iV. 6188. Woensdag 21 April. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.L10. Franco per post.1.40. Abonderl^ke Nommers0.65. PRIJS DER ADVERTENTIES Vu 16 rtgeii Iedere regel meer....... Grooier* lellen naar plaatarnimte. 1.08. 0.17*. LEIDEN, 30 April. De minister van justitie brengt opnieuw in berinnering dat allen, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn, overeenkomstig de bestaande bepalingen, aan het departement van justitie kennis te geven van de in hun geslacht plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en wel door de inzending van be hoorlijk gelegaliseerde volledige afsehriften van de in de registers van den burgerlijken stand inge schreven akten. De 1ste luitenant Yan der Garden, van het 4de regiment infanterie, thans gedetacheerd aan de krijgsschool te 's-Hage, heeft een toestel bedacht, dat van groot nut voor ons leger zal kunnen zijn. Met behulp daarvan kan de lading in veel korter tijd dan anders geschieden en kan dus een groot aantal patronen in zeer korten tijd worden verschoten. De snellader moet hoogst eenvoudig en weinig kostbaar zijn, terwijl, wanneer men zich daarvan bedient, de tegenwoordige wijze van verpakking der patronen niet behoeft te ■worden veranderd. De snellader kan zoowel aan de Beaumont-geweren, bij de infanterie in gebruik, worden aangebracht, als aan de cavalerie-karabijnen en, is men wel ingelicht, aan alle niet-repeteer- geweren, zoodat hij dus ook in Frankrijk, Duitsch- land, België enz. dienst zou kunneu doen. Het Vad. hoopt dat de heer Yan der Garden, die met zijne practische vinding wordt gelukgewenscht, daarvan de voldoening zal mogen smaken, waarop hij volgens het oordeel van bevoegden aanspraak maken kan. De Britsche regeering heeft aan den heer Wilfred Cripps opgedragen niet alleen om een verslag over de Amsterdamsche goud- en zilver tentoonstelling te schrijven, maar ook om, na verkregen vergunning van de eigenaren, van de merkwaardigste stukken electrotypische afgietsels te doen vervaardigen. Dit werk zou opgedragen worden aan de firma Elkington Co., welke sinds jaren voor het South-Kensington Museum werkt, en wier producten een groote vitrine in de tentoonstellingszalen van Arti vullen. De vormen worden na de vervaardiging van een beperkt aan tal afgietsels (4 of 5) vernietigd, en de afgietsels zijn uitsluitend voor musea bestemd. De Britsche Tegeering heeft zich bereid verklaard een paar exemplaren van elk afgietsel aan de Nederland- sche regeering af te staan. De Algemeene Synode heeft gisteren de Synodus Contracta samengesteld, om te oordeelen over de handelwijze van de vier leden van het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, die gewei gerd hebben het vonnis te teekenen, waarbij de ouderlingen der Ned.-Herv. gemeente te Dordrecht geschorst worden. Elf artikelen van het regle ment op de kerspelvorming zijn met geringe wij ziging aangenomen. Ds. J. M. Snethlage, pred. te Heilo, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Haarlem aangenomen. Yan de drie candidaten voor de akte in gymnastiek werd gisteren alleen toegelaten J. Dijk- hof uit Gouda. De jaarlijkscke algemeene vergadering van het genootschap tot zedelijke verbetering van ge vangenen zal den 20sten Mei a. s. te Amsterdam worden gehoudenalsdan zal een voorstel van de afdeeling Almeloo in behandeling komen om bij de regeering aan te dringen op verhooging der traktementen van het dienstdoend personeel in de gevangenissen en om, voor het geval dat hierop door de regeering afwijzend mocht worden beschikt, het hoofdbestuur te machtigen om gratificatiën uit te reiken aan verdienstelijke beambten in de gevangenissen. De kapt. jhr. A. M. Van der Does de Bije, die voor vijf jaren van het wapen der infanterie in Oost-Indiè is gedetacheerd bij het leger hier te lande, is ingedeeld bij het 3de bat. 8ste reg. infanterie te Arnhem. Ter bespreking van het aanleggen van een stoomtramlijn van Rotterdam over Schoonhoven naar Utrecht heeft te Schoonhoven een vergade ring plaats gehad. De minister van financiën brengt ter kennis van de belanghebbendendat in den loop van dit en het volgende jaar honderdveertig kommiezen der vierde klasse der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen kannen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van 480 's jaarsdat op een nader vast te stel len tijdstip en plaats een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrek king; dat voor die betrekking kunnen in aanmer king komen zij die een gezond lichaamsgestel hebben, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaar oud en voldoende ervaren in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der rekenkunde zijn; dat voor gepasporteerde onderofficieren die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, de hoogste leeftijd op 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen die minstens 6 jaren militairen dienst hebben, op 3D jaar is be paald; en dat de verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek vóór den lsten Juni 1880 bij bet departement van financiën moe ten zijn ingekomen en desverkiezende kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de stukken, welke bij die verzoekschriften moeten worden overgelegd. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Suez; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren Gibraltar gepasseerdde „Prinses Arnalia", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren van Suez vertrokken; de „Maas", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisterochtend te tien uren de Scillys, met 11 dagen reis. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft het Nederlandsche consulaat- generaal te Parijs opgeheven en tot consul der Nederlanden aldaar benoemd den heer M. J. H. Yan Lier, kanselier van het gezantschap, tot dus ver vice-consul; aau den lsten luit. M. J. Yan Hoogstraten, van het 3de reg. inf., op zijn ver zoek, een eervol ontslag uit den milit. dienst verleendden telegrafist 3de kl. bij den rijks telegraaf F. A. Maas, met ingang van 1 Mei, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen het laatstelijk bij kon. besluit van 24 Oct. 1879 vastgestelde tarief van het kanaal- en havengeld op het Noordzee-kanaal en de zijkanalen nader met één jaar en mitsdien tot 20 April 1881 verlengd. Een goed bezette schouwburgzaal, op de loges na, was het antwoord op de aankondiging dat er gis teravond alhier een voorstelling zou gegeven wor den ter benefice van de gevierde actrice mejuffrouw Catharina Beersmans. Voor velen was ongetwijfeld de „Marie Antoinette" echter geen onbekende, daar ze nog zooveel jaren niet geleden hier door een thans niet meer bestaand gezelschap werd opgevoerd. Zij wisten dientengevolge dat het stuk zoo beel veel kunstwaarde niet bezit, maar dat het hoofdzakelijk op de vervulling der titelrol aankomt. Van de overige rollen heeft de schrijver blijk baar niet veel werk gemaakt. Het stak wordt dan ook door sommigen nog niet eens tot de middel matige tooneelprodncten gerekend. Aan de hoofd- persone is alles opgeofferd en geen dramatisch efiect is gespaard om haar zoo schitterend mogelijk te maken. Haar moedig optreden voor het volk met haar zoon in den arm, door De Lafayette met de driekleurige sjerp omwikkeld; hare toe spraak tot de muitende vischvrouwen en sans culottes; het afscheid van haar ter dood veroor deelden gemaal; het wegvoeren van den dauphin door den ongevoeligen Simon; haar vertrek naar het schavot, dat men gelukkig niet zooals vroeger te zien krijgt dit alles zijn wèl tooneelen die berekend zijn om de toeschouwers aan te grijpen. Dat de hoofdrol in goede handen zou zijn, daar voor was de naam van de beneficiante voldoende waarborg. Het lijden en strijden, het lief en leed der „Oostenrijksche" werd op meesterlijke wijze weergegeven. De beide bouquetten mej. Beersmans aangeboden, waren dan ook een alleszins welverdiende hulde, evenals de daverende toejuichingen waarmede zij herhaaldelijk werd teruggeroepen. Met haar ver vulden de heer D. Haspels als Lodewijk XVI en de heer Chrispijn als De Lafayette, in de plaats van den heer W. Van Zuylen, die verhinderd was op te treden, zoomede de heer Faassen als Simon, verdienstelijk, nog eenigszins beteekenende rollen. De jongejuffrouw Van Offel, die in het tweede bouquet met mej. Beersmans deelde, mag om haar aardig spel als de dauphin evenmin onvermeld blijven. Gemengd Nienwi. Hedennacht is door de politie alhier onbeheerd op de straat gevonden en in bewaring gesteld een hond (reu), snoekenras, met afgesne den ooren, spitsen bek en dikke afgesneden staart. Te kwart over tienen is hedenmorgen een 36- jarige sjouwer, genaamd P. P., onder de Visch- brug van een schuit te water geraakt, doch spoedig, zonder letsel te hebben bekomen, door H. B. en F. K. gered. Te halfeen is een 3 jarig meisje op de Hoogewoerd door een wijn wagen aangereden, waarbij het slechts eene kleine ontvelling aan het rechterbeentje bekwam. Voor de arrondissements-rechtbank te 's-Hage stond gisteren terecht een gedetineerde uil het huis van militaire verzekering bij Leiden, beklaagd van een kameraad met een mes een wonde te hebben toegebracht. De beklaagde had het mes van de boekdrukkerij, waarop hij in ge noemd huis werkzaam was, weggenomen en zijne tegenpartij op een corridor afgewacht. Twee steken, had hij den man toegebracht, een in de zijde en een aan den schouder. Het openbaar ministerie requireerde voor dezen beklaagde drie maanden celstraf. De rechtbank zal over acht dagen uit spraak doen. Aan de hoofdwacht op het Buitenhof te 's-Hage heeft het volgende plaats gehad. Een vrijwilliger, die gaarne uit den dienst wilde, trachtte zijn pink af te schieten om zoodoende afgekeurd te worden. Hij legde den pink op den loop van het geweer en trok den haan af; de

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1