Donderdag 15 April. A*. 1880. N". 6183. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. m LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meenden.L10. Frenco per post.1.40. Afzonderlijke Nommert....-.....•0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE! Ven 18 rejelf Iedere regel meera Q.17J; Grootere letters neer pleetsrnimte. LEIDEN, 14 April. Naar wij vernemen, wenscht de heer J. Van Heukelom Jr., die in Juni a. s. als lid der Pro vinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict Leiden aan de beurt van aftreding is, niet weder herkozen te worden. In eene particuliere correspondentie uit Brussel aan het Vad. wordt nog een enkel woord gevoegd bij hetgeen dezer dagen door sommige Noord- Nederlandsche bladen is medegedeeld nopens de zes jeugdige dames, die, na zich onder de voor treffelijke leiding van mej. Louise Hardenberg, te Leiden, voor het onderwijs naar Fröbels stelsel bekwaam te hebben gemaakt, thans te Antwerpen aan het hoofd van drie, kortelings geopende gemeen telijke bewaarscholen zijn geplaatst. De stedelijke regeering aldaar is over de verkregen resultaten zóó voldaan, dat zij wellicht weldra een nieuw contingent dames naar Leiden zal zenden. Men voorziet toch dat ieder der 9 sectiën van de stad eenmaal een Fröbelschool zal moeten bezitten. En dat is slechts het minimum. Sommigen beweren toch dat er naast die 9 (kostelooze) inrichtingen nog eenige dier scholen voor de kinderen van ouders dienen te bestaan, die schoolgeld kunnen betalen. Tot sluiting van het seizoen zal de onder- officiersvereeniging „Door vriendschap vereenigd" Zaterdag a. s. in de Stadszaal een soirée litéraire et musicale geven. De heeren Sillevis Rutten hebben aan den burgemeester vau Zoeterwoude eene som van dertig gulden ter hand gesteld als bewijs van waardeering van de diensten door een der spuiten dier gemeente bewezen bij den brand in hunne fabriek te Leiderdorp. De watersnoodtentoonstelling in de Gothische Zaal wordt zeer druk bezocht; gisteren werden er 1141 entrées afgegeven. Ook de verkoop van loten blijft zeer belangrijk; er werden dienzelfden dag in de zaal 630 loten verkocht. De Haagsche gemeenteraad heeft bepaald dat voor de restantgeldleening van 4 pet., groot f 850,000, inschrijvingen beneden den koers van 95 pet. niet zullen worden aangenomen. De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente aldaar heeft zich tot den raad gewend met een verzoek tot het afstaan van grond, gelegen op den hoek van de Hoefkade en de Valckstraat, tot stichting van eene kerk in het zuidelijk gedeelte der stad. Yoor de Hoogduitsche taal werden gisteren zeven candidaten geëxamineerd, waarvan toege laten: J. H. W. Van Dijk, J. L. Sloft' en G. Van Wijngaarden, allen uit Rotterdam; voor de akte als hulponderwijzer elf candidaten, waarvan toegelatenA. Bakker te Maasland, C. Van Bruggen te Overschie, J. L. F. Droinet te 's-Hage en J. Valkenburg te Schiedam. Naar men verneemt, zal den 16den Juni a. s. op het landgoed van baron Van Nagell te Nederhemert eene samenkomst plaats hebben ter bevordering van de algemeene belangen der Chr. Jongel.-vereenigingeu, ditmaal onder den naam van „algemeen Christelijk jongelingsfeest". Ver schillende sprekers van naam zijn uitgenoodigd die samenkomst bij te wonen. Ter voorziening in de vacature bij de Ned.- Herv. gemeente te Rotterdam is het volgende drietal opgemaakt: dr. Ph. J. Hoedemaker te Amsterdam, ds. J. Phil. Van der Land te Wons en Engwier, en ds. E. A. G. Van Hoogenhuyze te Dordrecht. Men schrijft ons het volgende, daarbij het verzoek voegende dat andere bladen het overnemen Onderscheidene weekbladen hebben den twijfel ge opperd of het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland recht had aan het classicaal bestuur van Dordt op te dragen te doen wat des kerkeraads is, tijdens de schorsing der ouderlingen aldaar. Eene histo rische herinnering kan op die vraa.' licht werpen. Wij lezen in de handelingen der synode van het jaar 1845, pagina 95: „Bij deze gelegenheid is in deliberatie gebracht een adres van het classi caal bestuur van Groningen, dd. 6 Juni 11., gere gistreerd sub n°. 6006, ingezonden door het prov. kerkbestuur en vragende hoe te haudelen tot be vordering der aanstelling van eenen nieuwen kerkeraad in geval van schorsing of afzetting van den bestaanden, en is geresolveerd, het classi caal bestuur van Groningen te antwoorden, dat, naar het oordeel der synode, in den geest der kerkelijke verordeningen een classicaal bestuur onder voorzitting van den predikant of, bij ont stentenis van dezen, van den consulent der ge meente, ingeval van schorsing van ouderlingen en diakeneD, doe wat des kerkeraads is, en inge val van afzetting van dezen een nieuwen kerke raad benoeme, terwijl in beide gevallen, wanneer behalve de predikant of consulent, nog een lid van den kerkeraad overig is, deze laatste als zoodanig behoort erkend en nevens den predi kant of consulent in de vergaderingen ad hoe toegelaten te worden." (Fr- Gron. Crt.) Mr. L. Slingeland, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en oud-kantonrechter te Schoonhoven is aldaar in den ouderdom van 76 jaren overleden. De Fransche minister van onderwijs heeft den heer Framjois Franck, assistent bij het Collége de France, opgedragen de inrichting der schei kundige laboratoria van Nederland en België te gaan bestudeeren. Prof. Nordenskjöld zal nog dezen zomer aan ons land een bezoek brengen. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp tot goedkeuring van de over eenkomst tusschen Nederland en Luxemburg heeft het licht gezien. Die overeenkomst heeft, zooals men weet, ten doel de beëindiging van het tus schen de beide landen bestaande geschil nopens wederzijdsche vorderingen. Uit het verslag blijkt dat men nagenoeg algemeen de groote wensche- lijkheid erkende dat aan het geschil, hetwelk reeds zoo lange jaren tusschen beide landen aanhangig is geweest, voorgoed een einde werd gemaakt. Bleef die oplossing achterwege, dan zou men hoogst waarschijnlijk voortdurend van weerszijden aan de aanspraken die men eenmaal heeft doen gelden, vasthouden, en nu wareu dan toch om standigheden denkbaar, waaronder het bestaan van beweerde vorderingen van de zijde van Luxemburg tot internationale verwikkelingen van min aange- namen aard aanleiding zou kunnen geven. Men wilde dan ook niet angstvallig in financiëele bere keningen treden, maar er waren er toch die er tegen opzagen dat Nederland hier een offer zou brengen van ruim een millioen gulden en die niet zoo gaaf toestemden dat men het denkbeeld van arbitrage terecht heeft laten varen. Voor de beslissing die de Kamer te nemen heeft, komt het er volgens vele leden alleen op aan te weten of zulk een onafscheidelijk verband tusschen de conventie en de toezegging bestaat dat bij goed keuring der eerste de Nederlandsche regeering ook aan de laatste onherroepelijk gebonden zou zijn. Daarvan uitgaande werd door een deel der leden gevraagd1°. Is de Nederlandsche regeering verplicht zich te allen tijde aan de toezegging vervat in den brief van 7 Jan. 1880 te houden, of kan zij die zoo noodig vroeger of later herroe pen 2». Is de regeering, bij het niet goedkeuren der overeenkomst, voornemens met opzicht tot de Lnxembnrgsche diplomatieke vertegenwoordiging, den tegenwoordigen toestand te laten voortduren Verscheidene leden gaven te kennen dat het ant woord op deze vragen waarschijnlijk beslissender» invloed zou uitoefenen op hunne over het wets ontwerp uit te brengen stem. De zitting der Eerste Kamer van gisteravond werd door den voorzitter geopend met een woord van hulde aan de nagedachtenis van het overleden lid, den heer Van Rhemen Van Rhemenshuizen, en van den eveneens ontslapen griffier der Kamer, den heer De Jonge. Daarna werd door de verga dering overgegaan tot het onderzoek der geloofs brieven van het nieuwbenoemde lid, den heer Van Limburg Stirum, tot wiens toelating overeenkom stig het rapport der commissie werd besloten. Ingekomen zijn een aantal regeeringsbescheiden en de laatstelijk door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerpen, benevens een verzoek van den heer Star Numan om in aanmerking te komen voor de betrekking van griffier. De eerste zijn naar de afdeelingen verzonden, het laatste is ter griffie gedeponeerd, terwijl besloten werd op een nader te bepalen dag tot de benoeming van een griffier over te gaan. De audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren Aden gepas seerd; de „Madura", 28 Februari van IJmuiden vertrokken, is gisteren te Batavia aangekomen. Z. M. heeft tot lid der commissie, belast met het afnemen der examens voor de betrekking van leerling-consul, herbenoemd den heer A. Plate F. Jz., directeur der Nederl.-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij te RotterdamS. Altmann, met ingang van 1 Mei, benoemd tot hoogleeraar bij de rijks-academie van beeldende kunsten te Am sterdam; aan D. P. Broekman, met 10 Mei, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ijker der maten en gewichten en weegwerktuigenaan den met verlof hier te lande aanwezigen officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Ned.-Indië J. H. Waszink, met 1 Mei, ter zake van lichaams gebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst met toekenning van pensioen; den officier van gez. 1ste kl. bij de kon. Nederl. marine (arts) M. Steensma op zijn verzoek, met 15 dezer, eervoi uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen en met den 16den d. a. v. benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht in Ned.-Indië. De onlangs tot één vereenigde „Leidsche Zang- vereeniging" en „Caecilia" gaven gisteravond eene eerste gecombineerde uitvoering. De Stadszaal bood te dier gelegenheid een verblijdend verschijnsel aan tegenover het uitgebreide koor en orkest een zeer talrijk publiek. De vereeniging kan met die waarlijk buitengewone belangstelling niet anders dan gelukgewenscht worden. Maar of deze belang stelling nu ook op voldoende wijze is beantwoord geworden? Wij meenen hierop een toestemmend antwoord te mogen geven. In de eerste afdeeling werd ten gehoore gebracht het eerste gedeelte van Mendelssohns oratorium „Paulus", waarin de koren bewijzen gaven van goede leiding en studie.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1