Maandag 19 April. A'. 1880. N°. 6186. Deiê Omrent wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. Straf of genezing? LEIDSCH DAGBLAD. »IJS BEZSB COUBART: Voor Leiden per S Mute1.10. Franco per post.a 1.40. Abooderi$ke Hommen.a 005. PRIJS DSB ADYERTSHTnHt Ta 1—4 rogeèi Mm rtfol mor. Groeten letten na LOS. 0.17*. Van vele zijden gingen in den laatsten tijd stemmen op om aan te driDgen op het nemen van wettelijke maatregelen tot beteugeling, althans be strijding van het steeds in omvaDg toenemende drankmisbruik, en dat met zooveel aandrang, dat allerwege adressen ter teekening rondgingen, al was het van algemeene bekendheid dat ook die belangrijke zaak in het ontwerp-strafwetboek niet werd vergeten. Daar zqn er echter ook en hnn aantal is nog zoo gering niet die zulk een inmenging op zedelijk gebied minder wenschelijk achten en van oordeel zrjn dat de tijden der Romeinsche censores morum, der officiëele zedenbeoordeelaars, in welken vorm dan ook, niet moeten worden teruggeroepen, iets, waartoe men volgens hunne meening onvermijdelijk komt, indien het drank misbruik als zoodanig, dat niet gepaard gaat met rustverstoring, wanbedrijf of misdaad, strafbaar wordt gesteld. Beide zienswijzen in hare waarde latende, willen wij echter gevraagd hebben of bij dien strijd vóór en tegen niet al te zeer uit het oog wordt ver loren dat ook nog langs een anderen weg het drankmisbruik kan worden bestreden, en wel door genezing van hem, die daaraan verslaafd is. De mogelijkheid van dergelijke genezing leert ons het buitenland. In Amerika bestaan reeds sinds lang inrichtingen tot genezing van dronkaards, waaraan reeds menigeen het voorrecht had te danken dat hij nog een bruikbaar lid der maat schappij werd, waarvan hij vroeger door zijne ver slaafdheid aan den drank slechts een ballast was. Doch wij behoeven den Oceaan niet over te steken om kennis te maken met zulk een nattige stichting. In het kleine Pruisische dorpje Lintorf werd op het laatst des vorigen jaars zulk een ver- plegingsoord voor dronkaards geopend. Een stichting dus, zou men ons kunnen tegen werpen, nog te jong dan dat men nu reeds een oordeel zou kunnen vellen over de door haar afgeworpen vruchten. Die opmerking zon volkomen juist zijn, indien niet reeds in het jaar 1861 daar ter plaatse door de Diaconen-Anstalt te Duis burg de grondslag ware gelegd voor een toe vluchtsoord voor ontslagen gevangenen en ver- loopen individuen. Spoedig bleek het en wien kan het verwonderen? welk een groote rol het drankmisbruik speelt bij het vullen der ge vangenissen en het overladen der maatschappij met onnutte ledigloopersvan de 440 mannen, die sinds al die jaren te Lintorf werden verpleegd, bleken er niet minder dan 301 verslaafd te zijn aan misbruik van sterkedrank. De treurige werkelijkheid, waarvan ook bij ons te lande de vonnissen van zoo menig kanton rechter kunnen er van getuigen zoo talrijke sporen zich voordoen, deed dus allengs de Lin- torfsche stichting grootendeels ontaarden in een verpleginsoord voor dronkaards. En daaronder bevonden zich mannen van allen rang en stand, van den daglooner tot den geleerde, van den han delsman tot den ambtenaar, Ofschoon het tegen matige vergoeding verleend verblijf aan de inrichting geheel vrijwillig was en iedereen er aan de werkzaamheden, grootendeels van landbouwkundigen aard, moest deelnemen, boden toch 25 pet. weerstand aan den vooral in het begin zoo sterk terugkeerenden trek naar het verbodene en volhardden lang genoeg om voorgoed genezen de inrichting te verlaten. De thans aan gevangen proef met de nieuw geopende stichting, uitsluitend ter genezing van dronkaards, en wel meer bepaald nit de hoogere klassen der maat schappij, zal nit den aard der zaak nog meer licht verspreiden over dit belangrijke vraagstuk. Ligt nu niet de vraag voor de hand, of het, wanneer men tegen den dronkaard de gestrengheid der wet wil inroepen, niet tevens gewenscht zou zijn hem de gelegenheid te openen zich te ver beteren? Door het opleggen van gevangenisstraf of boete het vereischt wel geen betoog zal men dat doel nimmer bereiken, maar voor velen zon wellicht genezing te vinden zijn aan een inrichting als die van Lintorf, vooral wanneer er een term werd gevonden om het verblijf aldaar verplichtend te stellen. In ons vaderland, waar landbouwkoloniën, zij het dan ook van een andere strekking, reeds niet tct het onbekende behooren, zou zulk een stichting wellicht juist daarom des te" gemakkelijker zijn tot stand te brengen. Wij achten de zaak, die in het tijdschrift „de Gezond heid" wordt besproken, van genoeg belang om er de aandacht ook onzer lezers op te vestigen, meer bepaald met het oog op de beweging tegen het drankmisbruik, die zich hier te lande voordoet. LEIDEN, 17 April. Aan de hoogeschool alhier is heden de heer J. W. Ramaer, geboren te Zntfen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Wissel-clausules." Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. J. Hubrecht, in leven ont vanger der registratie en domeinen enz. alhier. Aan de geopende groeve waren vooraf verpleegden van het Oudemannen- en vrouwenhuis en van het Waalsche weeshuis, van welke gestichten de overledene regent was, vereenigd, alsmede de velen met wie hij deel uitmaakte van de besturen van verschillende inrichtingen en andere belangstel lenden. Alvorens de kist, waarop vanwege de familie een krans was nedergelegd, zou worden nedergelaten, sprak de heer F. A. Terster eenige treffende woorden, waarin hij den overledene schetste als iemand, wiens verscheiden door allen, die met hem in aanraking kwamen, nog lang zal worden gevoeld, als den man, die steeds voor ieder een minzaam woord had en die voor allen even welwillend was. Was hij een nuttig lid der maatschappij, voor den engeren kring van zijn hnisgezin was hij dit niet minder. Door zijne achtergeblevenen zal het verlies dan ook het zwaarst worden gevoeld. Voor hen toch was hij een hoop en een steun, welke hun nu, helaas, ontvallen is. Zijn eenige zoon is daar echter nog, die door zijn nuttigen werkkring in de maat schappij reeds de trots zijns vaders was en op wien nu die taak tegenover de treurende weduwe en zijne beide zusters is overgegaan, als een heilige herinnering aan den diep betrenrden doode, wiens oog nu wel gesloten en wiens hand nu wel verstijfd is, maar die toch om zijn wer ken nimmer zal worden vergeten. Op allen maakte de korte toespraak, zoowel op de oudereA als jongeren, blijkbaar een diepen indruk. Met het strooien van bloemen op het houten omhulsel, toen dit in de groeve was nedergelaten, door de familie, voorgegaan door den zoon van den over ledene, werd de plechtigheid besloten. Commissarissen der stedelijke gasfabriek heb ben een rapport uitgebracht omtrent de lichtsterkte van het gas in deze gemeente, naar aanleiding van een ingesteld onderzoek door deskundigen, alsmede omtrent den prijs van de cokes. Op grond van een en ander stellen commissarissen voor te besluiten om, zooals reeds gemeld is, te rekenen van 1 April dezes jaars, den gasprijs te stellen op zeven cents per knb. meter, met behoud der vigee- rende bepalingen omtrent de korting. B. en Ws. stellen voor, dit jaar voor de hoogere burgerschool de Pinkstervacantie te deen verval len en die te vervangen door een stilstand der lessen gedurende de maskeradefeesten. Ook stellen zij voor, dep hulponderwijzer B, M. Wepster van de school N 3 voor minvermogenden over te plaatsen naar de school N*. 2 voor minver mogenden. Zij stellen wijders voor, ten einde uitvoering te geven aan verschillende vroeger genomen raads besluiten, thans te beslniten tot den verkoop van inschrijving op het Groothoek der nat. werk. 2*/, pots. rentegevende schuld, ten name dezer gemeente tot een nominaal bedrag van f 24,200. De com missie van financiën heeft daartegen geene be denking. Eveneens stellen zij voor, uitvoering te geven aan het voorstel der commissie van fabricage, strekkende tot demping van de Binnen vestgracht langs het Plantsoen en van de Geere- gracht, en tot den verkoop van den door de demping van eerstgenoemde gracht te verkrijgen grond als bouwterrein. Zij geven in overweging de noodige gelden daarvoor beschikbaar te stellen, ten welken einde tevens een suppletoirs staat van begrooting dienst 1880, ten bedrage van 22,00ft, ter vaststelling wordt aangeboden. De commissie van financiën vereenigt zich ook met dat voorstel. Zij raden gunstig op het verzoek van mej. J. C. De Hondt om een eervol ontslag als hulponder wijzeres aan de school N*. 2 voor minvermogen den, met ingang van 1 Juni a. s. Zij bieden een suppletoiren staat van begrooting ad f 469 ter vaststelling aan, ten einde uitvoering te geven aan het besluit tot het doen rooien en verkoopen van eenige boomen en tot de aanschaffing van jong plantsoen. De commissie van financiën vereenigt zich daarmede. Door T. C. Magnenat te Amsterdam is ver gunning verzocht om een kiosk te mogen plaatsen voor den verkoop van dagbladen, en wel op de Hoogstraat of aan de Vischmarkt. B. en Ws. raden aan die vergunning te verleenen. Ook stellen zij voor een gedeelte van de Binnenvestgracht langs de ververij der Leidsche Sajetfabriek, op verzoek van directeuren dier fabriek, aan den openbaren dienst te onttrekken en dat perceel aan de directie in eigendom af te staan. De volgende voordracht wordt door hen aange boden ter benoeming van een onderwijzer 2de kl. aan de school N°. 3 voor minvermogenden, op eene jaarwedde van f 800, als: J. A. Buys te Sluis, M. Maassen te Utrecht en J. Tan der Sluys te Klundert. Naar wij nader vernemen, is omtrent de tijdstippen waarop de aanstaande maskerade zich in beweging zal stellen nog geen bepaalde beslis sing gevallen. Het moet echter zoo goed als zeker zijn dat van de onlangs vermelde uren geen sprake meer is, maar dat die van vorige studentenfeesten ook nu weder zullen worden gevolgd. Het volle dige feestprogramma zal weldra worden bekend gemaakt. Het gedenkteeken voor Van der Werff nadert

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1