Zaterdag 17 April. N\ 6185. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, nitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER AD TE ETEN TIEN: Grooter» letter» sur plaatsruimte. LEIDEK, 16 April. Naar wij uit goede bron vernemen, zal er spoedig een aanvang worden gemaakt met de wer ken voor den stoomtram van Leiden naar Haarlem. De concessie is naar het Loo verzonden om nog slechts door den Koning bekrachtigd te worden. Ten aanzien der aanstaande maskeradefeesten is door het studentencorps besloten in hoofdzaak het feestprogramma van 1875 te volgen. Daaren boven zal voor dames de gelegenheid worden open gesteld de Sociëteit te bezichtigen. Tijdens de feesten zal door de studenten-scherpschuttersver- eeniging „Pro Patria" een schietwedstrijd worden gehouden. De kapitein G. Van der Voort, die den lsten Mei a. s. eervol ontheven wordt van zijne betrek king aan de Normaal-schietschool te 's-Hage, wordt op genoemden datum ingedeeld bij het 2de bataljon 4de regiment infanterie te Leiden. Bij de door den schout bij nacht, directeur en commandant der marine te Amsterdam, onder nadere goedkeuring van den minister van marine gehouden openbare aanbesteding van verschillende materialen ten behoeve van deze directie, waren voor het vlaggedoek twee inschrijvingen, waarvan de minste was van de firma Van Hartrop en Zoon alhier voor 1891. Tot wethouder der gemeente Zoetermeer is gekozen de heer J. Poot. De tentoonstelling in de Gothische Zaal werd gisteren bezocht door 1158 personen, terwijl er 700 loten werden verkocht. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is gisteren ingekomen een verzoek om vergunning tot het aanleggen van eene telephoon-verbinding tusschen Rotterdam en Amsterdam van den Inter national Bells-telephon-Company. Er werd besloten hieromtrent voorloopig nog geen besluit te nemeu. Te Rotterdam werden eergisteravond aan het einde der tweede acte van „Les Dragons de Villarv' aan Lhérie eenige prachtige geschenken aangeboden, bestaande in een sierlijk verzilverd bronzen beeld, voorstellende „Gretchen", met toe passelijk opschrift; verder de werken van Dante en Ariosto, geïllustreerd door Doré, en „Episodes Militaires", twee albums in folio met photogravures van Detaille, Neuville, Dupray en anderen. Mej. Arnaud kreeg het prachtwerk „Opern-Cyclus nach Original-Gemalden" van Kaulbach, benevens eene sierlijk bewerkte handschoenendoos en een keurig album met opschrift. De eerste gewone jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Tramweg maatschappij werd gisteravond gehouden. Daarin werd verslag uitgebracht van de werkzaamheden over 1879 en den toestand der onderneming op ultimo December, waaruit blijkt dat de waarde der vaste eigendommen op de balans is gebracht voor 128,260.831/j, waaronder begrepen is het leggen van rails, bestrating van den toegangsweg, inrich ting der stallen enz. De tramweg heeft gekost ƒ166,613.10, benevens f 15,425.82 wegens ver schillende daartoe behoorende bijwerken, alzoo te zamen f 182,038.92. Er zijn in dat jaar gekocht 150 paarden, waarvan verkocht en gestorven 15, zoodat er op 31 December waren 135, te zamen ter waarde van f 72,132, of f 534.31 per paard. Er waren toen 32 gesloten en 6 zomerwagens, terwijl de waarde der tuigen was f 2095. Voor fourrage zijn verbruikt 136,887 kilo haver, 151,970 kilo hooi, 56,925 kilo stroo, uitmakende met de kosten van brood, lijn meel, boonen, rogge, maïs enz., 28,972.77, of 1.36 per paard daags. Op de vier lijnen, die op verschillende tijden van dat jaar in exploitatie werden gebracht, zijn ver voerd 678,918 personen tegen gewone betaling, en 233,271 bij abonnement, te zamen 912,189, en wel in 136,989 ritten, uitmakende gemiddeld 6.6 persoon per rit. De opbrengst van dat ver voer was f 99,685.43I/2; hiervan afgetrokken de toen nog in omloop zijnde abonnementskaarten ad 8090.30, blijft f 96,593.13'/a. Wanneer men de dagkilometers van die vier lijnen bere kent over den geheelen tijd waarin zij in exploi tatie zijn geweest, dan staat dit naar berekening gelijk met eene exploitatie van het geheele net gedurende 97 dagen. Het verslag eindigt met de verklaring van commissarissen, dat zij de toe komst met vertrouwen te gemoet zien. Voor de 4-pcts.-geldleening van 300,000, Èt pari, uitgeschreven door het hoogheemraadschap van Delfland, werd gisteren te Delft ingeschreven voor 1132 aandeelen a ƒ1000, of voor 1,182,000. Binnen drie dagen zullen belanghebbenden mede- deeling ontvangen van de toewijzing der aandeelen. Voor de Engelsche taal werden gisteren zes candidaten geëxamineerd, waarvan toegelaten: K. Goudswaard, P. A. Van Oosterwijk, A. Van Ram- horst en G. Wegerif, allen uit 's-Hage. Voor hulponderwijzer werden geëxamineerd twaalf can didaten. waarvan toegelaten: S. J. Van Efleren, uit Dordrecht, A. Geuther, uit Maasland, L. J. Jonker, uit IJselmonde, C. Van der Mark, uit De Lier, L. Moerman, uit Maasland, J. W. Van Overhagen, uit Oud-Beierland, J. D. A. Rade maker, uit Dubbeldam, H. P. Snelleman, uit Delft, en C. Van der Spek, uit Piershil. De tentoonstelling, van kunstvoorwerpen, in vroegere eeuwen uit edele metalen vervaardigd, is gisteren in de lokalen van de maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam geopend door prof. S. Altmann, voorzitter der commissie voor de kunstzalen, die het nut van tentoonstellingen als deze voor wetenschap en geschiedenis uiteen zette. Namens het gemeentebestuur, door de wet houders De Koning, Bergsma en Roëll en den secretaris De Neufville vertegenwoordigd, bedankte eerstgenoemde het bestuur van „Arti" voor het geen het nu weer gedaan had om kunstzin en kunstsmaak te veredelen. In de rede des heeren Altmann werd bijzondere hulde gebracht aan de heeren mr. A. D. De Vries Azn., mr. N. De Roever Azn. en Ed. Colinet, die zich met de samenstelling van den catalogus hebben belast. Uit eene mededeeling van de directie der Am- sterdamsche Kanaalmaatschappij blijkt dat de regeering, hangende de onderhandelingen over de overneming van kanaal- en havenwerken door den staat, den duur der concessie heeft verlengd tot 1 Augustus a. s., en dat de algemeene vergadering van aandeelhouders, die op 20 dezer zou worden ge houden. is verdaagd. Binnen veertien dagen zal bij den heer H. Wuyster te Heusden verschijnen een „Motto- Boek voor geliefkoosde datums" door Corry, gravin Van Limburg Stirum. AaB de diaconie der Ned.-Herv. gemeente te Ouderkerk a/d. IJsel is een legaat vermaakt van ƒ4000 door wijlen mej. de wed. H. Hoogendijk, geb. De Groot, dezer dagen aldaar overleden. De leerlingen der predikanten Keller Van Hoorn, Steen, Essenius Greeff en Loeff te Dor drecht zijn thans in tegenwoordigheid van de afgevaardigden van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland, na afgelegde belijdenis, aange nomen en als lidmaten der gemeente ingeschreven. De heer Talma heeft van den bijzonderen kerkeraad (nu bestaande uit de predikanten en de vier afge vaardigden) voor zijne leerlingen een bewijs van zedelijk gedrag gevraagd en ontvangen, om deze elders te doen aannemen. De regeering heeft reeds geantwoord op het verslag van de Tweede Kamer ten opzichte van het ontwerp, houdende goedkeuring der overeen komst tusschen Nederland en Luxemburg den 7den Januari 1880 gesloten ter beëindiging van het tusschen beide landen bestaande geschil nopens wederzijdsche vorderingen. Met genoegen heeft de minister in dat verslag zijne verwachting be vestigd gezien, dat nagenoeg algemeen de groote wenschelijkheid is erkend dat van het geschil, dat reeds zoo lang is aanhangig geweest, voorgoed een einde werd gemaakt. Thans geldt het een voudig het bewijzen van eene geheel vrijwillige daad van welwillendheid aan een aan Nederland geheel vreemden staat. Tot wederlegging vaH de gemaakte opmerkingen zegt de minister dat het de bedoeling niet is om de diplomatieke verte genwoordigers van den koning der Nederlanden bij de gouvernementen, waarbij zij zijn geaccredi teerd, tevens geloofsbrieven als vertegenwoordigers van den groothertog van Luxemburg bij diezelfde gouvernementen te doen uitreiken, maar slechts aan de diplomatieke en consulaire agenten van Nederland instructiën te geven, ten gevolge waar van zij, naar de daarbij te stellen regels, diensten zullen kunnen bewijzen aan het Luxemburgsche gouvernement en aan Luxemburgsche onderdanen. De uiteenzetting van de ware strekking en om vang der aan Luxemburg gedane toezegging ont slaat den minister schier van de verplichting de genen te wederleggen, die daarvan ernstige staatkundige gevaren voor de toekomst vreezen. Op eene bijeenkomst van de te Parijs ge vestigde Nederlanders is Woensdag-avond met algemeene stemmen besloten, een adres aan de Nederlandsche regeering te zenden, waarin ver zocht wordt het consulaat-generaal te Parijs niet af te schaften. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Ouessant; vol gens ontvangen bericht is het stoomschip „Wy- berton" te Batavia gedokt en onbeschadigd be vonden de „Rotterdam" is gisteren van Brou wershaven naar Nieuw-Tork vertrokken, na de geloste lading ingenomen te hebbende „Amster dam" is Woensdag te Nieuw-York aangekomen; de „Torrington", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisternamiddag van Aden. Z. M. heeft den directeur van een der rij ks-telegraaf kantoren C. C. De Koek, op zijn verzoek, eervol uit 's rijks dienst ontslagen aan den met verlof hier te lande aanwezigen offi cier van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië J. G. J. Van Oppenraay, ter zake van lichaams gebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioenaan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Ned.-Indië H. W. Mijnders, op zijn verzoek, wegens lichaamsge breken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toekenning van pensioen. In verband met de lezing welke tegelijkertijd in het Nut door den heer H. De Veer werd gehou den, kan het auditorium vrij talrijk genoemd worden, dat gisteravond de conférence bijwoonde van den heer Sécretan in het„Loge"-gebouwoverde doorgraving van den St.-Gorthard. In een voor

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1