iedereen bevattelijke improvisatie beschreef hij dit reuzenwerk der negentiende eeuw, waar mede een nieuwe en gemakkelijke handelsweg tus- schen Italië en Duitschland werd geopend, en waarvan ook de gevolgen voor het overige Europa niet uit zullen blijveD. Na een korte inleiding wees hij op de overeenkomst tusschen Nederland en Zwitserland, twee kleine staten, wier bevol kingen zich van oudsher hebben moeten oefenen en harden in 't beteugelen van de natuurkrachten. In niet mindere mate dan de lage landen aan de Noordzee kust zijn de Zwitsersche berglanden blootgesteld aan de geweldige krachten van het water, dat bij zijn oorsprong op de bergen veeltijds nog onstuimiger in zijn alles overweldigend vermogen is dan bij zijn uitloop in zee. Maar te midden van dat voort durend kampen tegen een verraderlijk element, streeft het Zwitsersche volk er bovendien nog naar, dwars door den berggordel, die het omgeeft, ge meenschapswegen te openen met de naburige natiën. Dat zoeken naar betere communicatie-wegen over de Alpen dagteekent van het begin dezer eeuw hetgeen spreker aanleiding gaf tot het mededeelen van verschillende historische bijzon derheden. De eerste mogendheid, die, sedert de spoorwegen in exploitatie waren gekomen, op het denkbeeld kwam om op eenigerlei wijze dwars door de Alpen een ijzeren weg te banen, was Italië, en wel in 1845, hetgeen de doorgraving van den Mont-Cenis ten gevolge had. De groote en bijna onoverkomelijke bezwaren die zich onophoudelijk voordeden, werden door spre ker evenmin onvermeld gelaten. Ook deed hij zijne toehoorders een bijna aanschouwelijken blik op de werkzaamheden slaan, waarna eene levendige be schrijving van een paar kleine reisjes volgde, om vervolgens eenige oogenblikken bij de indrukwek kende Alpen-natuur stil te staan. Doch ook de gevaren welke bij de doorboring bestonden, werden niet onopgemerkt voorbijgegaan. Van drie werk lieden b. v. werden op één keer door de dynamiet- ontploffingen, die bij de werkzaamheden werden toegepast, twee z66 totaal vernield, dat geen spoor meer van hen viel te ontdekkende derde had er het leven bij behouden, maar was over het geheele lichaam gekneusd. Zeer interessant was ook de beschrijving der eerste reis door de pas voltooide nieuwe tunnel met een trein, uit rolwagens bestaande, waarvan' de loco motief door saamgeperste lucht werd bewogen. Toen op den avond van den 28sten Februari het boorijzer van den kant van Airoio zichtbaar werd, greep een arbeider daarnaar en brandde zich deerlijk de hand aan het door het verbrijzelen van den rotswand gloeiend geworden metaal. In zijne smart -riep de man „Canaille!", zoodat, zooals de heer Sécretan opmerkte, het eerste woord, dat in de tunnel weerklonk, een scheldwoord was. Ook hier werd de spreker van het begin tot het eind met aandacht gevolgd. Op de Hoogewoerd deed zich gister middag het volgende voor. De dienstbode van den heer O. gaf, zonder diens medeweten, drinkwater aan stadswerklieden, waarover een woordentwist ontstond. Opeens verliet de dienstbode met be bloede hand de woning. Dit gaf aanleiding dat het publiek zich partij voor de dienstbode stelde en steenen tegen de straatdeur wierp. Later ver scheen ook haar beminde, die, na binnengelaten te zijn, eveneens standjes begon te maken, daarin bijgestaan door het publiek, zóó dat ten slotte den heer O. in zyne eigene woning klappen werden toebedeeld. Op dat oogenblik nam echter de politie den vrijer in arrest. Van een en ander is eene aanklacht bij de politie ingediend. vierde geval van zelfmoord, dat daar binnen den tijd van 4 weken heeft plaats gehad. Een gepensioneerd militair heeft gis- teren in eene woning onder Nieuwer- Amstel, waar hij vroeger in den kost was, de vrouw des huizes met een stokdegen in de linkerzijde gestoken en daarop met een mes zich zeiven eene wond aan den hals toegebracht. Beiden zijn ernstig gekwetst. De aan leiding tot deze misdaad is nog onbekend. Een kindje van anderhalf jaar is te Appelscha tijdens de afwezigheid der ouders, die naar het veld waren om te werken en het kind aan de zorg van een kindermeisje hadden achter gelaten, in de wieg gestikt. Toen de arme moeder bij de thuiskomst haar zuigeling aan de borst wilde leggen, vond zij het kind dood. Omtrent den te IJzendijke gepleeg- den moord verneemt de Midd. Crt. de volgende bijzonderhedenDinsdag-morgen vervoegde zich op de hofstede van Cornelis een tamelijk goed ge kleed heer, die, onder voorgeven dat hij voor eene Rotterdamsche vereeniging vee opkocht, met den bewoner naar de schuur ging om het daar aanwezige vee te bezichtigen. Aangezien dit niet naar zijne gading was, vertrok hij spoedig, na vooraf met de familie koffie gedronken te hebben, 's Middags tusschen twee uren en halfvijf, tijdens de vader afwezig en de dochter alleen thuis was, is de moord gepleegd. Het slachtoffer is meteen broodmes onthalsd, en de moordenaar heeft zich me|: een vijffrankstuk met de beeltenis van Yictor Emmanuel en een vergulden ring met plaatje, waarop een bloempje, verrijkt. De vermoedelijke moordenaar is zekere B., uit Biervliet, die ongun stig bekend staat, ongeveer dertig jaren oud is en van middelbare lengte, met blond haar en geschoren baard; zijne kleeding bestond uit twee zwarte jassen en een grijze geruite broek, terwijl hij een kastoren hoed draagt. Hij is vroeger uit den mili tairen dienst ontslagen. Te Aalsmeer heeft het winterkoren in den Schinkel- en Oosteinderpoelpolder door de strenge vorst niet geleden en staat zeer goed te velde. Het zomerkoren is onder begunstiging van fraai weder reeds uitgezaaid of men is daarmede druk bezig. De weilanden staan uitstekend en wachten op zacht lenteweder om het vee te ont vangen. Over het algemeen is in die streek geen gebrek aan booi. De vroege aardappelen zijn uit- gepoot, enkele komen reeds voor den dag. Over het geheel laat zich alles beter aanzien dan in het vorige voorjaar. Volgens bericht uit Noumea heeft een hevige cycloon op Nieuw-Caledonia gewoed. Verscheidene schepen zijn vernield en op strand gedreven, waardoor vele personen verdronken. De vuurtoren te Eoa werd vernieldook de Loyalty- eilanden hebben door den cycloon veel geleden, dewijl door de kracht van den wind kerken, huizen en vele plantages geheel vernield en verwoest zijn. Een hond is het slach toffer geworden van de politiek in Engeland. Een bewoner van Ramsgate had een hond met geel en blauw, de kleuren der liberalen en conservatieven, beschil derd. Het arme dier stierf door vergiftiging ten gevolge van het zich zelf likken. De dader is tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. De jury te Moskou heeft de 19-jarige Katchka, die door haar minnaar was verlaten en hem in haar eigen kamer doodschoot, vrijgesproken. Een eigenaardig proces is op het oogenblik te Philadelphia aanhangig. De hoofdon derwijzeres eener school voor jonge dames staat terecht onder beschuldiging van onrechtvaardigheid bij het aanteekenen der goedkeuringen. Het proces kan lang duren, want de beschuldigsters al de meisjes der hoogste klasse laten elkander voor den rechter niet aan het woord komen. Zij praten allen te gelijk, zoodat het den rechter tot nog toe niet mogelijk was een goed overzicht van de zaak te krijgen. Te Weitra, in Oostenrijk, werd dezer dagen een overledene naar zijne laatste rustplaats gedragen. Honderden volgden het lijk van den man, die aller achting had genoten, toen bij de Leinsitz de noodbrug, die over dat water gelegd was, omdat er eene herstelling aan de groote brug gedaan moest worden, plotseling inzakte, juist toen de dragers met het lijk er boven waren. De verwar ring en ontzetting waren verschrikkelijk, vooral daar de kist in den val opengesprongen was en het lijk thans wegdreef. Niet dan na veel moeite gelukte het eindelijk de levenden en den doode weer uit het water te halen en den treurigen tocht ten einde te brengen. Frankrijk heeft over Amerika geze- gevierd in den vreedzamen strijd op het biljart. Vigneaux is zijn tegenstander op de 4000 caram boles 882 vóórgebleven. De Amerikaan heeft echter ook niet geknoeid: in één uur tijds maakte hij namelijk achter elkander 1103 caramboles. Te Lyon heeft een brand gewoed, waarbij twee jonge mannen van twintig jaar, be nevens een paard verbrand zijn. Volgens een uit Nieuw-York ontvan- gen telegram, kan er tusschen 15 en 17 dezer storing in den dampkring verwacht worden, ge volgd door regen en stormweer uit het Z.-O. tot het N.-W. op de Engelsche en Noorsche kusten. Te Breslau heeft een tumult van vrij ernstigen aard plaats gevonden. Do Berlijnsche firma Siemens en Halske had 700 barer werk lieden naar Breslau gezonden om het leggen van den telegraafkabel tusschen Berlijn en Breslau te voltooien. Te Breslau nu is op dit oogenblik ge brek aan werk en een groot aantal werklieden kwam zich aanmelden om mede aan het werk gezet te worden. Zij moesten afgewezen worden, daar de genoemde firma genoeg aan hare eigene werklieden had en bovendien geene lieden ge bruiken kon, die met deze soort van arbeid niet vertrouwd waren. Daarop ontstond eene samen scholing, die weldra zulk een dreigend karakter aannam dat de politie tusschenbeiden moest komen. Toen eenige onruststokers in hechtenis genomen werden en naar het stadhuis zouden overgebracht worden, drong de menigte op de agenten van politie aan, die de arrestanten moesten loslaten en van hunne wapenen ter zelfverdediging gebruik maken. Nadat de orde hersteld was, slaagde de politie er in om hare arrestanten weder meester te worden en eene tweede poging tot rustver storing werd door gepaste maatregelen verijdeld. In de zitting van den Parijschen gemeenteraad heeft de heer Ulysse Parent voorgesteld het vol gende besluit te nemen„Elk kunstenaar, schilder, beeldhouwer of graveur, die deelgenomen heeft aan de inschrijving van kunstenaars ten bate der christelijke scholen, is uitgesloten van de mede dinging naar door de stad Parijs uitgeschreven werken. De stad zal voortaan niets van hem koo- pen, noch hem eenige bestelling doen." Het voorstel is naar eene commissie verwezen. De officieuze „Temps" bevestigt dat de heer Léon Say als ambassadeur naar Londen zal gaan. Graaf Duchatel zal, volgens haar, ambassadeur te Weenen worden. De commissie voor het standbeeld van Thiers te Marseille, zijne geboorteplaats, heeft het model, door den heer Clésinger ingezonden, goedgekeurd. Thiers wordt staande afgebeeld, de rechterhand op het marmer eenige losse bladen schrifts uit zoekende, de linkerhand uitstrekkende als om na druk bij te zetten aan een argument. Het gedenk- teeken zal geplaatst worden op het beursplein. DuIttselilancL De Rijksdag heeft gisteren bij derde lezing het militaire ontwerp aangenomen. Paragraaf één en twee zijn gewijzigd volgens de besluiten, bij de tweede lezing aangenomen. Bij de discussie over het voorstel van den heer Scharlemer, om aan de geestelijken vrijstelling te verleenen van den oefe ningsplicht bij de reserve, is de beraadslaging tot morgen verdaagd. De Bondsraad heeft het bedrag der in om loop zijnde rijks-schatkistbiljetten van vijf mark van 50 millioen op 40 teruggebracht. België. In eene vergadering van de commerciëele en industriëele club te Gent is een adres van gelukwen- sching aan den minister Frère Orban goedgekeurd, ter gelegenheid van de aanneming der overeenkomst met Nederland, rakende Ter Neuzen. Men besloot echter met het opzenden van het adres te wachten totdat de overeenkomst ook door de Nederland- Gemengd Nieuw» Hedenmorgen is in het Oudemannen- en vrouwenhuis op de Heerengracht alhier een knecht, die eerst sedert een drietal weken aldaar werkzaam was en wiens vrouw binnen enkele dagen er ook in betrekking zou komen, dood op zijn bed gevonden. Eene juffrouw, die in December te Am sterdam gevangengenomen werd als beschuldigd van haar oom, van wien zij erven moest, te hebben willen vergiftigen, is gisteren wegens gebrek aan bewijs uit de gevangenis ontslagen. Te Roermond heeft eene vrouw zich door ophanging van het leven beroofd. Dit is het BUITENLAND. Franbryb.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2