie nog in zijn gezelschap gezien werd, doch bij zijne arrestatie wist te ontkomen, was door hem onderweg ontmoet en hem overigens volkomen onbekend. Ook de moordenaar van den krankzinnigen Appert, die naar België de wijk genomen bad, is te Clermont gevat. Uit San-Franci sco wordt bericht dat Gongh, de redacteur van de „Chronicle", die in Augustus 1879 Kalloch eene wonde toebracht toen deze tot maire werd gekozen, door den zoon van Kalloch op het bureel van de „Chronicle" zelf is vermoord. De schade, veroorzaakt door den brand te Hull, in Canada, wordt thans op 2 a 3 millioen dollars geschat. Het parlement heeft 7000 dollars toegestaan om hulp te verleenen aan de noodlijdenden, terwijl er in Canada eene inschrijving is geopend met hetzelfde doel. De brand woedde over een mijl lengte en een breedte van 400 yards. Uit Monaco wordt gemeld dat een ontploffing van een patroon met dynamiet, onder de pendule der zaal van het Casino geplaatst, aanzienlijke schade veroorzaakte. Verscheidene per sonen werden licht gekwetst. De drijfveer voor deze daad was vermoedelijk diefstal, maar dank zij den ijver van de beambten werden geen dief stallen gepleegd. Volgens een particuliere dépêche uit St.-Petersburg aan de N. R. Crt. zou de moor denaar van prins Crapotkine, gouverneur-generaal van Charkow, zijn gevangengenomen. Indien het waar is, dan is het een belangrijke vangst. BUITENLAND. Frank rij b. De pauselijke nuntius, aldus meldt de Parijsche correspondent der „Kölnische Zeitung", begaf zich den 22sten dezer naar het Elysée, om den president der republiek een eigenhandig schrijven van den Paus over te reiken. In dien brief komt de Paus op voor de jezuïeten en de andere in Frankrijk niet erkende geestelijke orden, die, naar hij schrijft, onmisbaar zijn voor de Kerk. Hij wijst voorts, evenals de bisschoppen in hunne protesten, op de gevaren, die voor Frankrijk uit de besluiten van 29 Maart voortvloeien, en verzoekt die in te trekken. Door zijne verwijdering verliest de heer Godelle een maand traktementhij mag in veertien dagen geen zitting nemen en zelfs niet in de spreekkamers verschijnen; ook zullen er op zijne kosten 200 plakkaten worden aangeplakt in het 8ste arrondissement van Parijs. De minister Jules Ferry bezoekt tegenwoordig het noorden des lands. Zaterdag is hij te Rijsel aangekomen, waar zulks tot onlusten aanleiding heeft gegeven. Volgens de „Petit Nord" waren namelijk omstreeks zestig of tachtig studenten van de Roomsche universiteit aldaar, sommigen in het gewaad van jezuïeten-leerlingen, reeds vóór 's ministers aankomst met de leerlingen van het nijverheids-instituut min of meer handgemeen ge raakt. Deze jongelieden en eene menigte andere personen vergezelden schreeuwende en zingende het rijtuig van den heer Ferry en een overgroot aantal vechtpartijen ontstonden op verschillende punten der stad en duurden tot in den avond voortverscheidene personen werden in hechtenis genomen, doch later weder op vrije voeten gesteld. De kreten, welke allerwegen werden aangeheven, betroffen bijna uitsluitend de jezuïetensommigen wilden hen laten „leven", terwijl anderen hen „weg" wilden hebben. Blanqui heeft de hem door een kiezers comité te Lyon aangeboden candidatuur voor de Kamer aangenomen. Prins Orloff zal den 8sten Mei te Parijs terugkeeren, en, na vooraf een onderhoud met den heer De Freycinet gehad te hebben, waarin hij de verzekering zal geven dat het kabinet te St.-Petersburg al het gebeurde in de Hartmann- quaestie geheel vergeten is, onmiddellijk zijn post weer aanvaarden. Bijna te gelijker tijd zal gene raal Chanzy te St.-Petersburg aankomen. De minister De Freycinet heeft hem een schrijven gezonden, waarin den gezant geluk gewenscht wordt met den tact en de bekwaamheid, waarmede hij de vele klippen heeft weten te vermijden. Duitschland. De feestelijke algemeene vergadering van de Duitsche Visscherijvereeniging, bij gelegenheid van de internationale tentoonstelling, had te Berlijn plaats; uitgenoodigd waren de gezanten der vreemde mogendheden, de ministers en andere autoriteiten. De gezant van het Hemelsche Rijk, Li-Fang-po, hield tot algemeene verbazing een toespraak in het Duitsch. De Amerikaansche gezant sprak Eugelsch- Alle hotels zijn overvol met vreemdelingen, die de tentoonstelling wenschen te bezoeken. Vooral uit Engeland, Frankrijk, Amerika, Japan en China zijn vele belangstellenden gekomen. Er i3 bijna geen plaats meer te bekomen. Bij den Bondsraad is een voorstel van Pruisen ingekomen tot inlijving van de stad Altona en de Hamburgsche voorstad St.-Pauli in het Duitsche tolgebied. Het voorstel is gegrond op de overweging dat Altona voortdurend is achter uitgegaan, door Hamburg overvleugeld, sedert het tot het gebied der vrijhaven Hamburg behoorde. Daar tusschen Altona en St.-Pauli geene goede gelegenheid is voor de afbakening eener behoor lijk te bewaken tolgrens, zou het noodig zijn ook genoemde voorstad in te lijven. Italië. De „Fanfulla" meldt in een telegram uit Albanië dat daar een opstand is uitgebarsten. Duizenden vrijwilligers, Christenen zoowel als Muzelmannen, snellen naar de aan Montenegro afgestane districten, om te beletten dat deze staat er bezit van neme. Montenegro heeft zich tot de mogendheden gewend en door eenige van haar zijn reeds vertoogen te Konstantiuopel ingediend. Oostenr.-Hong. Monarchie. De minister van onderwijs heeft gisteren in het Huis van afgevaardigden betoogd dat men ten onrechte achter zijne plannen van hervorming reactionaire denkbeelden zocht; zij waren alleen van paedagogischen aard. Nadat het Volkshuis dö begrooting voor 1880 had afgedaan, heeft de minister van financiën gisteren de wet op de middelen ingediend; zij sluit met een tekort van 199/10 millioen ff, te dekken door de nog overgebleven 15 millioen goudrente en door de opbrengst der te verkoopen spoorweg-prioriteitsobligatiën. Turkije. Aan de „Indépendance" wordt uit Berlijn be richt dat de gezanten te Konstantiuopel de Porte hebben uitgenoodigd, ter uitvoering van de schik king met Montenegro het afgestane territoir weder te bezetten, waar de Albaneezen in opstand kwa men, en daarna de ontruiming te verrichten op eene wijze, welke den rustigen overgang van dat territoir aan Montenegro verzekert. De Turksche regeering heeft hierin toegestemd, maar tevens verklaard dat zij de rapporten van de Turksche militaire bevelhebbers moest afwachten. De mogend heden zullen waarschijnlijk er in toestemmen dat eene Europeesche commissie wordt benoemd, vol gens Turkijes voorstel, om te onderzoeken de plannen der hervormingen, welke, overeenkomstig artikel 23 van het tractaat van Berlijn, moeten worden gemaakt. Telegrammen. MENTONA, 26 April. Bij de ontploffing in het Casino Monte Carlo werden eenige personen in de nabijheid door den schok op den grond geworpen, en kregen zij letsel in het aangezicht en aan de handen door de glasscherven van de gesprongen ruiten. Eenige der lichten gingen uit, en de verwarring en ontsteltenis waren onbe schrijfelijk. De dames jammerdende meesten der aanwezigen vluchtten uit het vertrek en lieten in hunne overijling hun geld op de tafel liggen. Ge lukkig dat de hoeveelheid buskruit niet grooter is geweest. BUCHAREST, 26 April. De heer Cagalniceano, minister van binnenlandsche zaken, heeft zijn ont slag genomen. LONDEN, 27 April. Harcourt is tot minister van binnenlandsche zaken, de hertog van Argyl tot raadspresident benoemd. Goschen, Roseberry en Derby hebben geweigerd in het Kabinet zitting te nemen. De samenstelling vindt bezwaar, wegens de aanspraken der geavanceerd-liberalen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2