Maandag 19 April N'. 6186. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meenden.f 1.10. Fresco per post1.40. AfionderlQke Nommere0.05. PRIJ8 DER ADTERTENTIEN: Tea 1I refele1.0C. Iedere regel meerO.I7fi Groeten letters neer pleetsrsimte. LEIDEN, 17 April. Heeft in de vorige week het bericht, dat de voorgenomen uitvoering van de „Carmen" hier ter stede niet kon doorgaan, menig liefhebber teleurgesteld, bet moet erkend worden dat die teleurstelling gisteravond zooveel mogelijk werd vergoed. De „Hamlet" van Ambroise Thomas, waarmede de opera-voorstellingen ditmaal gesloten werden, is een schoon werk, dat in het genre der Grand-opéra eene eereplaats mag innemen. En vreesde misschien deze of gene dat het niet wel mogelijk zou zijn er hier ter stede eene bevredi gende opvoering van te geven, die vrees is ge bleken ijdel te zijn. Er was inderdaad van de weinige hulpmiddelen en de kleine ruimte van ons tooneel znlk een goed gebruik gemaakt, dat ieder, die niet het onmogelijke eischt, in dat opzicht meer dan tevreden kon zijn. En wat de vertolking der verschillende partijen aangaat, die was voor het grootste gedeelte in zeer goede handen. Allereerst noemen wij hier den heer De Vries, die de titelrol uitstekend vervulde. Waarlijk, naast de afgodische vereering, die Lhérie onophoudelijk ten deel valt, mag dezen tenor, die o. i. als zanger hooger staat dan eerst genoemde en tevens als acteur meer dan gewone talenten ontwikkelt, een warm woord van hnlde en waardeering niet worden onthouden. Naast hem schitterde mme. Guerin, als Ophelia, die o. a. door haar schoon spel en heerlijken zang de over- schoone vierde acte volkomen tot haar recht deed komen. Beiden werden dan ook evenals mme. La- ville Eerminet (la Reine) herhaaldelijk met warmte toegejuicht. De overige rollen waren mede zeer voldoende bezet, zoodat deze afscheidsvoorstelling wel in staat is, om de uitvoeringen der Fransche opera hier ter stede in aangename herinnering te houden. De dezer dagen verschenen nommers van het „Journal mensnel des travaux de l'académie nationale agrioole etc." bevatten een verslag over de Hollandsche afdeeling op de Parijsche wereld tentoonstelling van 1878, waarin o. a. het volgende voorkomt „De fabricatie van wollen dekens is in Holland een belangrijke tak van industrie. In de eerste plaats vermelden wij hier, naar alphabetische volg orde, de heeren Zaalberg en Zoon te Leiden en de door hen geëxposeerde dekens, welke een eervol getuigenis van hun fabricaat afleggen. Deze firma, in 1770 opgericht, bezit eene aan zienlijke fabriek, die gedreven wordt door eene stoommachine van 40 paardekracht, en waarin 175 menschen werken. Jaarlijks worden er 90,000 a 100,000 dekens gemaakt van zuivere wolhaar fabricaat is dan ook een zilveren medaille toegekend. De firma Zuurdeeg en Zoon, mede te Leiden, exposeerde eveneens wollen dekens, in alle op zichten onberispelijk, zoowel wat bewerking als hoedanigheid betreft. Genoemde firma, in 1805 door den grootvader van de tegenwoordige eige naren opgericht, heeft met onvolprezen volharding alle vorderingen der industrie zich ten nutte ge maakt, terwijl de daardoor verkregen resultaten haar, bijna van het oogenblik van hare oprichting af, de hoogste onderscheidingen hebben doen ver werven te Utrecht 1808, Gent 1820, Brussel 1880, Londen 1862, Parijs 1867, Nieuw-York 1868, enz. enz.eindelijk nog kende de jury haar bij deze tentoonstelling, wegens haar uitmuntend fabricaat, de zilveren medaille toe. Wij willen hierbij nog vermelden dat de fabriek een stoommachine van twintig paardekracht bezit en aan 70 menschen werk verschaft, en eindelijk dat haar fabrikaat, bekend onder den naam van prachtdekens, een artikel van den eersten rang is, waarvoor wij de firma niet genoeg knnnen prijzen en waarmede wij haar ten zeerste gelukwenschen. Onder de rubriek „gouden werken" wordt van de étalage der heeren Van Kempen en Zonen te Voorschoten het volgende gezegd: „Een der schoonste inzendingen van de Hollandsche afdeeling was ongetwijfeld die van genoemde firma. Om een jnist denkbeeld te geven van de werkzaamheden van die firma, kunnen wij niet beter doen dan de opgave van de Nederland- sche commissie hier over te schrijven. Wij lezen daar: „De fabriek der heeren Van Kempen, in 1835 opgericht, bezit twee stoommachines van 23 paardekracht en een personeel van ongeveer 150 werklieden. Het gewicht aan edele metalen, dat jaarlijks verwerkt wordt, bereikt het cijfer van 10,000 kilogram zilver en 50 kilogram zuiver goud. Zij bezit eene speciale inrichting voor galva- noplastiek, waarin beeldengroepen van vier meter hoogte en meer zijn vervaardigd; onder anderen vindt men er drie bassins, ongeveer 80,000 liter koperoplossing inhoudende, en eene electro magne tische machine van evenveel elementen als die van Bunsen". Van de voorwerpen op deze tentoonstelling door de heeren Van Kempen ingezonden, noemen wij in de eerste plaats een schelpvormige vaas, een zinnebeeldige voorstelling van de provincie Zee land. Deze vaas is ontworpen en uitgevoerd op last van de provinciale staten van dat gewest, en den Koning bij gelegenheid van het feest zijner 25-jarige regeering aangeboden. Verder een heraldiek plateau, versierd met de wapens van het koninkrijk en zijne provinciën, eveneens een geschenk aan den Koning, bij dezelfde gelegenheid. Deze beide monumentale stukken prijkten, met machtiging des Konings, op het „Champ de Mars". Bovendien waren door de heeren Van Kempen nog tal van voorwerpen van kunst in de meest uiteenloopende stijlen, alsmede handelsartikelen en artikelen voor uitvoer ingezonden. De jury heeft aan genoemde heeren dan ook de gouden medaille toegewezen." Blijkens achterstaande advertentie zal a. s. Donderdag in de Stadszaal alhier eene opera voorstelling worden gegeven. Het Duitsche opera gezelschap van de heeren Klüppel en Rechtmann is gedurende dezen winter in verschillende plaatsen van het noorden van ons land opgetreden en met bijval ontvangen. Van de eerste opvoering der opera „Figaro's Hochzeit", te Groningen, zegt de N. Gron. Crt. van 29 Nov. 1879 o. a. het volgende: „Wie niet te veeleischend is of vergelijkingen wil maken met wat men op het gebied der opera in groote steden en vooral in het buitenland kan zien en hooren, wien het om de muziek te doen is en minder om de scènerie en wie nog genieten kan van de natuurlijke, ongezochte en toch zoo geniale muziek van Mozart, heeft zeker gisteravond, wanneer hij de opvoering van „Figaro's Hochzeit" in den schouwburg bijwoonde, veel muzikaal genot gesmaakt. Het gezelschap van de heeren Klüppel en Rechtmann heeft veel goede elementen en is wel in staat om den liefhebbers van tooneelmuziek genotvolle avonden te verschaffen." Ook over de tweede opvoering dier opera, als mede over verschillende andere door dit gezelschap opgevoerd, spreken zoowel de N. Gron. en de Prov. Gron. Crt. als andere bladen een zeer gun stig oordeel uit. Het zal echter de vraag zijn of onze Stadszaal zich voor het geven van opera's leent.' Naar men verneemt, is de schade van p. m. f 90,000, aan de koopmansgoederen in de stoom- olieslagerij der firma Sillevis en Rntten te Leider dorp door den daar gewoed hebbenden brand veroorzaakt, reeds door de maatschappij „The Imperial" vergoed. De faculteit van letteren en wijsbegeerte aan de hoogeschool te Groningen heeft besloten het admissie-examen dit jaar nü de groote vacantie af te nemen. Het zal vervolgens nog na de Kerst- vacantie en in September 1881 plaats hebben. De propaedeutische colleges zullen bij deze faculteit het allerlaatst in den jaarcursus 1881/82 worden gegeven. De thans in buitengewone zitting vereenigde Algemeene Synode der Hervormde Kerk heeft met belangstelling kennis genomen van het verslag der synodale commissie, bevattende vooreerst eene uiteenzetting der verschillende in de Kerk ontstane verwikkelingen, die haar aanleiding gaven om krachtens art. 59 van het algemeen reglement de leden der Synode tot het houden eener bui tengewone zitting bijeen te roepen, en ten tweede eene mededeeling van wat door de commissie naar aanleiding van onderscheidene bij haar ingekomen stukken is verricht. De handelingen der synodale commissie zijn door de vergadering goedgekeurd. Naar daartoe gegeven aanleiding is door de Synode bepaald dat artt. 22 en 64 van het reglement voor kerkelijk opzicht en tucht in dien zin moeten worden opgevat, dat zoowel in zaken van tucht als in zaken kerkelijke geschillen betreffende, in het vonnis zelf uitdrukkelijk moet worden vermeld te wiens laste de kosten zullen komen. Eveneens is door de Synode als haar gevoelen uitgesproken dat een schorsing als kerkeraadslid ten gevolge moet hebben de schorsing als lid van hoogere kerkbesturen. Door de vergadering is kennis genomen van een ver zoek van de heeren Messchert Van Vollenhoven c. s. te Amsterdam, om medewerking, dat bij de universiteit aldaar kerkelijke hoogleeraren wor den aangesteld. Dit verzoek is in handen gesteld eener commissie ter fine van consideratie en advies. Uit goede bron zegt men te vernemen dat bij den minister van waterstaat het voornemen bestaat om, indien de aanhangige voordracht be trekkelijk de openbare middelen van vervoer tot wet wordt verheven, haar zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. Met het oog daarop moet de minister thans reeds een ontwerp hebben doen opmaken van den in art. 7 van het wets ontwerp bedoelden maatregel van inwendig bestuur, en dit aan Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën hebben gezonden, om hem daarover vóór 15 Mei hun gevoelen mede te deelen. Uit het verslag van de „Amsterdamsche Stoom- vaartvereeniging" over het eerste boekjaar, van 1 April tot 31 December 1879, blijkt dat er 87 reizen naar en van Londen werden gedaan. Ver voerd werden: 5968 tonnen heen, 6107 terug; reizigers 267; kalveren 3556, schapen 20,244, varkens 352, koeien 67. De ontvangsten bedroegen f 71,695.51; de uitgaven ƒ86,615.31'/a; nadeelig saldo f 14,919.80,/j. Ook onze schilder C. Bisschop is door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach benoemd tot ridder der orde van den Witten Valk 1ste klasse. De gewone audiëntie van den minister van jastitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1