V. 1880 N°. 0194. Woéüsdag April. r Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Zij die zich met 1 Mei a. s. op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Yan het kwartaal MaartMei wordt dan alleen de laatste maand tegen 37 cents in reke ning gebracht. DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAAT: Voor Leidm per S maanden.L10. Franco per post.s 1.40. Atuaderigke Nominees0.95. PRIJS DEB UDTERTEMTI0 Via 1—6 refda. Iedere regel meer Groeure letten naar plaatsruimte. 1.04. LEIOEN, 27 April. Het lieeft Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, welwillend behaagd het bescherm heerschap over de Leidsche studentenvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria" te aanvaarden en hiermede dus wijlen zijn broeder op te volgen. Naar wij vernemen, zal de wagen, waarmede Vrijdag-avond 11. een proefrit door de stad ge daan is, gebezigd worden als onderstel voor een wagen der rederijkers, die den intocht van hertog Philips door hunne kluchten vroolijkheid zullen bijzetten. Die wagen zal een gebouwtje bevatten in den stijl der 15de eeuw en belooft een der opmerkelijkste groepen in de maskerade te zijn. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer stadgenooten op eene hierachter voorkomende advertentie, waarbij door het bestuur van het genootschap M. S. G. de uitreiking der door de leerlingen behaalde medailles en diploma's, als mede de opening van de tentoonstelling hunner teeken-igeu en werkstukken wordt aangekondigd. Op g der ervaring van vorige jaren mag het overbodig geacht worden hier tot ruime gebruik- makiivan deze gelegenheid op te wekken. Het genootschap heeft op aller belangstelling aanspraak. De Staatscourant van heden meldtBij be schikking van 24 April 1880, n°. 47, afdeeling handel en nijverheid, is, ingevolge machtiging des Konings, aan J. L. J. Jansen, te Hillegom, con cessie veileend voor den aanleg en de exploitatie van eenen stoomtram van Leiden naar de Ben- nebroe,kerlaan. De tentoonstelling van tuinbouwvoortbreng- selen te Groningen mag zich in een schitterend succes verhengen. Door fraai lenteweder begun stigd, maakte Zondag eene groote menigte gebruik om de met zooveel moeite en zorg gekweekte kinderen van Flora te gaan zien. Niet minder dan drie duizend entreebiljetten werden verkocht. Wanneer men hierbij nu nog in aanmerking neemt dat alle leden der maatschappij, die der jury, alle inzenders en alle schenkers van bijdra gen van f 10 vrijen toegang hadden, dan kan men eenigszins nagaan welk een talrijk bezoek aan tentoonstelling te beurt viel. Ofschoon het weder gisteren wel wat guur was, hield het zich toch goed en wierp de zon hare vriendelijke stralen op het terrein, dat wederom wemelde van bezoi :ers. Tevens zij gemeld dat niet alleen de Hortus te Groningen, maar ook 's rijks academie- tuin te Leiden, alsmede het zoölogisch genoot schap Natura Artis Magistra te Amsterdam rijke verzamelingen planten ter opluistering hebben gezoi n. Na de opening der tentoonstelling ver- eenigden zich in het concerthuis vele leden van de M itschappij van tuinbouw en plantkunde aan een diner, waarbij de juryleden als gasten aan zaten Een vroolijke, opgewekte geest heerschte aan den welvoorzienen disch. Menig hartelijk woord werd er gesproken. Na een dronk op Z. M. den Koning, den beschermheer der Maatschappij, wenschte de voorzitter, de heer mr. D. Visser Van 1 iazerswoude, de Maatschappij hartelijk gelnk met den uilnemenden uitslag der tentoonstelling, die, al was zij ook gelijk ook in Holland bijna altijd bij land- en tuinbouwtentoonstellingen het geval is met regenwater overgoten, een schoone paarl zou zijn en blijven aan de kroon der Maatschappij. Aan de inzenders werd een hartelijk woord gewijd door den heer Jac. Gale- sloot; aan de voorstanders van den tuinbouw, geene maunen van het vak, maar die door hun invloed en bescherming zooveel tot de ontwikke ling van den tuinbouw bijbrachten, door den heer mr. H. L. A. Obreen, van Leiden. Menige andere dronk getuigde verder van goede harmonie, o. a. het hartelijk woord van den voorzitter aan den algemeenen secretaris den heer H. C. Zwart, een treffend woord van hnlde aan de maatschappij door den heer Valk, die na 50 jaren als knecht aan den Hortus te Leiden op uitnemende wijze te zijn werkzaam geweest, bij die gelegenheid van de maatschappij als erkenning zijner verdiensten een gouden medaille had ontvangen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de examens der poly technische school, volgens artt. 6165 der wet regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Juni aanstaande te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dezer examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 15 Mei a. s. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. Bij deze aanmelding moet het getuigschrift worden overgelegd van voldoend afgelegd eindexamen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus. Voor de gymnastiek waren gisteren twee candidaten, waarvan de één werd afgewezen en de andere, mej. J. H. De Milde de la Faille uit Dordrecht, werd toegelaten. De gasprijs is te Vlaardingen van 16 cents verlaagd op 10 cents per kub. meter. Door wijlen mejuffrouw Jeanuette Goossens, te Venloo, die hij haar leven reeds aanzienlijke schenkingen deed aan de nieuwe St.-Nicolaaskerk aldaar, is, behalve eenige aanmerkelijke legaten aan het St.-Joseph-gasthuis, R.-K. godshuizen, weeshuis en voor eenige arme communie-kinderen, het vijfde deel van haar geheel vermogen aan eerstgemelde kerk vermaakt. De nalatenschap wordt op minstens f 50,000 geschat. In het tijdperk van 21 Maart tot 17 April 11. zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door long ziekte aangetast 9 runderen, waarvan 8 in Zuid- Holland en 1 in Groningen. In het vorige tijdvak van vier weken waren 5 rundereu door die ziekte aangetast. Naar men verneemt, zullen met 1 Mei a. s. aan het departement van oorlog worden werkzaam gesteld de luitenant-kolonel der genie Kromhout, de kapitein der artillerie Seyffardt en de kapitein der genie Nelemans. Aan genoemde officieren zou zijn opgedragen het uitwerken van plans voor de wapening van de werken in onze verdedigingsliniën. Het stoomschip „Prinses Marie" is Zaterdag van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Z. M. heeft, met ingang van 1 Sept.. a. s., voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar in de wiskunde en het lijnteekenen bij de kon. milit. academie den civiel-ing. A. C. C. G. Yan Hemert, te 's-Gravenhageaan den milit. apoth. 2de kl. bij de landmacht in West-Indië W. J. S. Bresser den titulairen rang van militair apoth. lste kl. verleend; den luit.-kol. P. F. Brunings, plaats, comm. 2de kl. te Breda, op pensioen ge steld, en het bedrag daarvan bepaald op f 1800. Gemengd Nlenwi Gisteravond heeft een ruwe hand het in vollen bloei prijkende tulpenbed, in den tnin voor een huis aan de Plantage alhier, van alle bloemen beroofd. Niet alleen voor den eigenaar is dit zeer onaangenaam, ook het wandelend pu bliek verliest door dergelijke laffe diefstallen veel. Het is te hopen dat de dader of daders zullen ontdekt woeden, te meer daar het zeer te bejam meren zou zijn wanneer de bewoners dier nieuwe buurt, die blijkbaar geen moeite en kosten ont zien om hunne wijk tot een waar lusthof voor ieder te maken, door de baldadigheid van een enkele, van hunne verdere loffelijke pogingen afgeschrikt werden. Gistermorgen viel te s - IIage in de Laan Roos en Doorn een kindje van omstreeks vier jaren uit een raam op straathet was onmid dellijk dood. Omtrent het hollen der paarden van het rijtuig van de Koningin op het Loo meldt het Utr. Dagbl. nog het volgende: Toen H. M. van haar dagelijksch ritje teruggekeerd was, reed het rijtuig stalwaarts, toen een der leidsels onder den staart van een der paarden geraakte. De po gingen, die de koetsier aanwendde om den leidsel weder vrij te krijgen, deden de paarden doorgaan. De koetsier sprong onmiddellijk uit het rijtuig, wierp zich voor de paarden, doch deze wierpen hem ter neder, trapten hem en een der wielen ging hem over den schouder. Zonder verdere on gelukken werden de paarden reeds spoedig tot staan gebracht. De wonden, die de koetsier aan het hoofd bekwam, zijn vrij ernstig; zij veroor zaakten veel bloedverlies. Dr. J. A. Goedbloed verleende de eerste heelkundige hulp. Den nacht bracht de man rustig door en verder was hij vrij wel. H. M. was ook zeer geschrikt. HH. MM. zijn vol deelneming met den verwonde. Te Haarlem is gistermorgen een 5 3- jarige timmermansknecht in de Groate Houtstraat door den tram overreden, waarbij zijn linkerarm is gebroken en gekneusd. Hij is per vigilante naar het gasthuis overgebracht. Doordat de man hard- hoorend is, had hij het signaal van den tram niet gehoord. Des avonds omstreeks tien uren stond te Rotterdam een zeeman in dronkenschap te schermen tegen een hek op de Schiekade. Een agent waarschuwde hem bedaard naar huis te gaan en kreeg daarop een slag tegen het hoofd, waar door hij op den grond viel. De zeeman ging op den loop naar den Heul, sloeg een voorbijganger op het hoofd en bracht hem met een mes twee wonden toe, doch werd een eind verder door een tweeden voorbijganger tegengehouden en met diens hulp door den agent gegrepen, waarbij laatstge noemde echter met het mes een schram in het gelaat en aan den hals en twee steken in de jas ontving. Onderwijl schoot een tweede agent toe, zoodat het gelukte den aanrander in verzekerde bewaring te brengen. De gewonde agent kan weder zijn dienst verrichten en de andere gewonde per soon is aan de beterhand. Zaterdag-middag is op de rivier den IJsel te Nieuwerkerk a/d. IJsel een schip, geladen met lompen en beenderen, door den wind omge slagen. Vier kinderen, die in het vooronder van het schip waren, zijn allen verdronkende schipper, zijne vrouw, zijn knecht en één kindje werden nog intijds gered.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1