D*»-A fa m.«i' 1 V iSkO Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. In het belang eener tijdige expeditie der Courant wordt men verzocht de advertentiën bestemd voor het des avonds verschijnende nommer niet later te bezorgen dan des na middags te YIER uren, des Zaterdags echter reeds te DRIE uren. Burgerwoningen. vo /v* on 1\ U i Ot/. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenL10. Franco per post1.40. Afzonderltjke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootera letten naar pleatsrnimte. Het onderwerp, door dit opschrift aangeduid, is, inzonderheid voor de groote gemeenten van ons land, niet minder een „vraagstuk" dat ern stige overweging verdient, dan de quaestie der arbeiderswoningen. Met de laatste houdt zich sinds eenige jaren de philanthropic aan de eene, de weten schap der staathuishoudkunde aan de andere zijde bezig, en ofschoon het laatste woord over deze zaak nog in lang niet gesproken zal zijn, en de volledige regeling van dat gewichtig sociaal belang nóg wel eenigen tijd zal uitblijven, toch ont dekken we hier en daar een krachtig streven om aan de werklieden de zegeningen van een gezellig „thuis" te verschaffen. Dat Leiden, een der zetels van wetenschap en industrie beide, in dit opzicht vrijwel achteraan komt, stippen we slechts terloops aan, minder als een verwijt dan wel als een kleine aansporing. Geheel anders is het gesteld met de oplossing der woning-quaestie, voor zooverre zij de zooge naamde burgerklasse betreft. Daaromtrent ligt het terrein nog ten eenenmale braak, eenvoudig om dat men bij de bespreking van maatschappelijke vraagstukken al te eenzijdig het oog vestigt op de behoeften en wenschen van hen die zich bij voor keur „de proletariërs" noemen. Men gevoelt niet, of toont althans niet te begrijpen, dat voor den breeden zoom der burgerij, die zich beweegt tus- schen de eigenlijke arbeiders en de „bezittende klasse", de strijd om het bestaan niet minder zwaar is dan voor de mannen van den handen arbeid, en dat het algemeen welzijn door een ver standige behartiging van de belangen dezer inge zetenen niet weinig kan worden gebaat. Voor lieden die „fatsoenlijk" moeten leven van vaste inkomsten, waarvan we als grenzen de cijfers f 800 en f 2000 per jaar kunnen stellen, is het uiterst moeielijk, in Leiden geschikte woningen te vinden. Dit bezwaar schijnt wel van jaar tot jaar toe te nemen. Reeds lang hebben we hooren beweren dat de huurprijzen hun toppunt hadden bereikt en een daling niet kon uitblijven,doch wie daarop wil wachten, mag wel het geduld be zitten van den bekenden man uit Kampen, die den IJsel wilde passeeren als het water zou zijn voor- bijgevloeid. In het hart der stad worden aanhou dend „toe-huizen" in winkels herschapen en al mag dit getuigen van klimmend vertier, de bedoelde klasse van personen heeft weinig reden zich er over te verheugen. Alleen de huiseigenaars vinden er hunne rekening bij. Niet het minst worden de gemeente-ambtena ren, wier aantal in een stad van over de veertigduizend zielen wel eenig gewicht in de schaal legt, door dien onhoudbaren toestand gedrukt. Woningen tot een huurprijs van 300 a 400 gulden worden met den dag schaarscher. Wij noemen dit cijfer niet zoo maar in den blinde: zijn onze inlichtingen juist, dan wordt aan de hoofdonderwijzers der lagere scholen als vergoe ding voor het gemis van vrije woning (overeen komstig de voorschriften der wet) een bedrag van f 350 uitgekeerd. Welnu, voor die som zijn bijna geen woningen te vinden, voldoende aan de be hoeften van een eenigszins talrijk gezin, en de onder stelling is wel te wagen, dat in de meeste plat telandsgemeenten de hoofden der lagere scholen ruimer zijn gehuisvest dan hunne ambtgenooten in deze gemeente, als de laatsten tenminste geen eigen middelen bezitten om het tekort aan te vullen, iets waarop natuurlijk niet mag worden gerekend. Andere ambtenaren (bij lager en middelbaar on derwijs, bij de verschillende afdeelingen onzer ge meentelijke administratie, enz.) verkeeren in vooral niet beter conditie, en zeer velen zijn verplicht, willen zij de grenzen van hun huishoudelijk bud get niet overschrijden, een gedeelte van een huis voor lief te nemen en zich daarmee, zoo goed en zoo kwaad als 't kan, te behelpen. Klagen baat in den regel niet veel. Ook zal niemand uit den kleinen burgerstand verlangen dat ook over hem de philanthropic haar vleugelen uitbreidt. „Self help" is hier het eerste, het tweede en het derde middel om tot een goede uitkomst te geraken. „Selfhelp", maar onder voorlichting der weten schap. Wat de arbeiders met succes beproeven, moet ook door hen, die een trapje hooger staan op de maatschappelijke ladder, in 't werk worden gesteld. Door vereeniging van krachten moet het groote vraagstuk onder de knie gebracht worden. Er zijn in ons midden mannen van intellect in overvloed, die cijferen kunnen en administreeren, en wien het wel zou gelukken een bevredigend antwoord te vinden op de vraag„Op welke wijze kan een vereeniging van personen, die jaarlijks drie- a vierhonderd gulden voor woning beschik baar hebben, zich het genot van geschikte woon huizen verzekeren?" Wij stellen die vraag juist nu, in verband met de aanhangige dempingsplannen. Ons nummer van 14 April 11. bevatte een relaas van „geruchten", door dit plan in het aanzijn geroepen, en die, als zij waarheid behelzen, op zeer gewichtige hervor mingen wijzen. Evenwel, de beer loopt nog geheel vrij in 't bosch rond, zoodat het wel wat voor barig schijnt over de verdeeling van zijn huid te gaan delibereeren. Toch, wie iets wil, moet er niet te laat mede aankomen. Gesteld, het groote plan wordt ten uitvoer ge bracht. Dan komen er geschikte perceelen bouw grond te koop, en aan gegadigden zal het niet ontbreken. Eene vereeniging van belanghebbenden, gecon stitueerd b. v. onder den naam van „Bouwmaat schappij voor den burgerstand" of zoo iets, brengt de gelden bijeen om terreinen te koopen. Voor den bouw wordt kapitaal opgenomen, in den vorm van aandeelen, waartoe ook de gestorte gelden voor den grondaankoop worden gereduceerd. De huur prijzen der woningen dienen tot a. rente, b. aflos sing, c. onderhoud der woningen. (De reparatiën worden op geregelde tijden opgenomen door een commissie uit de aandeelhouders. Dit punt is niet zonder belangde meeste eigenaars hier ter stede zijn gewoon geraakt, de zorg voor onderhoud een voudig aan de huurders over te laten, en dezen, ten einde niet al te uncomfortable te wonen, moeten daar wel genoegen mee nemen.) Naaflos sing van het kapitaal zijn de woningen natuurlijk volle eigendom der vereeniging, en kunnen zij of aan de huurders individueel in eigendom wor den overgedragen, bf de vereeniging kan het ter rein hare* werkzaamheden uitbreiden door de stich ting van nieuwe woningen. Dat laatste is een quaestie van later zorg. Hoofddoel van dit artikel is alleen, de zaak aan de orde te stellen, in de hoop dat ook ande ren zich genoopt zullen gevoelen er het hunne van te zeggen en, beter nog, de handen aan het werk te slaan. LEIDEN, 21 April. Heden is aan de hoogeschool alhier de heer H. J. Van Rhijn, geb. te Katwijk aan Zee, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.„Over ruggegraatsverkrommingen, behandeld volgens de methode van Sayre." Naar aanleiding van een ontvangen besluit van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, houdende eenige bepalingen ten aanzien der beschrijving van het patentrecht voor het dienstjaar 1880/81, alsmede naar aanleiding van een gelijk besluit, betrekkelijk de beschi ij ving der personeele belasting voor hetzelfde dienstjaar, maken B. en Ws. o. a. bekend dat op den lsten Mei a. s. een aanvang zal worden gemaakt met de beschrijving der patentplichtige slijters, tappers, kroeg- en koffiehuishouders, waarvoor de decla- ratoiren aan de huizen zullen worden rondge bracht en na ver'oop van drie dagen, vanwege den ontvanger der directe belastingen, tegen re?u worden afgehaald, en wordt dien patentplichtigen herinnerd dat zij hun beroep niet mogen uitoefenen dan nadat zij de helft van hunnen aanslag over het a. s. dienstjaar hebben voldaan en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken alvorens de akten van patent aan hen kunnen worden afgegeven; zoomede dat ook op den 7den Mei a. s. een aanvang zal worden gemaakt met de beschrijving der belasting op het personeel, eveneens voor hetzelfde dienstjaar. Belanghebbenden worden herinnerd aan de verplichting om bij be zwaarschriften, zoo wat patent- als personeele be lasting betreft, over te leggen een duplicaat van het aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den ontvanger der directe belastingen verkrijg baar. Tot tegen schatters zijn benoemd de heeren J. C. Rijk, A. Verhoog, W. A. Van Lith, J. Engels Jr. en A. Boekwijt. Bij gelegenheid van de voorstelling gister avond ter benefice van den heer Van Zuylen in den schouwburg te Delft gegeven, werd aan ge noemden heer, als blijk van belangstelling in het onlangs door hem gevierde feest, door de leden der schouwburg-commissie, namens het Delftsche studentencorps, een geschenk aangeboden, bestaande in een album op standaard van ebbenhout, bene vens een prachtige krans. Voor het beroep naar de Christ.-Geref. ge meente te Alphen aan den Rijn is bedankt door den heer Ph. J. Wessels te Zierikzee. De heer J. P. Van Dijk, pred. te Gendringen, heeft het beroep naar Woubrugge aangenomen. Tot hulponderwijzer te Nieuwkoop is benoemd de heer H. H. Kolkman te 's-Hage. Het dagelijksch bestuur van Amsterdam heeft aan den gemeenteraad voorgesteld om met de firma Liernur en De Bruyn Kops eene regeling te treffen ter uitvoering van het raadsbesluit, waarbij aan die firma wordt opgedragen de aanleg en exploitatie gedurende twee jaren van het pneu matisch stelsel in het zoogenaamde Vondelkwar tier. Volgens die regeling zou een lid der firma zich daar ter stede vestigen, tegen een jaarlijksch honorarium van f 8000 en f 2000 ineens voor vestigingskosten. Het verdere hulppersoneel en de vereischte lokalen worden vanwege de gemeente

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1